terie aangeboden ontslag door den koning is aangenomen en graaf Fryserberg is belast met de samenstelling van een nieuw kabinet, hetwelk zal bestaan uit leden dei- aristocratie. Weldra wordt uit Stokholm het bericht verwacht om trent den uitslag der stemming over de ontwerpen tot wijziging der constitutie, tegen welke aristocratie en geestelijkheid zulk eene heftige oppositie voerden. De tot de protestantsche kerk behoorende aartsbisschop van Upsal, de heerReuterdahl, heeft in eene vergadering van leden der geestelijkheid en aristocratie dezer dagen naar aanleiding van dit hangende wetsontwerp een heftig requisitoir genomen tegen den tegenwoordigen tijd. „Men verwijt ons dikwijls, zeide hij daarbij o. a., dat wij ons niet schikken naar den geest des tijds, dat wij niet medewerken tot den vooruitgang, maar dergelijke zwak heid is ons door onzen meester geenszins aanbevolen. Toen hij tot de apostelen zeide dat zij, en wij als hunne opvolgers, het zout der aarde waren, stelde hij ons boven die aarde, welke alleen door ons kan worden herboren. Wij zullen ons dus liever houden aan het woord van onzen meester dan aan de eischen van onzen tijd, welke hem verloochent." Op grond van dit hoofdbeginsel wordt de thans ontworpen wijziging der constitutie bestreden. Volgens de mededeelingen uit de Zweedsche hoofdstad, waaraan wij dit ontleenen, blijft de algemeene agitatie aldaar voortduren. De tegenwoordige toestand van Eugeland maakt sedert de samenstelling van het kabinet Russell het onderwerp van vele dagbladbescbouwingen uit. Die allen komen in het algemeen hierin overeen dat het nieuwe ministerie de quaestie der uitbreiding van het stemrecht niet langer zal kunnen ontwijken. De liberale party in het parlement bestaat echter uit drie zeer verschillende elementen de oude wigh-fractie, eene partij van Peel's aanhangers en eene bij de laatste verkiezingen zeer ver meerderde rij van radikalen. Zoodra nu een dezer drie elementen de ondersteuning aan het kabinet weigert, bezit dit laatste de meerderheid niet meer. De positie van bet nieuw ministerie is alzoo vrij hachelijk en de be weering van enkele dagbladen is niet ongegrond, volgens welke Engeland thans eene crisis is ingetreden welke in hare gevolgen zeer belangrijk zijn moet. Men verwacht dat graaf Russell op het Donderdag door den lord-mayor van Londen te geven banket, gelijk zulks in Engeland de gewoonte is, inter pocula zijn politiek programma zal mededeelen. UIT DE FRANSCUE HOOFDSTAD. Parijs 4 November. Op het eergisteren gegeven concert door het hier nog vertoevend muziekcorps van het Pruisisch linie-regement. was geenszins het orchest het voorwerp der algemeene belangstelling. Immers toen het programma ongeveer ter halverwege was afgespeeld, kwam de president minister van koning Wilhelm, vergezeld van zijne doch ter, eene elegante blondine, deze muziekale uitvoering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Met de bekende minachting van sommige hooggeplaatste personen voor het publiek, kwam zijne excellentie alzoo in het Cirque de l'irapératrice niet bij den aanvang van liet concert, maar, gelijk ik zeide, te midden der uitvoering. Trouwens de graaf von Bismarck-Schönhansen bleef hierbij geheel en al in zijne rol. Ge kunt u voorstellen dat de Berlijnsche minister, die reeds verscheidene confercntiën met den heer Drouyn de Lhuys heeft gehad en heden bij den keizer ten ge- hoore is ontvangen, het point de mire was van aller oogen. Zijn uiterlijk is geenszins analoog aan zijne politieke persoonlijkheid. Hij is van rijzige gestalte, heeft blauwe oogen van groote zachtheid en alleen zijne dunne lippen met een zware blonde knevel bedekt., geven voor den gelaatkundige de aanduiding zijner diplomatieke be kwaamheid en militaire energie. Een groot sabelhouw- likteeken op het gelaat, hem gebleven uit een duel van zijne jongelingsjaren, geeft voorts aan 's ministers uiter lijk iets zeer karakteristieks. Het is bekend dat de heer von Bismarck ook nog in latere jaren steeds persoonlijken moed genoeg heeft be houden om voor pistoolschot, degenstoot noch sabelhouw te schromen. Niet alzoo met zekeren heer, wieus aangelegenheden Parijs thans bezig houden, niet alzoo met den heer Guéroult, hoofdredacteur der Opinion nationale. Deze schijnt ook op dit gebied geheel en al doordrongen te zijn van het systeem, door den bescher mer van dat dagblad in practijk gebracht. Ook prins Napoleon hoeft cenige jaren geleden getoond niet te willen duelleeren en ofschoon nu dit laatste volstrekt niet altijd aan lafhartigheid moet doen denken, heeft men toch altijd vrij zonderling over den persoonlijken moed van prins Napoleon gesproken. De heer Guéroult dan heeft sedert eenigen tijd in de Opinion nationale een lieftigen artikeleu strijd gevoerd met den heer Clement Duvernois in dc Presse. De beantwoording van het laatste artikel van de Presse is echter de heer Guéroult schuldig gebleven om eene gerechtelijke vervolging- tegen den heer Donvernois uit te lokken. Deze houding wordt vrij algemeen afgekeurd. Waar het eene dagblad tegen het andere op dergelijke wijze te werk gaat en den procureur-generaal als argument gebruikt, daar wordt dc dagbladpers verlaagd door hen, die haar moesten opheffen. Heden avond is in de Salie Hertz eene vergadering gehouden ter behandeling van de quae3tie der vrijge maakte slaven in de Vereenigde Staten. De zaal was geheel en al bezet, zoodat meer dan duizend personen uit gebrek aan plaatsen niet konden worden toegelaten. De vergadering werd gepresideerd door den geestigen schrijver van het waarschijnlijk ook u bekende werk „Pa ris en Amérique", die daarin op zoo gemoedelijk-scherpe wijze de toestanden onzer hier en daar vrij afgesleten toestanden der oude wereld hekelt. De heer Eduard de Laboulaye dan heeft de vergadering met een kort en hartelijk woord geopend, waarna de heer Leigh van New- York cenige merkwaardig mededeelingen ten beste gaf omtrent den toestand der vrijgemaakte slaven in de Ver eenigde Staten. Voorts hebben de heeren dePressensé, de Saint-Hilaire en Coquerel fils het woord gevoerd en daarbij eenigszins stil gestaan bij het weinige, hetwelk Frankrijk voor de vrijmaking der slaven gedaan heeft. Ook het oud lid van gouvernement provisoire, Cremieux hield eene redevoering, welke de daverendste toejui chingen der vergadering verwierf. Eeue collecte ten behoeve der vrijgemaakte slaven besloot de plechtigheid. Ik verneem dat ook in verschillende andere landen commissiën zijn gekozen om zich te belasten met het innen van geldelijke bijdragen ten behoeve der Amerikaansche slaven. Waartoe deze geldelijke bijdra gen echter strekken moeten, is mij nog niet recht duidelijk geworden. Mij dunkt dat de thans yrij gemaakte kleur lingen in de Vereenigde Staten zelf wel kunnen en moe ten werken om bun brood te verdienen, zonder dat hier de philanthropic behoeft op te treden. Het jong en herle vend Amerika zal ook wel voor zijne zwarte zonen het noodige levensonderhoud opleveren. Laat ons liever geldelijke bijdragen ten offer brengen tot vernietiging van het Europeesch slavenleven. Ons werelddeel telt toch nog slaven genoeg, die ons nader zijn dan de ex- slaven in de Vereenigde Staten, lntusschen: proficiat! De brief van keizer Napoleon aan den gouverneur- generaal van Algerië heeft hier een niet ongunstigen indruk gemaakt. Het werd toch al meer en meer ingezien dat ten opzichte van onze Algerijnsche kolonie gelijk de keizer zegt: faction de plaats moest innemen van la discussionwaarmede men zich tot dusverre steeds tevreden stelde. Het programma in deze keizerlijke brochure voor Algerië aangenomen is volgens Napo leon III zelf in deze woorden te resumeeren: men moet zich de sympathie der Arabische stammen zoeken te verwerven door lienfaits posili/s" men moet nieuwe kolonisten zoeken te verkrijgen door welvaart te ver spreiden onder de oude; men moet hetgeen Afrika aan voortbrengselen en manschappen opleven utiliseeren en door dit alles het leger verminderen en bezuinigingen invoeren. Volgens het koloniaal stelsel tot dusverre gehandhaafd bestond er steeds strijd tusschen twee meeningen, hetwelk tusschen Arabieren en Europeanen eene groote antipathie had doen ontstaan. Volgens de eene meening kon de uitbreiding der kolonisatie slechts geschieden ten nadeele der inlandsche bevolkingen. Volgens de andere meening kou men de belangen der inboorlingen niet behartigen, zonder de kolonisatie te benadeelen. De regeering wil nu deze stelsels doen plaats maken voor een coneiliatie-systeera, waarbij men zal uitgaan van hetstandpuntdatdeArabieren niet behoeven benadeeld te worden om welvaart onder de kolonisten te verspreiden, maar dat beide elementen elkander noodig hebben en elkander moeten steunen. De inboorlingen moeten alzoo langzamerhand tot ontwikkeling worden gebracht door dc Europeanen en bij de laatsten moeten de eersten eene goede gelegenheid vinden om handel te drijven. Al de nomraers van het keizerlijk programma nu bevatten maatregelen om dit conciliatie-sysleem in praktijk te brengen en in de eerste plaats de Arabieren niet langer te ignoreeren, uiaar htm verschillende rechten te verzekeren, waardoor hun onafhankelijkheidszin niet, als tot dusverre, wordt gekrenkt. Ik zal hier niet verder in bijzonderheden treden, omdat uwe lezers daarin hoogst waarschijnlijk minder belang zullen stellen. Wanneer ik mij herinner hoe, gedurende mijn verblijf in uw vaderland, het groote publiek geheel en al onbe kend was en scheen te willen zijn met het bestuur van eigen koloniën, daar neem ik door de hiervoreu gedane mededeelingen reeds een belangrijken ommekeer in dien toestand aan, terwijl ik ook trouwens sedert vernomen heb dat het uitzuigings-systeem weldra voor eene mildere koloniale wetgeving zal plaats maken. Het werd daartoe dan ook tijd, en wanneer ik liberaliteit en moraliteit nog daarlaat, heeft dc geschiedenis toch geleerd dat de kolo niën zoodra zij niet als veroverde landstreken werden bestuurd door bet moederland, vooral groote voordeelen begonnen af te werpen voor dit laatste. Dit is ook het doel van het nieuwe programma voor Algerië. Of keizer Napoleon dat zal bereiken en aan de Arabische stammen genoeg vertrouwen zal kunnen iuboezemen, moet de toekomst leeren. Yoorloopig zal men eerst den wederom uitgebroken opstand hebben te onderdrukken, aan wiens hoofd de ondernemende Bi-Lala zich heeft gesteld. Het ongunstig seizoen, hetwelk ons wacht, zal daarbij de grootste hinderpalen opleveren. Omstreeks 15 November worden de eerste legeraldee- lingen van onze bezettingstroepen op pauselijk grondge bied terug verwacht. De thans te Civita Vecchia toevende transportschepen zullen omstreeks vier duizend oiau naar het vaderland terug brengen, zoodat nog een tien duizend Frausche soldaten in de staten vanPiusIX zullen achter- blij ven. De geruchten omtrent aanstaande verzoeningsonder handelingen tusschen Rome en Florence en omtrent eene weldra den volke te verkondigen abdicatie van Victor Emmanuel blijven aanhouden. Dit laatste zou moeten strekken om aan die verzoeuingsonderhandelingen een gunstig resultaat te waarborgen. Uit de tegenwoordige ltaliaansche hoofdstad wordt echter dit gerucht tegen gesproken en beweerd dat het afkomstig uit 1 ar ijs aldaar als ballon d'essai is opgelaten. Het aantal choleralijders neemt hier zeer af. Gisteren bedroeg het getal sterfgevallen slechts twee en zeventig, hetwelk op eene bevolking als de onze van weinig be- teekenis mag genoemd worden. Het vertrek van het hof naar Compiègue zal daarom niet lang meer worden uit gesteld. Men wachtte toch slechts op de verdwijning dei- ziekte om zelfs niet in de verte beschuldigd te kunnen worden van de cholera te willen ontvlieden, gelijk wet de souvereine aan gene zijde der Pyreneeën het geval is, welke daardoor de weinige populariteit die zij nog bezat geheel en al schijnt te hebben verloren. Toch heeft een jong Spaansch officier, in onze hoofdstad ver toevende, voor koningin Isabella zijn leven in de waag schaal verkiezen te stellen door eene uitdaging te zen den aan den redacteur der Figaro, onder wieus onmisbare eigenschapijen steeds heeft behoord dat hij goed met degen en pistool kan omgaan. Gisteren heeft dit duel te Meudon plaats gehad, waarbij de heer Eocliefort zijn tegenstander schijnt te hebben willen sparen. Althans, nadat elli tweemaal geschoten had, waarbij de kogels zich in de lucht verloren, verklaarde koningin Isabella's verdediger zich voldaan. De aanleiding van dit duel was een artikel in den Figaro geweest, hetwelk beleedi- geud werd geacht voor de kouiugiu, welke zich thans nog altijd te tian-Ideltouso ophoudt in afwachting dat de cholera Madrid zal hebben verlaten. Van Oompiègne tot prinses Anne Murat il ny a qü'un pas. Immers er is sprake geweest oui aan de aanstaande hertogin de Mouchy dat verblijf voorloopig tot woning aan te bieden. Thans echter zal de hertog de Mouchy met zijne aanstaande vrouw, die eerst kouingiu en later prinses zou worden, doch nu zich met de herto gelijke kroon van haren echtgenoot zal moeten tevreden stellen, tijdelyk te Fontaiuebleau verblijf gaan houden. De heeren Davenport zijn hier teruggekomen eu hebben de entrée-prïjs hunner spiritistische voorstellingen ver laagd; deze worden tot dusverre slechts bezocht door een aantal lieden die zich gaarne bewegen in een infernaal tohu bohu. Dit was toch het algemeen karakter der laatste spiritistische opvoeringen. De heer Saidou schijnt zijn nieuw stuk toch De familie Benoiton te zullen blijven noemen,ondauks de veront waardiging van een officier die op dezen naam aanspraak maakt en niet verkiest dat onder dien naam een acteur ten tooneele verschijnt. Het is te betreuren dat alzoo „De familie Benoiton" aan de famillie Benoiton zoo tot ergernis zal wezen. Üjanöelsbmcljtm. Mcckiajijprljzcn. Rotterdam 6 November. Bij ruime aanbieding wei den eeuige monsters tot vorige prijzen verkocht. GraaEimartkfiCBi enz. Rotterdam 6 November. Tarwe en gerst 20,rogge eu haver 10, wit zaad 40 en bruine boonen 75 cent hooger. In de prijzen der öVétig.e artikelen is ons geene veran dering bekend. "H

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3