m Dinsdag N* 194. Editie van Maandag avond 8 uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zotite- lamle, brengen ter kennis van belanghebbenden dat ten gevolge van het overlijden van Aoriaan Hen- dkik van deu Weke, de betrekking van Hoofdonder wijzer der openbare school voor gewoon lager Onderwijs in de gemeente vacant is. De voordeelen aan deze betrekking verbonden, zijn genot van vrije woning of f 100 en, behoudens goedkeu ring van heeren gedeputeerde staten, een jaarwedde van f 550. Zij, die verlangen naar de betrekking te dingen, wor den uitgenoodigd zich vóór den 15 December e. k. in persoon of met vrachtvrije brieven, onder overlegging der véreischte stukken, te wenden tot den Burgemeester der gemeente. Zoutelande, den 18 November 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, J, VERHAGE. De secretaris, K. W. ADRIAANSE, L. S. Wethouder. ©timrnlanö. Middelburg 4 December. Aan het verslag der afdeelingen van de tweede kamer omtrent het voorstel van den graaf van Znylen van Nyevelt tot het houden eener enquête, of er door éen of meer ministers invloed op de verkiezingen in Limburg is uitgeoefend, ontleenen wij het volgende: De groote meerderheid van de leden dei- kamer heeft, bij het onderzoek in de afdeelingen, zich op vérsohillende gronden tegen dit voorstel verklaard. Men vond het ver keerd een reeds afgetreden minister in een onderzoek 'van zuiver politieken aard te betrekken wegens eene onvoorzichtigheid, waarvoor hij reeds heeft geboet. Wanneer men de van hem uitgegane aanschrijving om in Limburg de kleine overtredingen op het stuk der belas tingen door de vingers .te zien als een misdrijf beschouwt, moet: men den moed hebben hem volgens de wet aan te klagen, waarbij dan echter al de voorgeschreven vormen dienen te worden in acht genomen. Er werd op .gewezen dat er verder alle elementen voor een grondig onderzoek, wat don heer Thorbecke betreft, ontbreken, want dat alles zich bepaalt tot beweeringen, waarvoor geen bewijs is bijgebracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij herhaling en in de stel ligste bewoordingen verklaard, noch door brieven noch op eenige andere wijze invloed op de verkiezingen in Limburgse hebben uitgeoefend. Het is altijd aangeno men dat een minister, wanneer hij zich in de staten-ge neraal- stellig over een bepaald punt heeft uitgelaten, op zijn woord moet worden geloofd, daar anders de -handhaving van het gezag onmogelijk is, - of hij moet ophouden minister te zijn. Al de verspreide geruchten steunen op het voorgeven van éen persoon, die, hij moge lid der staten van Limburg zijn, toch niet meer geloof verdient dan de minister. Bestond er een brief, men mag aannemen dat hij sinds lang zou gepubliceerd zijn, even als die van den heer Betz. Onmiskenbaar steunt dus het voorstel tot enquête op een zeer lossen, alleszins betwistbaren grond, zoodat er naar het oordeel der grooto meerderheid reden bestaat om zich te bevreemden, dat een staatsman, als de voor steller, daartoe zoo lichtvaardig is overgegaan. Men toonde verder aan dat het voorstel eigenlijk onuitvoerbaar is; dat men niet zal weten wie men moet oproepen; dat men een onderzoek naar bedoelingen zal moeten instellen daar feiten ontbrekendat meu volgens de wet die leden der staten van Limburg welke over deze zaak gesproken hebben, niét omtrent hunne advie zen raag ondervragen, enz. Wievd bet voorstel aange nomen, dan zou het geen doel treffen, en wierd het verworpen, dan zou eene verdenking kunnen ontstaan alsof dit enkel geschiedde oin het kabinet te steunen, zoodat het voorstel een insidious karakter droeg. Na breede toelichting en uiteenzetting van deze en andere beschouwingen, vermeldt het verslag dus als slotsom „dat het gedane voorstel, hoewel in het pog van eêuige' leden een niet af te keuren ot zelfs noodwendig gevolg, van het voorgevallene in de Limburgsche zaak, naar het gevoelen der groote meerderheid lichtvaardig is gedaan, een hoogst verderfelijke strekking verraadt en nog daarenboven, wat vorm en inhoud betreft, ten eenenmaJe verwerpelijk is.'ic Op het door den gemeenteraad van Veere aan de regee ring gedaan verzoek, om te worden opgenomen onder de wetten tot.afw.gkirig der regels, gesteld in de artt. 241 en 254 le lid der gewijzigde gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat dit verzoek alleen dan voor inwilliging vatbaar is als de raad mocht besluiten tot heffing van een hoofdelijken omslag van minstens200. Men schrijft ons uit 's Gravenhage: „Naar men verneemt, wordt in de bureaux van het ministerie van binnenlandsche zaken ijverig gearbeid aan ontwerpen van wet, strekkende om ten behoeve van sommige gemeenten uitzonderingen vast te stellen op de wet tot afschaffing dergemeente-accijnsen. Het schijnt dat de regeering daaromtrent vrijgevig is en zelfs meer uitzonderingen wil toestaan dan sommige coliegiën van gedeputeerde staten, bijv. van Zuid-Holland, noodig heb ben geacht. Voor Zeeland noemt men Middelburg, Vlis- siugen en Veere. De bedoeling van den minister schijnt te zijn tijdelijke heffing van den gemeente-accijns op het gemaal toe te laten, maar iu eene afdalende schaal. Zoo zouden wel ruim 50 gemeenten in de voordrachten be grepen zijn." De gemeenteraad van Utrecht heeft beslotente heffen 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde eigendommen, en 25 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, en te beschikken over 4/5 der rijksbelasting op het personeel. Voorts beeft de raad in beginsel aangenomen dat geene restitutie van betaalde belasting op voorwerpen van verbruik zal geschieden. Het wetsontwerp tot nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, dat wij niet hebben opgenomen omdat het vrij uitvoerig, voor geene bekorting vatbaar en alleen voor den handel van belang is, voor welken een uittreksel toch niet voldoende is, heeft geen gunstig onthaal in de afdeelingen der kamer gevonden. Het strekt om den rijksaecijns op den wijn van f 20 op f 28 te verboogen (waartegen de plaatselijke belasting ver valt). Volgens de bepalingen van het ontwerp, zou dit eene terugwerkende kracht hebben; hetgeen men een gevaarlijk beginsel acht, erger dan de geringe schade welke ontduiking aan de schatkist zou kunneu berokke nen. Er bestaan wel eenige voorbeelden van belastingwet ten met terugwerkende kracht, maar men weuscht die zelfs niet meer met éene te vermeerderen. Men meende dat alle moeilijkheden zouden zijn voorkomen, wanneer de regeering besloten bad tot een aan peil der voorraden wijn, die bij de afschaffing van deu plaatseljjken accijns op 31 December aanstaande zullen aanwezig zyn. Z. K. II. prins Frederik zal zich aanstaanden Woensdag naar Berlijn begeven ten einde de op den 9 dezer te voltiekken huwelijksplechtigheid bij te wonen van H. K. II. prinses Frederika Wilbelmina Louisa Elisabeth Alexandrina, dochter vau H. K. H. prinses Marianne. HIJ. KK. IIH. prins en prinses Frederik, benevens prinses Maria, zullen den 16 dezer herwaarts terngkeeren. Veeziekte. In de Staatscourant van Zaturdag worden opgaven medegedeeld betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over.de week van 19 tot 25 November. Daaruit blijkt, dat er in die week zijn aangetast 1217, aan de ziekte gestorven 112, afgemaakt 287, hersteld 78 en aan het einde der wpek.nqg ziek 740 runderen. Sedert het begin ,der veeziekte zijn in het geheel aan- gptgst9950, aan de ziekte gestorven 3QQ6,afgemaakt 2678, hersteld 2791 runderen. De ziekte heeft zich die week voor het eerst vertpond in Bodegraven, Koudekerk, Maasdam ,en Zpetermeer. !'7''1865.; 5 December. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd: tot kapitein-luitenant ter zee, de- luitenant ter zee le klasse H. D. Slegt; tot luitenant ter zee le klasse, de luitenants ter zee 2e klasse J. J. Habets en P.«ï. Rosewald tot officier van administratie le klasse, de officieren van administratie 2e klasse H. S. Bosschart én P. A. Le Mahied; èn tot officier vau administratie 2e klasse, de officier van administratie Be klasse W. J. Medenbaeb. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Denekamp de heer H. Uges, thans kommies le klasse van 's rijks belastin gen te Coevorden. Kerknieuws. De kerkeraad der Nederlandsche Israëlietische hoofd synagoge te Arasterdam heeft met algemeene steramen besloten: a. niet toe te treden tot het algemeen regle ment voor de Israëlietische kerkgenootschappen in Neder land, zoo als dit dezer dagen door te 's Gravenhage gehouden CQnstitueerende vergadering is vastgesteld, en b. zich betreffende deze zaak te wenden tot den koning met een adres, dat onmiddellijk werd opgezonden. €»emen;£<le berichten. In den afgeloopen nacht te half een uqr werd aan een wponhuis op de Noordzijde van den dam alhier, welks bewoners zich alle ter rust hadden begeven, herhaaldelijk gesch.eld en een der dienstboden het huis uitgeroepen, onder voorwendsel dat een der leden harer fami lie,zeer .ernstig ongesteld was. De zich aanmeldende persoon gaf een naam op dien de dienstbode bekend was, zoodqt zij met verlof van h,are meesters aan deu herhaal den aandrang gehoor gaf. Buitengekomen, verzocht zij den eenige stappen vooruit gaanden persoon een oogen- blik op haar te wilden wachten, doch bemerkte toen dat hij een valschen naam had opgegeven. Hij zeide dat niet hij, maar een ander ginds wachtende persoon haar wilde spreken. Toen hij evenwel den naam van dien anderen noemde bleek het dat deze iemand was, wiens aanzoek tot een verkeer zij onlangs had afgewezen en die nu wist dat zij dezer dagen met een ander een openlijk verkeer had aangeknoopt. Schrikkende, doch hare tegenwoor digheid van geest behoudende, ijlde het meisje dadelijk, weder naar huis terug en het mocht haren vervolgers niet gelukken haar in te halen, zoodat hun voornemen, welke dit ook geweest zij, is verijdeld. Wij vernemen dat de schuldigen reeds door de policie zijn opgespoord. Het nieuwe blijspel van den lieer A Jtuijsch, geti teld de Oom uit Öost-Indië of de drie gekroonde artisjok ken, is door het gezelschap der heeren Boas en Judels reeds bij herhaling in hunnen salon te Amsterdam opge voerd. Het stuk beeft, volgens het Handelsblad, een volkomen succes verworven en telkens een bijzonder talrijk publiek totbijwoning der voorstellingen uitgelokt. De zaak van Luby, lid der Fenians-vereeniging en werkzaam aan het dagblad The Irish People, is geëindigd met eene veroordeeling tot twintig jaren dwangarbeid. Volgens eene mededeeling uit Brussel had in den morgeu van Zaturdag aldaar reeds algemeen het gerucht geloopen van koning Leopold's overlijdeu. Hoewel dit gerucht weldra onjuist bleek te zijn had dit toch een zeer grooten invloed op de beurs. Alleen de onzekerheid waarin men verkeert doet de fondsen eene allerbelang rijkste daling ondervinden. De 4£ pet. daalden in de laatste twee dagen twee percent. Van de obligatiën der banque nationale en der banque de Belgique daalden de eerste elf percent in de laatstgenoemde zes percent. - Overigens wordt in deze mededeeling gezegd dat de twee geneesheeren Roubaix en Wiratneri het paleis te Laeken niet verlaten. Van de dagbladen welke op dat kasteel worden gelezen en die alzoo in handen des kouiugs zou den kunnen komen, worden voor Laeken afzonderlijke exemplaren g.etrokken, waarin het bulletin van deu Moniteur niet voorkomt. Sedert eenige dagen hebben al de werklieden der drukkerij van den heer Claye te Parijs den arbeid ge staakt en men heeft reden om te gelooven, dat dit

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1