MIDDELBURGSCHE C O R A. N T. N°' 188. Zaturdaa 1865. •u 25 November. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 34 November. De brief van den heer Betz aan den heer van der Maesen de Sombreff geschreven, waarvan de mededee- ling door den heer Leopold Haffmans in het Venloosch weekblad de aftreding van eerstgenoemden ten gevolge heeft gehad, luidt aldus: 's Hage, 4 Mei 1864 Amice! Nagenoeg te gelijk met uwen brief ontving ik er een van Pijls die ook natuurlijk nagenoeg dezelfde onder werpen behandelde waarover gij mij schreeft. Ik heb den brief van Pijls beantwoord en haast mij om het ook den uwen te doen. Met u hoop ik dat, nu de verkiezingsstrijd op een zui ver terrein is gebracht, de liberale beginselen in Limburg zullen zegevieren. Pijls verzoekt mij dringend om de wet op de bieren formeel in te trekken; maar gij gevoelt dat zoo iets onmogelijk is in den stand waarin de zaak zich thans bij de kamer bevindt. Gaarne had ik gezien dat men de wet niet hadde onderzocht. De kamer had echter zoo weinig werk, dat men gretig alles aangreep om wat te rekken; en nu het ontwerp is onderzocht, zou het toch waarlijk geen houding hebben het ontwerp in te trekken zoolang er geen verslag is. Zoodanig verslag alleen kan de intrekking motiveeren. Daarenboven, als ik de bieren had ingetrokken, zou men uit de verschillende wijze van handelen geen onderscheidene gevolgtrekkingen hebben afgeleid Gij weet dat ik reeds sedert eenigen tijd tot het besluit was gekomen, de bieren niet te be handelen. Dat besluit was het gevolg, niet van het geschreeuw dat men er tegen aanhief, maar van de over tuiging die gij en anderen bij mij hadt weten te vestigen? dat de wet, zoo als zij daar ligt, werkelijk nadeelig was voor de kleine brouwerijen. Limburg heeft dus van do biersvet niets te vreezen, terwijl zooals gij weet met het einde van de zitting alle ontwerpen van zelf zijn inge trokken. Ook de grondbelasting laat ik rusten en dat is groo- tendeels uwe schuld. Als collega hebt gij reeds de behan deling van dit ontwerp weten tegen te honden. En toen wij u zoo noode zagen vertrekken, heb ik u, dank ook aan de loyale houding van uwe afgevaardigden in de beide kamers, de toezegging gedaan, dat ik de grond belasting zou laten rusten, als de houding van Limburg het mij niet onmogelijk maakt. Ik heb woord gehouden tot dat de verkiezing van Roermond mij als het ware zedelijk dwong om het antwoord op het verslag in te zenden. Dat antwoord, een zeer uitvoerig stuk, lag reeds sedert geruiraen tijd gereed en het is alleen toe te schrij ven aan de persoonlijke tusschenkomst van u en van Pijls dat ik van die inzending heb afgezien. Ik zal er niets meer over zeggen dan alleen, dat ik hoop dat men in Limburg zal begrijpen dat deze handelwijze niet het gevolg is van de houding der oppositie aldaar, maar enkel en alleen van de intercessie der vrienden van het ministerie. Gij die mij kent, weet dat eene oppositie als helaas tot nu toe in uwe provincie wordt gevoerd, op mij eene geheel tegenovergestelde uitwerking heeft dan men daarmede schijnt te beoogen. Aan den directeur der belastiugen laat ik schrijven om vooral met de meestmogeiijke gematigdheid te werk te gaan en de kleine overtredingen door de vingers te zien; vooral met het oog op eene nieuwe wet op het personeel is het. wenschelijk de zaken zoo veel mogelijk in stain quo te lateu. Die overdreven ijver der ambte naren heeft mij al menig verdrietig oogenblik gekost. Het verslag omtrent de wet op het personeel wordt gedrukt; zoodra ik het heb zal ik antwoordcu, enkel met het doel om het nieuwe belastingplan in de hoofdtrekken bekend te maken. Ik zeiid u dan de beloofde cijfers. Men zal dan in Limburg zieu dat de minister van finan ciën het zoo kwaad nog niet meent, en dat zij door de nieuwe regeling der belastingeu oneindig meer bevoor deeld wordt dan zij ooit nadeel hadden kunnen lijden door de grondbelasting en de bieren. De kamer zal hoogstwaarschijnlijk niet lang meer bijeen zijn. Tegen Pinkster gaat zij heen en komt dannaar ik hoor, niet meer terng. Met het verslag op de bieren zal men zich niet haasten en misschien blijft het geheel achterwege, omdat men voldoende mijne inzichten kent, althans ik verberg die niet. (Get.) BETZ. Gisteren heeft Z. M. audiëntie verleend aan den heer Betz en zich geruiraen tijd roet hem onderhouden. In de zitting der tweede kamer van gisteren is de begrooting van uitgaven voor den aanleg van staats spoorwegen voor 1866, ten bedrage van f 19,000,000, met algemeene stemmen aangenomen. Eenige geneeskundigen in het voormalig vierde district dezer provincie, hebben aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland het verzoek gericht, om door zijne tusschenkomst wel te willen be werken dat aan Belgische geneeskundigen, die over en langs de grenzen van dat district wonen, niet worde ver gund de uitoefening der geneeskunst op Nederlandsch grondgebied, in den geest van artikel 2 der wet van 1 Juni 1865, Staatsblad no. 60, op grond dat de ondervin ding de noodzakelijkheid eener zoodanige vergunning niet heeft geleerd. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Z. II. de prins van Hessen met zijne gemalin passeerden, naar Antwerpen reizende, heden morgen deze vesting aan boord van een Engelsch stoomjacht. Van de batterij werden zij op de gewone wijze met het vorstelijk salvo begroet." Uit IJzendijke schrijft men ons „Dikwerf is de wenschelijkheid betoogd om in dit district een telegraafkantoor te vestigen, doch die wen- schen zijn tot heden, even als zoovele andere, onvervuld gebleven. „Het is echter nuttig het ontbreken van een telegraaf nu en dan in herinnering te brengen, opdat oningewijden, bij voorkomende gevallen, van een spoedige gemeenschap zich niet te veel zouden voorstellen. „Zeer teleurstellende voorbeelden doen zich, ook al gelast men de bestelling per bode, dikwijls voor. Onlangs nog. Den 13 November jl., des namiddags te 8 uren 36 minuten, bood men te Amsterdam een telegram aan dat te Vlissingen om 8 uren 55 minuten des namiddags van dien dag, en pe r bode waarvoor men te Amster dam waarschijnlijk vijf gulden betaald beeft des anderendaags voormiddags te 10 uren te IJzendijke is ontvangen." Bij de op Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Oostburg, waren uitgebracht. 41 stemmen, waarvan op de heeren; A. A. de Smet 28 en L. F. Mabesone 13. Eerstgenoemde is alzoo verkozen. De provinciale staten van Groningen hebben Dinsdag j eene langdurige en belangrijke zitting gehouden, die 1 grootendeels gewijd was aan de beraadslagingen over I het plan tot oprichting van eene landbouwschool in die provincie. Het door de centrale afdeeling gedane voor stel om onder de daarbij opgegeven voorsvaarden eene jaarlijksche subsidie van ƒ6000 te verleenen aan het bestuur der landhuishoudkundige school, voor het op richten van eene wetenschappelijke landbouwschool te j Groningen, werd met 24 tegen 16 stemmen aangenomen. Uit Almelo schrijft men 20 November: „De leden der Tvventsche vereeniging hebben tot bevordering van handel en nijverheid besloten tot het l oprichten eener handelsbeurs in Twenthe,en tot secretaris dier vereeniging benoemd den beer J. P. Spreuger van Eijk, te Rotterdam, die tevens belast zal zijn met de I redactie van een tijdschrift, door die vereeniging uit te i geven," Veeziekte. In de Staatscourant van Woensdag is opgenomen een zeer uitvoerig rapport aan den koning van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de hier te lande heevsehende ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. Btenoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer A. Schaepkens, directeur der stads teekenschool te Maas tricht, tot liet aannemen en dragen der onderscheidings teekenen van officier der orde van Nichan Iftihar. hem door zijne hoogheid den bey van Tunis geschonken. leger. Benoemd tot militair onder-intendant 2e klasse (kapi tein)de le luitenant kwartiermeester S.C. Rijn bende, van het 5e regement dragonders; tot len luitenant-kwar tiermeester bij bet corps pontonniers de 2e luitenant kwartiermeester L. A. van der Burgh, van het corps, beiden naar ouderdom van rang. indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, ingaande 1 Jannari 1866, met toekenning van pensioen, aan den heer C. de Groot, laatstelijk hoofdingenieur, chef der afdeeling mijnwezen bij de directie der burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend, met 1 Januari a., aan jhr. mr. S. Schuurbeque Boeije, uit zijne betrekking van raadsheer in het provin ciaal gerechtshof in Zeeland. belastingen enz. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen enaccjjnsenteWarmenbuizenc.a. en de daartoe behoorende gemeenten gevoegd als: de gemeente Warmenhnizen bij het ontvangkantoor te Noordscharwoude c. a., onder beheer van den ontvanger F. W. J. II. Tengbergen; de gemeente Harencarspel bij het ontvangkantoor te Nieuwe Niedorp c. a., onder be heer van den ontvanger J. A. van der Hucht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer I A. G. W. Ramaer, als ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Babberik, behoudens aanspraak op pensioen. Pensioen verleend aan den heer S. Hemerijk Tak, ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg en belasting der gouden en zilveren werken, tevens entreposenr te Middelburg, wegens ouder dom en diensttijd, ten bedrage van /T412; en aan mevrouw R. F. S. van Franckenberg en Proschlitz, weduwe van den beer W. L. van Sonsbeeck, in leven ontvanger der registratie voor de burgerlijke acten en der successierechten alhier, ten bedrage van ƒ1106. Kerknieuws. Er is sprake van eene vernietiging der onlangs door den kerkeraad te Groningen uitgebrachte beroeping op j den beer Mosselmans, als predikant bij de hervormde j gemeente aldaar, omdat bij de berekening van het getal uitgebrachte stemmen voor de keuze van een predikant de mede in de bus gevonden blanco-stembriefjes niet i zijn geteld, terwijl dit, om de keuze wettig te doen zijn, I overeenkomstig eens deswege bestaande bepaling, wel had moeten geschieden. Waren bij de berekening van het getal uitgebrachte stemmen de twee blanco-briefjes ook in aanmerking gekomen, dan zou de nu beroepene de volstrekte meerderheid niet hebben gehad en eene j herstemming hebben moeten volgen. De wijze, waarop i de zaak nu behandeld is, wordt, naar 't gevoelen van j sommigen, gerekend op de stemming van invloed te zijn geweest, zoodat eene nieuwe beroeping er wel eens bet I gevolg van zou kunnen worden. Marine en leger. De minister van marine brengt in de Staatscourant van gisteren ter kennis van belanghebbenden, dat in den j loop van het jaar 1866 een vergelijkend examen zal I plaats hebben voor twee plaatsen van adspirant-iiigenieur I bij de marine, aan welke betrekking verbonden is eene i jaarwedde van 1000de vcreischte kundigheden ter mededinging bij dat examen worden in hetzelfde nomraer opgegeven. ïlcciitszakcn. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank alhier terecht Jan Leeuwen, van beroep bakkersknecht, geboren te Ellewontsdijk en laatst wonende te Axel. I Deze persoon die den 25 Januari 185G door den krijgs- I raad in bet provinciaal kommandement van Noord-Bra- j band wegens diefstal tot achttien maanden kruiwagen- straf werd veroordeeld beeft, zonder vaste woonplaats I of middel van bestaan te hebben, eenige dagen te Vlis- singen en hier rondgezworven, bepaaldelijk van 6 tot 10 November jl., en in de open lucht overnacht. In den nacht I van 10 dezer meldde hij zich aan het bureau van polieie i alhier aan, om zich vrijwillig in arj-eat te begeven. De

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1