ringen, ongehinderd plaats had. De eenige aanvallende maatregel, dien men vernam dat pangeran Mas voor nemens was te ondernemen, zou bestaan in het plan om, naar men zegt, 200 Biadjoe-dajaks naar de mon ding van de Kajan te zenden, ten einde in overleg met Mohamad Saleh en Nibong, de genoemde rivier voor de onzen af te sluiten, waartoe deze twee hoofden echter zouden hebben geweigerd over te gaan. Dit gerucht eisehte nog bevestiging. Intusscben liet de geest der bevolking nog altijd te wenschen over. In de overige afdeelingen was de stand van zaken naar wensch. De gezondheidstoestand kan niet gunstig genoemd worden. In het begin der maand werden nog vele slachtoffers gemaakt door de cholera, welke in de laatste helft der maand ook nog onder de in opstand zijnde bevolking aan de boven-Melawi groote verwoes tingen aanrichtte. Onder de troepen kwamen echter geen cholera gevallen meer voor, doch velen leden aan koorts en buikziekte, welke ziekten zich ook elders voordeden. Xiechtszalkea. In de maand October jl. vermiste de buisvrouw van den heer J. L. Pinto alhier eene gestreepte Amersfoort- sche vrouwen-onderbroek, welke zich in de wasch moest bevinden, doch daaruit niet weder te voorschijn kwam. De wasch vrouw hield staande dat zij van het stuk niets wist en verzocht dat van de vermissing aangifte zou worden gedaan, daar zij dit anders zelve zou doen. De heer Pinto deed toen aangifte, hetgeen een onderzoek door den brigadier-majoor der rijksveldwacbtten gevolge had, met bet resultaat dat de dienstbode Elisabeth Yerkest hem bekende de onderbroek ontvreemd te hebben. Deze dienstbode werd gedagvaard voor de arron dissementsrechtbank alhier, die gisteren deze zaak bij verstek behandelde. Bij de behandeling bleek dat de beklaagde, tegen loon van 75 cent 's weeks, benevens kost en inwoning, in dienst was bij den beer Pinto, waar zij de bedoelde onderbroek, ter waarde van f2.50, ontvreemdde. De rechtbank verklaarde baar schuldig aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van haren meester en veroordeelde haar bij verstek tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden en in de kosten. Bij dit vonnis zijn de geringe waarde van bet ontvreemde en de buitengerechtelijke oekentenis der beklaagde als verzach tende omstandigheden aangenomen. Voor de rechtbank stond gisteren nog terecht L.Spar- rentak, werkman alhier. Deze persoon heeft den 4 November 11., des avonds te tien uren, binnen de Lan- gevijie-barriöre ingevoerd een tarwebrood van twee en een half pond, zonder biervan aangifte te doen en zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den controleur der plaatselijke belastingen om op dat uur in te voeren. De gedaagde zeide dat hij niet beter wist of „brood was vrij." Deze verontschuldiging ging echter niet op, want de rechtbank verklaarde hem schuldig en veroor deelde hem tot twee geldboeten, elk van f5, met verbeurd verklaring van liet in beslag genomen brood en den doek waarin dit v as gewikkeld geweest, een en ander ten bate dezer gemeente. fiemengde berichten. De Tijd, Noord-ITollandscbe courant, opent eene inschrijving van vrijwillige bijdragen tot een geschenk voor den paus. De eerste lijst, die gepubliceerd wordt, bedraagt de som van f 191. Te Almelo zal eene meel- en broodfabriek worden opgericht. Te Denver City (Amerika) hebben twee heeren eene partij billard gespeeld die niet korter duurde dan 22 uren. De slotsom er van was, dat een hunner 12,000 dollars heeft verloren. De stedelijke regeering van Neurenbnrg heeft de bewoners dier stad ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van rauwe ham en rauw varkenvleesch in het algemeen, uithoofde van het gevaar voor de trichinen- ziekte. De inkomsten van de Gustaaf-Adolf-vereeniging zoo wordt uit Frankfort gemeld hebben in hetafge loopen jaar bedragen 195.634 tb. Het aantal protestanten in Europa is ongeveer 66 millioen; 700 a 800 gemeenten doen jaarlijks bij gemelde vereeniging aanvraag om onderstand ten behoeve van hunne kerken. De N. Pr. Zeitung deelt een schrijven uit Munchen mede, volgens hetwelk de componist Richard Wagner thans het geheele koninkrijk Beieren in opschudding brengt. Niet alleen dat hij van de vrijgevigheid des konings zooveel mogelijk partij trekt hij moet reeds f 190,000 uit de koninklijke kas ontvangen hebben en kolossale plannen ontwerpen voor het oprichten van schouwburgen1 academiën enz. doch bij bemoeit zich ook met politiek. In de eerste plaats wil hij de aftreding van den kabinets secretaris Pfistermeister bewerken, omdat bij dezen niet J bekwaam genoeg voor zijne taak acht. Van eene andere zijde daarentegen wordt geklaagd dat Pfistermeister van uit het kabinet bet land regeert en meer te zeggen heeft i dan de ministers. De berichtgever der Kreuzzeitnng ziet in de aanvallen der liberale dagbladen op den kabinets secretaris slechts eene intrigue van Wagner. Deze speelt thans dezelfde rol als vroeger Lola Montes. Hoe weinig de ministers intusschen ook met elkander harmonieeren, zouden zij nogtans overeengekomen zijn tegen den in- j vloed van Waguer samen te werken. Binnen weinige dagen wordt te Londen het Japan- sche gezantschap uit Parijs venvacht, dat, alvorens naar het vaderland terug te keeren, aldaar een drietal weken zal vertoeven. De New-Yorksche correspondent van het Handels- j blad meldtDe Fenians hebben thans formeel hun nieuw hoofdkwartier geopend, en wel op eene prachtige wijze, i op een der eerste pleinen van New-York. Het nieuw be- I trokken gebouw is het wel bekende Moffat Mansion, in 1 Union Square. Dit paleis is misschien het schoonste j gebouw in geheel Amerika. Het is eeu hoofdkwartier inderdaad, zoo als geene vereeniging, hetzij financieel, I politiek of commercieel in de Unie bezit. Het gebouw is van bruinen steen, vijf verdiepingen hoog met porticos en een koepel, 50 voet breed en 160 voet lang en op de schitterendste wijze gedecoreerd. Van bianen is het vol fresco en beeldhouwwerk; standbeelden, schilderijen, wapentrofeën en schilden, goden en godinnen in bas-relief ontmoet bet oog overal. De deuren op de eerste verdie ping ziju van rozenhout en hebben 280 dollars het stuk gekost; de groote porte-brisée van de receptiezaal kost 2000 dollars. Iedere deur draagt eeh wapen, iedere rondboog een gebeiteld beeld. Al die pracht was niet noodig voor de „zaken" der brooderschap, maar geen ander gebouw van de verlaDgde grootte koD gevonden worden, en daar de vereeniging niet veel pretentie maakte in de vorige hoofdkwartieren, wint zij er thans bij, voor zoover achtenswaardigheid betreft. De harp van Erin op het groene veld waait nu trotsch van het hooge ge bouw, wappert uit over het historische Union Square recht over het ruiterstandbeeld van den grooten revolu- tionnair George WashingtonDe eerste verdieping bevat de financie-kamers, waar gelden worden ontvangen, effecten verhandeld en de administratie gehouden. Een groote schatkelder paalt er aan. De receptiezaal is een prachtig appartement. Wij vinden daar eene bibliotheek die krijgskundige archieven bevat, loopende van den befaamden strijd bij Ventrybaai, tot den veldtocht van generaal Grant, alsmede krijgstactiek en werken over staatkunde, diplomatie en „conspiratie". Kaarten en de „laatste Feniansche landmeting van Ierland", tot de meest verwijderde archieven in het Sanskrit, kunnen gevonden worden in dit „Tara" der Vereenigde Staten, zoo als een origineele kwakerstadman het heeft genoemd. Gij kunt er zeker van zijn, uit dat gebouw, van onder die vlag, zal vroeg of laat een verschrikkelijke slag op Engeland uitgaan. Bij den burgerlijken stand te 's Hertogenbosch zijn in de afgeloopen week tweelingen aangegeven van eene vrouw, die in Januari dezes jaars ook van een kind be vallen is, en dus drie kinderen ter wereld bracht in den tijd van tien maanden. Te Geesteren, gemeente Tubbergen, is de vrouw van G. Timmer aldaar voor de derde maal van drielingen bevallen. De moeder bevindt zich met hare jonggebo renen zeer wel. De schade, door den brand in bet lakenmagazijn van den heer Jeffrey te Liverpool veroorzaakt, wordt thans op p. m. 300,000 p. st. gesteld. Nagenoeg 1200 arbeiders zijn door dit ongeval van broodwinning beroofd. Men leest ergens over „oud Ilollandsche zeden," dat in 1853 twee Hollandscbe afgevaardigden naar Lubeck gezonden werden, om deel te nemen aan het congres, dat daar zou gehouden worden. De aankomst dezer gezanten van hunne boogmogenden werd aan de overige afgevaardigden op de gewone wijze bekend gemaakt, maar er werd bijgevoegd, dat de doorluchtige heeren vooreerst nog geene bezoeken konden afwachten, omdat zij eenigen tijd noodig hadden, om hunne kamers te stoffen en in orde te brengen. Uit die boodschap blijkt wel niet met zekerheid, dat die aanzienlijke heeren zeiven den stoffer hanteerden; maar het is daarom toch wel mogelijk. In dien tijd dacht men over zulko bezig heden anders dan in den onzen. In de ordonnantie van het staten-collegie te Leiden, waar een aantal theologi sche studenten op"s lands kosten werden onderhonden, van den jare 1631, lezen wij onder anderen, dat elk student gehouden is des morgens voor bet ontbijt „zyne „kamer te keeren of te vagen en de vuylieheydt weck te „dragen ter plaetse, die daartoe geëygent is." Verder, dat er op kosten van het collegie onderhouden zal wor den een dienaar of famulus, „wiens ambt zal wezen de „tafel der bursalen te bedienen, de gemeene plaatsen van „'t collegie van alle vuylieheydt te reynigen, de klok te „geordineerder uren te kleppen, voor het lijnwaet der „bursalen, als 't gewasschen wert, te sorgen, en voorts „soodanige diensten te doen,als deregent ofte subregent, „tot dienst van 't collegie noodigh vindende, hem in der „billykheid sullen bevelen." Die famulus was niet de een of andere Leidenaar uit de achterbuurt; neen, het was in de ordonnantie bepaald voorgeschreven, dat hij, die over het klokketouw en de wasebtobbe het opzicht had, en met stoffer en raagbol collegiekamer cn eetzaal rondliep, ook student moest zijn. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Woensdag 11. zijn alhier ten verkoop aangeboden de navolgende perceelenI. Een huis en erve, staande in de Nieuwstraat, wijk H no. 34. Verkocht voor f 2055. II. Een huis en erve, staande op de Heerengracht, wijk M no. 33. Opgehouden. III. Een huis en erve, staande in de Oude Kerkstraat, wijk B no. 95. Yerk. voor f 261. Gisteren is alhier ten verkoop aangebodenI. Eene hofstede, genaamd Waaijenburg, met woonhuis, schuur, stalling, en 9 bund. 27 roed. 90 ellen grond, liggende in de gemeente Serooskerke. Verkocht in massa voor f 6378. II. Een buis en erve, staande in den Langen- delft, wijk B no. 117. Verkocht voor f 3300. Tlierjmometcrstand. 6 Dec. '8 av. 11 u. 44 gr. 7 'smorg.7 n.42gr.'smidd.l li. 46gr.'sav.ll u.44gr. 8 'smorg.7u.43 'smidd. 1 u.44gr. Sta ten-generaal. TWEEDE KAMER. fitting van Donderdag 7 December. Toelating van een nieuw benoemd lid; benoeming van rappotteprs; bepa ling van den dag van discussie. Heden, te drie uren, heeft de kamer eene zitting gehouden. Daarin is de heer Audreae, r.ieuw benoemd lid uit het district Leeuwarden, toegelaten. Tot rapporteurs over de cultuurwet voor Nederlandsch Indië zijn benoemd de heeren: Roebussen, Blnssé, Mijer, van Bosse en van Heukelora. Maandag a. zal beraadslaagd worden over het voorstel van enquête van den graaf van Zuylen, betrekkelijk de Limburgsche verkiezingen. Öuttenlanö. Algemeen overzicht. Gelijk te verwachten wa3 hebben de verkiezingen in Spanje eene zeer ministerieele vertegenwoordiging in het leven geroepen. Het kabinet O'Donnell mag zich echter met deze verpletterende meerderheid in de kamer van afgevaardigden geenszins geluk wenschen, waar deze meerderheid slechts een betrekkelijk gering aantal kiezers vertegenwoordigt. De progressistische partij heeft zich, gelijk wij reeds mededeelden, van de stemming onthouden en slechts vier leden daarvan hebben zich aan dit besluit van het centraal comité niet ouderworpen. De overgroote meerderheid der progressisten blijft bij hare afwachtende houding volharden en ziet in eene revolutie alleen het middel om de bedorven politieke atmospheer in Spanje te zuiveren. Volgensde algemeene opinie omtrent de staatkundige gevoelens der progres sisten zou echter bij dergelijk zuiveringsproces wel niet de monarchale regeeringsvorm, maar toch de kroon op het hoofd van koningin Isabella groot gevaar loopen. De opvoeding welke evenwel tot dusverre aan den ver- moedelijken troonopvolger wordt gegeven, is niet zeer geschikt, om hem tot een constitutioneel vorst te vormen. En toch leven wij in een tijd waarin zelfs in de op hech ten grondslag gevestigde dynastiën de vermoedelijke troonopvolgers door eene goede opvoeding in staat moe ten gesteld worden om de zware taak welke hen wacht, te kunnen vervullen. Meer en meer begint men te dien opzichte in te zien dat de vorst ter wille van het volk bestaat en dat geschiktheid boven erfelijkheid moet worden gesteld, en, waar in onze dagen een vermoedelijke erfgenaam van den troon noch door talenten, noch door gedrag noch door geschiktheid, zich waardig betoont om de regeering te aanvaarden over een volk, hetwelk zich zeiven in zijn vorst niet wil verachten, bezit hij weinig waarborgen dat hij niet zal genoodzaakt worden, om een maal de kolonie der verjaagde vorsten in Duitschland te gaan vermeerderen. Zoo is het dan ook iu Spanje nog

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2