MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 183. Donderdas 1865. 16 November. Editie van Woensdag avond 8 uren. middelburg 15 November. Men schrijft ons uit 's Gravenhage „Ik zou aan mijn plicht, als correspondent, te kort doen, zoo ik u niet een en ander mededeelde omtrent het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Goes langs Middelburg naar Vlis- singen en van een kanaal van Ylissingen naar Middel burg met daarbij behoorende werken. „Het ontwerp van wet is door de meerderheid over het algemeen met bijval ontvangen. „Eenige leden evenwel zagen bezwaar in de kosten, vereischt voor den aanleg van een kanaal van Ylissingen naar Middelburg, en de verbetering van de haven van Middelburg. Zij erkenden, dat het staatsbelang mede brengt onze havens en riviermondingen of uitgangen naar zee te verbeterende spoorwegen zouden ook daardoor gevoed worden; zij keurden daarom uitgaven, voorde haven van Vlissingen te doen goed. Vlissingen zal onze groote haven in het Zuiden zijn en moet met Duitsch- land verbonden worden. Maar het kanaal naar Middel burg en de verbetering van de haven aldaar werd door die leden van lokaal belang geacht. Dat men voor Middelburg zooveel doen wil, werd door hen afgekeurd, want die stad heeft geen zeehandel. In het kanaal zagen zij een toegeven aan de oude jalouzie, die tusschen de twee groote Zeeuwsche steden in vroeger tijden heerschte. „Deze redeneeringen werden met kracht door de m eer derheid bestreden. „De aanneming van het wetsontwerp, zooals het daar ligt, is niet twijfelachtig." De door de afdeelingen der tweede kamer benoemde rapporteurs voor het wetsontwerp tot onteigenin g van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Goes naar Vlissingen en van een kanaal van Vlissingen naar Mid delburg, zijn: de heeren Simons, Jonckbloet, Dumbar, van Kerkwijk en van Eek. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer Thorbecke de geruchten weersproken omtrent een verschil dat zich tusschen hem en den minister van ko loniën zou hebben voorgedaan, betrekkelijk het koloniaal regeeringsbeleid. Hij verklaarde integendeel voor dezen minister steeds de meeste sympathie te hebben, voor zoover hij een verstandige, oprechte hervorming en ont wikkeling beoogde. De indiening van de cultuurwet had den minister van binnenlandsche zaken dan ook verblijd. Wegens de late aankomst der post kuuuen wij het verslag der zitting van gisteren heden niet meer opnemen. Bij advertentie in de Leeuwarder courant heeft de heer van Assen te kennen gegeven dat hij de hem aan geboden kandidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal niet verlangt te aan vaarden; ten einde verdeeldheid onder de liberale partij te voorkomen verzoekt hij hen, die op hem hunne stem zouden uitbrengen, te stemmen voor zijn mede-kandidaat mr. Brouwer. Het gemeentebestuur van Goes heeft, naar wij ver nemen, pogingen in het werk gesteld om eene uitbreiding der dienst van,den telegraaf te verkrijgen, zoodanig dat aldaar de onbeperkte dagdienst worde ingevoerd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft bij de vast stelling der gemeentcbegrooting voor 1866 besloten lot de heffing van een hoofdelijken omslag van f80,000. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot komraandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de baron Palrastjerna, laatst minister-resident van Zweden en Noorwegen bij het Nederlandsche hof. schutterij. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer M. J. van den Heuvel, als le luitenant bij het half bataillon no. 1 der rustende schutterij in de provin cie Zeeland. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f 900 'sjaars, aan den paardenarts li- lasso van het regement rijdende artillerie H. B. Stolkert. ftcrknletnvs. Zondag avond werd de heer J. P. G. Westhoff, vroeger evangelisch-luthersch predikant te 's Gravenhage, in de hersteld-evangelisch-luthersche kerk te Amsterdam voor gesteld door den heer II. R. Bosch, die eene rede hield naar aanleiding van Jeremia XLII2a tot 5. Onderwijs. De gemeenteraad van Wilhelminadorp heeft tot hoofd onderwijzer in de openbare school, in de plaats van wijlen den heer C. Snijder, benoemd de heer C. Snijder, zoon van den overledene. De heer A. L. C. van der Baan, die genoemde school tijdelijk heeft waargenomen, is benoemd tot hulponder wijzer aan de openbare school te Alblasserdam. Marine en leger. De officier van administratie le klasse F. Wolfson, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en onlangs van daar teruggekeerd, is, te rekenen met den 7 dezer, op non-activiteit gebracht. Gemengde berichten. De maatschappij van landontginning door bosch cultuur, ten doel hebbende de uitgestrekte heidevelden op de Veluwe in bosschen. te hervormen, is thans tot stand gekomen met een kapitaal van f 100,000. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt o. a. voor Johann Wiedemeijer, oud 22 jaren, pri vaat secretaris, laatst wonende te Gladbach (Pruisen), beklaagd van valschheid in geschriften en van verduis tering van gelden. Van dezen beklaagde is de uitlevering door de Pruisische regeering aangevraagd. Bij ontdek king wordt gelast hem aan te honden en daarvan bericht te zenden aan het departement van justitie. Op den spoorweg van Navarra naar Saragossa, in Spanje, heeft een ongeluk plaats gehad door het instorten van eene kleine brug over de rivier Jalon, op het oogen- blik dat de locomotief zich op die brug bevond. De geheele treiu, met uitzondering van twee wagens, is in bet water gevallen. Al de passagiers zijn min of meer ernstig gekwetst; de eenige, die er het leven bij verloren heeft, is de stoker; de conducteur is slechts gewond, terwijl de machinist zich met zwemmen heeft weten te redden. Gisteren is prinses Frederik Karei van Pruisen bevallen van een zoon. Beide bevinden zich in welstand. Te Dublin heeft een aanslag plaats gehad op twee der policie-agenten, die onlangs den heer Stephens, lid der Fem'an-vereeniging, hadden gearresteerd. De op hen gerichte pistoolschoten brachten hen echter geene be langrijke verwondingen toe. De daders zijn nog niet ontdekt. De heer Gale heeft te Windsor aan de koningin en verscheidene leden der koninklijke familie zijne uitvin ding vertoond, bestaande in bet naar willekeur onbrand baar en weder ontplofbaar maken van buskruit. De Londensche bladen zijn vol met bijzonderheden van de gruweldaden door de tegen de Engelsche regee ring opgestane zwarte bevolking op Jamaica bedreven; zoo hebben zij o. a. te Morant Bay het gemeentehuis in brand gestoken, ten einde de raadsleden en de weinige daaruit zich verdedigende troepen naar buiten te drijven; de president, baron van Ketelholt, die de wet tegen oproer wilde voorlezenen een geestelijke, die den wocsten hoop tot bedaren trachtte te brengen, werden op de wreedaardigste wijze gedood, welk lot ook al degenen trof, die niet op de eene of andere wijze wisten te ontkomen. Onder de jongste berichten, per Oost-Indische mail te Triëst ontvangen, wordt er een gevonden betreffende de wijze, waarop de Chineesche regeering voor korten tijd heeft gehandeld met de hoofden van een geheim genootschap, dat ten doel had eene revolutie tegen de regeering tot stand te brengen. Negen en dertig der voornaamste leden van bedoeld genootschap werden onthoofd, de familiebetrekkingen van het opperhoofd oudergingen een gelijk lot; zijne minderjarige kinderen werden in een tuchthuis opgesloten, met het doel om ze bij het bereiken hunner meerderjarigheid naar een der eilanden, tot verbanningsoord gebezigd, over te brengen- Het vermogen der veroordeelden werd verbeurd verklaard* Te Lubeck bestaan de aloude gilde wetten nog en daaraan wordt zoo gestreng de hand gehouden, dat dezer dagen een blikslager herhaaldelijk is veroordeeld tot betaling van 50 m. b., dewijl hij niet slechts lampen had verkocht door hem vervaardigd, een handel hem veroor loofd, maar omdat hij zich niet had ontzien afzonderlijke deelen van dergelijke voorwerpen te verkoopen, hetgeen hij volgens de gildewetten niet mocht doen. In Schotland neemt men thans een gemakkelijk middel te baat, om te zien of de koeien al dan niet door de besmetting der runderpest zijn aangetast. Dit raiddel bestaat eenvoudig in het branden van stukken leder op een turfvuur. Wanneer de aangetaste koeien, bij welke nog geene uiterlijke teekenen der besmetting zichtbaar zijn, voor zulk een vuur worden gebracht, beginnen zij dadelijk te kuchen en te niezen, met uitvloeiing van etter uit de neusgaten. Te Edinburg heeft zich de zonderlinge rechts- quaestie voorgedaan, of iemand het recht heeft om op het lijk van zijn schuldenaar beslag te leggen, en bet niet te laten begraven voor het aan hem verschul digde vereffend is. De rechtbank heeft in tegenoverge- stelden zin beslist. Men meldt nit Worms, dat de quaestie betreffende de plaatsing van het gedenkteeken, 't welk ter eere van den kerkhervormer Luther aldaar zal worden opgericht, eindelijk is beslist. De groothertog heeft bepaald, dat het zal worden geplaatst aan de Nieuwe poort, op de zoogenaamde Promenade, welke plek door de commissie van oprichting als de meest geschikte daartoe was aanbevolen. Naar aanleiding van het onlangs tusschen Frank rijk en de Nederlanden gesloten handelstractaat, vestigt de Monitenr met bijzonderen nadruk de aandacht van den uitvoerhandel op eene bende bedriegers te Araster dam en alle andere eenigszins aanzienlijke steden van Holland, welke lieden zich uitsluitend toeleggen om den buiteulandschen koopman en fabrikant te misleiden, daar zij trachten zich goederen te doen leveren onder allerlei voorwendsels; is aan hunne order voldaan dan verdwijnen de goederen en hij die ze afzond ontvangt geen cent betaling. Een dergelijke waarschuwing is onlangs ook van een Rotterdamsch handelshuis uitge gaan, waarbij geklaagd werd dat vooral door het aanne men van namen die met gevestigde handel-firma's over eenkomen, wordt misbruik gemaakt. Te Fourneaux, in Savoye, is de kruitmolen, waarin 5500 kilogrammen buskruit in voorraad waren, in de lucht gesprougen. Vier werklieden werden onmiddellijk gedood, een stierf van schrik, een zesde overleed aan de bekomen wonden. Vele andere personen zijn gekwetst. Te Fourneaux zijn alle glasruiten verbrijzeld en te Mo- dane is het grootste gedeelte insgelijks vernield. Te St. Michel, dat ruim 16 kilometers van Modane is verwij derd, werd de slag duidelijk gehoord. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Uit Spa wordt gemeld dat aldaar van 1 Mei tot 31 October dezes jaars hebben vertoefd 2787 Franschen, 2499 Engelschen, 1314 Nederlanders, 487 Duitschers, 8072 Belgen. Het geheel getal vreemdelingen heeft 15,456 bedragen. Het vorstenhuis van Baden zegt een dagblad uit Stuttgard schijnt een nieuw offer te zullen moeten brengen aan den somberen geest, welke sedert eene halve eeuw in die familie rondwaart. Volgens verschil lende mededeelingen zouden zich thans ook bij den groothertog van Baden verschijnselen van krankzinnig heid hebben geopenbaard.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1