Terwijl na de vertoogen van Frankrijk en Engeland bij het hof te Madrid op dit oogenblik geen gegronde vrees meer kon bestaan voor het uitbarsten van een oorlog tusschen Spanje en Chili, stelde men zich echter nog de mogelijkheid voor dat aangevangen vijandelijk heden van een der beide zijden nog hinderpalen vooreen schikking zonden kunnen opleveren. De Fransche Moni- teur bevat thans echter tijdingen uit Santiago van 12 November, waaruit blijkt dat men zoowel van Chili- sche als van Spaansche zijde eene afwachtende houding had aangenomen om eerst nadere berichten uit Europa te erlangen Intusschcn verneemt men dat de Engel- sche vertegenwoordiger te Santiago van den Spaanschen admiraal Pareja de teruggave heeft geëischt van een vaartuig onder Engelsclie vlag, hetwelk door hem was aangehouden, met. eene schadevergoeding aan den eigenaar van tachtig duizend piasters, terwijl hij overi gens een saluut van een en twintig schoten voor de Engelsclie vlag eischte. De admiraal Pareja had daarop beweerd aan deze eischea slechts voorwaardelijk te willen voldoen. De oplossing van dit conflict is nog niet bekend. Te Saint Nazaire zijn berichten uit Chili aangebracht, welke melden dat er eene alliantie is gesloten tusschen de revolutionaire partij in Peru onder den generaal Can seco en de regeering te Santiago. Een eerste gevolg daar van was reeds geweest de oorlogsverklaring aan Spanje door den generaal Canseco en voorts dat de vloot der Peruaansche revolutionairen, welke nog steeds bij de Chinca-eilanden ten anker lag, zich met de Chilische heeft voreenigd oin, zoo noodig, tegen den admiraal Pareja te ageeren. BKLEVEN UIT BELGIE. Brussel25 November. Toen bij het optreden van den heer Jules Bara als minister van justitie, het Journal de Gand, zonder er echter zelf iets van te begrijpen, de bekende uitroep van Prndhomroe „ce sabre est te plus beau jour de ma vie" wijzigde, riep het met veel ophef uit, la nomination de M. Bara est un discours de tróne Die uitroep schijnt nu werkelijk de leus van het oogenblik te zijn geworden. De rechterzijde, die sedert de opening der zitting zich zeer bedaard had gehouden, heeft bij gelegenheid van tiet budget van justitie een discussie begonnen, alsof het de behandeling van een adres van antwoord gold. Nau welijks was er Dinsdag bij de eerste zitting een zeer zonderlinge strijd aangevangen tusschen den heer Jacobs en den minister van justitie, of liet debat erlangde spoe dig eene buitengewone uitbreiding. lieden had men een waar politiek slagveld. Voor de honderdste maal weer klonken de oude beschuldigingen van onderdrukking en vervolging, waarvan de clericalen steeds den mond vol hebben, cn die door de liberalen met het wijzen op de encyclicaen de aanmatiging der geestelijkheid werd be antwoord. 't Was weêr het oude raketspcl! De minister Frère Orban alleeu beeft echter, dank zij zijne overtuigende welsprekendheid, zijn onvergel ij ke- lijken oogopslag, zijn handigheid bij het repliceeren, die hem tot den meest gevreesden tegenstander maken, dit telkens wederkeerende debat nieuw leven bijgezet. Kalm te midden van den storm, wist de minister van financiën de beweging te bezweeren en te bewijzen, dat agitatie, waarover de rechterzijde zich in verzuch tingen vermeit, de gematigdheid die zij predikt maar niet in toepassing brengt, haar werk is en niet dat van het.liberalisme. 1-Iij heeft ons die partij voorgesteld als door de geestelijkheid beheerscht en geleid, beproevende sedert 1830 tot op den hnidigen dag de door de grondwet gewaarborgde vrijheden uitsluitend in liet belang der kerk te exploiteeren. Hij heeft aangetoond hoe zij zon der ophouden in de onderwijsquaestie, in de liefdadig- heidsquaestie, in die der studiebeurzen en der kerkge nootschappen, het goddelijk recht voor het sotiverein en nationaal recht heeft trachten in de plaats testellen en te doen zegevieren. Het land moge vrij deze verouderde aanmatigingen veroordeelen, de volbloed catliolieke mi- nisteriën mogen slecht kunnen leven vce que vivent les roses: l'espace d'un matin"al die overwegingen kunnen de catho- lieke partij op de noodlottige helling, waarop zij zich bevindt, niet tegenhouden. Zij moet voorwaarts. Achter haar verheft zich liet gezag der geestelijkheid, dat haar voorwaarts zweept. De heer Frère Orban kon niet beter het gekunstelde van de grioven der oppositie aantoonen dan door ze een vooreen te analiseeren. „Men spreekt van bedrieging en diefstal naar aanleiding van de wet op de studiebeurzen. Men beweert dat wij de schendige hand aan den eigen dom slaan. Laat ous eens zien wat daarvan waar is! Toen onder de regeering van koning Willem bij konink lijk besluit bepaald was, dat alle stichtingen van studie beurzen ten voordeele der rijksuniversiteiten moesten komen en dat liet Belgisch gouvernement zou voortgaan met dat rationeele stelsel toe te passen, verzochten de catholieken er eveneens van te profiteereu voor hunne universiteiten. Dat werd u toegestaan, maar daarmede waart ge niet tevreden; ge hebt zoolang gewerkt tot dat ge ze allen ingepakt en voor de catholieke universiteit had in beslag genomeu. En toen nu het tegenwoordig ministerie zich in de noodzakelijkheid heeft gezien tot een rechtmatige verdeeling der stich tingen over te gaan, door de beroemde type van een onsterfelijk tooneelspel na te volgen, valt ge ons aan met den kreet: de beurzen behooren ons en ge wilt ze ons ontstelen!" Ik wenschte dat ik u eenigdenkbeeld kon geven van de krachtige wijze, waarop deze woorden gesproken werden, en van den indruk die ze te weeg brachten. De rechterzijde was er geheel door uit het veld geslagen en kromde zich onder de geeselslagen haar op zoo onverbiddelijke wijze en zoojuister snede toegebracht. Met dat al mag ik toch niet ontkennen dat Frère Orban j zich illusies schept wanneer hij beweert dat het weder j optreden van een catholiek ministerie voor goed eene i onmogelijkheid is geworden, en ik acht het zelfs geens zins onwaarschijnlijk datde aanstaande verkiezingen hem een betreurenswaardig dementi geven. De clericale partij, 'tvalt niet te ontkennen, heeft hier en daar veld ge wonnen. De hersteramiug te Luik, het brandpunt van het liberalisme, heeft er een staaltje van geleverd bij gelegenheid van de jongste verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Bij den strijd tusschen den candidaat der liberalen en dien der catholieken heeft, wel is waar, de eerste een meerderheid van honderd stemmen erlangd. Maar het feit alleen dat er te Luik een herstemming is noodig geweest, is van niet geringe poli tieke beteekenis. Het zou een onmogelijkheid geweest zijn zoo er tusschen de doctrinaire ministvrieele en radi cale partij niet groote verdeeldheid bestond. De rooden en de zwarten hebben zich vereenigd om de blauwen 3lag te leveren. Te Brussel zelf heeft zich verleden jaar en ge her innert u dat ik u daarover uitvoerig heb geschreven eenigermate hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Er zijn echter nog meer verschijnselen op te merken, die ik met leedwezen constateeren moet. Zoo blijkt het bij voor beeld dat een aantal bekwame mannen in de krachtigste periode des levens, o. a. vele leden der Brusselsc.be balie, zich onder de catholieken scharen en het tegen woordige ministerie en zijne vrienden met alle moge lijke wapenen bestrijden. Nu wil ik niet beweeren dat het tegenwoordig kabinet hiervan de schuld draagt, maar zeker is het toch dat het door zijn pogingen om de catholieken zich te vriend te maken hetgeen immer eene onmogelijkheid blijft daar onderscheidene han delingen die met de beginselen van een waarachtig libe ralisme weinig strooken, door zijn tegenzin en vrees voor wetten in progressistischen geest, - dat het door dit alles, zeg ik, vele zijner oprechtste vrienden, de onafhankelijke liberalen, van zich verwijderd heeft en van lieverlede een deel der bevolking, dat het aan vaste beginseleu faalt, en dat zich derhalve lichtelijk door de indrukken van het oogenblik leiden laat, er toe gebracht heeft zich aan de zijde der catholieken te scharen. Meert echter niet dat ik er iets tegen zon hebben, zoo deze partij weder eens aan liet bestuur mocht komen. Integendeel, ik zou haar gaarne voor een oogenblik de teugels van het bewind zien in handen nemen, om ons een bewijs barer onmacht te geven en na verloop van een zeer korten tijd krachtig geslagen af te treden. Oumachtig om, zonder aan hare roeping van consti- tutioneele ministers te kort te doen, de beginselen, die zij als oppositiepartij verkondigt in toepassing te bren gen, zouden zij, geplaatst tussclien de voorschriften der geestelijkheid en hare politieke verplichtingen,spoedig tot aftreden gedrongen worden, 't zij door haar eigen on vermogen, 't zij door een te heftige politiek, welke nooit de goedkeuring zou erlangen der natie, die wel is waar catholiek, maar daarom nog geenszins clericaal is. De heer Dechamps en zijne brochure zijn door al de ministers eu de leden der linkerzijde, die het woord gevoerd hebben, deerlijk gehavend. Die staatsman heeft echter zelfs niet het recht om zich te beklagen. Zijn boeksken dat het Belgische vraagstuk in Europa zoo zeer aan de orde van den dag heeft gebracht, staat gelijk niet verraad. WiJt gij cenige onnitgegevene en authentieke bijzon derheden betrekkelijk den oorsprong van dat betreurt us- waardige geschrift, hetwelk de edelmoedigste doch krachtigste bestrijding beeft uitgelokt van de zijde van de lieeren Rogier, Dolez, Louis Hijmaus eu Frère Orban Verleden jaar, in de gedwongen vacantie die zoowel zijn door de natie afgekeurd ministerieel programma, als zijn mislukte candidatuur voor het lidmaatschap der kamer in zijn geboortestad Charleroi, hem opgelegd had, maakte hij zich de vrije oogenblikken die de tinaneieele speculatiën met den heer Langrand Dumonceau en ande ren hem beschikbaar lieten, ten nutte om een memorie te schrijven over het Ilomeinscbe vraagstuk, die hij aan den paus en kardinaal Antonelli toezond. Weldra kreeg hij ten antwoord dat men zijn geschrift ontvangen en met. genoegen gelezen had, „maar, zeide men, gij vergist u, aangaande het gevaar waarin wij zouden verkeeren. Napoleon III zal, wat er ook gebeure, zijn troepen niet uit Rome terugtrekken. Weet ge wel wat men te Parijs in den zin heeftV Niets minder dan de aDuexie van België." liet aas was toegeworpen en de heer Dechamps beet toe. Hij begreep ten minste dat men te Rome eene afleiding wenschte en dat men in hem den man zag, van wien men de dienst kon verwachten er een te verschaffen. Alzoo am Scheidemcege, geplaatst tusschen de kerk en zijn vaderland, was de aantrekkelijkheid der eerste het sterkste. De kerk behaalde natuurlijk den zege. Onze minister van staat reist nu naar Parijs; hij heeft er een ontmoeting met den keizer, zoowel als met den heer Drouyn de Lhuys, en dat wel juist op het oogenblik 't welk de bijeenkomst te Gastein voorafging. Nauwe lijks is de heer Dechamps terug of de ineest onrustbarende geruchten komen in de salons der catholieken in omloop en vandaar verspreiden zij zich langzamerhand onder het publick, hetwelk aldus van lieverlede op de ver- j schijning der brochure was voorbereid, die, zoo men l I haar al geen direct verraad noemen wil, toch van dien aard is dat een verrader de taak niet beter zou hebben kunnen vervullen. Te Charleroi vertelt men hard op, aan ieder die het maar hooren wil, dat de heer Dechamps, bedacht op alle even tualiteiten, zich reeds nu een Jauteuil in den Franschen senaat heeft willen verzekeren. Zonder echter nog zoo ver te gaan, is het toch buiten twijfel datde uitgave dezer bro chure, waarin het roode spook door het spook der annexie vervangen wordt, ten doel heeft den heer Dechamps en zijne vrienden aan het bewind te brengen; zij is, zoo als de heer Dolez zeer juist opmerkt, de meest betreu renswaardige daad, die sedert 1830 door een Belgisch staatsman bedreven is. De koning, die met een groote mate van menschen- kennis begaafd is, heeft zich ook bier niet vergist. Hy i was niet gediend met een ministerie Dechamps,en tegen woordig zou hij dit minder wenschendan ooit. Lang was Leopold van meeniug dat hij den hechtaten steun voor zijne dynastie bij de behoudende en catholieke partij vinden zou. Maar de mannen van bet behoud zijn wer kelijk, hier zoowel als alom in Europa, de vaders der revolutionairen. Daarom heel't de kroon geen enkel oogenblik geaarzeld op nieuw den band van vertrouwen die haar aan het liberalisme bindt, nauwer toe te halen, door de benoeming van Jules Bara tot minister van justitie. De koning is dan toch werkelijk gisteren uit de Ar dennes op het paleis te Laeken terug gekeerd. Zijn toe stand boezemt wel geen oogenblikkelijke ongerustheid in, maar laat toch veel tewenschen over. De hertog van Brabant wachtte zijn vader aan bet station op. Men i verzekert mij voorts dat de koning het voornemen heeft j morgen (Zondag) uit te rijden. Hij zou al het mogelijke doen om den indruk te geven dat hij in de beste gezond heid verkeert. Wij zijn thans in afwachtingeener belangrijke verschij ning op artistiek gebied. Aanstaanden Dinsdag zal de laatste repititie en Donderdag de eerste opvoering van de Africaine plaats hebben. Dat zal een waar feest zijn 1 en ik stel mij voor u dadelijk na den afloop in eenige weinige regelen de ontvangst te schetsen die aan dit chef-d'oeuvre is te benrt gevallen. Dezen avond zijn, proeven genomen met het beweegbare schip dat er'in voorkomt. De beer Fetis beeft bepaald geweigerd de voorstelling te dirigeeren. Hoe krachtig zijn gestel ook wezen moge, begint de beroemde directeur van ons con servatoire eenigszins den last der jaren te gevoelen en, na de ongelootelijke inspanning, die hij te Parijs heeft te I verduren gehad Luj het in order brengen der partituur en I het surveilleeren en het dirigeeren der uitvoering dezer I opera, heeft hij rust noodig. De baron Chazal is nog steeds ernstig ziek, ten gevolge j van de beet yan zijn aap. Men is zelfs niet zeer gerust I omtrent zijn toestand. tjanDrlsbmdjtrn. Mee li rapgt rij ze n Rotterdam 27 November. Dit artikel werd heden, bij weinig handel, hoog gehouden. Ciraansikarkten enz. Rotterdam 27 November. Tarwe was heden 20, witte en bruine boonen 50, boekweit 30 cent en erwten 1. lager. Axel, 25November. Tarwe (oude)/9.10a/9.50; nieuwe dito 7.95 a ƒ8.60; rogge ƒ5.95 a ƒ6.15; winter gerst ƒ5.40 k ƒ5.60; zomer dito ƒ4.65 a/4.95; haver 3.10 a 3.55; paaiden boonen 6.75 a/7.10 duiveuboonen ƒ7.a 7.30; bruineboonen f 10.75 a 11.65; groene erwten ƒ7.— a 7.95geele dito 6.55 a 7.—grauwe dito 8.40 a 8.65; boekweit/5.60 a 5.85. Prijzen yan effecten. Amsterdam 27 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2* pet. 60fV dito dito dito 3 71iV dito dito dito 4 94* Aand. Handelmaatschappij 4* n België. Certificaten bij Rothschild 2* 54 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 97i Certific. Hope co4 65;, Oblig. dito 1855,6e serie 5 81f dito dito Leening 1860 4* 85* Certificaten 6 Aand. spoorweg191 Polen. Scbatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56TV dito 1847/1852 2* 28* dito rente Amsterdam5 dito nationale5 58^ Bankactiën 3 848 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 8ö* dito3 thans 2* r 87* Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44$ dito 1856—1862 3 44* Griekenl. dito (blauwe)5 15 Turkije. dito (binnenl.)6 411 Vereeu.Stat. dito (1882) 6 69 Illinois. dito7 72* Mexico. dito 3 24^ Grenada. dito a f gesternte! d4| Venezuela dito 8

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3