thiitrntanö. nings ver J of gevraagd en door dezen per telegraaf ver leend, om de inscheping van het vee te mogen doen plaats hebben. De inscheping geschiedde eergisteren, doch er scheen bij het vervoer eenig verzuim ten opzichte van de administratie der directe belastingen plaats gehad te hebben, zoodat gisteren morgen weder sprake was van ontscheping van het vee op last dier administratie. De burgemeester liet echter dadelijk de ontscheping verbieden, op grond dat de stoomboot meermalen diende tot vervoer van vee, een aanmerkelijke hoeveelheid vee voeder uit België aan boord had en alzoo van besmetting verdacht kon worden gehouden. Korten tijd later kwam echter van den directeur der directe belastingen enz. uit Middelburg vergunning om de verzuimde formaliteit als nog te vervullen en daarna de boot te laten vertrekken. Dit vertrek had eindelijk gisteren middag plaats. De regeering heeft bevel gegeven om den te Rot terdam door Pruisische policieagenten gearresteerden vluchteling in vrijheid testellen, waaraan Maandag mid dag, onmiddellijk op ontvangst van het bevel, is voldaan. Alle bij zijne arrestatie in beslag genomen gelden en voorwerpen zijn weder in zijn bezit gesteld. Tusschen Zaturdag en Zondag nacht is op 's rijks werf te Nieuwediep een brutale diefstal gepleegd door middel van inbraak; bet vinden van nieuwe equipement- stukken op den weg heeft de zaak terstond aan het licht gebracht; men is de daders op het spoor. Niet onbelangrijk is het bij den tegenwoordigen toe stand in Duitschland, om het aantal leden te kennen van het National Verein. Dit bedraagt volgens l'Enroge 17,852. Daarvan zijn niet minder dan 8,385 uit Pruisen. Het verdient opmerking dat het National-'Verein alleen ♦e Frankfort gedurende het afgeloopen jaar 160 leden heeft verloren. Brieven uit Rome verzekeren dat de cholera thans ook in de pauselijke staten is uitgebroken. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dat te Breda, tellende eene bevolking van 15,285 zielen, in acht dagen tijds geen enkel sterfgeval bij den burgerlijken stand is aangegeven. De graaf Leo Fink van Finkenstein, dezer dagen te Berlijn veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, heeft bekend dat het bedrag der valsche wissels door hem ge maakt gedurende de jongste verloopen drie jaren is 193,050 th. Van dit bedrag was bij zijne arrestatie nog in omloop 63,000 th. Te Parijs is het gerucht in omloop dat de vroegere ambassadeur van Engeland bij het Turksche hof, sir Henri Bul wer, zich te Constantinopel heeft gevestigd en tot de Mahomedaansche godsdienst zal overgaan om voorts in de dienst van den sultan te treden. Het achtste en laatste deel der Mémoires van den heer Guizot zal in den loop van Januari het licht zien. Naar aanleiding van een door den beer Leigh van New-York, te Londen gehouden en door den druk ver spreide voorlezing, waarin hij het lot der vrijgemaakte slaven van Noord-America met zwarte tinten schetste, hebben zich ook hier te lande comités gevormd om giften voor de „National Freedman's Relief-Association" in te zamelen. Met den 1 Januari aanstaande zal te Amsterdam de ooster-begraafplaats worden opengesteld, en zal het begraven in kerken en op kerkhoven in de bebouwde kom der gemeente ophouden. Onder de nieuw verschenen Amerikaansche boeken treffen wij dezen titel aan: „Jezus van Nazarethof eene waarachtige geschiedenis van deu man genaamd Jezus Christus, bevattende zijne afkomst, zijn jeugd, zijne oorspronkelijke leer en werken, zijne loopbaan als volks- 1 eer aar en geneesmeester; alsmede de aard der groote samenzwering tegen hem met alle bijzonderheden van zijnen tragischen dood, medegedeeld op gezag van geesten die tijdgenooten van Jezus waren door middel van Alexander Smyth." Het boek, in 1864 te Philadelphia in het licht verschenen, bevat de open baringen der geesten van Paulus en Judas Ischcariot aan het medium Smyth over het leven van Jezus en is natuurlijk in het Engelsch voor 10 sh. te ver kregen. Burgerlijke stand. Middegbükg. Eerste huwelijksafkondiging van den 29 dezer: F. P. Krijger, jm. 24 j. met J. C. Rispaljé, jd. 25 j. A. Yerhage, jm.28 j. met A. Gilde, jd. 24 j. J. Noort- hoek, jm. 29j. met J. J. de Gruiterjd. 24 j. J. M. Semein, jm. 22 j. met C. Kaïnermans, jd. 25 j. W. C. Hondsmerk, weduwn. 31 j. met C. Burgharde, jd. 33 j. A. Kerk hove, jm.23 j.metK. van Westen, jd.25 j. R. J.Roscher, jm. 26 j. met M. W. Willemse, jd. 27 j. (Van 22 tot 29 October.) Vlissingen. Gehuwd: J. L. la Place, jm. 26j. met A. van Nolsen, jd. 19 j. G. van Beek, jm. 24 j. met P. Lambert, jd. 28 j. Bevallen M. Bakker, geb. van der Kuyl, d. A. C. Odem, geb. van der Steen, d. S. J. Dorlijn, geb. van Hoek, z. D. P. Bijleveld, geb. Landmeter, d. H. M. Emmelkamp, geb. Lammers, d. Overleden W. Arents, z. 8 maanden. Goes. Gehuwd: T. Voois, weduwn.41 j. met C. Steen bakker, wed. 41 j. M. de Groot, jm. 19 j. met D. J. Hengst dijk, jd. 23 j. Bevallen: M. van Zweden, geb. Dagevos, d. A. M. Schneider, geb. Metzier, z. K. Nagelkerke, geb. Bliek, z. Overleden: R. van der Vliet, wed. van J. van den Boogaard, 80 j. L. Rijkse, z. 3 m. A. C. Kopmels, d. 5 m. F. C. van der Does, vrouw van A. L. deu Hartog, 40 j. J. Ivooinan, z. 16 tu. C. C. Briels, wed. van P. F. Fagel, 64 j. G. Goossen, z. bijna 5 m. J. A. de Jonge, z. 17 m. J. M. Robijn, d. 5 m. Ziekikzee. Gehuwd: L. Graveleijn, jm. 29 j., met J. de Rijke, weduwe van D. C. Rijnhout, 30 j. Bevallen: P. Moiijn, geb. Versteeg, d. J.H.Mes, geb. Fachi, d. M. de Winter, geb. Zorge, z. J. Olree, geb. van den Berge, 2 d. (tweel.). H. Kanaar, geb. van Westen, z. J. Peute, geb. Bakker, z. N. A. van Akkeren, geb. van Driel, z. J. M. Merle, geb. Jansons, d. M. C. Bossaert, geb. van der Loo, z. (levenl.). Overleden: P. Lokker, jm. 19 j. H. van Brengel. wed. van K. W. de Jonge, 75 j. J. Missel, z. circa 11 m. Thcrniome ters tand. 30 Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 31 'smorg.7u.50gr.'smidd.lu.54gr.'sav. 11 u. 48 gr. lNov.'smorg.7 u.50 'smidd. lu. 50 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Dinsdag 31 October. Mededeeling ingekomen stukken; overplaatsing hulponderwijzer; verschillende voordrachten in zake onderwijs; behandeling begrooting voor 1866 en daartoe behoorende stukken. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Damine en van Diggelen, wegens ambtsbezigheden. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goed gekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat door gedeputeerde staten, bij besluit van 20 dezer, is goedgekeurd het raadsbesluit tot schor sing der veemarkt, alsmede de renteheffing voor de bank van leening. Is ingekomen een request van L. C. Villée, laatstelijk hulponderwijzer op de school C (hoofdonderwijzer de heer J. van Sluijs), houdende verzoek om geplaatst te worden als hulponderwijzer op de school F, voor minver mogenden (hoofdonderwijzer de heer A. Gouka), in de plaats van den op verzoek eervol ontslagen hulponder wijzer J. C. Luitingh. Daar de plaatselijke schoolcommissie volstrekt geen bezwaar heeft tegen de inwilliging van het verzoek, zijn burgemeester en wethouders gemachtigd tot dc ver langde overplaatsing van den adressant van school C naar school F. Vervolgens draagt de voorzitter, namens burgemeester en wethouders, voor: de benoeming van een tweeden hulponderwijzer voor schooi C, voorzien van eene acte van aanstelling voor de Fransche taal, op eene jaarwedde van f 459. Deze voordracht is het gevolg van het toene mend aantal leerlingen op die school, bedragende thans 114 voor de dag- en 61 voor de avondschool. De voor dracht is goedgekeurd en aan burgemeester en wethou ders machtiging verleend tot oproeping van sollicitanten. Geschiedt voorlezing van eene missieve van mejuf- vrouw A. M. B. Achilles, hoofdonderwijzeres op de tweede meisjesschool, die te kennen geeft dat de ondervinding van twee maanden haar reeds heeft geleerd dat meerdere hulp op baar school noodig is, om te kuuuen beantwoor den aan de gunstige verwachting dier school, eene mee ning welke ook door de ouders der leerliugen blijkt gedeeld te worden, daar reeds twee kinderen om die reden de school verlaten hebben. Bij de vele drukte aan het onderwijs verbonden en bi] het verkregen bewijs dat het niet mogelijk is om het onderwijs in de handwerken gelijktijdig met lezen of opzeggen te doen plaats hebben zou volgens de adressante vermoedelijk in het bezwaar, kunnen voorzien worden door de benoeming van eene onderwijzeres voor de handwerken, terwijl de thans met dat onderwijs belaste hulponderwijzeres zich geheel aan het overige onderwijs zou kunnen wijden. Zij stelt mits dien voor als eene geschikte onderwijzeres in de hand werken te benoemen mejnfvrouw J. E. Rochat, die ge negen is tegen eene jaarwedde van 100 die betrekking te aanvaarden. Noch de districts-schoolopziener, noch de plaatselijke schoolcommissie hebben, blijkens hun voorgelezen rap porten, tegen de inwilliging van genoemde voordracht bezwaar. Alleen stellen beido voor, de aanstelling van mejufvrouw Rochat slecht tijdelijk te doen zijn, met het oog op eene waarschijnlijke uitbreiding der school en daardoor ontstaande noodzakelijkheid tot benoeming eener tweede hulponderwijzeres. De heer Lambrechtsen van Ritthern vraagt of eene tijdelijke aanstelling niet in strijd is met de wet op het onderwijs, waarop de voorzitter antwoordt dat zoo danige tijdelijke aanstelling reeds meermalen heeft plaats gehad. Burgemeester en wethouders zijn voorts met alge- meene stemmen gemachtigd om aan mejufvrouw J. E- Rochat eene t ij d e 1 ij k e aanstelling uit te reiken en f 100 ten haren behoeve op de begrootingte brengen. Alsnu wordt bij resumtie gedelibereerd over het inder tijd door mejufvrouw S. J. C. Gerth van Wijk gedaan verzoek, om aan hare tweede hulponderwijzeres op de school A (voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes), mejufvrouw A. Visscher f 50 meer toe te kennen. De voorzitter deelt mede dat de schoolopziener hier tegen ook geen bezwaar heeft, doch de f 50 zou toestaan onder de benaming van personeele toelage. De heer Lantsheer merkt op dat het tractement der bedoelde jutvrouw óf hoog genoeg óf niet hoog genoeg is. In het eerste geval behoeft er van geene verhooging sprake te wezen en in bet laatste geval kan het tracte ment verhoogd worden, zoodat zijus inziens geen perso neele toelage te pas kan komen. De heer Lambrechtsen van Ritthern verklaart zich iu gelijken geest. De voorzitter antwoordt dat het hier eene vergoeding be treft aan mejufvrouw Visscher ten gevolge van de hoo- gere bezoldiging eener hulponderwijzeres van minderen rang, mejufvrouw Harmsen. De heer de Jonge voegt hierbij dat de kennis en de geschiktheid van mejufvrouw Visscher do reden der voordracht is, terwijl misschien eene volgende onderwijzeres niet dezelfde aanspraak zal hebben. De heer Lambrechtsen van Ritthern acht het mitsdien wenschelijk dat de bezoldiging worde verhoogd in afwachting dat men ook in het vervolg zal trachten eene niet minder bekwame en geschikte onderwijzeres te benoemen. De heer N. J. C. Snouck Hurgrouje merkt op dat de verhooging voor mejufvrouw Visscher is voorgedragen op herhaalden aandrang van mejufvrouw Gerth van Wijk en wel met het oog op de bijzondere talenten van bedoelde hulponderwijzeres. Dit gevoelen werd ook door den schoolopziener gedeeld, maar deze oordeelde het minder goed reeds kort na de benoeming de bezoldiging te verhoogen. Spreker gelooft echter dat de schoolopziener het denkbeeld koesterde dat later voor eene volgende onderwijzeres misschien /"450 wel weder voldoende zou wezen. Door het voorstel om eene personeele toelage te geven bleef de zaak voor het vervolg geheel ongepraejndicieerd. De voorzitter stelt, naar aanleiding van het gespro kene, alsnu voor om het tractement van mejufvrouw Visscher te bepalen op f 500. Hiertoe is met algemeene stemmen besloten. (Zie verder Tiet tweede bijvoegsel.) Algemeen overzicht. De beide groote Duitsche mogendheden schijnen voor het oogenblik het bestuurder vrije stad Frankfort nog in handen van den senaat te willen laten en eerst de zaak voor de bondsvergadering te willen brengen. Volgens andere berichten echter zou dit laatste slechts de meeniug zijn van de regeering te Weenen, welke door het hof te Ber lijn geenszins zon worden gedeeld. Deze laatste lezing komt ons de waarschijnlijkste voor en overeenkomstig de politiek van de twee mogendheden. Welke meening echter in deze omstandigheden de zege zal behalen iB niet twijfelachtig. Te Berlijn wordt in officieele en officieuse kringen ver zekerd, dat de regeeringen van Oostenrijk en Pruisen reeds omtrent den verkoop van Holstein zijn overeen ge komen en dat zelfs koopsom en betalingstermijnen reeds zijn vastgesteld. Alleen de schriftelijke overeenkomst zou nog moeten worden opgemaakt.Wij vermelden dit gerucht alleen, omdat het zeer juist den toestand van het oogenblik kenschetst. Dequaestie der Oostenrijksche commissie van contröle over het financie-wezen is thans opgelost geworden- Keizer Frans Jozef heeft deze commissie geheel en al onafhankelijk van bet departement van financiën ver klaard, zoodat zij voortaan alleen iu betrekking tot den keizer zelf staan zal. De prins Colloredo i3 tot voorzitter van de aldus gewijzigde commissie benoemd. De nationale raad in Zwitserland heeft thans eindelijk bij de nieuwe grondwetsherziening een smet uitgewisebt, welke nog altijd kleefde op de vrije Zwitsersche repu bliek. Met bijna algemeene steramen is art. 14 van het constitutie-ontwerp aangenomen, waarbij gelijkstelling van alle kerkgenootschappen is aangenomen en vrije godsdienst-uitoefening gewaarborgd voor zooverre deze niet strijdig is met de publieke orde en zedelijkheid. Gelijk wij mededeelden,heerscht te Athene eene minis- terieele crisis. De heer Bulgaris, aan wien de samenstel ling van een nieuw kabinet was opgedragen, heeft tot voorwaarde gesteld de verwijdering van koning George's raadsman, graaf von Sponneck. De koning heeft dit echter geweigerd, zoodat de politieke toestand in Grie kenland thans weder de gewone verwarring oplevert. Het officieel orgaan der pauselijke regeering, hetwelk tot dusverre het stilzwijgen had bewaard over het voor gevallene met mgr. de Merode, heeft eindelijk zijne stem doen hooren om mede te dcelen dat deze minister van zijne betrekking is ontheven met het oog op zijn ongun- stigen gezondheidstoestand. Zijn opvolger is de gene-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2