C «SSjs OÜRAIT. N°' 195. Donderdag 1865. 7 December. Editie van Woensdag avond 8 uren. JIIKISTE1UE VAK JUSTITIE. I'ltOVINCIE ZEELAND. A.A.3STBESTEDI1Q"G. Op Vrijdag den 15 December 1865, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring door den com missaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het huis van arrest en bewaring te Goes, te rekenen van I Januari 1886 tot en met 31 December 188 8. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving voor elk onderhoudsjaar afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing in het locaal van het minis terie van justitie, in dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, in het huis van arrest en bewaring voornoemd, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestek ken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevenden en vierden dag vóór de beste ding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd-ingenienr van den waterstaat C. Brunings te Middelburg en bij den ingenieur baron van Ittersura te Goes. Middelburg, den 29 November 1865. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, 11. W. VAN LIJNDEN. STOOMBOOTUIEMiT OP DE WESTERSCHELDB. OPROEPING VAN GEGADIGDEN. De Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat zij die genegen zijn om de stoombootdienst op de Westerschelde uit te voeren, onder genot van een subsi die uit de provinciale fondsen, en daartoe de vereischte concessie verlangen, zich kunnen aanmelden ter provin ciale griffie van Zeeland vóór den 31 December aanstaande bij verzegeld verzoekschrift, bevattende de opgave van de snelheid, den diepgang en de afmetingen van de vaar tuigen; van den aard der stoomtuigen en van de voor waarden waarop en van den tijd waarvoor men genegen is de dienst op zich te nemen, onder opmerking: a. dat de voorkeur zal worden gegeven aan hen die bereid zijn tot eene volledige dienstvervulling, over eenkomstig de daaromtrent door gedeputeerde staten vastgestelde bepalingen, tegenover de minst bezwa rende voorwaarden, wat betreft het verlangde pro vinciaal subsidie, en die tevens zekerheid geven voor eene behoorlijke dienstvervulling; b. dat zoo bet te bezwarend is om reeds met 1 April 1866 de dienstregeling in werking tebrengen, voor stellen kunnen worden gedaan, tot eene tijdelijke dienstvervulling, in afwachting der volledige; c. dat nadere inlichtingen zijn tc bekomen ter provin ciale griffie van Zeeland. Middelburg, den 24 November 1865. De gedeputeerde staten voornoemd, K. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. ÖUimmlanö. Middelburg 6 December. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer W. van Goltstein, betrekkelijk het voornemen der regee ring ten aanzien van het wetsontwerp op de grondbelas ting in Limburg, is door den heer van Bosse het voorstel gedaan deze aangelegenheid na de wet op de middelen in behandeling te nemen. Dit voorstel is gisteren door de tweede kamer met 35 tegen 29 stemmen aangenomen. De heer van der Maesen heeft aan de kiezers in het district Maastricht het volgend schrijven gericht: „Aan kiezers voor de tweede kamer der staten- generaal in het district Maastricht. „MQne hoeren „Zoo als u ongetwijfeld reeds bekend is, heb ik mijn ontslag genomen als lid van de tweede kamer der staten- generaal. „Ik besloot daartoe, omdat, na de openbaarmaking van eenen door den nu afgetreden minister van financiën, den heer Betz, aan mij in 1864 gerichten brief over bet zoo onbillijk wetsontwerp tot verhooging der grondbe lasting in Limburg, bij sommigen het vermoeden zou kunnen ontstaan, dat ik niet door eene vrije keuze zit ting in de kamer had genomen. „Ik heb de eer, u, mijne heeren hiervan kennis te geven en mij tegelijkertijd kandidaat te stellen voor de op 12 dezer bepaalde verkiezing. „Ik vertrouw dat de overgroote meerderheid der kie zers, die mij in 1864 het belangrijke mandaat van volks vertegenwoordiger toevertrouwde, in de wijze waarop ik dat mandaat tot hiertoe vervulde aanleiding zal vin den om mij op nieuw met hetzelve te vereeren. „Ik heb de eer, mijne heeren u de verzekering aan te bieden mijner hoogachting. (get.) p. van der maesen de s0mbreff. „Honthem, 1 December 1865. De eerste kamer der staten-geneiaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 dezer. Benoemingen en besluiten. legek. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 3e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) Zr. Ms. ordonnance-officier de le luitenant C. A. de Favauge, van het regement grenadiers en jagers; bij het 5e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant W. Goudriaan, van het corps; bij het 6e regement, tot majoor de kapitein le klasse J. N. Schmidt, van het corps; bij het 7e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luite nant A. Stokhuyzen, van het corps, thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Kerknieuws. Te Amsterdam is, in de plaats van wijlen dr.E.B. Swalue, tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente beroepen de heer P. H. Hugenholtz, thans te Leeuwarden. Onderwijs. Yolgéns de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van November jl., bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 34; dito voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 4; bijzon dere voor gewoon lager onderwijs 1; gesubsidieerde voor meer uitgebreid onderwijs 4. Het aantal vacante hulp onderwijzers-betrekkingen bedraagt: Noordbrabant 9; Gelderland 12 en 1 hulponderwijzeres; Zuid-Holland 5; Noord-IIolland 5; Zeeland 1; Utrecht 2; Friesland 1; Overijsel 6; terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vacaturen opgegeven zijn. Marine en leger. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Zr. Ms. korvetten prins Manrits der Nederlanden en Pallas zijn, de eerste Maandag, de tweede gisteren, naar de reede gehaald en heden morgen door den schout bij nacht geïnspecteerd. Waarschijnlijk zullen zij bij gun stige gelegenheid aanstaanden Vrijdag van hier ver trekken." Blijkens bij het departement van marine ontvangen rapporten, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Aart van Nes, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. H. O. Wichers; Bali, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Brengel, en den Brie), onder bevel van don luitenant ter zee le klasse A. J. van Mansvelt, respectievelijk den 7, 8 en 9 November jl. te Bahia aangekomen, en hadden de kommaudeerende officieren het voornemen den 15 daar aanvolgende hunne reis naar Oost-Indië voort te zetten. Aan boord dier schepen was alles wel. Wij vernemen dat eerlang de schouderbedekking, pas bij de infanterie ingevoerd, weder zal worden afge schaft en door eene andere vervangen. Arnhcour.) Rechtszaken. Heden heeft de arrondissements-rechtbank alhier uitspraak gedaan in het geding van de ingelanden van de watering van Slippendamrae, afdeeling Eecloo en Lembeke, als eischers, tegen het bestuur der domeinen, gedaagde, houdende opvordering van eenige perceelen grond gelegen in den Aardenburger havenpolder. De rechtbank heeft den ingestelden eisch ongegrond ver klaard, dien ontzegd, met veroordeeling van de eischers in de kosten. Gemengde berichten. Heden morgen is van een der ter reede van Vlissingen liggende oorlogschepen een man over boord gevallen. Gelukkig kon hij zwemmen en wist zich zoo lang boven te houden tot dat de spoedig ter hulp snel lende sloepen hem hadden ingenomen. Door de stoomboot de Schelde, die juist op die hoogte was, werden desloepen alstoen naar het schip terug gesleept, waardoor de drenkeling zooveel spoediger weder aan boord kwam, om aldaar verzorgd te kunnen worden. De rechtbank te Leiden heeft een persoon, die onder de gemeente Alphen eene koe van den rechter Rijnoever, door middel van een touw, naar den overkant op de van regeeringswege bewaakte lijn van afsluiting had getrokken, veroordeeld tot eene gevangenisstraf vaó twee maanden, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen koe. Men schrijft uit de Smilde: Dat de afschaffing van de belasting op de brandstoffen den prijs van den turf zou doen dalen werd voorspeld, en die voorspelling is ook bewaarheid, maar ieder verveener, die eene eerlijke rekening hield met het gouvernement, is verheugd over de vrijheid, die hij door afschaffing van de belasting verkreeg, en verklaart openlijk dat die vrijheid in de exploitatie zijner veenen hem het verlies, dat hij door prijsverlaging van den turf ondervindt, rijkelijk vergoedt. Jl. Zaturdag morgen te elf uren is een spoortrein nabij Delft gereden tegen een zandwagen, welke door een paard op de rails werd voortgetrokken. Het paard werd gedood en een der twee bij den wagen zich bevin dende arbeiders is aan de beide beenen verwond. Het ongeval is ontstaau ten gevolge van zwaren mist, die belette dat men den trein tijdig kon zien aankomen. Er hebben te Weenen in de laatste dagen talrijke faillissementen plaats gehad, voornamelijk in den katoen- handel. De voornaamste daaronder zijn de firma's Ignaz Dentsch met ongeveer een half millioen florijnen, en Gomperz, Popper co. met f 297,032. Bij een der gearresteerde leden der Iersche Fenian- vereeDiging te Dublin, Alfred Aylard, is eene rekening gevonden van geleverde Enfield-karabijnen voor niet minder dan tien duizend gulden Ned. Eene daarop gevolgde huiszoeking heeft geleid tot de ontdekking van een zeer groot aantal dokumenten, een plan van den opstand en andere zeer belangrijke stukken. Het Engelsche dagblad The times, beeft onlangs - om zich te wreken over de New-Yorksche dagbladen, die, zooals men weet, eene zoogenaamde lijst van Engel sche deelhebbers aan de geconfedereerde leening hebben geopenbaard en hieronder ook de voornaamste eigenaars van The times opgenomen eene lijst van Araerikaan- sche deelhebbers aan de Fenian leening gepubliceerd. Daarop figureerde ook de beer Bonnett, hoofdredacteur van den New-York Herald, voor eene zeer aanzienlijke som. The times meende nu in antwoord hierop zich een artikel vol verontwaardiging naar het hoofd te zullen zien slingeren doch zag zich deerlijk bedrogen door dit antwoord van den heer Bonnett: „The times vergist zich wij hebben voor een veel grooter som in de Fenian- leening ingeschreven dan hij opgeeft en wij zouden volgaarne voor een millioen pond stelling hebben inge-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1