MïDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°- 187. Donderdag 23 November. 1865. öinnmlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. HOOFDONDERWIJZER. De betrekking van Hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school in de gemeente Cats met 1 Januari 1866 vacant komende, zoo worden diegenen, welke genegen zijn daarnaar te dingen, uitgenoodigd hunne bij de wet gevor derde bewijsstukken met franco brieven in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, wonende te Colijnsplaat, vóór den 10 December 1865. De jaarwedde is onder nadere goedkeuring bepaald op f 550, met eene vrije woning en tuin, terwijl aan andere bedieningen, waartoe do Onderwijzer, des verkiezende, waarschijnlijk ook zal benoemd worden, een inkomen is verbonden van f 140. Cats, den 16 November 1865. J. H. BIJBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. middelburg 33 November. Het incident, waarvan de zitting der tweede kamer van Maandag het tooneel was, kan op elk onpartijdig beoor- deelaar slechts eeu ongun3tigen indruk maken. Wij betreuren het gebeurde vooral omdat het op een weinig eervolle wijze de verwijdering ten gevolge heeft van een lid van het kabinet, waaraan het vaderland groote ver plichting heeft. Een minister wien het gelukt is de afschaffing der accijns-belasting tot stand te brengen, om slechts dit te noemen, mag echter aanspraak blijven maken op de erkentelijkheid van hetNederlandsche volk, ook al vertoont hij bij enkele gelegenheden een zwakheid van karakter die men niet van hern verwachten mocht. Het was zwak van den heer Betz zelfs in particuliere brieven toezeggingen te doen, die hij niet zeker was te kunnen vervullen, en die later in eer. zeer ongunstigen zin tegen hem zouden kunnen uitgelegd worden. Maar nu hij eenmaal de brieven geschreven heeft, waarvan onhandige vrienden en slimme vijanden een zoo verkeerd gebruik hebben gemaakt, was het niet minder zwak om in de kamer, toen het al of niet bestaan dier brieven werd ter sprake gebracht, het stilzwijgen te bewaren, en daar door den schijn van ontkenning aan te nemen, waar gulle bekentenis en opheldering hadden moeten volgen. Is zijne handelwijze dan zoo verfoeielijk dat ze voor gee nerlei verdediging vatbaar is, en zon het zoo veel erger zijn geweest, na heftigen aanval en krachtige verdedi ging, door een votum van wantrouwen te vallen, dan zich schroomvallig en voorbarig aan een nederlaag te onttrekken? Wij gelooven het niet. Deminister zou zijne handelwijze die wij echter verre zijn van goed te keuren zeker in een gunstiger daglicht hebben kun nen plaatsen dan waarin zij zich thans vertoont. Tot zijn verdediging is wel het een en ander aan te voeren, waarvan hij ten zijnen behoeve en in het belang van het prestige van het kabinet had kunnen gebruik maken. Thans heeft bij hoog spel gespeeld en verloren, en, onwillig om de gevolgen daarvan te trotseeren of te dragen, slaat hij de handen aan zich zeiven, om een ver dienstelijke loopbaan te eindigen in een politieken zelfmoord. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen en liggen voor belanghebbenden ter inzage: j I. verslag van den handel van België, gedurende het jaar 1864; 2. overzicht van den handel en scheepvaart van Groot-Britannie over de maand September en de eerste negen maanden van het jaar. De gemeenteraad van stad Almelo heeft in zijne ver gadering van den 16 dezer besloten, om aan Z. M. den koning een adres in te dienen, met verzoek, dat het II. D. moge behagen, aan de staten generaal een wets ontwerp voor te dragen tot regeling van den arbeid, vooral van jeugdige kinderen, op dc fabrieken. Zaturdag namiddag is te Rotterdam eene vergadering van reeders uit die stad en omstreken gehouden en wel op uitnoodiging van zeven firma's uit Rotterdam, ten einde te beraadslagen over de wettelijke bepalingen die hier te lande en in Nederlandsch Indië bestaan omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen. Bij afwezigheid van den heer A. van Hoboken van Rhoon, Pendrecht en Baarland, werd het voorzitterschap door den heer Hendrik Muller 3z. bekleed. Deze begon met te spreken over de aanleiding tot het beleggen dezer vergadering. Eenige op Java aanwezige gezagvoerders van Nederlandsche koopvaardijschepen, hebben aanvan kelijk bij den gouverneur-generaal aldaar ingediend een request, waarbij op grond van de uit ondervinding ge bleken ongenoegzaamheid der in Nederlandsch-Indië vigeerende bepalingen op de handhaving der tucht aan boord van de koopvaardijschepen, wordt verzocht dat daarin wettelijk worde voorzien, door herziening en aan vulling met zoodanige bepalingen als zullen blijken nuttig en noodig te zijn. De voorzitter stelde voor om een adres aan den minis ter van koloniën op te zenden, met verzoek om, in afwachting van de herziening hier te lande, zoo spoedig mogelijk eenige van de belangrijkste bepalingen der wet van 7 Mei 1856, met name art. 11 (dat artt. 209218 van ons wetboek van strafrecht van toepassing verklaart op muiterij en verzet van passagiers tegen den schipper en van mindere schepelingen tegen hunne meerderen in rang), in Nederlandsch Indië te doen afkondigen, met bijvoeging en aanvulling van hetgeen onder de in Indië vigeerende verordeningen noodzakelijk mocht zijn. De beleggers dezer vergadering hadden gemeend dat niet alleen Rotterdam, maar de geheele Nederlandsche ree- dcrij bij deze zaak belang beeft, en daarom hadden zij uitnoodigingen gericht tot de voornaamste reeders te Amsterdam, Dordrecht, Middelburg en Schiedam, opdat deze zich tot hetzelfde doel mochten vereenigen. Van Amsterdam was reeds bericht ontvangen, dat aanstaan den Maandag over bet onderwerp beraadslaagd zou worden. Alsnu werd door de vergadering bij acclamatie het wenschelijke van de gewijzigde der wettelijke bepalin gen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardij schepen nitgesproken, en het voorstel goedgekeurd tot vorming eener commissie om deze zaak te onderzoeken. Een concept-adres, in den geest van het voorstel des voorzitters, aan den minister van koloniën, uit naam van reeders te Rotterdam, Delft, 's Gravenhage, Delfshaven, Kinderdijk (gemeente Nieiuv-Lekkerland), Alblasserdam en Krimpen aan de Lek, werd goedgekeurd en zal ten spoedigste ter teekening worden aangeboden. Veeziekte. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken is het volgende bekend gemaakt „Vervoer van wol, haar, drooge beenderen en drooge hoorns kan over de lijnen van afsluiting plaats hebben, mits voorzien van een bewijs van dispensatie, afgegeven door den burgemeester van de plaats van verzending en met inaclitnemiug der maatregelen van voorzorg, die daarbij door den burgemeester zullen worden voorge schreven. „Indien de plaats van afzending buiten 's lands ligt, zal het bewijs van dispensatie door den commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland moeten zijn afge geven, en zullen de door hem voorgeschreveu maatregelen van voorzorg moeten worden gevolgd." Benoemingen en besluiten. rk ret eek enen. Toegekend het eeroteeken tot beloo ning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, aan: H. W. Mulock Houwer, kapitein-kom- mandant, M. L. Voorloop,sergeant-majoor, D. J. P. Jacobi, korporaal, en P. 0. van de Velde Olivier, muzikant, allen bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee. marine. Op verzoek eervol uit 's rijks zeedienst ont slagen de adelborst le klasse A. D. J. Groenemeijer, dienende in Oost-Indië, en zulks met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester dei- gemeenten Neuzen en Hoek de heer J. A. van Boven. Kerknieuws. De heer J. P. G. Westhoff hield jl. Zondag avond zijne I intreerede als predikant bij dc hersteld evangelisch lntber8che gemeente te Amsterdam, sprekende naar aan leiding van 2 Cor. IV 5. Gemengde berichten. De predikant Schrader te Kiel, heeft eene brochure uitgegeven, getiteld: „De inlijving van Ilolstein, eene zonde." Het is echter niet te onderstellen dat de regee ring van den koning Wilhelm ten gevolge hiervan zijne inlijvingsplannen zal veranderen. Prinses Alexandrina van Pruisen zal van hare moeder prinses Marianne der Nederlanden als huwe lijksgift ontvangen een groot landgoed in Silezië, ter waarde van zeven millioen thalers. Volgens l'Opinion nationale heeft het aantal cholera-sterfgevallen te Parijs gedurende de maand October 4200 bedragen. Er worden in Engeland gelden bijeengebracht ter oprichting van een standbeeld ter eere van den bokser Tom Sayers te Cambden-town, waar bij geruimen tijd heeft gewoond. In de Express leest men„Het schijnt, dat de talrijke bewonderaars en vrienden van Tom j Sayers hem een gedenkteeken willen oprichten op het i kerkhof van Highgate, op de plaats zelve waar hij ter I aarde is besteld." I Als eene curiositeit deelt de Rotterd. cour. mede dat dezer dagen in de academiestad Utrecht een boekje is uitgegeven, onder den volgenden hoogst aantrekkelij- I ken titel: „Lodewijk Napoleon de voorspelde overste der wereld en toekomende persoonlijke Antichrist, voor- I zegd in de Profeciën, als zullende eene zeveujarig verbond met de Joden sluiten omtrent zeven jaren voor j het duizendjarig rijk, en (na de opstanding en opneming l der wijze Maagden twee jaren en van vier tot zes weken na het verbond), waarna hij eene volstrekte heerschappij zal verkrijgen over Engeland en over het grootste deel van Amerika, en over de geheele Christenheid, en de Christenen zal vervolgen gedurende de laatste helft der zeven jaren, tot dat hij eindelijk bij de nederdaling van Christus zal te niet gedaan worden, bij het einde van den strijd van Armageddon, omtrent of kort na 1873." Uit Lemberg wordt gemeld, dat bij gelegenheid van verkiezingen van leden van den landdag zoodanige rustverstoringen zijn voorgevallen, dat dc militaire macht de strijdenden met geweld uiteen heeft moeten jagen. De aanleiding daartoe was deze: De Polen stemden voor Goluchowski, de Rnthenen en Israëlieten voor Roda- kowski; van woorden kwam men tot daden en weldra ontstond voor het bureau der verkiezingen eeu aller hevigst straatgevecht, waaraan alleen door kracht van wapenen een einde kon gemaakt worden; de tusschen- komst der policie bleek ten eenenmale vruchteloos te zijn. Dr. Jenner, geneesheer van koningin Victoria is op verzoek van H. M. naar Brussel vertrokken, om koning Leopold zijne geneeskundige hulp te verleenen. De berichten uit Brussel luiden echter gunstig. De Zwitsersche kantons Uri en Argo hebben thans elk een subsidie van een millioen toegestaan voor den spoorweg over den St. Gothard. De heer Richard, adjunct-maire van Tours, in i Frankrijk, is door het hof van Orleans veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en duizend francs boete, wegens fraude bij de verkiezingen. Het hof heeft ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Te Tiverton in Engeland is eene meeting gehouden om het oprichten van een eerste standbeeld ter nage- dachtenis van lord Falmerston bevorderlijk te zijn. I De heer Lichteveld, vertegenwoordiger van Neder land bij bet Fransche hof, is dezer dagen door de cholera aangetast. Thans is bij echter buiten gevaar. Thermometerstand. 20 Nov. 's av. 11 u. 51 gr. 21 'smorg.7 u.49 gr.'smidd.l u. 54gr.,sav. 11 u. 48 gr. 22 'smorg.7u.48 'smidd. 1 u. 54 gr.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1