In de zitting der provinciale staten van gisteren is onder anderen op nieuw behandeld en vastgesteld het reglement van polieie voor de polders in Zeeland. Men zie voor dit en het verder in die zitting verhandelde het verslag, voorkomende in het bij dit nommer behoorende bijvoe'gsel. Heden zijn de werkzaamheden voortgezet en ten einde gebracht. De volgende besluiten zijn genomen: Het voorstel tot wijziging van de provinciale begroo tingen dienst 1865 en 1866: aangenomen mot algemeene stemmen. Het voorstel omtrent het verleenen van eene toelage uit de provinciale fondsen aan de geneeskundige school alhier: aangenomen met 36 stemmen tegen 1, van den heer Hoelands Janssen. Het voorstel omtrent destoombootdienstop de Wester- Schelde: [Dit voorstel is opgenomen in het nommer dezer courant van 2 dezer.] Het eerste punt aangenomen met 34 tegen 3 stemmen tegen stemden de heerenHammacher, Mazure en de Jonge van Ellemeet. Bij het tweede punt stelt de heer Winkelman een amendement voor, strekkende om de woorden „ingeval zij dit dienstig achten" daaruit te doen vervallen. Dit amendement wordt verworpen met 27 tegen 10stemmen Het tweede punt zelf is aangenomen met 34 tegen 3 stemmen; tegen stemden de heerenHammacher, Mazure en de Casembroot. Het derde punt is aangenomen met 32 tegen 4 stem men; tegen stemden de heeren Hammacher, Mazure, de Casembroot en Risseeuw (de heer de Visser was bij de stemming afwezig). Het vierde punt is door gedeputeerde staten, naar aan leiding der in het algemeen verslag gemaakte opmerkin- geu, aldus gewijzigd: „4. om, na gedane oproeping, onder goedkeuring der staten, des noods na daartoe machtiging des konings daartoe buitengewoou bijeen te roepen, eene overeenkomst aan te gaan, waarbij van de provincie een jaarlijksch subsidie wordt toegezegd voor de uitvoering eencr stoombootdienst op de Wester-Schelde, van dien omvang en onder die bepalingen, welke zij in het meeste belang der provincie zullen achten." Dit gewijzigd punt is aangenomen met algemeene stemmen (de heer Callenfels was bij de stemming afwezig) Het vijfde punt is mede met algemeene stemmen (bui ten de tegenwoordigheid van den heer Callenfels) aan genomen. Het geheele voorstel is ten slotte goedgekeurd met 34 tegen 2 stemmen. Tegen verklaarden zich de heeren Hammacher en Mazure, terwijl de heer Callenfels voort durend afwezig was. Ten aanzien der regeling van de zaken der calamiteuse polders in Zeeland is, naar aanleiding van het verslag der afdeelingen, door gedeputeerde staten voorgesteld, ten eerste hen te machtigen aan de regeering als het gevoe len der staten te kennen te geven, onder toezending van het verslag der afdeelingen, dat in de regeling van de zaken der calamiteuse polders, op de wijze door den minister gewild, niet kan getreden worden, en ten tweede, dat de staten geen vrijheid vinden mede te werken tot heffing der provinciale opcenten op de calamiteuse polders over 1866, daar naar hun inzien daar voor geen gegronde termen bestaan, en zulks ondanks alles wat in de gevoerde correspondentie is aangevoerd. Dit voorstel is met 33 tegen 4 steramen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Lange, Vader, van den Bosch en Snouck Hurgronje. Het voorstel der heeren Vis c. s., strekkende tot aan bieding van een adres aan Z. M. den koning, met drin gend verzoek dat een wetsontwerp moge worden inge diend ter voorziening in de behoefte aan eene wettelijke regeling der veeartsenijkunde in Nederland, met een nader voorstel van den heer Vis, om gedeputeerde staten uit te noodigen tot het opmaken van zoodanig adres: aangenomen met 32 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Vader, J. L. de Jonge, Lambrechtsen, van der Bilt en Sprenger. Hierna is de vergadering in naam des konings gesloten. De tweede kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1866 zijn tegen Maandag aan de orde gesteld. Uit de opening der stembriefjes voor een lid van den gemeenteraad te Oostburg, is Woensdag morgen geble ken, dat waren uitgebracht 40 geldige stemmen, waarvan op den heer L. F. Mabesone 11 en den heer A. A. de Smet 10. De overige stemmen waren over 6 personen verdeeld. Er moet dus eene overstemming tusschen genoemde personen plaats hebben. Het feest ter inwijding van den staatsspoorweg Maas trichtSittardRoermondVenlo is op eerstgenoemde plaats zeer luisterrijk geweest. De minister van binnen- landsche zaken, Maandag met den feesttrein van Veulo afgehaald, waar hij den vorigen dag door den commissaris des konings in Liraburg was ontvangen, kwam te 3.[ uren te Maastricht aan, waar hij van het station dooreen plech- tigen stoet naar het stadhuis werd geleid. Na de receptie van authoriteiten en andere ingezetenen, ving het banket aan, hetwelk den minister door 350 inschrijvers werd aangeboden. Het feest eindigde met een bal ten huize van den commissaris des konings. De heeren van den Berg, ingenieur der lijn en den heer Pijls, burgemeester van Maastricht zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft in zijne zit ting van jl. Dinsdag besloten: 1. te beschikken over 4/5 der personeele belasting; 2. te heften: ar. 10 opc. op de grondbelasting der ongebouwde en 40 opc. op die dei- gebouwde eigendommeu; b. een lioofdelijkcn omslag tot een maximum van f 110,000 (thans f 65,000); d. eene belasting op de tooneelvertooningen; c. idem op de hon den (nieuwe maatregel). SSenocitiiiigen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van grootkruis der orde van den Nischan lftihar, hem door den bey van Tunis geschonken; en aan den heer H. J. G. Rnpe, voormalig gezant van het Oostenrijksche consulaat-generaal te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk ge schonken. ministerie el.u departementen. Benoemd tot refe- rendaris bij het departement van binuenlandsche zakeu dr. H. van Cappelle, te Amsterdam. marine. Met 10 dezer op zijn verzoek eervol uit de zeedienst outslagen de le luitenant bij het korps mari niers, jhr. J. E. M. Clifford Kocq van Breugel. registratie en domeinen. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de eerste klasse de heer H. Beekkerk, thans van de tweede klasse; van de tweede klasse de heer J. W. G. H. R. van Nouhnys, thans van de derde klasse. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse R. E. van der Loeff en de officier van gezondheid 2e klasse F. X. J. van Opdorp, beide laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en dezer dagen van daar teruggekeerd, zijn, te rekenen met 29 October jl. op non-activiteit gebracht, lioioniën. Volgens een in de Staatscourant voorkomend telegram hebben onze troepen te Assahan (Oostkust vaD Sumatra) eene overwinning behaald. Oemen^le berichten. De Arnhemsche courant de geruchten besprekende, die aau den minister Tborbeeke eene veranderde ziens wijze ten opzichte der koloniale politiek hebben toege dicht, eindigt met de opmerking, dat de oppositie die den heer Thorbecke zoo hard is gevallen over zijn reis naar Dresden, de oorzaak van de veeziekte in Nederland, zich nu wel met hem verzoenen zal: de koeien hebben wij er door verloren, maar het gouden kalf behouden. Zondag avond te 8 uren is te IJsselmoude een moord uitjalouzie gepleegd. Zekere H. Punt had vroeger verkeerd met een meisje, dat thans in liefdesbetrekking stond met zekeren Odée, die met hem werkzaam was aan de ijzerpletter ij te Capelle a/d IJssel. Punt schijnt dit meisje ontmoet te hebben en bij die gelegenheid reden gegeven te hebben aan Ouée om verstoord le raken. Althans tusschen hen is eene vechtpartij ontstaan, waarbij Odée zijn makker met een zakmes zoo ernstige wonden aan borst en hals heeft toegebracht, dat Punt op de plaats dood bleef. De dader is gearresteerd en den zelfden avond naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht. Zaturdag werd te Valkenburg gevankelijk binnen gebracht en vervolgens naar Maastricht getransporteerd een persoon, woonachtig te Merkelbeek, gemeente Brun- sum, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijne vrouw van het leven beroofd heeft, door haar eene sterke verwonding aan den hals toe te brengen. Deze persoon die naar men zegt aan zinsverbijstering lijdt, werd juist gevat op het oogenblik, dat hij op weg was om zich door de vlucht naar Pruisen aan de handen der justitie te onttrekken. [Volgens eene andere lezing zou de moord geschied zijn door verworging en zou de verdachte persoon reeds bekend hebben.] In het Utrechtsch Dagblad leest men het volgende omtrent de uniform-veranderingen. Alleen voor de veranderingen aan de chacots, hebben artilleristen als schuld op hunne boekjes gekregen: Voor verandering van het hoofddeksel f 0.95 een roode bal0.28 paardenharen vlam0.62 twee groote leeuwenkoppen0.24 een dito kleine0.08 stormketting met bekleedsel1.00 f 3?27 Welke kosten de arme drommels nog voor verdere veranderingen zullen moeten dragen, is nog onbekend. Bij de infanterie komen de veranderingen te staan: ten laste van een onder-officier op f 14, a ruim f 16; ten laste van een korporaal op f 10 a ruim f 11; en ten laste van een soldaat op f 9 a ruim f 10, naar mate er meer of minder aan de kapotjassen le veranderen valt, welke, indien ze zonder verandering nog een halfjaar zouden kunnen gebruikt worden, als de verandering niet waardig, afgekeurd en ten koste van de arme militairen door nieuwe vervangen worden. Wanneer men nu in aanmerking neemt, hoe zwaar deze kosten, bij kortingen op de schrale tractementen drukken moeten, stijgt, bij nadere kennismaking met de verordende veranderingen de ergernis ten top. In de eerste plaats is een oogopslag voldoende, om het boven alle beschrijving slechte, zwakke, ellendige en onhoud bare van het geleverd koperwerk waar te nemen. De stormkettingen en die tot schouderbedekking schijnen oppervlakkig te bestaan uit zwaar en sterk koperdraad maar zijn gemaakt van dun, bol uitgeslagen koperblik; de leeuwenkoppen schijnen evenzoo te bestaan uit betrek kelijk zware stukken gegoten koper, maar bestaan even zoo inderdaad uit niets dan een dun, bol uitgeslagen plaatje koper, voorzien van een haakje ter dikte van een bakerspeld, bestemd om er den stormketting aan te hangen, een en ander van weinig meerdere hechtheid, dan men aan chacots, voor kinderen op de kermissen koopt. Het natuurlijk gevolg van het zwakke van al dit dunne kopergoed kan niet anders zijn, dan dat de onge lukkige soldaten, reeds bezwaard met zoovele kosten, gestadig ook die van allerlei herstellingen te dragen hebben. Te Parijs zijn welgeslaagde proeven genomen met een reusachtigeu groolen omnibus, waarvan de impériale plaats aanbiedt voor 50 personen. Het rijtuig wordt door stoom bewogen en is, volgens bevoegde beoordeelaars bestemd om eene omwenteling te brengen in de middelen van vervoer. Het gebruik van paarden althans zou ge heel kunnen afgeschaft worden. Deze omnibus heeft reeds herhaaldelijk te middernacht, wanneer het verkeer van rijtuigen minder groot is, proeftochten afgelegd van I de Bastille naar de Madeleine langs den boulevard van Sebastopol. Men spreekt te Parijs reeds van stoom-fiacres! Te Brussel is thans tegen den ongeloofelijk lagen prijs van 2 francs 's jaars een katholiek blad, le Messager de la semaine uitgegeven, dat eiken Zondag het licht ziet. Men wil dat deze speculatie, die geen winst maar slechts verlies geeft, beschouwd moet worden als een middel om aan de ondernemingen van de heeren Lan- grand-Dumonceau bekendheid te geven en inzonderheid tot verspreiding van diens reclames dienen moet. Men schrijft uit Parijs dat het kasteel van den beroemden redenaar Berryer bijna geheel door brand is verwoest. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Volgens de Pall Mall Gazette is eene der prinsessen uit het laatste regeerende huis van Modena in een werk huis overleden. De overige leden leven te Londen in de grootste armoede. De Parijsche metselaarsknechts hebben zich ver- eenigd en eene maatschappij gevestigd met een kapi taal, dat voorloopig op 100,000 francs bepaald is. De maatschappij draagt ten naam „Entreprise générale de Iravaux de magonncrie et travaux publicsen heeft alzoo ten doel om voor gemeenschappelijke rekening het bouwen van huizen en het aanleggen van openbare wer ken aan te nemen, ten einde het inkomen van de leden der vereeniging te vergrooten met de winst die anders hunne bazen genieten. Die onderneming vindt te Parijs sympathie. Reeds hebben de architecten en ingeuieurs van het gemeentebestuur aan de vereeniging veel werk toegezegd. iEurgcrlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 5 dezer: C. F. Durt, jm. 24 j. met A. Pennock, jd. 28 j. J. C. Butzjm. 23 j. met E. Bongersjd. 21 j. J. J. Bertel, weduwn. 34j. met M.Pelle,jd. 22j. D. J. Dronkers, jin.25 j. met J. A. J. van den Thoorn, jd. 22 j. W. J. van Aartsen, jm. 24 j. met H. R. Bosdijk, jd. 20 j<

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2