O U R A N T. N°- 175. Donderdag 1865. 2 November. Bij deze courant behooren twee bijvoegsels, bevattende het eerste: 't verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Vlissingen, in de zitting van jongstl. Maandag het tweede: vervolg van het verslag in de courant betreffende de zitting van den gemeenteraad alhier, gisteren gehouden. Editie van Woensdag avond 8 uren. middelburg 1 November. Met den 31sten Maart a. wordt eene nieuwe regeling van de stoombootdienst op de Westerschelde gevorderd, en omtrent deze voor Zeeland zoo belangrijke aangele genheid moeten de provinciale staten in de binnen weinige dagen te houden najaarsvergadering eene beslis sing nemen. Het daarop betrekking hebbend voorstel van gedeputeerde staten strekt om dat collegie te mach tigen 1. om, ingeval de stoombootdienst op de Wester- Schelde wordt afgescheiden van het overzetzeer met zeil- en roeivaartuigen tusschen Vlissingen en Breskens, aan de behoorlijk aangestelde nog in betrekking zijnde veerschippers, öf eene vergoeding te verstrekken van ƒ600 voorieder, tegen afstand hunner steigerschuiten, öf het verschil te vergoeden tusschen de waarde van ieders helft in den eigendom eener steigerschuit en de som van ƒ600; 2. om, ingeval zij dit dienstig achten, de drie aan veer schippers toebehoorende steigerschuiten ten name der provincie over te nemen en ten haren bate te verkoopeu; 3. om, tot de voorschreven vergoeding, te beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven, voorkomende onder hoofdstuk IX, art. 1, van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1866, tot een bedrag van ten hoogste ƒ3600 4. om, na gedane oproeping, eene overeenkomst aan te gaan, waarbij van wege de provincie, gedurende tien 'aren een jaarlijksch subsidie van ten hoogste ƒ10,000 wordt toegezegd, voor de uitvoering eener stoomboot dienst op de Wester-Schelde, van dien omvang en onder die bepalingen, welke zij in het meeste belang van de provincie zullen achten 5. omindien de voorschrevene overeenkomst niet kan worden aangegaan of niet op den 1 April 1866 in werking kan treden, tijdelijk in eene stoombootdienst op de Wester-Schelde te voorzien, totdat einde te be schikken over den post van ƒ10,000, voorkomende onder art. 9 van hoofdstuk VIII der bovengemelde begrooting, en zoodanige overeenkomst of overeenkomsten aan te gaan als zij noodig mochten vinden. In de medcdeelingen die dit voorstel vergezellen komt het volgende voor Over eene voortzetting van de dienst op den tegen- woordigen voet gedurende nog éen jaar werd met den concessionaris onderhandeld, doch er deden zich, hoofd zakelijk door den onvoldoenden toestand der booten, bezwaren op. die tot geen aannemelijk voorstel van de zijde van gedeputeerde staten leiden konden. Dienten gevolge is men in de eerste plaats bedacht geweest op eene afscheiding van de stoombootdiensten het overzet veer met roei- en zeilvaartuigen tusschen Vlissingen en Breskens, waardoor de ondernemer der stoombootdienst bevrijd zou worden van vele thans opgelegde verplich tingen. Dit leidt echter tot eene schadevergoeding aan de steigevschnitschippers, in het voorstel opgenomen. Voorts wordt wenschelijk geacht de stoombootdienst te doen uitvoeren door twee geschikte stoombooten, te weten een voor de dienst tusschen Vlissingen, Bres kens en Neuzen, en een voor die tusschen Neuzen, Hoe- dekenskerke, Hansweert en Walsoorden, in dier voege dat dagelijks ten minste driemalen van Vlissingen naar Breskens en terug, tweemaal van Vlissingen naar Neuzen en terug eu driemaal van Neuzen naar Hoedekenskerke en Ilansweert en terug, en tweemaal tusschen Walsoorden en laatstgenoemde plaatsen gevaren worde. Zoodanige regeling schijnt vooral dan vereischt te worden, wanneer door de voltooiing van het kanaal door Zuid-Beveland, van den staat8-spoorweg tot Goes, van de ontworpen verbe tering van wegen op genoemd eiland, en van den Belgi schen spoorweg tot Neuzen, bet verkeer belangrijk zal toenemen, doch voorloopt# zou het, volgens de ziens wijze van gedeputeerde staten, voldoende zijn dat dage lijks slechts tweemalen van Vlissingen naar Breskens en terug en eenmaal van Vlissingen naar en terug van de overige genoemde plaatsen werd gevaren. Tot verwezenlijking van dit plan wordt een oproe ping aanbevolen van personen die, bij het genot eener subsidie van hoogstens 10,000, tot de uitvoering zouden genegen zijn, onder verplichting om binnen een gestel den tijd, b. v. van een of twee jaren, het volledige en inmiddels reeds van 1 April het meer beperkte plan in werking te brengen. De gemeenteraad alhier heeft gisteren de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1866 met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van 265,491.19^ in ontvang en uitgaaf. Voor bet in deze zitting verhandelde verwijzen wij naar het verslag in dit nommer en het tweede bijvoegsel voorkomende. De gemeenteraad van Vlissingen heeft eergisteren besloten om een adres aan Z. M. den koning in te dienen, waarin zal worden aangedrongen op eene zoo gewensebte herziening der armenwet. In dezelfde zitting is de gemeentebegrooting voor 1866 behandeld, waaromtrent wij verwijzen naar het verslag, voorkomende in bet eerste der bij dit nommer behoo- rende bijvoegsels. Onder anderen is besloten om voortaan ook de memorie van toelichting en verdere bijlagen der begrooting te doen drukken en voor de ingezetenen verkrijgbaar te stellen. In de plaats van den heer J. Lensen, die zijn ontslag heeft genomen, is de heer C. Leunis Jz. door den ge meenteraad van Neuzen tot wethouder benoemd. De benoemde heeft voor die betrekking echter bedankt, zoodat eene nieuwe keuze zal moeten plaats hebben. Bij koninklijk besluit van 28 October jl. no. 50, zijn de leden der provinciale commissiën van geneeskundig onderzoek en toevoorzicht met ingang van 1 dezer eer vol ontslagen, onder dankbetuiging voor de in die be- trekking beezen diensten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft bes loten tot bet heffen van 32 opcenten der personeele belasting en van eene directe stedelijke belasting van ƒ682,000, even als in het voorgaande jaar. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot de heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en 10 opcenten op die der ongebouwde eigendommen, 25 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel en een hoofdelijken omslag van ƒ20,000; terwijl over 4/5 gedeelten van de opbrengst der rij ks- belasting op het personeel zal worden beschikt. Veeziekte. Volgens den staat der veeziekte, van wege het veeartsenijkundig departement bij het bureau van den EngelschenPrivy Council ingediend, zijn sedert hetout- staau der ziekte daar te lande aangetast 14,082 stuks vee. Daarvan zijn gedood 5119, gestorven 6711, hersteld 707 en nog in behandeling gebleven 1545. Het aantal aangegeven ziektegevallen in de week van 14 tot 21 October bedroeg 1729, tegen 1054 gedurende de daaraan voorafgaande week. In deze lijst is alleen be grepen het vee, waarvan door de inspecteurs in Engeland en Schotland officieele opgave is gedaan. Blijkens officieele nicdedeeling is in Noorwegen de invoer verboden van geiten en varkens, uit Nederland afkomstig. Benoemingen en besluiten. raad van state. Op verzoek met 1 Januari a. eervol ontslag verleend aan den heer D. J. Storm Buysing, uit zijne betrekking van lid van den raad van state. leger. Eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid le klasse bij de militaire geneeskundige di?nst inNeder- landsch Indië C. A. de Neve, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst ten gevolge van lichaamsgebreken. Onderwijs. In de Staatscourant van heden is opgenomen het ver slag van den staat der rijksinstelling van onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië over het studiejaar 1864/65 door den raad van bestuur ingediend. Herli nieuws. Gisteren avond heeft de kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage eene lijst van negen predikanten opgemaakt, ter vervulling der vaca ture ontstaan door het emeritaat van den heer Huyde- coper. Op die lijst zijn geplaatst de heerenLamers te Scberpenzeel, Cramer te Charlois, de Graaf te Rotterdam, Ruitenschild te Oegstgeest, Chantepie de la Saussaye te Rotterdam, van Toorenenbergen te Groningen, Astro te Vlissingen, Krijt te Leeuwarden en de Mazure te Bennebroek. De heer H. A. Jonkman, predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Zierikzee, heeft het beroep naar Kruiningen en Yerseke aangenomen. Marine en leger. Met den 15 November a. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, de kapitein-luitenant ter zee C. L. J. d'Hamecourt, en dat bevel met den 16 November daaraanvolgende opgedra gen aan den kapitein-luitenant ter zee H. A. Modderman. De luitenant ter zee le klasse jbr. A. C. van Haef- ten wordt met den 1 November aanstaande geplaatst als adjudant, bij den directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis. Met den 16 November aanstaande wordt, ter ver vanging van den officier van administratie le klasse W. H. Toutlemonde, wiens plaatsing is ingetrokken, op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen geplaatst de officier van administratie le klasse J. A. W. Jacobse, en op Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau de officier van administratie le klasse H. F. X. Strengnaerts. Slaatscour Met den 6 dezer maand wordt de luitenant ter zee 2e klasse P. T. baron van Heerdt geplaatst op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. Rechtszaken. Wij vernemen dat de op 28 October door het provin ciaal gerechtshof in Zeeland veroordeelden J. N. van der Halen, A. Paulussen eu H. L. Warnau tegen dat arrest beroep in cassatie hebben aangeteekend. Ook het open baar ministerie beeft zich in cassatie voorzien. Gemengde berichten. Vrijdag avond werden volgens bet Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Neuzen 45 runderen uit het voormalig vierde district aangebracht, om aldaar in de van Gent komende stoom boot Killarnay, gezagv. King, te worden geladen, met bestemming naar Goole (Engeland). Deze beesten wer den echter voor rekening der begeleiders in afgezonderde stallen geplaatst en onder toezicht der policie gesteld, wegens overtreding van het reglement tot voorkoming der longziekte, hetwelk voorschrijft dat het vervoer van vee uit het vierde naar het vijfde district over land niet mag plaats hebben, als de eigenaar niet kan doen blijken van de voorgeschreven vergunning van den commissaris des konings. In het belang van den handel werd door den burgemeester per telegraaf van den commissaris des ko-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1