Art. 5. Dit besluit treedt in werking met den dag zijner afkondiging. De Staatscourant van heden bevat opgaven betref fende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week van 22 tot 28 October jl, In die week zijn aan getast 678, aan de ziekte gestorven 133, afgemaakt 133 en hersteld 77 runderen, zoodat aan het einde der week nog 335 ziek waren. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 6093, aan de ziekte gestorven 2121, afgemaakt 1361 en hersteld 1752 runderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene wijziging gebracht in zijne beschikking van den 24 Oc tober jl., opgenomen in de Staatscourant van den 26 Octo ber, omtrent den loop der lijn van afsluiting, van regee- ringswege tot weering van veeziekte bewaakt. Deze wijziging is ter kennis gebracht in de Staatscourant van heden. Ten einde, in het belang der suikerraffinaderijen te Amsterdam,het gebrek aan runderbloed, waarop in onze courant van 31 October is gewezen, te voorkomen, is door gedeputeerde staten de invoer daarvan in Noord-Holland •onder zekere voorwaarden, toegestaan. Doorhetgenoemde collegie zullen, naar men ons meldt, aan de staten een paar wijzigingen van de provinciale verordening tot weering van veeziekte worden voorge dragen, welke voornamelijk betrekking hebben op het recht van aanhouding en visitatie van vervoermiddelen en op de verplichting der gemeentebesturen, om, ingeval van nood, terstond tot krachtige maatregelen overtegaan. Bcnociiilmgcn en besluiten. belastingen en7.. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en belastingen waarborg der gouden en zilveren werken, en tevens tot entreposeur te Middelburg, de heer J. M. van der Minne, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Hille- gersberg. Benoemd tot surnumerair bij het vak der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen de heeren: J. H. Schuylenburg te Axel; J. H. van der Heyden te Maastricht; P. T. A. Koosebooin te Drieber gen P. T. G. A. Ie Cocq d'Armandville te Bergen op Zoom; D. G. Crans te 's Gravenhage; N. Glindorman te Lexmond; J. G. Buekers te Ootmarsura; C. Th. Knotten belt te Vlaardingen; K. W. van Sandick te Zwolle, en D. Th. van der Zwang te Zuidbroek; bij het vak der directe belastingen en van het kadaster de heer A. R. Wittop Koning te 's Gravenhage. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Padang, de heer J. J. Goldie. Kerknieuws. Gisteren namiddag sprak de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, beroepen predikant te Overschie, voor zijne tegenwoordige gemeente te Koudekeike eene afscheidsrede uit, naar aanleiding van 2 Cor. XII 9j j middelste gedeelte. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Renesse en Noordwelle, is op 4 dezer onder voorzitting van den consulent den heer van Goens, predikant te Serooskerke, het volgende twaalf-, zes- en drietal opge maakt: te weten de heeren Telders, kandidaat tot de heilige dienst; van den Bergh, predikant te't Woudt; Bommezijn, te Woudrichem van Goens, te Serooskerke; van derMeij,teKerkwerve; Schilt, te Burgh Schiiller, te Eikerzee; Buijze, te Hulst; de Meijer, te Warder; Nijboff, te Drimmelen; Nieuwhof, te Haamstede; en Fortuyn Droogleever, kandidaat tot de heilige dienst; de eerste zes op het zestal, terwijl op het drietal waren geplaatst Telders, van den Bergh en van Goens en is daaruit met nlgemeene stemmen beroepen de kandidaat Telders. Koloniiln. Uit de dagbladen met de laatste Fransche mail ont vangen, blijkt dat de aanleg van den spoorweg Samarang- Vorstenlandeu reeds met aanmerkelijke bezwaren te kampen heeft. Over het algemeen wordt het zelfs wen- schelijk geacht den arbeid aan den zijtak naar Ambarawa voorloopig te staken. De aannemers zijn genoodzaakt geweest 1500Chineezen te ontbieden, daar zelfs tegen hoog loon het vereischte aantal van 5000 arbeiders niet onder de inlanders in de omstreken te bekomen was. In den avond van den 19 September jl., om half tien uren, werd te Willem I en Banjoe Biroe eene vrij hevige aardschudding waargenomen, die met onder- aardsch geluid gepaard ging. -- Volgens staten, bij de Javasche courant gepubli ceerd, belooft de rijstoogst in dit jaar geen zeer gunstige resultaten, terwijl de prijzen der rijst in bijna alle resi- dentiën nog veel hooger zijn dan in het vorige jaar. De suikeroogst zal aan die van 1864 ongeveer gelijk, doch de koffie-oogst veel aanzienlijker zijn. De nederzettingen aan den Boven-Melawie (west kust van Borneo) worden nog steeds verontrust. De benting te Kebitoe werd van 23 tot 31 Augustus door den vijand ingesloten gehouden en dag en nacht be schoten. Door ontvangen hulp uit Pinot werd de bezet ting bevrijd. Rechtszaken. De krijgsraad in de le militaire afdeeliug beeft bij von nis van den 2en dezer, den tweeden luitenant van het 3e regement infanterie Bin garnizoen te Breda, doch thans in hechtenis, beschuldigd van het vervaardi gen en gebruik makeu van valsche onderhandsche ge schriften, van die tegen hem ingebrachte aanklacht vrijgesproken en hem ter disciplinaire bestraffing ver wezen naar den chef van zijn corps, wegens het misleiden van zijne superieuren door valsche quitantiën. Van dit vonnis is reeds hooger beroep ingesteld bij het hoog militair gerechtshof. Gemengde berichten. Te Leiden bestaat het voornemen eene broodfabriek op te richten. Men behoeft, tot dat doel een kapitaal van f 50,000, door raiddel van aandeelen van f 100. Onze Nederlandsche vertegenwoordiger te Berlijn graaf van Bij landt zoo wordt uit 's Gravenhage aan l'Enrope geschreven die tot dusverre vertegenwoor diger te Constantinopel was, heeft van den sultan het grootkruis der Medjidie-orde ontvangen. Zijn afscheids- audientie werd door een curieus incident gekeumerkt. Onze regeering had onlangs bij de porte gereclameerd ten behoeve der obligatichouders der uitgestelde Turk- sche schuld. De minister van buitcnlandschc zaken heeft gemeend zich daarover te moeten wreken door den am bassadeur gedurende drie uren in het paleis van den sultan antichambre te laten houden alvorens te worden toegelaten. Onze oud-vertegenwoordiger Dubois, dien Frankfort thans onder zijne inwoners telt, zou zich aan dergelijke vernedering niet hebben onderworpen, zelfs ten prijze van een lintje. De plechtige onthulling van het monument ter eere van Philippns Melanchton heeft den 31 October te Wit tenberg plaats gehad, in tegenwoordigheid des konings. De plechtigheid werd voorafgegaan door eene godsdienst oefening in de groote kerk, terwijl des avonds in eene andere kerk, die ter dezer gelegenheid prachtig verlicht en versierd was, eene feestelijke muziekuitvoering plaats had. Het monument, een gewrocht van Drake, staat op de marktplaats. Men meldt uit Weenen dat de toestemming der regeering dezer dagen is verkregen tot het houden eener loterij, ten einde de noodige gelden te bekomen om een standbeeld op te richten ter nagedachtenis van Palm; het zal worden opgericht te Braunan, waar hij op last van keizer Napoleon I in 1806 werd gefusilleerd. Uit Deventer schrijft men 29 October. Gisteren avond omstreeks 9 uren ontstond brand in den olie- en runmolen van J. F. L. de Boer, op bet Bastion alhier. In weinige minuten, en alvorens de brandklok nog alarm had geslagen, stond bet perceel in lichtelaaie vlam. Groot was de ontsteltenis en schrik, door den brand verwekt, daar een aanhoudende vuurregen zich over de stad verspreidde, en bij het aanwakkeren van den wind, den stoomolie-molen van Hulscher, in de onmiddellijke nabijheid van den brandenden molen gelegen, in groot gevaar bracht, terwijl de tapijtfabriek en het krankzinnigen-gesticht ten gevolge daarvan even eens eene prooi der vlammen dreigden te worden. Gelukkig heeft de brand zich tot den molen bepaald, die geheel i3 uitgebrand, en wel met zulk eene hevig heid, dat de spuiten eerst tegen den morgen konden aftrekken. Heden zijn de vlammen op nienw uit de ruïne geslagen, zoodat men andermaal zijne toevlucht beeft moeten nemen tot de brandweer. De oorzaak van het onheil wordt daaraan toegeschreven, dat men Zaturdag vergeten of verzuimd had, de as te smeren, tengevolge waarvan deze in brand schijnt te zijn geloopen, althans de brand openbaarde zich het eerst in den kap. In het gouvernement Kharkoff is eene fabriek ont dekt, waarin valsch bankpapier werd vervaardigd. Aan het hoofd er van stond een Pool, maar verscheidene, ook hooggeplaatste adellijke personen, waaronder twee maar schalken, waren hem behulpzaam in de verspreiding. Verscbeidenepersonen,die bij deze zaak betrokken waren zijn in hechtenis genomen; meer dan een is in de gevan genis om het leven gebracht, waarschijnlijk door andere medeplichtigen, die voor hunne bekentenissen bevreesd waren. Door een viertal heeren, 2 uit Meppel en 2 uit IIoo- geveen, is een actie ingesteld tegen de Zwolscho stoom bootmaatschappij, als hebbende deze hun eene noodelooze reis laten doen van een dag, door te hebben verzuimd kennis te geven van het op Zondagavond onbruikbaar worden der boot Stad Amsterdam, waarmede zij den 30 October jl. de reis naar Amsterdam wilden doen en na 's morgens te Meppel hunne plaats te hebben besproken, met den bootwagen naar Zwartsluis waren vertrokken, te vergeefs op het passceren der stoomboot wachtende; terwijl aldaar eerst om 12 uren 's middags bericht van Zwolle kwam, dat de boot niet varen kon. Als vergoeding- vorderen de eischers gezamenlijk de som van f 20. Met belangstelling ziet men den afloop dezer zaak te gemoet, waarbij de verplichtingen van concessionarissen en de rechten van 't reizend publiek om 't zeerst betiokken zijn. Te Siramern nabij Coblentz heeft men in de evan gelische kerk bij het doen van opgravingen, ten einde eenigereparatiën te bewerkstelligen, een aantal kostbare voorwerpen gevonden: namelijk wapenen rijk met goud en edelgesteenten versierd, gouden ringen enz. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet, ten einde te zien of nog meer kostbaaiheclen op die plaats zijn bedolven. Thcrmometerstaml. 4 Nov. 's av. 11 u. 44 gr. 5 's morg.7 u. 42gr.'sraidd. I u. 49 gr. 's av. LI u.44gr. 6 's morg.7 41 's midd. 1 u. 50 gr. öuitrnlanö. Algemeen overzicht. De Fransche dagbladen blijven steeds de financieele aangelegenheden bespreken in verband met de bezuini gingsplannen van den minister Fould. Deze laatste, rechts en links willende bezuinigen, zou daardoor in groote oneenigbeid met zijne ambtgenootenzijn gekomen. Ook de prefect van Parijs, de heer Hausmann, voert hevig oppositie tegen het stelsel waardoor hem onmogelijk zou worden gemaakt om voort te gaan met zijne plannen tot verdere herbouwiug der hoofdstad. Terwijl men intus- schen het deficit van het loopende jaar op honderd mil- lioen fianken berekent, het gevolg vooral van te hooge raming der inkomsten, wordt het wel tijd om tot bezuini gingsmaatregelen over te gaaa. De Fransche Moniteur deelt mede dat tot dusverre Engeland, Italië, Spanje, Turkije, Oostenrijk, Pruisen, Nederland, België, de Pauselijke Staten en Denemarken hunne toestemming hebben gegeven aan het voorstel om een internationaal congres te Koustantiuopel te houden ter beraming van maatregelen om de cholera tegen te gaan. Zaturdag is op de bondsvergadering te Frankfort het onzen lezers medegedeeld voorstel van Beiereu, Saksen en Hessen-Darmstadt aan de orde gesteld. De stemming daarover is op Zaturdag over acht dagen bepaald. Bin nen dezen termijn zullen Pruisen en Oostenrijk nader kunnen overwegen welke houding zij hebbeu aan te ne men en hun invloed gebruiken bij de leden van den Duitschen bond om het voorstel te doen verwerpen. Uit Pesth wordt van 1 November gemeld dat de geheele stad vervuld is met de verkiezingen voor den landdag en alle plaatsen voor aanplakking geschikt, bedekt zijn met aanbevelingen van kandidaten, met oproepingen voor kiesvergaderingen, met politieke geloofsbelijdenissen en met manifesten. Ook in de omstreken der stad hoort men van niets anders dan hetgeen mei de verkiezingen in verband staat. Overigens verloochenen de Hongaren ook bij deze gelegenheid hun eigenaardig karakter niet en wordt door twee tegenover elkander staande politieke partijen op eene wijze geargumenteerd waarbij somtijds dooden en gekwetsten vallen. De verkiezingen zijn voor verschillende plaatsen op verschillende dagen bepaald. Voor de hoofdstad is daartoe 23 November aangewezen. Keizer Frans Jozef wordt op 5 December te Pesth ver wacht om op 10 December bij de opening der zitting van den landdag tegenwoordig te zijn en voorts naar Weenen terug te keeren. Een nader bezoek zal door den keizer, vergezeld van de keizerin, aan de Ilongaarsche hoofd stad gebracht worden in de laatste dagen dezes jaars. Volgens den Italiaanschen berichtgever van l'Europe moet eene algemeene beschouwing van het resultaat dei- laatste parlementsverkiezingen geen troostrijke gewaar wordingen voor het tegenwoordig ministerie Lamur- mora opleveren. Volgens dien berichtgever is dan ook de optreding van een kabinet Ratazzi voor het einde des jaars met grond te verwachten, aan hetwelk echter ook geen langdurig politiek leven wordt voorspeld, lutus- schen is eene vermeerdering te duchten van liet thans reeds zoo reusachtig deficit, daar het niet te verwachten is dat de financieele maatregelen van den minister Sella door dit parlement zullen worden aangenomen. Overigens schijnt de agitatie ten opzichte van Rome in de laatste weken weder zeer te zijn toegenomen en bestaat bij sommigen vrees voor volksmanifestatiën in verschillende Italiaanscho steden. Uit Koppenhage wordt gemeld dat het door het minis-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2