r 192. MSDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdaa 1865. 2 December. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 1 December. "Woensdag is de begrooting voor marine door de tweede kamer met 40 tegen 25 stemmen aangenomen, waarna de discussiën over de begrooting voor oorlog zijn aangevan gen, welke heden met 40 tegen 21 stemmen is aangenomen. Verder is de begrooting voor koloniën behandeld en met 47 tegen 20 stemmen aangenomen. De heer W. van Goltstein heeft in de zitting der tweede kamer van gisteren verlof gevraagd om den minis ter van binnenlandsche zaken te interpelleer,en omtrent het voornemen der regeering tot het al of niet intrekken van het wetsontwerp nopens de heffing der grondbelas ting in Limburg. Uit Maastricht wordt bericht dat de provinciale staten van Limburg besloten hebben, en wel met alge- meene stemmen op een na (van baron de Keverberg), zich niet tot den koning of de tweede kamer der staten generaal te wenden met een adres tegen de op nieuw ingediende ontwerpen van wet tot verhooging van de grondbelasting in het hertogdom Limburg. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden zijn, zooals gisteien bij de opening der bussen is geble ken, 1573 stemmen uitgebracht, waarvan 820 op den beer J. Andreae en 741 op den heer van Assen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state (afdeeling geschillen van bestuur) werd o. a. mede- deeling gedaan van een koninklijk besluit omtrent het adres van den heer B. A. Fokker, te Middelburg, tegen een besluit vau den gemeenteraad aldaar, waarbij aan de militaire autoriteit een zeker gebouw ten gebruike wordt afgestaan tot het vervaardigen van patronen. Z. M. heeft den adressant ongegrond verklaard in zijn gedaan verzoek tot vernietiging van voormeld raads besluit. Het verdient hier te lande zeer de aandacht, dat in Frankryk op dit oogenblik ernstig gedacht wordt aan eene vermindering van de accijusen. Men is ook ddar meer en meer tot de overtuiging gekomen van het drukkende en nadeelige van verbruiksbelastingen, en het schijnt zeker dat de regeering, om te voldoen aan den aandrang der publieke opinie, besloten heelt tot het instellen eener enquête om te geraken tot eene vermin dering der accijnsen, die op de noodzakelykste levens behoeften drukken en vooral om de belemmeringen, die door het gemeentelijk accijnsstelsel voor handel, nijver heid en binnenlandsch verkeer worden teweeg gebracht, zoo veel mogelijk weg te nemen. Datgene waarmede men in Frankrijk nog beginnen •moet, is hier te lande reeds verkregen. Nederland dankt aan het tegenwoordig ministerie èn de algeheelc ophef fing van het gemeentelijk accijnsstclsel, én de afschaf fing van den rijksaccijns op de brandstoffen. Het ligt op den weg der liberale richting, ook de overige rijks- accijnsen, voor zoo veel zij op levensmiddelen drukken, of de heffing belemmeringen oplevert voor handel of industrie, op te heften, naarmate de toestand van 'slauds financiën dat toelaten zal. Dat daarop werkelijk, onder de tegenwoordige regeering, het uitzicht bestaat, blijkt uit de gewisselde stukken over de nu in behandeling zijnde staatsbegrooting. Het feit, dat nu ook de Fransche regeering het onhoud bare inziet van belastingen op de eerste levensbehoeften en het schadelijke dat de accijnsen voor het vrije ver keer, voor handel en nijverheid, die hoofdbronnen van het volksbestaan, opleveren, is eene voldoening voor de vrijzinnige partij, die jaren lang voor die waarheden gestredeD heeft, maar het is evenzeer beschamend voor de tegenwoordige oppositie-partij, die, om staatkundige redenen het volksbelang gering schattende, met hand en tand zich verzet heeft tegen de straks genoemde maatregelen van de tegenwoordige regeering, waardoor het accijnsstelsel hier te lande, met al het nadeelige en belemmerende daaraan verbonden, zoo goed als ver nietigd is. Handelsblad In eene gewone vergadering der Maatschappij tót nut van 't Algemeene, te Nijmegen,' had Dinsdag avond voor het eerst eene gemeenschappelijke samenspreking over een vooraf aangekondigd onderwerp plaats, die met den meesten bijval is bijgewoond. Het onderwerp was: de middelen tot verbetering van den maatschappelijken toe stand der vrouw. De samenspreking werd door den heer ter Haar ingeleid, terwijl na hem onderscheidene perso nen hun gevoelen over het medegedeelde uitspraken of het onderwerp uit verschillende oogpunten beschouwden. Benoemingen en besluiten. buhge.meestbhs. Benoemd tot burgemeester der ge meente Stavenisse de heer C. Dorst Lz. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van der Hucht, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Schiedam. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Posterholt c. a. de heer Th. F. C. Ie Clercq, thans ontvanger te Geleen c. a.; i der directe belastingen en accijnsen te Geleen c. a. de heer D. W. Middelhoven, laatstelijk tijdelijk meter-taxa- I teur van den turf te Arnhem. I Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. G. Metxlar, als ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden; aan den heer J. J. van Stapele, als ontvan- l ger der accijnsen te Haarlem; aan den heer J. F. X. Schief- j baan, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen I te Leyerdorp; aan den heer G. J. baron van Reede van Oudtshoorn, als ontvanger der in- en uitgaande rechten te Holterhoek; aan den beer J. G. Both, als ontvanger j der directe belastingen en accijnsen te Wilnis c. a. Necrologie. Op den huize Alerdinck, onder de gemeente Ileino, I overleed eergisteren plotseling in den onderduvn van I 69 jaren, de heer mr. Herman van Sonsbeek, staatsraad j iu buitengewone dienst, oud-minister van buitenlandsche zaken en van roomsch catholieke eeredienst. Kerknieuws. De heer H. C. Bervoets predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Zwolle, heeft voor het I beroep naar Utrecht bedankt. Gisteren is te Amsterdam de heer L. de Jong, pastoor aldaar, tot bisschop van Haarlem bij de bisschop pelijke clezery gewijd. De wijding geschiedde door den heer II. L003, aartsbisschop van Utrecht, bijgestaan door den heer II. Heykarap, bisschop van Deventer. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip de Heldin, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee G. Lambert, is gisteren namid dag van de reede van Texel naar zee vertrokken, tot het opvolgen zijner bestemming naar Oost-Indië. De luitenant ter zee le kl. J. K. L. Ge}? van Pittius, dienende als eer3te officier aan boord van Zr. Ms. korvet van Speyk, is gisteren op non-activiteit gebracht en beden vervangen door den luitenant ter zee Ie klasse G. W. C. Voordnin. Heden worden geplaatst aan boord van Zr. Ms sc.hroefstoomschip de Watergeus de scheepsklerk J. A. Sonnenberg; aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus de scheepsklerk G. H. Slot; en metdeu 11 dezer maand aan boord van Zr. Ms. fregat met- stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau de scheepsklerk P. Gallas. Gemengde beiiclften, Naar men verneemt heeft de persoon van P. Gouds waard, die op 16 November jl. te Zierikzee gevangen is binnengebracht, als verdacht gelijk vroeger is mede gedeeld van de wonden aan den landbouwerszoon H. Bal onder Nieuvverkerk te hebben toegebracht, zijne misdaad bekend. De gewonde neemt in beterschap toe, zoodat er hoop bestaat op behoud van zijn leven. In de Wiener Presse van 23 dezer wordt het vol gende bericht gelezen, ontleend aan de Avenir national: Tijdens de graaf Mastai Ferretti, de tegenwoordige paus, zich in vroeger jaren te Palermo bevond en hij den geestelijken stand nog niet had omhelsd, werd hij als lid in de aldaar gevestigde vrijmetselaarsloge opgenomen. De beroemde reiziger Heinrich Bartb, algemeen bekend door de uitgave zijner reisbeschrijving door Afrika, is den 25 November plotseling te Berlijn over leden. Aan het Handelsblad schrijft men uit New-York. Professor Lowe houdt hier met zijn grooten ballon allerlei tentoonstellingen, zoo als Lassaigne voor eenige jaren in Amsterdam, en daaronder is het voornaamste het oplaten van zijn ballon tot eene hoogte van duizend of twee duizend voet, waarna die weder met een touw naar beneden getrokken wordt en dus dertig of veertig maal daags opgaat. Mij heeft nu in Philadelphia een prachtig gedecoreerde trouwbootdoen maken,die onderden ballon wordt bevestigd en waarin men getrouwd wordt en dan onmiddellijk de bruiloftsreis aanvangt met den losge laten luchtbol. Het eerste paar, op die wijze gehuwd, was dr. Boyntou van Syracuse met miss West Jenkins van St. Louis. Brighton zal ditmaal in het Engelsche parlement vertegenwoordigd worden door een blind afgevaardigde, Hendrik Taweett genaamd. Op 20 jarigen leeftijd begon deze zijne academische loopbaan aan de hoogeschool te Cambridge. Zijne blindheid dagteekent van het jaar 1858, toen bij gelegenheid van eene jachtpartij het geweer zijns vaders toevallig afging en de twee schoten hem midden in de beide oogen troffen. Aan zijne wan hoop gaf hij slechts korten tijd toe en met eene buiten gewone volharding hervatte hij weldra zijne studiën, ondanks de bijna onoverkomelijke hinderpalen, waarmede hij door zijne blindheid had te worstelen. Hij legde zich inzonderheid toe op de staathuishoudkundige weten schappen. In 1859 trad hij voor de eerste maal openlijk als spreker op in eene vergadering van het Britsch ge nootschap. Zijn buitengewoon geheugen stelde hem in staat tot het aanhalen van uittreksels uit wetenschappe lijke en statistieke werken met znlk eene verwonder lijke nauwkeurigheid, dat men eerst niet aan zijne blindheid wilde geloof slaan. Sedert dien tijd hield hij dikwijls openbare redevoeringen en werd hij tot profes sor in de staathuishoudkunde aan de hoogeschool te Cambridge benoemd. Zijne verkiezing als afgevaardigde heeft hij uitsluitend aan zijne buitengewone verdiensten te danken. In sommige gedeelten van Duitschland hebben zich gevallen voorgedaan van eene ziekte, veelal met doodelijken afloop, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van varkensvleesch, waarin zich de bekende triekines bevonden. Nergens heerscht thans deze ziekte zoo hevig als teHedersleben in Saksen nabij Haklberstadt, alwaar niet minder dan twee honderd personen, volgens een in laatstgenoemde plaats verschijnend dagblad, daar aan overleden zijn. De autoriteiten hebben dientenge volge eene commissie benoemd om het varkensvleesch zeer nauwkeurig en met behulp van den microscoop te onderzoeken alvorens dit in den handel mag worden gebracht. Volgens uitgegeven prospectus zal met 1 Januari 1866 te Goes een weekblad verschijnen, onder den titel vanNieuwe Goesche courant, onder redactie van „lief hebbers der oude beproefde gereformeerde waarheid, die tevens echte vrienden van bet Stamhuis van Oranje zijn." Het blad zal alles bevatten wat in een degelijk blad behoort en eenmaal per week, desWoensdags avonds, verschijnen. Het beeft ten doel „de handhaving van recht en waarheid en waar het noodig is ook van Gods eeuwig en onfeilbaar woord." Een meisje te Weenen, dat bezig was om haar bruidskleed gereed te maken, had de onvoorzichtigheid om eene naald tusschen de tanden te nemen; ongelukkig schoot de naald haar in de keel en na weinige uren was zij een lijk. Alexander Dumas heeft, nadat hij eene tweede cause rie voor stoelen en banken heeft gehouden, Weenen ver laten, waarschijnlijk om niet weder te keeren. De critiek heeft hem niet verschoond, hoewel misschien de daarbij aangeslagen toon eenigszins afhankelijk was van de meer ot min goede plaats, die den referenten werd aangewezen; zoo kwam bijv. de verslaggever van bet dagblad das Vaterland, die zich vergasten kon aan het gezicht des breedeu rugs van den beroemden romancier, het allereerst tot de ontdekking, dat een groot deel der gebeurtenissen die de lamilie Dumas beleefd had, reeds aan Meidinger bekend was. Op den spoorweg van Yeovil naar Exeter had dezer dagen een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. Een der treinen namelijk was een tunnel genaderd, toen de machinist een ongewoon gedruisch hoorde, hetgeen, zoo als hij spoedig bemerkte, veroorzaakt werd door bet in storten van den tunnel. Hij stopte onmiddellijk de loco motief, zoodat bij er iu slaagde het verlies van menschen- levens te voorkomen. Op eene andere lijn had eene botsing tusschen twee treinen plaats, waardoor eenige personen gedood en anderen ernstig gekwetst werden. Zondag zijn te Berlijn op bevel der policie al de photographische en andere portretten van den erfprins van Augustenburg (hertog Friedrich), welke men in win-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1