WC OÜRANT. JM°- 184. Zaturdag 1865. 18 November. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 11? November. In de zitting van heden heeft de tweede kamer hoofd stuk III der staatsbegrooting voor 1866 (buitenlandache zaken) met 55 tegen 11 stemmen aangenomen. De voor gedragen verhboging der traktementen van de gezanten te Washington en Frankfort is afgestemd. De beraadslaging over hoofdstak IVa (justitie) is aangevangen. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofd kiesdistrict Leeuwarden zijn 1349 billetten ingeleverd. De uitslag is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Andreae, die 354, en A. van Assen, die 359 stemmen op zich vereeuigden. De heer Brouwer kreeg 284 stemmen. In de algeraeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen, welke 11. Woensdag alhier gehouden werd, is door den voorzitter volgens gewoonte hulde gebracht aan de nagedachtenis der directeuren en leden die gedurende genoemd tijdsverloop door den dood aan het genootschap waren ontvallen. Na eene korte herinnering aan de heeren H. Bou- man, W. Vrolijk, J. Bake, P. Hoffman Peerlkamp en dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wier verdien sten reeds elders meer uitvoerig zijn vermeld en die door hun verwijderde woonplaats tot het genoot schap in minder nauwe betrekking stonden, sprak hij meer uitvoerig over de in deze provincie gewoond heb bende heeren dr. A. M. Snouck Ilurgronje, jhr. mr. W.C. de Jonge, mr. S. baron van Heemstra, dr. E. B. Ssvalue, mr. N. J. van Eekelen en mr. A. P. van Deinse. Ook gedacht hij met een enkel woord de heeren J. M. Schrant en D. Molenaar. De secretaris deed vervolgens verslag van den toestand en werkzaamheden des genootschaps sinds de vóór twee jaren gehouden algemeene vergadering. Deze werkzaam heden getuigden van toenemende belangstelling. Eindelijk werden tot leden benoemd de heeren: prof. D. Bierens de Haan, te Leiden; prof. W. G. Brill, te Utrecht; P. Calandingenieur, te Rotterdam; M. F. A. G. Campbell, onder-bibliothecaris, te 's Graven- hage; prof. G. J. Loncq C.Jz., te Utrechtprof. W. Moll, te Arasterdam; dr. F. Seelheim, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool, te Middelburg; jhr. J. W. van Sypesteyn, te 's GravenhageJ. van den Toorn, ingenieur, te Nijmegen; mr. I. R. Thorbecke, minister van binnen- landsche zaken, te 's Hage; prof. S. Vissering,te Leiden; A. Walravegenees- en heelkundige te Hoek; H. P. Winkelman, wethouder, te Vlissingen; dr. I. Zee man, te Amsterdam; alsmede uit het buitenland mr. A. E. Gheldolf, te Gent. Na afgelegd examen, op 14 dezer, is aan J. D. Tuijter en C. van der Plas, diploma uitgereikt als eersten stuur man voor de groote vaart. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 13 November, is de telegraphist A. C. Loffelt, op zijn verzoek, met ingang van den 16 dezer, eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Veeziekte. Dezer dagen heeft te Londen eene zeer talrijke bijeen komst plaats gehad van veehandelaars, slachters en andere bij den veehandel betrokken personen, tot be raadslaging over de noodige maatregelen ter voorkoming van een regeeringsbesluit in den^zin van het rapport der koninklijke commissie betreffende de veeziekte. In die bijeenkomst werd in de eerste plaats met alge meene stemmen besloten tot onvoorwaardelijke afkeuring van het voorstel der commissie betreffende eene tijde lijke schorsing van alle vervoer van vee. De vergadering was van oordeel dat zulk een maatregel nog meer afkeu ring verdiende dan de heerschende overdrijving in de toepassing van het voorschrift betreffende de afmaking van het vee. De voorsteller maakte hierbij de opmerking, dat ten aanzien der maatregelen tegen de runderpest ieder onpartijdige wel tot de conclusie moest komen, dat het gouvernement nog volstrekt geene voldoende maat regelen genomen en bovendien het daartoe geschikte tijdstip verzuimd had. Toen het bij het ontstaan der ziekte gewaarschuwdewerd, heeft het geene voorzorgen verordend, en toon het eindelijk daartoe overging, wer den er jonge onervaren inspecteurs aangesteld en werd het stelsel van afmaking op ruime schaal in werking gebracht. In tegenstelling daarvan meende hij vooral te moeten wijzen op de betere maatregelen die op het vaste land waren genomen en die dan ook zooveel betere resultaten hadden opgeleverd. De bevelen van het gou vernement hadden zijns inziens tot nog toe meer gestrekt om allerlei ontduiking, onrecht en moeilijkheden te be vorderen, dan om de ziekte tegen te gaan. Na de aanneming van het daarop gegronde voorstel werden vervolgens nog twee besluiten genomen. Het eene strekt tot inroeping van de medewerking der parlementsleden om de bedoelde zaak tot eene beslissing te brengen, ter wijl het andere ten doel heeft om meerdere meetings in denzelfden geest als deze vergadering in het leven te roepen. Te gelijkertijd werd door de deelnemers in de vee-assurantie eene bijeenkomst gehouden, waarin onder scheidene mededeelingen werden gedaan, waaruit bleek dat de ziekte in Norfolk is toegenomen en ook in Cam bridgeshire is uitgebroken. {Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Veldzicht de heer G. D. Coninck Westenberg, eervol ontslagen meter-taxa teur van den turf, thans waarnemend ontvanger aldaar. Kerknieuws. De heer J. J. Gobius dn Sart, thans te Raamsdonk, is beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Neuzen. De heer F. Burn, van Reims, hield jl. Zondag avond zijne intreerede als predikant bij de Waalsche hervormde gemeente te Amsterdam, naar aanleiding van 1 Tim. IV, vs. 16a. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotter dam heeft uit het in ons nommer van jl. Zondag gemelde zestal van predikanten het volgeude drietal opgemaakt: de heeren G. Collins, te Besangon; P. Mounier fils, te Aygalliers bij Uzès; en J. G.L. Nolst Trenité, te Utrecht, met het lot tegen A. Coqnerel fils, gewezen predikant te Parijs. Te Utrecht is tot predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente beroepen de heer H. C. Bervoets, te Zwolle. Ouderwijs. De gemeenteraad van Fort Bath heeft tot hoofdonder wijzer benoemd de heer H. Bakker van Groede. Te Grauw is tot hulponderwijzer benoemd de heer F. M. Brand, van Hulst. Marine en leger. Met den 21 dezer worden geplaatst op Zr. Ms. korvet Pallas de luitenants ter zee 2e klasse D. C. Visser en W. J. H. de Kanter; op Zr. Ms. korvet Prins Maurits dei- Nederlanden de luitenant ter zee 2e klasse P. Cransop Zr. Ms. wachtschip te VlissiDgen de luitenant ter zee 2e klasse P. J. van Druynen; op Zr. Ms. schroefstoom- scbip de Watergeus de officier van gezondheid 2e klasse F. J. C. Broers, en op Zr. Ms. drijvende batterij Neptnnus de officier van gezondheid 2e klasse J. van IJzeren. De luitenant ter zee 2e klasse N. Mac Leod en de officier van administratie 3e klasse W. J. Medenbach, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en onlangs van daar teruggekeerd, zijn, de eerste te rekenen met den 8 dezer, en de tweede te rekenen met den 10 dezer, op non-activiteit gebracht. Gemengde berichten. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage heeft de voorzitter onder anderen medegedeeld, dat bij burgemeester en wethouders is ingekomen een adres, houdende verzoek om eene belas- ting te heffen op de uitsteekspiegels (spionnen). Daar het 'echter op ongezegeld papier was geschreven, is het ter zijde gelegd. Zondag der vorige week strandde nabij Gothenburg, in Zweden, een walvisch. Terstond werd bet dier met allerlei wapentuig aangetast door de visschers van Frölunde, die anderhalven dag den strijd hebben voort gezet, alvorens het dier was gedood. Het blijkt dat het eene lengte heeft van 54 voet. Zondag avond is te Haarlem omstreeks tien uren door drie personen een stoute poging tot diefstal onder nomen ten huize van den heer deW.,op de Gedempte oude gracht, en wel op een tijdstip dat de heer en vrouw des huizes alsmede de dienstboden afwezig waren. Na aan gebeld te hebben en door de kinderjnfvrouw, die zich met de kinderen op de bovenkamer bevond, te zijn open gedaan, overreikte een der drie daders haar een briefje met verzoek om antwoord van den heer des huizes. Op haar antwoord dat mijnheer op dit oogeublik niet te huis was, eischten zij van haar, na in het huis te zijn binnengedrongen, het geld dat in huis was. Het ont stelde meisje vloog hierop van schrik den gang door naar den tuin, doch werd weldra door hen achterhaald en gebonden, terwijl haar een prop in den mond werd gestopt. Daarna zijn de bedoelde personen begonnen met het doorsnuffelen van het huis, doch daarin al spoe dig gestoord door de terugkomst van den heer des huizes, die, de voor- en tuindeur op dat uur geopend ziende en de kinderjufvrouw in dien toestand vindende, onmiddellijk begreep dat er iets ongewoons gaande was. Weldra was de hulp der policie ingeroepen, doch de daders waren gevloden. Hoe het hun gelukt is te ontko men, schijnt nog niet met zekerheid bekend te zijn. Men verneemt, dat de heer de W. werkelijk dien dag eene som gelds verwacht had, die echter, nog niet was aangekomen. De policie is ijverig in de weer om de daders op het spoor te komen. De toestand der kinder jufvrouw is zeer zorgelijk. De Fransche Moniteur bevat de benoeming van don heer Delangle tot procureur-generaal bij het hof van cassatie in de plaats van den overleden Dupin. LI. Zaturdag namiddag bespeurde de machinist van een passagierstrein, die van Windsor kwam, dat op de spoorstaven een zwaar voorwerp lag, hetwelk bij onder zoek bleek te zijn eene verzameling van stukken ijzer, die daar blijkbaar gelegd waren met het oogmerk om een ongeluk aan een der treinen te berokkenen. Eenige leden van het koninklijk gezin waren des morgens den weg gepasseerd, en werden tegen den avond uit Londen te Windsor terug verwacht. De Meuestrel deelt het volgend curieus briefje mede, door Meijerbeer als antwoord op eene uitnoodiging tot een diner bij Rossini geschreven: „Goddelijke Maestro Drie temen in éene enkele loterij trekking te maken, schijnt bijna eene onmogelijkheid, en toch is mij gisteren zulk een geluksworp gelukt. Eerste terneeen autograaf van Rossini. Tweede terne: een hartelijk schrijven van den onsterfelijken meester. Derde terne: eene vriende lijke nitnoodigingmethetaangcnaine vooruitzicht eenige uren met den Jupiter der muziek aan den gastvrijen disch door te brengen. Ik neem uwe lieve uitnoodiging met evenveel genoegen als erkentlijkheid aan, en zie met ongeduld den eerstkomenden Zaturdag te geinoet, om u mondeling de uitdrukking der trouwe en onverander lijke genegenheid en bewondering te herhalen van uwen G. Meijerbeer." De medische faculteit te Parijs heeft een groot verlies geleden. De heer Jobert de Lamballe namelijk, de beroemde chirurgijn, de bekwame en stoutmoedige operateur, is eensklaps door verstandsverbijstering ge troffen. Aanhoudende arbeid en geestes-inspanning hebben zijn hersengestel ondermijnd. Te New-York is eenige weken geleden een onge huwd rijk fabrikant, de heer John Chase, overleden, die zijn geheele vermogen van vijf millioen dollars bij uiter sten wil aan zijne 400 werklieden heeft vermaakt. TeAntwerpenoverleeddenl5Novemberjl.de heer Hubertu8 van Hove, schilder, ridder der Leopoldsorde.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1