MIDDELBÜRGSCHE w COURANT. N°- 181. 0$ Zondag 1865. 12 November. r. 9 ■$y, Editie van Zaturdag avond 8 uren. middelburg 11 November. Volgens het Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven- hage hebben de afdeeliugen der tweede kamer het wetsontwerp betrekkelijk den spoorweg van Goes naar Vlissingen reeds gisteren onderzocht. De aankomst der Hollandsche post alhier heeft heden weder vrij belangrijke vertraging ondervonden. In de vergadering der provinciale staten van Fries land is Donderdag besloten tot de verbetering van onderscheidene kanalen in die provincie, in verband met die van het Hoendiep in de provincie Groningen ge raamd op f 320,000, mits door het rijk eene subsidie worde verleend van 2/5 dier kosten. Veeziekte. Met betrekking tot het ontstaan der veeziekte op Zuid-Beveland wordt ons van eene bevoegde zijde het volgende medegedeeld Den 4 November is door den veearts te Heinkenszand eene koe bij lijkopening onderzocht welke volgens ver klaring van genoemden veearts aan de veepest had geleden. Een daarop gevolgd onderzoek, door den pro vincialen veearts uit Middelburg, van de runderen in dezelfde weide, waaruit het gestorven rund afkomstig was, had tot resultaat dat aan deze rundereu geene ver dachte teekenen werden bespeurd. Ten gevolge der verklaring van den veearts te Heinkenszand, zijn even wel de beide runderen, welke met het gestorven rund in dezelfde weide liepen, onteigend en geslacht. Door vele cargadoors van stoomschepen van Rotter dam op Engelsche havens varende, is een adres tot Z. M. den koning gericht, waarin zij wijzen op de nadeelen welke Rotterdam ondervindt door het koninklijk beslnit van 23 October jl., waarbij de in- en doorvoor van vee enz. over de lijnen van afsluiting wordt verboden. Zij deelen o. a. mede dat reeds nu eene Engelsche stoomboot, die in eene geregelde vaart op Rotterdam werd gebezigd, thans op Dordrecht vaart, en uiten de meening dat dit voor beeld spoedig door andere Engelsche booten zal worden gevolgd. Eene andere maatschappij maakt zich gereed eene of meer booten uit de Eotterdamscke vaart te nemen en voor Antwerpen te bezigen. Naar het gevoelen der adressanten levert de bedoelde strenge maatregel der regeering meer nadeel dan nut en zij verzoeken uit dien hoofde, dat het bedoelde besluit worde gewijzigd in dien zin, dat vee uit onbesmette streken via Rotterdam mag worden vervoerd en van daar naar zee uitgevoerd, des noods onder zoodanige bepalingen en voorzieningen als raadzaam mogen worden geoordeeld, om den invoer hier te lande te voorkomen. Verscheidene veehandelaars in Zuid-Holland hebben een adres van gelijke strekking bij den minister van binnenlandsche zaken ingediend. Kerknieuws. De groote kerkeraad der cvangelisch-lnthersche ge meente te 's Hage, heeft, om te voorzien in de vacature veroorzaakt door het vertrek van de heer J. P. G. W esthoff naar Amsterdam,in zijne vergadering van 11. Donderdag het navolgende alphabetisch gestelde zestal opgemaakt: de heeren D. J. Andreae, predikant te Bergen-op-Zoom J. W. Beversen, predikant te Dordrecht; J. A. Böhringer, predikant te MaastrichtH. F. W. Grottendieck, predi kant te Alkmaar; H. Ileijen, predikant te Leiden, en J. G. D. Maartens, predikant te Vlissingen. Te 'sHage is tot benoeming van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente een drietal ge formeerd, samengesteld uit de heeren C. H. Lamers te ScherpenzeelN. H. de Graaff te Rotterdam, en J. Cra mers te Charlois. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat verleend aan dr. A. Pierson, heeft de kerkeraad der waalsche hervormde gemeente te Rotterdam eene nominatie opgemaakt, bestaande in alphabetische orde uit de navolgende predikanten: G. Collins te Besan^on, A.Coqnerel fils, gewezen predikant te Parijs, Monnier fils, te Ayguliers nabij Uzès; Perk te Dordrecht; Nolst Trénité te Utrecht; en de kandidaat de Vogel te Leiden. Rechtszaken. Woensdag is bij den hoogen raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, behandeld de zaak van den officier van justitie bij de arrondisseraents rechtbank te Assen, tegen een burgemeester in Drenthe. Die burgemeester had, als ambtenaar van den burgerlijken stand, een huwelijk voltrokken, zonder voorzien te zijn van de toestemming van den vader des bruidegoms, welke laatste 27 jaren oud was en derhalve 's vaders toestem ming nog behoefde. De rechtbank heeft echter den requirant van alle rechtsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den staat. De rechtbank overwoog, dat de toestemming van den vader wel werd gevorderd, maar dat, dewijl de bruidegom den ouderdom van 27 jaren had bereikt, die toesiemming niet zoo zeer werd ver- eischt, dat de validiteit van het huwelyk daarvan zou afhangen, Tegen dat vonnis is de officier in cassatie gekomen en heeft eenige middelen ingediend, o. a. dat de rechtbank zich aan overschrijding van rechtsmacht zou hebben schuldig gemaakt, door ten deze onbevoegd recht te spreken. Gemengde berichten. Te Brussel is dezer dagen eene meeting gehouden van personen, die zich republikeinen gelieven te noe men; het was echter slechts eene manifestatie van lieden die tegen de gegoeden te velde trekken omdat zij in en door eene revolutie geld en goed meeneu te kunnen verkrijgen zonder te werken. In deze vergadering sprak men van de guillotine „als middel om zijne tegen standers te vernietigen," van de revolutie, „welke des noods verklaren zou dat er geen eigendom meer bestond," en van „fusilleeren als op den welbekenden tweeden December te Parijs." Wij zouden dergelijke dolzinnig heden niet vermelden, indien het niet eene bijdrage was tot de kennis van de tegenwoordige sociale toestanden in België. De nieuwe schouwburg te Arnhem is Donderdag avond ingewijd met de opvoering van een nieuw tooneel- stuk van den heer J. J. Cremer. Volgens de Arnhemsche courant voldoet het lokaal uitmuntend, doch heeft het drama niet dien bijval verworven, die men het gaarne zou hebben geschonken. Het stelsel tot verzending van brieven en paketten door middel van luchtpersing onder den grond, hetwelk te Londen eerst op kleine schaal beproefd is, zal nu meer in bet groot in toepassing worden gebracht ook op de verzending van goederen. Nadat het bestuur dezer onderneming eerst een traject van het station van den noord-westelijken spoorweg tot Euston-Square, ter lengte van lf mijl had aangelegd, zal deze linie nu tot het centraal post bureau en ook in andere richtingen naar de stations, marktplaatsen enz., worden voortgezet. Men hoopt daardoor te gemoet te komen aan de toenemende bezwaren, veroorzaakt door het steeds vermeerderend gedrang van wagens en andere vervoermiddelen op ver schillende punten der hoofdstad. De directie zal dit doel tevens bevorderen door een goedkoop vervoer, zoodat bijv. eene hoeveelheid steenkolen, waarvan het vervoer thans 1 shilling kost, voor slechts of J d. zal worden overgebracht. De gezamenlijke trajecten zullen alsdan eene lengte hebben van 35 mijlen, langs welke de ver zending met eene snelheid van 15 mijlen per uur zal plaats hebben. Laatstleden Dinsdag hebben eenige per sonen het gewaagd, op eenige zakken ballast liggende, zich met een hoop paketten te laten transporteeren. Bij hunne aankomst waren zij wel een weinig verdoofd en de tocht was ook alles behalve comfortable geweest, maar overigens zijn zij er toch goed afgekomen. Gisteren nacht is de procureur-generaal bij het hof van cassatie te Parijs, Dupin, overleden. De heer Dupin had zieh een grooteu naam verworven als lid van de balie, als ambtenaar van het openbaar ministerie en als schrijver. Tot 1830 was hij advocaat. In 1810 door Merlin tot advocaat-generaal voorgedragen, werd hij echter niet benoemd doch maakte kort daarna deel uit van de commissie belast met de classificatie der wetten van het keizerrijk. Gedurende de honderd dagen werd de heer Dupin tot afgevaardigde gekozen van Cbateau- Chinon en voegde zich als zoodanig bij de liberale oppo sitie. Na de tweede restauratie niet herkozen, wijdde hij zich bijna uitsluitend aan zijn uitgebreide practijk schreef een werk over „het recht der vrij e verdediging van beschuldigden", trad als verdediger op voor den maar schalk Ney met zijn confrère Berryer, later voor de generaals Alix, Sa vary, G-illy, Canlainconrt en voor mevr. Brune tegen de moordenaars van den maarschalk. Vooral door zijne optreding als verdediger voor verschillende dagbladen, alsle Miroir, le Constitutionnel en le Journal des Dóbats verwierf hij zich groote populariteit. In 1827 werd Dupin tot afgevaardigde van Mamers ge kozen en nam daarbij eene gematigde houding aan tegenover het kabinet Martignac, doch voerde hevige oppositie tegen het ministerie Polignac. In 1830 was Dupin een der grootste voorstanders van de mo narchie onder Louis Philippe en zag zich in Augustus van dat jaar benoemd tot procureur-generaal bij het hof van cassatie. In 1832 werd hij gekozen tot presi dent der kamer van afgevaardigden, welke betrekking hij acht jaren lang vervulde. De Fransche republiek van 1848 liet hem zijn herkregen zetel van procureur- generaal behouden. In 1851 protesteerde hij tegen den coup d'ét&t, weigerde om het Te Deum 1 Januari 1852 bij te wonen en nam ziju ontslag als procureur-generaal. In 1857 werd hem echter weder zijne vroegere betrek king opgedragen. De onder-koning van Egypte heeft, naar men zegt, aangeboden om in het aanstaande jaar te Suez een voor- loopig en later een definitief lazaret te doen bouwen, waarin 2000 personen verpleegd zouden kunnen wordeu, en dat in schoonheid en degelijheid alle inrichtingen van dien aard overtreffen zou. In Frankrijk is in de regeeringskringen dit bericht met welgevallen ontvan gen, omdat men daarin een bewijs ziet voor de juistheid en de opportuniteit van het dezerzijds geopperde denk beeld eener internationale gezondheids-conferentie. De leden der sanitaire commissie, die een onderzoek zullen instellen naar den loop der cholera in het Oosten, zijn, naar men zegt, reeds zoo goed als benoemd. De commis sie zal samengesteld zijn uit die geneesheeren, welke bij de jongste epidemie de meeste blijken gegeven hebben van doorzicht en moed. Men meldt dat in Londen nog vrij wat verrassender goochelstukken worden uitgevoerd, dan die waarop de broeders Davenport het publiek vergastten. De Indische goochelaars hebben in een kolonel van het Engelsche leger een navolger gevonden, die met hen gelijk staat, zoo hij hen reeds niet verre overtreft. Kolonel Stodare laat op een tafel, geheel ongedekt, een steen brengen, voorstellende den kop van een sphinx, van zulk eene zwaarte, dat een man die nog al over krachten beschikt, moeite heeft hem op te tillen. Waaneer de steen op de tafel gebracht is, verwijdert zich de kolonel, en richt tot den steenen kop geheimzinnige woorden, ontleent aan een vergeten dialect van het Sanskriet. Alsdan bewegen zich de oogen, en opent zich de mond, en zet zich het gelaat, in een glimlach, drukt vervolgens droef geestigheid en fierheid uit, die de toeschouwers verschrikt. Men zou zeggen, zoo gaat de berichtgever voort, dat die kop bezield was, want men hoort uit den mond van den steenklomp een gearticuleerd geluid komen en vreemde woorden voortbrengen, die alsdan vertaald worden. Wanneer dit kunststuk ten einde is, zet men op de tafel een mand, waarin een Indiaansch meisje lachend plaats neemt, gekleed in wit cacherair en met een witten tulband op het hoofd. De kolonel sluit dezen mand stevig, neemt vervolgens eene Turksche sabel, en roept het kind toe dat hij deze in haar lichaam zal steken.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1