MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 185. Zondag 1865. 19 November. fiHnnmlanö. Editie van Zaturdag avond 8 uren. IIOOFHON WEKWIJZER De betrekking van Hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school in de gemeente Cats, met 1 Januari 1866 vacant komende, zoo worden diegenen, welke genegen zijn daarnaar te dingen, uitgenoodigd hunne bij de wet gevor derde bewijsstukken met franco brieven in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, wonende teColijnsplaat, vóór den 10 December 1865. De jaarwedde is onder nadere goedkeuring bepaald op f 550, met eene vrije woning en tuin, terwijl aan andere bedieningcu, waartoe de Onderwijzer, des verkiezende, waarschijnlijk ook zal benoemd worden, een inkomen is verbonden van ƒ140. Cats, den 16 November 1865. J. H. BIJBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. Middelburg 18 November. Het eindverslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten be hoeve van den spoorweg van Goes naar Vlissingen en van een kanaal van Vlissingen naar Middelburg lieden middag in de zitting der tweede kamer ter tafel ge bracht -- luidt aldus: §1. Bij de overweging van het wetsontwerp tot ont eigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Goes langs Middelburg naar Vlissingen en van een kanaal van Vlissingen naar Middelburg met daarbij be- hoorende werken zijn geene bedenkingen tegen de voor gestelde richting van den spoorweg en tegen de afdam ming van het Sloe gerezen. In eene afdeeling werden bezwaren geopperd tegen het plan om de verbinding van Middelburg en Vlissingen door een kanaal en de verbetering der Middelburgsche haven te bekostigen uit de fondsen, die voor den aanleg van staatsspoorwegen worden aangewezen. Dit werk is geen rechtstreeksch gevolg van den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg. Hij moet de reede van Vlissingen met Duitscbland verbinden. Daartoe zijn havenwerken te Vlissingen noodig. Maar het denkbeeld om die werken tot Middelburg door te trekken kan alleen worden ver klaard door den naijver, die steeds tusschen beide steden heeft bestaan. Thans is de handel van Middelburg ge ring; de ondernemingsgeest is er geheel uitgedoofd. Er ware genoeg voor de belangen van Middelburg gedaan, wanneer de aan te leggen spoorweg met de daar be staande havenwerken en pakhuizen werd verbondeu. Door eenige leden,die met deze bezwaren niet konden instemmen, werd de raeeuing beaamd, dat de aanleg van een kanaal tusschen Middelburg en Vlissingen niet rechtstreeks noodig is voorden bouw van den Zeeuwschen spoorweg. Maar ook de regeering staat dat gevoelen niet voor. De omstandigheid, dat zij van de gemeente Mid delburg een aanzienlijk subsidie voor den aanleg der kanaal- en havenwerken op Walcheren heeft gevorderd en verkregen, levert daarvan het bewijs. Maar, zeide men, er moet eene andere reden zijn, waarom de regeering den aanleg van een kanaal tusschen Middelburg en Vlissin gen op kosten van den staat voorstelt. Zij meenden haar te moeten zoeken in art. 9 8 der overeenkomst, die op den 19 April 1839 tusschen Nederland, Oostenrijk, Frank rijk, Groot-Britannie, Pruisen en Rusland is gesloten. Daardoor wordt aan Nederland de verplichting opgelegd, om, wanneer de scheepvaartwegen, die den Rijn met de Schelde verbinden, door natuurlijke gebeurtenissen of werken van kunst onbruikbaar mochten worden, daar voor aan de Belgische scheepvaart andere wegen, die even veilig, goed en gemakkelijk zijn, aan te wijzen. Wanneer het de bedoeling der regeering is, om bij de afsluiting van het Sloe door bet graven van dit kanaal aan deze verplichting te voldoen, bestaat er, naar het gevoelen dezer leden, geen bezwaar om den aanleg dier werken te bekostigen uit de fondsen, die voor den bouw der staatsspoorwegen worden toegestaan, 2. Zullen de noodige maatregelen worden getroffen reeds vóór den aanvang der werken, om aan den staat den eigendom der aanslibbingen te verzekeren, die waar schijnlijk ten gevolge van den aanleg van een dam door het Sloe in dat vaarwater zullen opkomen? 3. Een lid vroeg, waarom de havenwerken ten oosten van Vlissingen worden aangelegd. Kunnen de werken, die thans reeds in de kom dier gemeente bestaan, niet voor de spoorwegverbinding worden benuttigd 4. Een lid meende, dat de halte te 's Heer Arends- kerke te zeer in de nabijheid van bet station Goes is ontworpen. Hij meende, dat eene plaatsing in het mid den van de Kraaiertpolders voor het belang der omlig gende streek de voorkeur zoude verdienen. Eenig artikel B. Zal de ontgraving dezer schorren geen gevaar doen ontstaan voor de veiligheid der om liggende polders van Zuid-Bevelaud? De commissie van rapporteurs acht schriftelijke behan deling dézer bedenkingen on noodig. Zij heeft gemeend de aangevoerde beschouwingen in dit Eindverslag te moeten opnemen. Zij wenscht zich van het uitspreken van een eigen oordeel te onthouden. De Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volks vermaken alhier hield gisteren avond de aangekondigde bijeenkomst in den schouwburg. Het programma vol afwisseling bestaande uit mannenkoren, voorlezing over de oudste geschiedenis van Middelburg, viool- en pianospel, en voordracht van ernstige en luimige dichtstukken had, niettegenstaande het ongunstige weder, velen tot het bijwonen der bijeenkomst uitgelokt; ongeveer vijf honderd personen toch hadden gebruik gemaakt van de hun verstrekte bewijzen van toegang. Konden thans, wegens beperkte plaatsruimte, slechts aan de helft der leden kaarten worden uitgereikt, de medewerkers hebben zich bereid verklaard om over veertien dagen andermaal hetzelfde programma uit te voeren, zoodat alsdan aan de tweede helft der leden eene gelijke uitreiking van toegangsbewijzen zal plaats hebben. Wij meenen te mogen onderstellen dat de op komst alsdan niet minder talrijk zal zijn. Men schrijft uit Eecloo aan de Beurzencourant „Naar wij vernemen, is er thans ernstig spraak van het aanleggen eener vertakkingslijn van Eecloo naar Kaprijk dorp. De concessie daartoe zou reeds zijn aangevraagd en er zou plan bestaan, om de werken zoodanig te bespoedigen, dat reeds in den loop van den aanstaanden zomer, de lijn aan het gebruik zou worden overgeleverd. Men verzekert dat de vertakkings spoorbaan Eecloo Kaprijk de eerste afdeeling zal uitmaken van eenen ijzeren weg uit Eecloo naar het land van Kadzand, in de richting naar IJzendijke." Veeziekte. Bij Provinciaal blad no. 101 van den 14 dezer wordt door den commissaris des konings in deze provincie mededeeling gedaan van een brief van den minister van binnenlandsclie zaken van den 7 te voren, betreffende de voorzorgsmaatregelen welke, naar het oordeel van deskundigen, ten opzichte van gestald vee behooren te i worden in het werk gesteld. Burgemeester en wethou ders der verschillende gemeenten zijn uitgenoodigd de I aandacht der veehouders op de daarin aangegeven pun- i ten te vestigen. j In den polder de Waard onder Haarlemmerliede i en Spaarnwoude blijft de veeziekte steeds heerschen. Van de vijf en twintigkoeieu, waaruit de koppel bestond, toen de ziekte zich het eerst daaronder vertoonde, zijn er zes gestorveu ofafgemaakt. Daar de negentien overige ouder deze omstandigheden zeer verdacht zijn, is door gedeputeerde staten het besluit genomen om ze allen te onteigenen. Ook de heer Heogeveld, voorzitter der com missie tot onderzoek naar de veeziekte, moet verklaard hebben, dat men hier met de eigenlijke runderpest te doen heeft. Men twijfelt intusscheu aan de mogelijkheid om door de genomen maatregelen de afsluiting van den polder en de onteigening den loop der ziekte te stuiten, daar zij zich reeds heeft voorgedaan in de meeste Zuid-IIollandsche gemeenten, die aan deze provincie grenzen. ISenocmiagen en besluiten. leger. Bevorderd tot len luitenant bij het wapen dei- artillerie van de landmacht in West-Indiëde 2e luite nant P. L. Andriessen. polderbesturen. Beuoemd tot gezworen van den Hoofdplaatpolder, de heer B. J. Thomaes. belastingen enz. Benoemd tot adjunct controleur van de directe belastingen en het kadaster in de provincie l Zeeland, de heer E. T. Smeets, thans surnumerair bij i hetzelfde vak van administratie te 's Hertogenbosch; en I in de provincie Friesland, de heer J. G. Perk van Lith, j thans surnumerair bij gemeld vak van administratie te Gouda, Kerknieuwe. Te Kondekerke is tot predikant beroepen de keer j Ckr. de Wilde, thans te 'sHeer Abts- en Sinoutskerke. j Door de mansleden is tot predikant bij de christelijk i afgescheiden gemeente te Groningen beroepen de beer H. Renting, thans predikant bij die gemeente alhier, i Door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Graver.liagc is tot piedikant beroepen I de heer Lamers, thans te Scherpenzeel. Onderwijs. In de zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is onder anderen ingekomen eene voordracht van cura toren van het Erasraiaansch gymnasium voor de betrek king van leeraar in de wiskunde, waarop zijn geplaatst de heeren E. K. J. Verkouteren, te Vlissingen, en J. D. v. d. Waals, te Deventer. NRott. cour.) Marine en leger. Het examen der onderofficieren, dingende naar den rang van 2en luitenant, wordt voortgezet met de 3e serie, zijnde de adspiranten van het 4e en 6e regement infan terie uit Gouda en Vlissingen. Woensdag zijn 36 korporaals titulair van het instructie-bataillon te Kampen aangewezen, om in het begin der volgende week naar de regernenten te ver trekken. Tengevolge der hierdoor te ontstane en nog bestaande vacatures, is tegen den 22 dezer een vijftig tal jongelingen opgeroepen. Gemengde berichten. Onder de gemeente Nieuwerkerk in Dniveland, in de nabijheid van de herbergde Wereld, is op den 13 dezer des morgens omstreeks 7 uren op den weg in bewusteloo- zen toestand gevonden de landbouwerszoon II. B., die kortte voren met de koeien de hofstede zijns vaders had verlaten. Hij had drie houwen aan het hoofd en veel bloedverlies geleden. Toen men hem vond liepen de koeien nog in zijne nabijheid. Terstond is hiervan aan gifte bij de justitie teZierikzee gedaan, die zich des mid dags naar <le gemeente Nieuwerkerk heeft begeven tot het doen van een onderzoek in loco. Verscheidene perso nen hebben een verhoor ondergaan,hetwelk tot laat in den avond heeft geduurd. Een hunner, van die gruwel daad verdacht, is gevangen te Zierikzee binnen ge bracht. De gewonde bleef steeds in bewusteloozen toestand. Een horlogemaker te Verviers heeft bij deBelgische regeering machtiging aangevraagd tot het verloten eener door hem uitgevonden mechanieke pendule, voorstel lende het paleis van Napoleon I op het eiland Elba. Do opbrengst dezer loterij zou bestemd zijn om den uitvinder voor zijnen verbazenden arbeid schadeloos te stellen. Hij rekent op de uitgifte van 5000 briefjes door geheel het rijk, tegen een gulden het stuk. Deze pendule is zeer merkwaardig; de conceptie en uitvoering van dit werk hebben den uitvinder voorzeker veel tijd en moeite gekost. De machine vertoont in haar geheel bet eiland Elba, de zee en het vasteland. Op zee ziet men acht schepen zeilen. Links van bet eiland ziet men de haven van Cannes, en rechts Parijs. De uren worden geslagen door den Franschen adelaar, welks bek een degen grijpt en daarmede het vereischte getal slagen op een kanon doet. De mechaniek werkt alle uren en brengt drie ver schillende voorstellingen te weeg. Op het eerste uur verlaat de voormalige keizer zijn paleis, met zeven per sonen van zijn gevolg. Bij zijne nadering openen zich de beide vleugeldeuren; de schildwachten presenteeren het geweer en wandelen vervolgens onder het balkon van het paleis, de eene rechts, de ander links, terwijl de keizer een toertje door het eiland doet. Bij zijn terug keer wordt weder het geweer gepresenteerd, en zoodra hij met zijn gevolg binnen het paleis is, betrekken de schildwachten zelf hunne huisjes. De beheerscher van Elba beklimt vervolgens der. toren van het paleis om do zee te beschouwen; bevindende dat zij vrij is, daalt hij af om zich met zijne getrouwen in te schepen. Op het tweede uur heeft Napoleon met drie oorlogschepen het eiland verlatenhij steekt de zee over en stapt te Cannes aan wal. Op het derde uur rijdt de ex-keizer uit Cannes, gevolgd door zijne troepen, een stuk artillerie en een ingespannen bagage-wagen. Zoo trekt bij door Frankrijk en doet eindelijk zijn zegetocht te Parijs. Naar men verneemt is dezer dagen te 's Gravenhago door een brievenbesteller bij het lichten eener bus een horloge gevondeD. Wie het daarin heeft geworpen is onbekend; vermoedelijk is het ontvreemd en heeft men er geen weg mede geweten. Zondag ll. heeft te 's Ilertogcnbosch de eerste huwelijksafkondiging plaats gehad van een man die in zijn 80e jaar is en een meisje dat 27 jaren telt. Aangezien de tegenwoordig verkocht wordende zoogenaamde Pharao-slangeii bevonden zijn vergiftig te wezen, heeft de Pruisische regeering hevel gegeven dat die voorwerpen alleen mogen verkocht worden door de zoodanigen,die van de policie verlof hebben tot het ver- koopen van vergiften. In de omstreken van Boppard aan den Rijn hebben de vroege druiven niet slechts voor de tweede maal ge bloeid, maar zij zijn thans beladen met nieuwe vruchten welke tot volkomen rijpheid zijn gekomen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1