MJDDELBURGSCHE CO RANT. N° 191. Donderdag 1865. 30 November. Editie van Woensdag avond 8 uren. 9HNI§TEKIE VAN JUSTITE. provincie zeeland. A.A.NBE S TBBIKTG. Op Vrijdag den 15 December 1S65, des voorfntddage te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring door den com missaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het huis van arrest en bewaring te Goes, te rekenen van I Januari 1860 tot en met 31 December 1868. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving voor elk onderhondsjaar afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing in het locaal van het minis terie van justitie, in dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, in het huis van arrest en bewaring voornoemd, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestek ken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevenden en vierden dag vóór de beste ding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd-ingenieur van den waterstaat C. Brunings te Middelburg en bij den ingenieur baron van Ittersum te Goes. Middelburg, den 29 November 1865. De commissaris des konings in de provincie Zeeland 11. W. VAN LIJNDEN. STOOMBOOTIHENIT oi» de WESTEESCHELDE. OPROEPING VAN GEGADIGDEN. De Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat zij die genegen zijn om de stoombootdienst op de Westerschelde uit te voeren, onder genot van een subsi die uit de provinciale foudsen, en daartoe de vereischte concessie verlangen, zich kunnen aanmelden ter provin ciale griffie van Zeeland oóor den 31 December aanstaande bij verzegeld verzoekschrift, bevattende de opgave van de snelheid, den diepgang en de afmetingen van de vaar tuigen; van den aard der stoomtuigen en van de voor waarden waarop en van den tijd waarvoor men genegen is de dienst op zich te nemen, onder opmerking: a. dat de voorkeur zal worden gegeven aan hen die bereid zijn tot eene volledige dienstvervulling, over eenkomstig de daaromtrent door gedeputeerde staten vastgestelde bepalingen, tegenover de minst bezwa rende voorwaarden, wat betreft het verlangde pro vinciaal subsidie, en die tevens zekerheid geven voor eene behoorlijke dienstvervulling; b. dat zoo het te bezwarend is om reeds met 1 April 1866 de dienstregeling in werking te brengen, voor stellen kimnen worden gedaan, tot eene tijdelijke dienstvervulling, in afwachting der volledige; c. dat nadere inlichtingen zijn te bekomen ter provin ciale griffie van Zeeland. Middelburg, den 24 November 1865. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. ©irtnmlanö. Middelburg 20 iVovember. De tweede kamer heeft gisteren hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866 (binnenlandsche zaken) met 53 tegen 18 stemmen aangenomen. De afdeelingen der tweede kamer hebben reeds de rapporteurs gekozen voor de prise en consideration van het voorstel van graaf van Zuylen van Nijevelt, tot het instellen van een onderzoek naar de verkiezingen in Limburg. De namen der daartoe aangewezen leden Dirks, Blussé, Geertsema, van Bosse en Dullert doen steeds vrij duidelijk zien hoe ongunstig de kamer omtrent dat voorstel gestemd is. Men meldt ons uit 's Hage dat het voorstel van graaf I van Zuylen, in de afdeelingen der tweede kamer onder zocht en door de meerderheid zeer is afgekeurd De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht, welke moet plaats hebben ten gevolge van het door jhr. mr.P. van der Maesen de Sorabreff; ^.i'men ontslag, zal geschieden op Dinsdag 12 December aanstaande, en eene herstem ming, zoo deze noodig is, op IVoensdag 27 December daaraanvolgende. De gemeenteraad alhier hield heden namiddag de aan gekondigde zitting. Onder meer zijn daarin de vol gende besluiten genomen: a. op verzoek eervol ontslag te verleenen aan dr. A. A. Fokker als lector aan de geneeskundige schooi; b. in handen der financieële commissie te stellen twee ingekomen verzoekschriften, nl. van den heer Collard en mejufvrouw Hamakers, strekkende tot vermindering en vrijstelling der betaling van schoolgelden voor kin deren, die slechts ten deele of in het geheel niet van de school hebben kunnen gebruik maken gedurende het tijdsverloop waarover de aanslag loopt; c. op verzoek eervol ontslag te veileenen aan den heer J. Tak, als commissaris over de graanmarkt alhier; d. bij adres aan Z. M. den koning vrijstelling te ver- zoeken van de bij art. 14 der wet op het middelbaar onderwijs voorgeschreven verplichting tot oprichting eener burger-dagschool, op grond dat in deze gemeente eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus bestaat, in verband waarmede eene burger-avondschool zonder burger-dagschool voldoende wordt geacht e. goed te keuren de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1864, alsmede de begrootiug dier instelling voor 1866, met bepaling eener som van ƒ31,888.20 als maximum van het door de gemeente te verleenen sub sidie; f. mede goed te keuren de ingekomen rekening der commissie van geneeskundig toevoorzicht; g. vast te stellen het suppletoir kohier van den hoof dei ij ken omslag no. 2; h. de stukken betreffende de geneeskundige school te stellen in handen eener commissie, bestaande uit de heeren van DiggeleD, van Deinse en Dam me, ten einde eene voordracht te doen tot regeling dezer aangelegen heid; i. goed te keuren eene. af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1865 tot regulariseering van eenige reeds vroeger goedgekeurde posten, alsmede vast te stellen eene suppletoire gemeentebegrooting voor 1865 met eene leeniug van f 9100, ter bestrijding der helft in de kosten van den bouw van het nieuwe school lokaal in den Langendelft en van het tiende gedeelte der aannemingsom voor de hoogere burgerschool; k. naar aanleiding van een vroeger ingekomen verzoek van eenige bewoners van den singel tusschen 'de Veer- sche barrière en Koepoort, over te gaan tot de roeiing van eenige op dien singel staande boomen, en in een volgend jaar te beslissen of er ook behoefte be staat tot roeiing der nu overblij venden. Van een en ander geven wij in een volgend noramer het gewoon verslag. Het onlangs door den gemeenteraad van Vlissingen aan de regeering gedaan verzoek, om te worden opgeno men onder de wetten tot afwijking der regels, gesteld in de artt. 241 en 254 le lid der gewijzigde gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, is den minister van binnenlandsche zaken voorgekomen niet voor inwilliging vatbaar te zijn, tenzij de raad mocht besluiten tot heffing van lioofdelijken omslag en voort durende heffing van 25 opcenten op de personeele be lasting. Een brief van den minister is in de gisteren gebonden zitting van den raad van Vlissingen overgelegd en in handen gesteld der commissie voor het belastingstelsel, die hieromtrent, in overleg met het dagelijksch bestuur, advies zal uitbrengen. Men zie overigens het in dit nommer opgenomen verslag. Het gemeentebestuur van Breskens heeft zich niet vereenigd met het door den raad van Vlissingen geno men besluit tot opheffing van het veer tüsschen beide gemeenten. Gedeputeerde staten zijn hiermede in kennis gesteld. Veeziekte. De Londensche commissie tot onderzoek der veeziekte heeft eene aanschrijving gericht tot den Board of Trade inhoudende het advies om, in navolging van hetgeen in Nederland geschiedt, eene statistieke opgave van hoorn en wolvee te doen opmaken. De commissie wijst op het wenschelijké daarvan in de tegenwoordige omstandig heden, als ook op hét feit, dat het Nederlandsche gouver nement daardoor in staat is gesteld tot eene wekelijksche opgave niet alleen van het verlies, maar ook van de verhouding van dit cijfer tot den veestapel in elke ge meente. Daarop is door den Board of Trade geantwoord, dat hiertoe de noodige maatregelen zullen genomen worden, vooral dewijl Engeland ten dien opzichte in een zeer exceptioneelen toestand verkeert, door gemis eener "statistiek van het vee. Wel heeft men daaromtrent jaarlijksche opgaven uit Ierland, en wel is ook in 1856/57 eene statistiek van den Schotschen veestapel opgemaakt, alles op grond van de vrijwillige opgaven der boereD, doch daar de Board of Trade van oordeel is, dat langs dienzelfden weg ook in Engeland en Wallis tabellen aangaande den veestapel behooren opgemaakt te worden, zal de medewerking der EDgeJsclie landbouwers daartoe ten spoedigste ingeroepen en diezelfde maatregel ook in Schotland aangewend worden, ten einde den Board of Trade in staat te stelleD, de daaruit verkregen betrek kelijke totaalcijfers der verschillende districten openbaar te maken. SSenoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscbeu leeuw dr. A. Hasebroek, te Leiden. ministerieele departementen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. H. Betz uit zijne be trekking van minister van financiën, met dankzegging voor de vele en gewichtige diensten, door hem den lande bewezen en het beheer van het departement van finan ciën ad interim opgedragen aan rar. N. Olivier, minister van justitie. Kerknieuws. De heer J. J. Gobius du Sart, predikant bij de her vormde gemeente te Raamsdonk, heeft voor het beroep naar Nenzen bedankt. Te Rotterdam is tot predikant brj de Waalsche hervormde gemeente beroepen de heer G. Collins, thans te Besangon. Onderwijs. Tot hulponderwijzer op de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Yzendijke is benoemd de heer A. J. Bethe te Zierikzee. Marine en leger. Zr. Ms. korvetten Prins Maurits der Nederlanden en Pallas zullen aanstaanden Vrijdag, pit,het dok te Vlis singen naar de reede gaan, om daarna zoodra de gelegen heid gunstig is, naar zee te vertrekken. Beide schepen zijn bestemd om in vereeniging met de korvet van Speyk een kruistocht te maken ter oefening van de aan boord zijnde adelborsten. Uit Nieuwediep schrijft men 26 November: „Zr. Ms. korvet de Heldin zal niet, zoo als van elders is medegedeeld, naar Vlissingen vertrekken, om in het dok aldaar te worden nagezien. Men heeft in het bassin alhier het lek gevonden en hersteld, zoodat deze bodem nu weldra zijne bestemming zal kunnen opvolgen. „Zr. Ms. stoomschip Watergeus zal bij gunstige gele genheid op 1 December naar Oost-Indië vertrekken." Handelsblad Gemengde berichten. Te Antwerpen bad Zondag middag een kluchtig voorval plaats. De stuurman van een Amerikaanscb schip had zijue gage ontvangen, ten bedrage van ongeveer 1000 francs. Zooveel geld bezittende, wilde bij er eene grap mede hebben. Hij wist een bord te bekomen, waarop men met groote letters in het Vlaamschlas: „ik neem 40 cents voor een franc." Al de winkeliers van het Bassin beijverden zich hem geld te bezorgen ten einde van een zoo prachtig disconto te profiteeren. Toen nu de stuur man na dezen wisselhandel van een zak met ongeveer 30 francs in kopergeld voorzien was, wierp hij van den inhoud met handenvol toe aan de hem omringende straatjongens, en vermaakte zich zeer met de woede, waarmede zij elkander dit aardig buiteukansje betwistten. De policie kwam tusschenbeide en bracht den Yankee naar zijn logement. In het Fransche departement de l'Eure heeft zich een troep wolven vertoond, en eene kudde schapen aan gevallen. Des nachts dwalen zij rondom de pachthoeven en verontrusten alzoo de bewoners, die hartelijk wen- schen dat eene drijfjacht zal georganiseerd worden, om hen van deze ongenoode gasten te ontslaan. Uit Koppenhagen wordt bericht dat door de regee ring aan den heer James Wyld, lid van het engelsch par lement, en eenige andere personen concessie is verleend om Denemarken en Engeland, Denemarken en Noorwe-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1