MIDDELBÜRGSCHE C O I R A N T. N° 190. Dinsdag 28 November, 1865. Editie van Maandag avond 8 uren. PROVINCIAL E GELUL EEN ING van ƒ525,000 (derde gedeelte.) Do Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gelet op het besluit der staten van den 8 November 1862, no. 5, en op het daarbij vastgesteld plan eener geld- leening van f 525,000, ten laste der provincie Zeeland, opgenomen in het provinciaal blad van 1863, onder no. 24; alsmede op bet besluit der staten van den 8 Juli 1864 no. 20, opgenomen in bet provinciaal blad van dat jaar, onder no. 74, en op bun besluit van den 10 Novem ber 1865, no. 3. Besluiten: In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan van geldlecning ter kennis te brengen van belangstellenden: 1. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschre ven voor dertig aandeden elk van een duizend gul den, togen eene jaarlijksche rente van vier en een half ten honderd, in te gaan met den eersten Januari 1866; 2. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van af Donderdag den 21 Decem ber 1865 tot en met Donderdag den 28 December 1865 (Zon- en feestdagen uitgezonderd), des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 uren; 3. dat de inschrijvingsbus en billetten in het openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 28 Decem ber 1865, des namiddags te drie uren, in de raadzaal van gedeputeerde staten 4. dat het bedrag dor ingeschreven aandeden, voor zoo veel die zijn aangenomen, moet overgestort worden bij den heer betaalmeester te Middelburg, in de acht eerste dagen der maand Februari 1866, op de gewone kantooruren; en dat de qnitantiën van storting uiterlijk op den vijftienden dier maand moeten overgebracht zijn ter provinciale griffie in handen van den commies D. Jeras belast met de comptabiliteit, die daarvoor het in art. 7 van het plan bedoeld renversaal zal afgeven 5. dat exemplaren van het plan der geldleening van /"525,000, waarvan de onderwerpelijke deolmaakt, kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoem den ambtenaar, op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het provinciaal blad van Zeeland; buitendien bij wijze van openbare aankon diging in de Staats-, Middelbiugsche-, Goesche- en Zierikzeesche couranten, alsmede in hetSluissche week blad en in het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Middelburg den 24 November 1865. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. YAN LIJNDEN, voorzitter. S. YAN DER SWALME, griffier. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zoute- lamlc, brengen ter kennis van belanghebbenden dat ten gevolge van het overlijden van Adkiaan Hen drik van der Weel, de betrekking van Hoofdonder wijzer der openbare school voor gewoon lager onderwijs in de gemeente vacant is. De voordeelen aan deze betrokking verbonden, zijn genot van vrije woning of /"100 en, behoudens goedkeu ring van heeren gedeputeerde staten, een jaarwedde van ƒ550. Zij, die verlangen naar de betrekking te dingen, wor den uitgenoodigd zich vóór den 15 December e. k. in persoon of met vrachtvrije brieven, onder overlegging der vereischte stukken, te wenden tot den Burgemeester der gemeente. Zoutelande, den 18 November 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. VER li AGE. De secretaris, K. W. ADR1AANSE, L. S. Wethouder. STTR AN I» VON E KI J De Burgemeester der gemeente Wissenkerke c. a., geeft kennis, dat aan den Soelekerkepolder is opgevischt en in de kaai te Camperland is geborgen eene Roeiboot, voorzien van 2 riemen en een scheepsdweil, met groen geschilderde boeien, overigens zonder merk. Wordende de rechthebbenden ter reclame opgeroepen. Wissenkerke, den 24 November 1865. De burgemeester voornoemd, J. H. L. VADER. fiHnmnlanö. -g 2? November. De openbaar gemaakte brief van den heer Betz, zoowel als het feit der openbaarmaking, is thans sedert acht dagen alom besproken, in politieke kringen, in het dage- lijkscli discours, in de dagbladou.Voor zooveel de laatsten eene afspiegeling zijn der eerste, mag men aannemen, dat, zoo de vrienden van het ministerie onaangenaam zijn verrast, de teleurstelling aan de zijde der vijanden niet minder groot is. De hom is blijkbaar verkeerd gesprongen. De juie.htoonen der oppositiebladen laten een kwalijk verkropte spijt duidelijk doorschemeren. Eu dit is natuur lijk. Want zoolang niet de heer Tborbecke doodelijk getroffen is, hebben de anti-liberale partijen niets ge wonnen. Men beweert nu dat er ook door den heer Tborbecke tijdens de verkiezingen brieven zouden geschreven zijn, die hem, zoo ze openbaar werden, zeer zonden compro- metteeren.Tot heden is echter daarvan niets met zekerheid gebleken. Het e.enige waarop men zich beroept is eene verklaring van den heer van Wintelshoven in het Dag blad van Zuid-IIolland afgelegd, waarbij hij verzekert dat er een brief zou bestaan van den heer Thorbecke, waarin de woorden voorkomen: „de regeering laat de wetsontwerpen los." Deze verklaring heeft echter geenerlei waarde. Wan neer de heer van Winterslioven den geheelen brief mocht willen mededeelen, zou men kunnen beoordeelen in hoe verre daarin voor den minister van binnenlandscbe zaken iets eompromettants voorkomt. Aanhalingen van enkele woorden, uit hun verband genikt, geven vaak tot de grootste misvatting aanleiding. Wat wij in den minister Betz afkeuren is niet dat hij met, het oog op de verkiezingen aan een zijner vrienden een brief heeft geschreven, maar wel dat hij zulk een brief heeft geschreven als door l'Ami des intéréts Lim- bourgeoi8 is medegedeeld. Zoolang ons een dergelijke brief van den heer Thor becke niet wordt voorgelegd, hechten wij waarde aan zijn verklaring dat de verkiezingen nooit vrijer geweest zijn dan thans. Indien het voorstel van den heer van Zuylen, in de zitting der tweede kamer van heden gedaan, mocht worden aangenomen hetgeen echter zeer te betwij felen valt zal de waarheid mogelijk weldra geheel aan het licht komen. Uit 's Ilageont vangen wij heden het volgende bericht: „De heer van derMaeseu de Sombreff heeft zijn ontslag genomen als lid der tweede kamer. „Door den heer van Zuijlen vanNyevelt (uit Arnhem) is een voorstel gedaan tot instelling van een onderzoek betrekkelijk de verkiezingen in Limburg. „Z. M. de koning heeft het ontslag van den heer Betz aangenomen. „De heer Olivier is tijdelijk belast met de portefeuille van financiën." Een ander correspondent schreef ons gisteren „De graaf van Zuylen van Nyevelt, lid der tweede kamer uit het kiesdistrict Arnhem, heeft goedgevonden een voorstel aan de kamer in te dienen, strekkende om eene enquête te houden om: „1. Na te gaan of een of meer der ministers invloed hebben uitgeoefend op de verkiezingen in Limburg, in Juni 1864, en „2. Of de directeuren der belastingen destijds aan- schriiving hebben ontvangen overtredingen door de vingers te zien. „Dit is eene poging om het geheele kabinet door die beschuldiging te treffen en tot aftreden te nopen. „Morgen komt dit voorstel in. „Van de heeren van Zuylen gesproken, vestig ik er uwe aandacht op, dat de regeering, op de vraag van het Haagsebe lid van dien naam, verklaard heeft, dat dc concessie van Heyningeu Swaan vervallen is, maar dat hij zoa afwachten, of het kapitaal bijeenkwam, omdat er geene ernstige concessieaanvrage is. Arme haven van ScheveningenDe lieer van Zuylen, uit 's Hage, beval nu de concessie Iloltzman Sieburg aan. Zou dit ook kunnen zijn, omdat hij dan bijna regelrecht van zijn buitengoed bij Zutphen naar Utrecht en Amsterdam kan stoomen en bij uitvoering van de concessie Swaan van Heyningen van Zutphen op Deventer of Arnhem moet reizen De gemeenteraad alhier zal Woensdag 29 dezerdes namiddags te half twee uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling der navolgende onderwerpen: missieve van gedeputeerclestaten,goedkeuring van raads besluiten; idem van dr. A. A. Fokker, om eervol ontslag als leeraar aan de geneeskundige school; vaststelling rekening van het burgerlijk armbestuur 1864 (begroo ting 1866 enz.); idem suppletoir kohier van den hoofde- lijkcn omslag no. 2; idem suppletoire geraeentebegroo- ting 1865; voordracht van burgemeester en wethouders betrekkelijk het middelbaar onderwijs. Bij beschikking van den 23 November 1865 is de ver gunning voor eene stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, alsmede tot het slepen van schepen van Tholen naar Rotterdam en Dordrecht, vroeger verleend aan de heeren mr. T. A. Wagtbo en W. J. M. de Visser te Tholen, overgeschreven ten name van de Tholensche stoombootmaatschappij. In de zitting van den gemeenteraad van Leiden, jl. Zaturdag gebonden, zijn goedgekeurd de concept raadsbesluiten: a. tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendom men, en 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen b. tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting; c. ter beschikking over 4/5gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in die gemeente geheven. Veeziekte. Uit NoordïHolland schrijft men ons: De nieuwe provinciale verordening tot weering van veeziekte, op den 10 November 11. vastgesteld, komt den 30 dezer maand in werking. Wat den aanvoer van vee uit andere provinciën betreft, brengt zij deze verande ring aan, dat het certificaat van gezondheid, af te geven door den burgemeeester der plaats van herkomst, het welk nu niet ouder mag wezen dan diie dagen, zoodra zij in werking treedt, voor sommige provinciën, waar onder ook Zeeland, ook nog gelden zal, al is het zes dagen oud. In den polder de Waard, onder Ilaarlemmerliede en Spaainwoude, heeft de veeziekte zich niet tot den aan getasten koppel bepaald, doch is zij ook bij de runderen van een anderen veehouder waargenomen. Aan het bestuur der Rijnspoorweg-maatschappij is vergunning verleend, om met den trein die te 1 uur 20 ininnten te Amsterdam aankomt, des Zondags en Diusdags vette varkens aan te voeren. Kenoeiningen cei besluiten. legek. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1005 'sjaars, aan den kapitein J. Webbekes, van het 3e rege- ment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het le rege- ment tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant C. F. E. de Jacquier de Lompret, van het corps; bij het 3e regement tot len luitenant (naar ouder dom van rang) de 2e luitenant K. II. Duycker,van liet corps; bij het 5e regement tot len luitenant (naar onder- dom van rang) de 2e luitenant A. 0. Rehn, van het corps. Karine en leger. De kapitein-luitenant ter zee J. F. Koopman en de luitenant ter zee le klasse F. H. P. van Alphen worden met den 1 December aanstaande gedetacheerd, de eerste bij 's rijks werf te Amsterdam om tegenwoordig te zijn bij de gereedmak ing van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, de tweede bij 's rijks werf te Willemsoord, om tegen woordig tc zijn bij de gereedmaking van Zr. Ms. trans portschip met stoomvermogen Java. Wijders wordt de luitenant ter zee 2e klasse J. Isebree Moens, van Zr. Ms. korvet Pallas, met den laatsten dezer op non activiteit gebracht, en met den 1 December a. vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse F. A. J. P. van Alpben. (Staatscourant.) Koloniën. De Indische mail brengt ons heden het bericht reeds in hoofdzaak door de telegraaf bekend geworden dat de hoofdstad van het rijkje Assahan bij de nadering der expeditie door den vorst en zijn grooten verlaten is geworden, zoodat zij zonder gevecht door de afgezonden troepen is ingenomen. De aardbevingen te Arabarawa hadden nog niet opgehouden. Op Borneo hebben nog voortdurend kleine gevech ten plaats. Rechtszaken. Zooals wij in het nominer dezer courant van 2 Juli jl. mededeelden, stonden in de maand Juni voor de arron- dissements rechtbank alhier terecht A. E. Levie, veehan delaar en commissionair, en P. L. Ilorneman, slachter, beide wonende te Ylissingen, beklaagd van te zamen en in gemeen overleg tusschen den 22 en 25 Februari 11. te hebben achtergehouden eene groote hoeveelheid vet van twee ossen en twee koeien van de van Antwerpen naar Harwich bestemde en te Ylissingen met averij binnen-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1