het beschouwen als eene kruistocht in vijf actes en in proza tegen de luxe in toilet van de vrouwen en het positivisme der mannen. De procureur-generaal Dupin die sedert eenige dagen zeer ernstig ziek is zou aan dit stuk zijne volledige goedkeuring kunnen hechten. Het plechtig gebed, waarbij do aartsbisschop van York den hemel aanroept, om Groot-Britannië van de veepest te verlossen, hetwelk eiken Zondag in de Engel- sche kerken wordt gelezen, herinnert aan een aardig voorval, door de kronieken van Allerthonshire voor hét nageslacht bewaard. Toen namelijk ruim eene eeuw ge leden (ten jare 1747), de pest groote verwoestingen onder 't rundvee aanrichtte, voelde een gemeenteklerk te Osmotherley, bij Alerton, zijn dichtaêr zoo zeer zwel len, dat hij een psalm rijmde, die in de kerk gezongen en door de gansche gemeente in koor begeleid werd. In de vier eerste regels somde de dichter 't aantal bezweken runderen op, nevens de namen der eigenaars, en ging daarop op de volgende wijze voort: De veepest, vreeslijk fel, verschoont Geen eerlijk Christemnenscli En weldra is er koe noch os Meer binnen England's grens Wel kwamen er van heinde en ver Doctoren toegesneld Bekeken tong en ingewand, En schenen niet ontsteld, Doch hoe ze keken, hoe geleerd, Hoe vlug ook in 't latijn Geen, die een goed remedie weet, Geen ruudveemedicijn Daar al hun kunst dus ijdel blijkt, Bij os en koe en lam Zend Gij, genadig Hemelheer De pest, vau waar zij kwam Dit gebed vond zulk een bijval, dat het na de gods dienstoefening door de geheele gemeente werd herhaald. Slechts vijf boeren verzetten zich daartegen met tranen in de oogen, omdat het al te treffend was. nriicrniomctcrsfand. G Nov. 's av. 11 u. 4G gr. 7 'smorg.7 u.43gr.'smidd. lu.48gr. 'sav. 11 u. 42 gr. 8 's inorg.7 u. 48 's midd. 1 u. 50 gr. Öuitrnlanö. Algemeen over sticht. Dezer dagen hebben in het Fransch depart, der Basses Pyrenées verkiezingen plaats gehad voor twee leden van het wetgevend lichaam. De twee regeeringscandidaten Larabure enCheneslong zijn met overgroote meerderheid gekozen. De omstandigheden,waaronder deze verkiezin gen hebben plaats geluid, verdienen zeer de aandacht. Na de benoeming van den afgevaardigde O'Quin, tot ontvanger-generaal, stelde zich de advocaat Marcel Barthe totcandidaat der liberale partij en zijne verkiezing scheen aan geen redelijken twijfel onderhevig. Weldra echter vernam men de allerzonderlingste omstandigheid dat de heer Larabure, afgevaardigde voor de tweede circon- scriptie vau bet departement der Basses Pyrenées en lid der Olivier-fractie zijn ontslag als lid van het wetgevend lichaam had genomen, om zich in de eerste circonscriptie regeeringscandidaat te stellen tegenover den beer Barthe. Waarom nam de heer Larabure deze zonderlinge hou ding aan? ln zijn brief aan de kiezers verklaarde hij daartoe door redenen van overwegend belang te worden genoopt, welke door den prefect nader zouden worden medegedeeld. Deze mededèelïngen bleven echter uit; de Giroude werd gewaarschuwd om geene artikelen tegen den heer Larabure te schrijven; de heer Barthe mocht niet van het middel der affiches gebruik maken, en de kiezers gehoorzaamden aan de stem van prefect, onder prefect, raaire, garde cliampêtre en andere keizerlijke ambtenaren: de heer Larabure erlangde 20.960 stemmen en de heer Barthe slechts 6.977. Le Siècle heeft intns- schen den heer Larabure nog eenige onaangename ge waarwordingen doen ondervinden door den regeerings candidaat van 1865 te brengen voor den heer Larabure van 1848, in welk jaar deze de republiek toejuichte, absolute drukpersvrijheid verlangde, zelfs om den be- staanden regeeringsvorm te bespreken, en overigens bevig protesteerde tegen alle inmenging van het gouver nement in de verkiezingen. Het is trouwens voorniet weinige personen in niet weinige landen hoogst onaan genaam dat men oude dagbladen van ecnigejaren geleden nog bewaart, te beginnen met den heer Thiers in Frank rijk en te eindigen metin Nederland. Te Parijs loopt het gerucht dat er sprake is van eene verzoening tusschen den Franschen keizer en zijn neef prins Napoleon. Keizerin Eugenie zou namelijk aan prinses Clothilde een schrijven hebben gericht om haar uit te noodigen met haren echtgenoot een bezoek aau Compicgue te komen brengen. Hoe deze uitnoodiging te Prangins ontvangen is, wordt niet gemeld. Keizer Napoleon is eergisteren morgen naar Bretagne vertrokken om een bezoek af te leggen bij zijne nicht prinses Baciocuhi en een landbouwcongres bij te wonen. Zijne afwezigheid zal echter van geen langen duur zijn. De heer von Bismarck heeft Parijs verlaten om naar Berlijn terug te keeren. Men beweert dat de Pruisische minister zijne ontevredenheid heeft te kennen gegeven over de wijze waarop dc officieuse regeeringsdagbladeu steeds dc staatkunde van Pruisen bespreken. Onze lezers zullen in dit nomraer het antwoord aan treffen, door den senaat van Frankfort gegeven op de I vroeger reeds medegedeelde nota's van Oostenrijk en Pruisen. Daaruit blijkt nader dat de regeering dier vrije stad zich door de dreigende taal van de beide groote Duit- sche mogendheden niet heeft laten intimideeren. Te Londen werd in de laatste dagen algemeen verze kerd dat het Engelsch kabinet thans op definitieve wijze was samengesteld. Het blijkt thans dat men in eene dwaling verkeerde. Volgens the Times heeft lord Russell de noodzakelijkheid ingezien om een tweetal plaatsen in het ministerie door leden van het lagerhuis te doen vervullen. De hertog van Somerset, eerste lord der admi raliteit en graaf Grey, hoofd van het departement van oorlog hebben dit gevoelen van den president-minister gedeeld en afstand gedaan van hunne portefeuilles. Men verwacht thans alzoo de benoeming van twee nieuwe leden van het ministerie. De laatste kaper der vroegere zuidelijke staten van Amerika, de Shenandoah, heeft zich te Liverpool aan de Engelsche autoriteiten overgegeven. Met belangstelling ziet men thans berichten te geraoet omtrent de wijze, waarop met de uit 133 personen bestaande bemanning der Shenandoah zal worden gehandeld, wanneer de Ver- eenigde Staten daarvan wellicht de uitlevering zullen vragen. Eene depêche uit Algerië van 3 November bericht dat er eene schermutseling heeft plaats gehad tusschen de troepen van den generaal Lacretelle en eene afdeeling opstandelingen van Si-Lala. Van groote beteekenis schijnt dit gevecht niet te zijn geweest; de Fransche troepen hadden evenwel eenig hoornvee buit gemaakt. De laatste tijdingen uit Mexico melden dat keizer Maximiliaan openlijk den vijftienjarigen kleinzoon van den vroegeren keizer Iturbide als erfgenaam van den troon heeft erkend. De senaat van Frankfort. Wij hebben onlangs de beide nota's van Pruisen en Oostenrijk aan de vrije stad Frankfort medegedeeld; wij laten thans hier het antwoord van den senaat volgen: de eerste burgemeester van frankfort aan den i'ruisisciien vertegenwoordiger. Gij hebt mij op den elfden dezer maand de copie van eene nota medegedeeld, welke u was toegezonden op den zesden dezer maand door den minister van buitenland- sche zaken in Pruisen, in welke nota het zoogenaamd congres van afgevaardigden, onlangs hiergehouden, werd besproken; voorts werd gewag gemaakt van de houding door den senaat ten opzichte van genoemde vergadering en andeie vergaderingen van dergelijken aard aangeno men en eindelijk de hoop uitgedrukt dat Frankfort de beide groote mogendheden niet moge noodzaken om door eigen interventie de latere gevolgen van eene niet toe te laten zwakheid te voorkomen. Ik heb deze depêche onmiddellijk ter kennisse van den senaat gebracht en ik ben thans, nadat omtrent de geopperde bezwaren officieele rapporten zijn ingekomen, gemachtigd om de volgende verklaring af te leggen. De senaat aebt zich verplicht om te erkennen dat, indien in de overeenkomstig het volkenrecht gesloten vereeniging door Dnitsche souvereine vorsten en vrije steden welke vereeniging is gevormd om tot waarborg te strekken voor de onafhankelijkheid en onschendbaar heid hunner in den bond begrepen staten en om de binnenlaudsche eu buitenlandsche veiligheid vanDuitsch- land te verzekeren, zoodat die vereeniging bestaat uit onderling onafhankelijke staten met wederbeerige gelijke rechten en verplichtingen krachtens tractaten; dat alzoo indien in deze vereeniging de eene bondsstaat tegenover den anderen gelieft te spreken van „niet te zullen dulden" of „niet te zullen toelaten" en zich van deze uitdrukking bedient: „door eigen interventie de latere gevolgen van een niet te veroorloven zwakheid te voorkomen," dergelijke houding in strijd is met de grond wettige bepalingen van den bond en bij gevolg in strijd met liet recht. De senaat is zich even weinig bewust van de wetten der vrije stad Frankfort te hebben geschonden als de bondswetteu door zijne houding ten opzichte van bovenbedoelde vergaderingen en hij meent te moeten herinneren dat het comité der zes en dertig op 16 Octo ber 1864 te Weimar, op 26 maart 1865 te Berlijn en op 3 September 1865 te Leipzig vergaderingen heeft ge houden, welke niet zijn verboden geworden. Ik betuig enz. Frankfort 20 October 1865. Dr. Gwinner. Deze nota werd aan den Oostenrijkschen en Pruissi- schen chargé d'affaires te Frankfort ter hand gesteld. Daarop gaf de eerstgenoemde namens zijne regeering te kennen dat die nota niet als antwoord kon worden beschouwd op de depêche van 8 October, daar in die nota uitdrukkingen werden geciteerd (uit het Pruisisch document afkomstig), welke in de depêche vau de regee ring te Weeiien niet voorkwamen. Op den 30 October werd daarop door Dr. Gwinner eene nadere depêche aan den Oostenrijkschen chargé d'affaires gericht, waarbij werd te kennen gegeven dat met vol doening was vernomen dat de nota van de regeering te Weenen niet in denzelfden zin als die van Pruisen moest worden opgevat, waardoor alzoo eenige wijziging moest gebracht worden in de nota des eersten burgemeesters van 20 October. In eenigszins zachtere bewoordingen wordt daarop de lange zinsnede uit die nota herhaald. Voorts luidt dit stuk aldus: „De ondergeteekende veroorlooft zich overigens hierbij nog het volgende op te merken met de vrijmoedigheid, waarvan de senaat steeds tegenover de keizerlijk konink lijke regeering blijk meent te moeten geven. „De senaat kan niet ontkennen dat in geheel Duitsch- land de noodzakelijkheid eener verandering in de poli tieke organisatie zich al meer en meer doet gevoelen. „Wat den vorm dier verandering betreft,daarover zijn de gevoelens even verdeeld als over de wijze waarop dit doel zou kunnen worden bereikt. Het verlangen naar de bereiking daarvan uit zich intusschen door vereeni- gingen, vergaderingen en door de drukpers. Die allen echter zijn onder den indruk van de nevelachtigheid, welke de geheele quaestie omgeeft en van daar de af- dwaliugen, welke zich van tijd tot tijd vertoonen in de manifestatiën, waarbij men het aangegeven dool beoogt. „Dergelijkeafdwalingen zullen echter ophouden zoodra de regeeringen er in zullen slagen om den vorm te vin den der veranderingen, waarvan de noodzakelijkheid van alle zijden wordt erkend. „Intusschen zullen zulke afdwalingen moeten vallen onder het bereik der wet, zoodra zij daarmede in strijd zijn. Eene gewelddadige interventie zou echter met het oog op de erkende noodzakelijkheid van hervorming, welke de tegenwoordige beweging heeft doen ontstaan en bij gebrek van alle bevrediging te dien opzichte wellicht niet bevorderlijk zijn aan het behoud der rust. De ondergeteekende betuigt enz. Frankfort 30 October 1865. Dr. Gwinner." irctijïmigm. Den 6 dezer is van Veere naar zee gezeild de hoeker- schooner Twee gebroedersgezagv. H. Persoon, van Middel burg naar Newcastle met ballast; en den 7, binnengeko men de Engelsche schooner Fawn, gezagv. G. H. Bamis, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. CjcmDrlsbmdjtra. (•raaumarkleu enz. Amsterdam 8 November. Raapolie op zes weken/55J. Lijnolie op zes weken f 41 j. Middelburg 8 November. Raapolie/554 a 55. Lijn olie 45i a/45. Patentolie/574 a 57, v vat op zes weken, contant/1 lager. Harde raapk ,,'reu ƒ86 per 1040 stuks. Harde lijnkoeken ƒ11, zachte dito/14 per 104 stuks. Prijzen -van effecten. Amsterdam 8 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld °4 pet. 60J dito dito dito 3 dito dito dito 4 94J Aand. Handelmaatschappij 44 België. Certificaten bij Rothschild Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 984 Certific. Hope co4 65g Oblig. dito 1855,6e serie 5 82} dito dito Leening 1860 4 4 84f4 Certificaten6 43jj Aand. spoorweg„1^2 Polen. Schatkistobligatiën4 654 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 5644 dito 1847/1852 24 29 dito rente Amsterdam5 77 dito nationale5 ^OrV Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 364 dito3 thans 2£ 88 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 442 dito 1856—1862 3 444 Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnonl.) 6 Vereen.Stat. dito (1882) 6 684 Illinois. dito7 734 Mexico. dito3 24 i Grenada. dito afgestempeld4 4 15 J Venezuela, dito2 144 UMöaötgljctEr. DIAKENEN der Nederd. Herv. gemeente maken bij deze met dankbare ingenomenheid melding van eene gift groot vijftig gulden, bestaande in een baukbilletad f40 A 7647 en een muutbillct ad f 10, no. 438 T Ponder het postmerk Middelburg, door den eerst-oudergeteekende ontvangen. Middelburg, 7 November 1865. Diakenen voornoemd, DIRK JERAS, voorzitter. JAC. DE KANTER, secretaris. 2löt>crtmtim. Getrouwd J. NOORTHOEK Middelburg, en den 8 November 1865. J. J. DE GRUITER. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene Doch ter M. J. OÉRLEiyfANSgeliefde Echtgenoot van Middelburg T. MESKES.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3