„Het is in Zeeland een vaste regel, dat voor wegsver- betering geen subsidie, maar een renteloos voorschot door de provincie wordt verstrekt. Zooals in de toelich ting is gezegd, heeft de commissie evenwel bezwaar gemaakt, een nader voorschot uit de provinciale kas te vragen, omdat zij geen kans zag aan de daaraan ver bonden verplichting tot terugbetaling te voldoen. Dat de staat door de provincie, wanneer deze alleen rente- looze voorschotten geeft, zou worden gedwongen de hand ruimer te openen, kan intusschen niet worden toege geven. Behalve wanneer, gelijk hier, bepaalde redenen voor het toekennen van een hooger rijkssubsidie pleiten, wordt dit tot zoodauig bedrag verleend, als overeenkomt met de rente van het voorschot, dat de provincie geeft." De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van 5 September jl., waarbij bewilliging wordt verleend op het bij liet verzoekschrift overgelegd nota rieel afschrift van de acte van oprichting der naamlooze vennootschap Tholensche stoombootmaatschappij, te vestigen te Tholen. De bij dat besluit goedgekeurde acte is opgenomen in het bij dit noraraer der Staatscourant behooreude bij voegsel. Naar men ons mededeelt, zijn thans bij den raad van state voorstellen van wet aanhangig in verband staande tot eene betere regeling van de grondbelasting door het geheele rijk. Amhcour.) Bij de tweede kamer is een adres ingekomen van den heer B. J. Tideman, hoofd-ingenieur bij de marine, waarbij hij ondersteuning verzoekt van het aan Z. M. den koning aangeboden plan tot overname van het marine-etablisse ment te Vlissingen. Vrijdag avond hield het Indisch genootschap te 'sllage eene algeraceue vergadering. Daar onder anderen het cnltnur-ontwerp zou worden behandeld, was bij uitzon dering bepaald dat de leden bevoegdheid zouden hebben tot introductie, waarvan ruim gebruik is gemaakt. Het eerst was aan de orde de invloed en de gevolgen van het cultuurstelsel betrekkelijk den vrijen landbouw en de nijverheid op Java; vervolgens werden de nadee- lige invloed en de verderfelijke gevolgen van het cultuur stelsel op handel en scheepvaart enz. besproken. Slechts éen spreker v>er(J? het woord over de middelen tot ver betering. Deze spreker juichte de vrijzinnige beginselen toe, waarop bei door de regeering aan destaten-generaal aangeboden wetsontwerp berust. Hij had echter twee bezwaren. Het eerste was gegrond op het verbod aan den Javaan, in de wet opgenomen, om zijn eigendom aan Europeanen of vreemde Oosterlingen te verkoopen; het tweede op bet recht, aan hot gouvernement toegekend, om de voor de aanplaoting van suikerriet noodige gron den voor twintig jaren van den Javaan tegen schade vergoeding te onteigenen. Van wege den minister van binnenlandsche zaken worden zij, die bij de vervulling der met 1 Januari 1866 openvallende betrekking van arrondissements-ijker der maten en gewichten verlangen in aanmerking te komen, opgeroepen, zich vóór of op den 28 November aanstaande bij liet departement van binnenlandsche zaken aan te melden met een op zegel geschreven adres, eene nauw keurige opgave van naam, voornamen en woonplaats bevattende, met overlegging tevens van een bewijs van onberispelijk gedrag, afgegeven door het plaatselijk bestuur; zullende aan de adressanten nader kennis wor den gegeven van den dag, waarop bet vergelijkend examen aan de polytechnische school te Delft zal plaats hebben. Veeziekte. Door ruim honderd gegoede landbouwers op het eiland Walcheren, is dezer dagen een request aan den koning aangeboden, waarbij verzocht wordt vernietiging van de verordening door eenïge gemeentebesturen uitgevaardigd, waarbij de uitvoer van vee is verboden. Zij doen het verzoek op grond dat hun vee voor dit oogenblik nog gezond is, en zij daarvoor derhalve nog goede prijzen kunnen bedingen, maar de vrees koesteren, dat, ingeval de heerschende ziekte zich ook hier mocht openbaren, de treurigste gevolgen voor hen daaruit te wachten zijn. Bovendien geven zij te kennen dat het oogenblik daar is om hun vet vee van de hand te doen, daar het in den loop van November uit de weiden moet genomen worden, en er geen genoegzaam voedsel nog ruimte in de stallen aanwezig is. Zij betwisten het gevoelen dat aanleiding schijnt gegeven te hebben om vorengenoemd verbod in te stellen, namelijk dat de ziekte door vreemde kooplieden kan worden overgebracht, onder anderen omdat koop lieden voor de comsumptie alhier toch in aanraking komen met. plaatsen alwaar de besmetting heerscht, en landbouwers en kooplieden het meest belang hebben, om zorgvuldig tegen de verspreiding van de ziekte te waken. Uit Noord-Holland schrijft men ons: Niettegenstaande het cordon, aan de zuidelijke gren zen van dit gewest getrokken, de beperking van en het toezicht op den invoer van vee en vleesch, en zoo vele andere maatregelen door de gewestelijke en de plaatselijke overheid genomen tot weering der veeziekte, niettegenstaande de afsluiting der besmette streek in Zuid-Holland, is het niet mogen gelukken deze provincie voor de zoo gevreesde ramp te behoeden. In eene boer derij in den polder de Waard, onder de gemeente Haar- i lemmerhede en Spaarnewonde is namelijk eene koe aan de pest gestorven, terwijl twee andere, als besmet, ziju afgemaakt. Opmerkelijk is het, dat in deze boerderij, welke op een aan merkel ij ken afstand van andere hof steden is gelegen, en een vijf en twintigtal koeien telt, reeds sinds geruimen tijd vóór het uitbreken dezer ziekte, geen vee is ingevoerd. Men weet zich van de oorzaak der besmetting geen rekenschap te gevendoch, volgens i deskundigen, laten de kenteekenen geen twijfel aan den j aard der ziekte over. Op Texel heerscht sedert het laatst van September j de pokziekte onder de schapen. Neemt men in aanraer- king, dat er tusschen dertig cn vijf cn dertig duizend schapen op dat eiland aanwezig zijn, dan kan men zich j voorstellen van hoe groote beteekenii deze ziekte daar voor is. Er zijn dan ook spoedig maatregelen genomen, om haar te beteugelen. Inenting vooral schijnt nuttig. Sedert het uitbreken der ziekte tot het begin dezer j maand zijn er, naar men meldt, 182 schapen door de ziekte aangetast geworden, waarvan 26 zijn gestorven en 55 afgemaakt. ^Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de heer J. G. van den Bergh, eerstaanwezend ingenieur voor den aanleg var de staats spoorwegen te Roermond, en de heer W. H. Pijls, burge- meerter van Maastricht. marine. Met ingang van 1 September jl. benoemd tot adelborst le klasse bij de Nederlandsche zeemacht de adelborst 2e klasse bij bet Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord R. C. van der Heulen, met bepa ling dat hij zal worden gerangschikt tusschen de adel borsten le klasse W. J. Straick en L. Hazemaker. leger. Goedgevonden het pensioen bij besluit van den 30 Mei jl. aan den len luitenant-kwartiermeester J. Proetskie, op het daartoe door hem gedaan verzoek verleend, ten bedrage van ƒ600 jaars, met de helft te verhoogen en te brengen op ƒ900 'sjaars. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmacht tot officier van gezondheid le klasse (naar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 2e klasse H. Cales, thans dienstdoende bij de garnizoens infirmerie te Brieile; tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondheid Be klasse: G. A. J. Baum, van het 2e regement vesting artillerie, T. W.Beukema, vau het 8e regement infanterie, en J. K. StakmanBosse, van het 2e regement dragonders. Kerknieuws. De heer C. de Wilde Cz., predikant bij de hervormde gemeente te 's Heer Abts- en Siuoutskerke, is beroepen te Huizen. Onderwijs. Volgens het dezer dagen door den minister van bin nenlandsche zaken namens Z. M. den koning aan de staten generaal ingediend verslag nopens den staat der lagere scholen in 1863, bestonden in dat jaar 3608 verschillende scholen, waarvan 2549 openbare, 128 ge subsidieerde bijzondere en 643 bijzondere niet gesubsi dieerde. Het getal openbare scholeu was in dat jaar met 59 vermeerderd, dat der gesubsidieerde bijzondere met 58, doch dat der niet gesubsidieerde bijzondere met 48 verminderd. Het getal hoofdonderwijzers bedroeg 3145, dat der hulponderwijzers 2527, te zamen dus 5672 per sonen uitmakende; het getal kweekelingeu was 2958. Er waren 4L7 hoofdonderwijzeressen tegen 847 hulp- onderwijzeressen en 264 vrouwelijke kweekelingeu. Het getal leerlingen bedroeg op 15 Januari een aantal van 229489 jongens, 192868 meisjes, te zamen dus een cijfer van 422357; den 15 October werden de scholen bezocht door 196340 jongens, 175231 meisjes, te zamen door 371571 leerlingen. Hierbij komen nog ruim 30000 leer lingen, die alleen de avondscholen bezochten. Volgens de schoolberichten in de nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van October jl. bedraagt het getal vacante scholen: Openbare voor gewoon lager onderwijs 38; openbare voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 3; openbare voor meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 1; gesubsidieerde bijzon dere voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzersbetrekkingen bedraagt: in Noord-Brabant 8, Gelderland 8 en 1 hulp onderwijzeres, Zuid-Holland 9, Noord-Holland 5, Zeeland3 Utrecht 2, Frieslaodl, Overijsel 6, terwijl voor Groningen Drenthe en Limburg geene vacaturen zijn opgegeven. Ten behoeve der schoolonderwijzers-gezelschappen heeft de minister vaD binnenlandsche zaken over 1865 toegekend: Aan Noord-Brabant 715; Gelderland 590, Zuid-Holland 495, Noord-IIolland 660, Zeeland 330, Utrecht 275, Friesland ƒ495, Overijsel ƒ440, Gronin gen 385, Drenthe 275 en Limburg ƒ440. 9larine en leger. Men verneemt dat voor het einde van dit jaar de uniform bij de kavallerie en artillerie zal worden gewij zigd, even als dit reeds bij de infanterie het geval is geweest. Ook bij die wapenen zullen de epauletten vervallen. Gemengde berichten. Gisteren avond is de schuur der vlasserij te Seroos- kerke (Walcheren) geheel afgebrand: er is niets uit kunnen gered worden. De oorzaak is onbekend. De ge bouwen en goederen zijn tegen brandschade verzekerd. Eergisteren is de staatsspoorweg van Yenlo over Roermond naar Maastricht geopend. Volgens een der dagbladen zijn te Roermond vele personen, die aan den minister Thorbecke hunne opwachting wilden maken, hierin door het gemeentebestuur verhinderd. Algemeen werd deze handelwijze afgekeurd. De geestdrift, die bij den aanvang van het feest heerschte, moet spoedig ver flauwd zijn geworden, waarvan men hoofdzakel'jk het gemeentebestuur de schuld geeft. Men schrijft uit 's Bosch aan de Amsterdamsche courant: Nadat de minister Thorbecke zich Zondag op zijne reis naar Maastricht in een wagen der eerste klasse, per spoortrein van Boxtel naar Eindhoven en verder (hoewel die nog niet is goedgekeurd), had doen vervoe ren, is de substituut-griffier van justitie, jhr. Biberstein de Rogalla Zawadski, hem op die baan per velocipede gevolgd. Bij de terugkomst van dit werktuig is het door de locomotief ingehaald en uit het spoor geworpen, waarbij de twee menschen, die het in beweging brachten gedood zijn. Te 's Hertogenbosch is de burgerij erg verschrikt door de raededeeling van een lid in de jongste zitting van den gemeenteraad gedaan, dat namelijk in de kruit magazijnen dier vesting 20,000 Ned. ponden buskruit aanwezig zouden zijn. Dat lid verklaarde niet te zullen rusten vóór het kruit uit de vesting verwijderd is. De voorzitter antwoordde dat over deze aangelegenheid herhaaldelijk aan den minister van oorlog is geschreven, doch zonder gewenscht gevolg. De raad besloot dus om op de verwijdering van het kruit te blijven aandringen, al moest daartoe de hulp van den minister van binnen landsche zaken of van de tweede kauier worden inge roepen. Weinige dagen na dit besluit werd de hoeveel heid kruitvermeerderd met een nieuwen voorraad, een vol schip, uit het opgeheven magazijn van Veere komende! Ristori bevindt zich sedert eenige dagen te Praag, alwaar zij voorstellingen geeft in de Fransche taal. Een der dagbladen, in gemelde stad vei schijnende, voegt bij dit bericht de volgende woorden Het looneelgezelschap door Ristori medegebracht, is derwijze samengesteld,dat bet den roem van niemand en vooral van Ristori niet zal verduisteren. Te Bautzen had den 28 October eene moeilijke terechtstelling plaats. De moordenaar Böhme moest den dood door de guillotine ondergaan. Rustig besteeg hij het schavot, geholpen door vier beulsknechten. Boven gekomen ontstond plotseling een geweldige strijd en het duurde bijna een kwartier eer de misdadiger zoo vast gebonden was, dat bij op de plank kon gelegd worden ouder den 72 pond zwaren valbijl. Hij wist zich evenwel los te worstelen, beet, schopte en schreeuwde als een razende, beweerende dat hij onschuldig was. De omstan ders beefden van liet akelige tooneel. De vier mannen konden den delinquent niet machtig worden. Nog drie man schoten toe, maar ook nu gelukte het niet den mis dadiger te binden. Eindelijk werden zij nog versterkt door een stevigen gerechtsdienaar. Nogtans kostte het veel moeite hem op de plank vast te binden. Weinige oogenblikken later was het hoofd van de romp ge scheiden. Er is te Londen eene maatschappij opgericht met een kapitaal van 25,000 p. st., tot bevordering van het uitbroeden van hoendereieren. De hooge noodzakelijk heid, zegt het prospectus, blijkt reeds hieruit, dat in het vorige jaar 340 millioen eieren, benevens eene aanzien lijke hoeveelheid kippen zijn ingevoerd. De Koninklijke academie van schoone kunsten te Antwerpen, heeft tot medeleden benoemd den heer C. Springer, kunstschilder te Amsterdam, en den heer D. Bles, te 's Gravenliage. Te Namen is jl. Vrijdag middag te 5 uren een ver schrikkelijk ongeluk voorgevallen. In de gieterij van den heer Constant Legro sprong de groote ketel, en door dit onheil verloren zes menschen het leven en werdeu twee zwaar gewond. De omgekomenen zijn: een directeur der fabiiek, 54jaren oud, gehuwd en vader van 3 kinderen; een 28jarig werkman, gehuwd en vader van 2 kinderen; een 17jarige gietersgezel, de voornaamste steun van een gezin van twaalf personen; een kuaapje van zes en een van acht jaren, benevens een 21jarige vrouw die op het oogenblik der ontploffing de fabriek voorbij ging. Het springen geschiedde inet zulk een verbazende kracht, dat tot op een afstand van een kwartieruurs ijzersplin ters gevonden werden. Losgerukte ijzeren staven hebben de daken en vloeren van onderscheidene buizen, waarop zij nedervielen,zwaar beschadigd; al de vensterruiten in den omtrek vlogen aan scherven en de fabriek zelve is bijna vernield. De vereeniging der kantoorbedienden te Marseille heeft dezer dagen eene algemeene vergadering gehou den zij werd in 1848 opgericht en telt beden reeds 950 leden, die eene jaarlijksche contributie van 2 francs be talen. Tot heden bepaalde zij zich bij de vergoeding der kosten van geneeskundige verpleging barer leden. Doch daar haar kapitaal op dit oogenblik reeds 250,000 francs beloopt, hoopt zij in 1868 te kunnen overgaan tot uitrei king van een pensioen aan hare leden, die door ouder dom of gebreken verhinderd worden te arbeiden, cn waardoor zij in staat gesteld zullen worden het overige gedeelte huns levens onbezorgd te slijten. Volgens de Oder-Zeitung is een onderofficier van het 2de regement artillerie, te Stettin in garnizoen, door zijn kapitein gestraft met drie dagen arrest, omdat hij geabonneerd was op de democratische Neue Stettiner Zeitung. De familie Benoiton van Victorien Sardon heeft bij de eerste opvoering uitmuntend voldaan. Men kan

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2