singel tusschen de Veersche barrière en Koepoort, tot j bet roeien van voor hunne woningen en erven staande i boomen. Op eene vraag van den heer Lantsheer antwoordt de voorzitter dat het eollegie van burgemeester en wet houders geen voorstel omtrent dit punt heeft gedaan, i doch volgens zijn persoonlijk gevoelen de roeiing der boomen noodig is. De heer Lantsheer meent dat niet al de daar staande boomen behoeven geroeid te worden, daar er zijn die geen hinder doen, vooral langs de schuttingen en slooten. Hij geeft daarom in overweging om burgemeester en wethouders uit te noodigen zich in betrekking te stellen met de bewoners en alleen die boomen weg te nemen welke deze verlangen weggenomen te zien. Volgens den heer'Verbrugire zijn de door de adressanten aangevoerde grieven niet gezocht, want de boomen doen niet alleen veel hinder en schade aan de huizen, maar belemmeren ook den zonneschijn in de tuinen en op de j voetpaden, die daardoor immer nat of vochtig zijn. Hij zou dan ook voor een klein gedeelte geen halven maat- j regel willen nomen. De heer Lantsheer merkt nog op dat sommige bewoners verlangen dat die boomen voor hunne huizen of erven blijven staan. De voorzitter meent dat het niet fraai zal staan als hier een twintigtal, daar éen, ginds weder een paar boomen overblijven; overigens is hij er ook niet voor om zich met de bewoners van den singel in betrekking te stellen, omdat daardoor eene zekere afhankelijkheid zou ontstaan, terwijl hij bovendien persoonlijk ter plaatse reeds een onderzoek heeft ingesteld. Ook de heer N. J. C. Snouck Hurgronje is er niet voor om met de bewoners in overleg te tredenhij deelt de zienswijze van den heer Lantsheer niet, maar stelt voor de boomen te roeien van den Veerscben weg tot voorbij de voordeur van Tivoli en verder van Munt wijk tot de Koepoort, en in het volgende jaar te beslissen of er behoefte bestaat tot het roeien de>-overblijvende boomen. Een derde amendement wordt voorgesteld door den heer van Deinse, die wil bepaald zien dat alle boomen aldaar zullen worden geroeid, tenware burgemeester en wethouders mochten ineenen dat het wenschelijk zij eenigen te behouden en zij daaromtrent een nader voor stel wilden doen. Nadat de heer Lantsheer heeft verklaard zijn voorstel te willen intrekken, daar hij zich met dat van den heer j Snouck Hurgronje wel kan vereenigen, worden de beide overige voorstellen nog in het kort besproken. Ten slotte wordt dat van den heer Snouck Hurgronje in omvraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 5stemmen. Tegen stemden de heeren van Deinse, de Jonge, Sifflé, van Visvliet en de voorzitter. Voor den verkoop der als nu te roeien boomen zal aan gedeputeerde staten machtiging worden gevraagd. Hierna is de zitting gesloten. Gemeenteraad van Kicrikzee. Zitting van Woensdag 29 November. Ingekomen stukken vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag; toelage waarborg verceuiging arbeidersremissie hoofdelijke om slag; verhooging toelage kweekeling Rasclius; vaststelling rekening en begrooting burgerweeshuis conceptvoorstel wijziging ambtenaren belastiugcn; rapport commissie middelbaar ouderwijs. Voorzitter de heer Cau.Tegenwoordig al de leden. Worden gelezen vijf missievcs van gedeputeerde sta ten, houdende: «.terugzending raadsbesluit tot afschaffing j van belastingen, als onnoodig; b. goedkeuring raadsbe sluit tot ingebruikgeving gemeentegrond; c. idem tot het beschikken uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1865; d. idem tot het verstrekken van subsidie aan het i roomsch-catholiek- en het evangelisch-lnthersch arm be- i stuur voor 1866, en e. terugzending goedgekeurde be- i grooting der schutterij voor 1866; allen deze voor kennis- geving aangenomen. Komt ter tafel een adres van K. A. Langeraad en I H. van Dijke, beiden te Zierikzee, verzoekende dat des avonds een licht worde geplaatst in de liegen hoogstraat, j als zijnde het d^ar stikdonker, en dat voorzien worde in den slechten toestand van het straatpad en den weg al- daar. Op voorstel des voorzitters wordt besloten dit te stellen in handen van burgemeester en wethouders om, i na gehoord tc hebben de commissie voor de straatver- lichting en de commissie van fabricage, daarop te be schikken. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat het suppletoir kohier voorden hoofdelijken omslag van 1865 goedgekeurd van gedeputeerde staten is terug ontvangen. Wordt besloten, op daartoe gedaan verzoek, dejaar- lijksche toelage van f 100 te verleeneu aan de commissie der onderlinge waarborg-vereeniging van arbeiders, en die te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1865, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend overeeukomstig daartoe gedaan verzoek aan J. F. Neel, jhr. mr. AL J. 8. Boeije, jhr. J. L. de Jonge, jhr. W. Ai. H. de Jonge, aan den boedel van wijlen vrouwe H. de Jonge, geboren van Breugel, en A. Veersina, geboren Nolek. Komt in behandeling een verzoek van den hoofdon- wijzer L. Karreman, om aan den kweekeling Kazelius f 50 in plaats van f25 als toelage toe te kennen. Over eenkomstig voorstel van burgemeester en wethouders wordt dit toegestaan, te rekenen van 1 December e. k onder goedkeuring van gedeputeerde staten. De rekening van 1864 en de begrooting over 1864 van het burgerweeshuis worden gesteld in handen der heeren jhr. J. L. de Jonge, dr. Goemans en Landsknegt, tot onderzoek en praeadvies. Wordt gelezen een concept-voorstel van burgemeester en wethouders om met 1 Mei e. k. eervol ontslag te ver- leenen aan den heer J. J. Voerman als controleur der plaatselijke belastingen, aan de ambtenaren der plaatse lijke belastingen G. de Vries, H. de Voogdt, J. Neerhout en L. Paasse, de drie laataten tevens als portiers, en aan den portier J. van der Have; en wachtgeld te verleenen aan de kommiezen de Vries eu de Voogdt, hun levenlang durende, tot een bedrag van 2/8 hunner jaarwedde, onder voorwaarde dat zij hunne tegenwoordige bijdrage aan het pensioen- en weduwenfonds van gemeente ambtenaren zullen blijven betalen tot dat zij een 70jari- gen ouderdom hebben bereikt en dat dit wachtgeld zal vervallen, indien zij tot eene andere betrekking ten dienste der gemeente mochten worden benoemd; aan de kommiezen J. Neerhout en L. Paasse, gedurende 5 jaren, aüoopende, bedrageude het le jaar na hun ontslag 2/3 hunner jaarwedde, om in de daarop volgende 4 jaren telkens met 1/5 van het bedrag te worden verminderd, met behoud van vrije woning, zoolang niet anders over de gebouwen mocht worden beschikt, terwijl dit wachtgeld zal vervallen, zoodra zij in eene andere vaste betrekking van f300 of daarboven mochten worden geplaatst. Uit dc toelichtende nota blijkt, dat men den kommies van der Have wenscht te behouden ten diensteder plaat selijke belastingen, die nog de dienst van een ambte naar vorderen en waartoe deze bet geschiktst wordt geacht. Dit voorstel wordt voor de leden ter inzage gelegd ter secretarie, om daarop in eene volgende verga dering te beslissen. Komt in behandeling het rapport der commissie voor het middelbaar onderwijs. Overeenkomstig bet voorstel der commissie, wenschen burgemeester en wethouders op te heffen het gymnasium, zooals het nu bestaat in twee afdeelingen, onder koninklijke goedkeuring; de Latijnsche school te behouden met éen lector en eene inrichting van gemengden aard tot stand te brengen in den geest, zooals door de commissie van middelbaar onderwijs wordt voorgesteld. De voorzitter zegt, dat burgemeester en wethouders wenschen in het algemeen het gevoelen vau den raad hierop te vernemen, om later een voorstel te doen. De heer van der Grijp had gaarne gezien dat de post van natuur-, schei- en werktuigkunde niet voor memorie ware uitgetrokken en vraagt inlichting of er in de natuurkunde geen onderwijs zal gegeven worden. De voorzitter en de heer Fokker geven hierop te kennen, dat alleen in het project is opgenomen, datgene waaraan op dit oogenblik bepaalde behoefte bestaat. Voor dergelijke rubriek is ook zeer veel noodig. Het behoort echter onder een schema van de school, omdat het onder de vakken is opgenomen, maar naar hun inzien bestaat daaraan nog geene directe behoefte. De heer van der Grijp acht het wenschelijk, dit nu te regelen. Hij bestrijdt ook de beweering, dat er zooveel aan in strumenten en dergelijke zal noodig zijn. Een weinig materieel acht hij voldoende en wenscht ook liever nu dan later een onderwijzer aan te stellen. Hierover ont staan nog nader discussiën, waaraan de heeren Zuurdeeg, de Jonge, Fokker en de voorzitter deelnemen. De heer Koole wenscht ook bet boekhouden bij de vakken op te nemen. Na nog eenige discussie licht de heer Moolenburgh het gevoelen der commissie voor mid delbaar onderwijs nader toe. Het voorstel van den heer van der Grijp, om natuur-, schei- en werktuigkunde positief onder de leervakken op te nemen, wordt aange nomen met 8 tegen 5 steramen. Voorts wordt in omvraag gebracht het voorstel betrekkelijk het behoud der Latijn sche school, hetwelk wordt goedgekeurd met éen stem tegen. Hierna wordt de zitting gesloten. Thermomet erstand. 1 Dec. 's av. II u. 44 gr. 2 'smorg.7 u.42 'smidd. 1 n. 44 gr. filuilrnlimö. Algemeen overzicht. Van onzen Belgischen correspondent ontvangen wij per telegraaf het bericht dat de toestand van koning Leopold in de laatste dagen zoo verergerd is, dat ditmaal voor het behoud zijns levens schier geen hoop meer bestaat. Zelfs de Aloniteur, welke tot dusverre omtrent 'skouings toestand sedert zijn bezoek aan het kasteel te Ardeune stelselmatig het stilzwijgen bewaarde, bevat. gelijk ons gemeld wordt een zeer ongunstig bulletin, mededeelende dat zich bij den koning eene algemeene verslapping van krachten openbaart ten gevolge eener dysenterie. Volgens een telegram uil. Brussel van gisteren zou ook de toestand van den minister van oorlog, baron Chazal, hoogst ernstig zijn en liep het gerucht dat hij reeds de heilige sacramenten der stervenden had ontvangen. Prins Napoleon is te Toulon aangekomen om zich vervolgens naar Parijs te begeven. Alen beweert dat hij het voorzitterschap over de internationale tentoonstel lingscommissie weder wil aanvaarden indien hij daartoe door keizer Napoleon wordt uitgenoodigd bij een brief, welke in den Aloniteur moet worden geplaatst. De Berlijnsche lvreuzzeitung heeft dezer dagen gezin speeld op eene ontbinding van het huis van afgevaardig den, zoodra de zitting het karakter mocht erlangen hetwelk zij verleden jaar bezat. De Prov. Corr., een meer geprononceerd officieus orgaan, verzekert echter dat de regeeringwel maatregelen zal nemen om hartstochtelijke beraadslagingen te voorkomen, maar waarschuwt het publiek om de plannen der regeering niet te zeer te zoe ken in zekere dagbladen, die wel van tijd tot tijd mede- deelingen van het ministerie ontvangen, maar overigens slechts hunne persoonlijke gevoelens uitspreken. Hieruit blijkt weder hoe sterk genuanceerd de olficieuse dagbladpers te Berlijn is, gelijk dit ook meermalen te Parijs nog onlangs bij de legervermindering het gevai bleek te zijn. Sedert Oostenrijk, dank zij de hulp der Fransche regeering, weder geld heeft gekregen uit de dezer dagen gesloten leening, slaan de officieuse organeu te Weenen een meer heftigen toon aan tegenover de beleedigende uitvallen der Pruisische dagbladen. De Oesterr.Zeitung gaat daarin voor. „Pruisen zeide dit blad een paar dagen geleden moest in zijn eigen belang minder dik wijls de schim van den zevenjarigen oorlog oproepen. Oostenrijk wenscht geene dreigende staatkunde te vol gen, maar bet zal daarom toch niet wachten dat men de onbeschaamdheid ten zijnen opzichte te ver dry it.'" Alen zal zich herinneren met hoeveel verontwaardiging de meerderheid d<r Zwitsersche bevolking het vonnis eener rechtbank in het kanton Uri onlangs heeft bespro ken, waarbij de boekhandelaar Ryniker, ter zake van een drukpersdelict, tot stokslagen was veroordeeld, welk vonnis voorts is ten uitvoer gelegd. Wij deelden toen daarbij mede dat naar aanleiding daarvan op eene te Bern gehouden meeting bij de Scherpschutters-vereeni- ging was aangedrongen om hare feestviering in 1867 niet in het kanton Uri, maar elders te houden. Thans wordt gemeld dat de in Uri wonende leden dier vereeni- ging tegen deze handelwijze hebben geprotesteerd en dat voorts eenige kantons langzamerhand partij begin nen te trekken voor het in den kaatsten tijd zoo deerlijk gehavende Uri en zijne stokslagen. Het zal iutusschen wel niet behoeven gezegd te worden dat deze kantons tot de catholieke belmoren. Alen schijnt in Zwitserland alzoo bedreigd te worden met een nieuwen Sonderbund. De eerste was ten gunste der jesuïten, deze zal zijn ten gunste der stokslagen. De volksstemming over de wijzigingen der bondsconstiiutie zal plaats hebben op 14 Januari. Volgens de Italia heeft de pauselijke regeering eene depêche gericht aan verschillende Europeesche mogend heden, en daaronder aan Oostenrijk, om hare gevoelens te doeu kennen omtrent de Septeuiber-conventie, waar aan thans reeds een begin van uitvoering is gegeven. Daarin zon, volgens genoemd dagblad, een vrij heftigen toon worden aangeslagen omtrent de door Frankrijk aangenomen politieke gedragslijn,om voorts te verklaren dat de regeering te Home die conventie niet erkent en zich slechts onderwerpt aan de gevolgen van een feite lijken toestand, waarvan zij de verantwoordelykheid niet op zich neemt. De Oostenrijkacbe regeering zou in antwoord hierop hoofdzakelijk hebben te kennen gegeven dat zij zich voor het oogenblik niet met de Septernher eon ventie had bezig te houden, maar overigeus de meest welwillende gevoelens jegens den heiligen stoel koestert. Uit eene mededeeling uit Coustantinopel van 18 No vember blijkt dat de conferentie aldaar te huilden ter beraming van maatregelen tot weering der cholera steeds het onderwerp van gedachtenwisseling met de Fransche regeering uitmaakt. Hoewel de Turksohe regeering in beginsel het voorstel van keizer Napoleon heelt aange nomen, wenscht zij voorzichtigheidshal ve nog meer krach tige waarborgen dat deze conferentie in geen geval eenigen dwang zal kunnen uitoefenen ten opzichte van eeuig gouvernement in het oosten. Niet onwaarschijnlijk is de be weering dat de regeering te Constant ïuopel daarbij te werk gaat onder den invloed vau Engeland, hetwelk van den beginne af niet zeer g unstig voor boven bedoelde conferentie is gestemd geweest. De handelingen der Engeische autoriteiten op Jamaica uij de aldaar plaats gehad hebbeudeongeregeld heden hebben bij de Loudenscbe bevolking eene alge meene afkeuring opgewekt. Verschillende meetings zijn reeds gehouden om tegen de barbaarse he ex.ee uciën, op last van dezen Eugelschen Mourawieft' geschied, te pro testeeren en eene interpellatie in bet parlement zal niet acbteiblij ven. Een rechtsgeleerd dagblad te Londen eischt iutusschen dat de gouverneur van het eiland Jamaica en de leden van den krijgsraad in staat van beschuldiging zullen worden gesteld ter zake van moord. Tuj times verdedigt echter de dom den gouverneur g.nomene maatregelen op grond dat zou gebleken zijn van een groot complot om al de blanken te vermoor den. Op een eergisteren te Blackburn gehouden banket heeft de heer Bright insgelijks zijne verontwaardiging te kennen gegeven omtrent de barbaarschheden van den gouverneur Eure en zijn vertrouwen geuit dat lord liussell zoowel wat de hervormingsquaestie betreft, als wat zijne houding ten opzichte vau den gouverneur van Jamaica aangaat, aan de billijke verwachting der natie zal beantwoorden. Met de pakketboot Cuba zijn uit New-York tijdingen aangebracht van 23 November. Hieraan ontleenen wij het bericht dat eenige afdeeliugen kavallerie naar Texas waren gezonden; waarschijnlijk Arféesfe uren aldaar voor ongeregeldheden. Overigens \vojf^E.ge'ui'eirÜi-.<l'a.t de repu- blikeinsclie troepen, welke de Mexicaausche stad Aiata- moras belegerden, het beleg hébben opgebroken nadat een drietal Fransche oorlogschepen te:Kio Grande waren verschenen en de tot de keizerlijken ovefgeloopen gene raal Mejia een gelukkigen aapyab-op de belegeraars had gedaan. S

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3