W MIDDELBURGSCHE COURA NT. N°' 173. Zondag 29 October. 1805. Bij deze courant behoort een bijvoegselj bevattende: 1. Het verslag van het verhandelde in den gemeente: raad van Goes, zitting van 23 dezer; I 2. Idem van Zierikzee, zitting vhn 25 dezer. Editie van Zaturdag avond 8 uren. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, maakt bekend, dat de Najaarsvergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dinsdag den 7 Novem ber aanstaande, des avonds te half acht uren, in de daar voor bestemde zaal in de abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het pubiiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal, op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 27 October 1865. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. fliïnnmlanï». middelburg 28 October. De gemeenteraad alhier zal op Dinsdag a., des voor middags te 11 uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling der geraeentebegrooting voor 1866. Bij ministerieele resolutie van den 24 dezer is de onlangs benoemde surnumerair der posterijen A. A. Elias Schovel, met ingang van den 15 November a., aan het pojtkantoor Middelburg geplaatst. In de gisteren gehoudenebnitengewonevergadering van ingelanden der breede watering bewesten Yerseke is besloten, de betaling der subsidie ten behoeve van de calamiteusepolders, bedragende jaarlijks p. m. f 15000, te staken en de directie gemachtigd de daaruit voort vloeiende procedure te voeren. In de bijvoegsels behoorende bij de Staatscourant van eergisteren is van wege het ministerie van koloniën opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch Indië, waarvan de saldo's, om hun gering bedrag niet onder het beheer der weeskamer te Batavia gesteld, door de rechthebbenden bij het departement van koloniën in Nederland behooren te worden gereclameerd. Op dien staat komen onder anderen voor: Hendrik Cruson, den 18 Juni 1836 geboren en laatst wonende te Aardenburg, den 7 Maart 1861 met het schip Hercules als korporaal uit Nederland verf rokken en den 22 Augustus 1863 als sergeant te Soerabaija overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 4.67. Frederik Johannes Arnoldus Philippus During, den 1 Juli 1835 geboren en laatst wonende te Veere, den 19 Maart 1859 met het schip President Rara als sergeant uit Nederland vertrokken en den 11 Octoberals zoodanig te Weltevreden overleden, nalatende een geldelijk bedrag van 35 cent.- - Johannes Hoffman, den 25 Juli 1822 geboren te Schalk wijk, laatst wonende te Neuzen, den 6 December 1858 met het schip Jannetje als soldaat uit Nederland ver trokken en den 11 Augustus 1862 als zieken-oppasser te Samavang overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 4.72. Marinus Kootnan, den 31 Januari 1836 geboren en laatst wonende te Wolphaartsdijk, den 6 Januari 1860 met het schip Catharina Wilhelmina als kanonnier 2eklasse uit Nederland vertrokken en den 16 Januari 1864 als fourier te Weltevreden overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 1.52. Johan Bernard Laroy, den 15 April 1823 geboren te Tholen en laatst wonende teKlundert, den 6 December 1858 met het schip Jannetje als soldaat uit Nederland vertrokken en den 17 April 1863 als korporaal te Weltevreden overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 3.78. Johannes Jacobus van Loo, den 16 Januari 1839 geboren en laatst wonende te Middelburg, den 3 October 1861 met het schip Noord brabant als soldaat uit Nederland vertrokken en den 15 Juni 1864 als zoodanig te Samarang overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 2.59. Lein de Munck, den 8 December 1832 geboren en laatst wonende te Zoutelande, den 4 Maart 1863 met het schip Prinses Amalia als soldaat uit Nederland vertrokken en den 1 Augustus 1863 als zoodanig te Weltevreden overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 4.92. Jacob Weijermans, den 5 October geboren en laatst wonende te Axel, den 15 Mei 1'861 met het schip Cosmopolitan als soldaat uit Nederland vertrokken en den 2 Mei 1864 als korporaal te Djokdjokarta overleden, nalatende een geldelijk bedrag van f 3.72. Te 's Hage loopt het gerucht dat de heer Blanken als minister van oorlog zou vervangen worden door den heer Dullert, lid van de tweede kamer. Wij constateeren alleen het gerucht zonder er veel waarde aan te hechten. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken, van den 27 dezer, is bepaald dat de verkie zing van een lid voor de tweede kamer der staten gene raal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, noodzakelijk geworden ten gevolge der aanneming door den heer dr. W. H. Idzerda van de betrekking van inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, zal geschieden op Woensdag 15 November aanstaande, en de herstemming, des noodig, op Woensdag 29 November. Naar men verneemt, is de baron C. F. H. de Palm- stierna, minister van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen bij het Nederlandsche hof, in die hoedanig heid overgeplaatst naar Konstantinopel. Kenoeniingen en besluiten. leger. Benoemd bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmacht: tot inspecteur (kolonel) de eerste officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Sas, van dat personeel; tot kolonel de eerste officier van gezondheid le klasse dr. M. Stein, van het personeel der geneeskundige dienst; tot eersten officier van gezond heid le klasse (luitenant-kolonel), de eerste officier van gezondheid 2e klasse fmajoijr^dr. A. W. M. van Hasselt; tot eersten officier van gezondheid 2e klasse (majoor), de officier van gezondheid le klasse (kapitein) C. J. van Hees, mede van gemeld personeel. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 720 's jaars, aan den officier van gezondheid 2e klasse J. E. Muilemeister, dienstdoende bij het garnisoen te Hoorn, met toekenning van den rang van officier van gezondheid le klasse. telegraphic. Op verzoek eervol uit 's rijks dienst ontslagen de telegraphist 3e klasse P. S. Oudkerk Pool. Kerknieuws. Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Rotterdam, is beroepen de beer dr. W. Astro te Vlissingen. Onderwijs. De commissie, belast met het examen der aspiranten naar eene acte van bekwaamheid voor school- of huison derwijs in de provincie Gelderland heeft hare eerste zitting gehouden op Dinsdag den 3 October jl., hare laatste op Dinsdag den 24 October. De uitslag van het examen is de volgende: Hoofdonderwijzers, geëxamineerd 17, toegelaten 6; hoofdonderwijzeressen, geëxamineerd 2, toegelaten 2; hulponderwijzers geëxamineerd 32, toegelaten 18; hulp onderwijzeressen geëxamineerd 11, toegelaten 5; onder wijzers die eene aanstelling gevraagd hebben voor: Fransch, geëxamineerd 8, toegelaten 5; Engelsch geëxa mineerd 4, toegelaten 0; Hoogduitsch geëxamineerd 6, toegelaten 4; wiskunde geëxamineerd 7, toegelaten 3 teekenen geëxamineerd 2, toegelaten 2; gymnastiek geëxamineerd 3, toegelaten 2; onderwijzeressen,alsboven: Fransch geëxamineerd 12, toegelaten 11; Engelsch geëxamineerd 11, toegelaten 11; Hoogduitsch geëxami neerd 5, toegelaten 5; handwerken geëxamineerd 5, toe gelaten 4; huisonderwijzers Fransch geëxamineerd 3, toegelaten 2; wiskunde geëxamineerd 1, toegelaten 1; teekenen geëxamineerd 1, toegelaten 1; gymnastiek geëxamineerd 2, toegelaten 1; huisonderwijzeressen vakken van lager onderwijs geëxamineerd 1, toegelaten 1; Fransch geëxamineerd 4, toegelaten 2; Hoogduitsch geëxamineerd 1,toegelaten 1; handwerken geëxamineerd 2, toegelaten 1teekenen geëxamineerd 1, toegelaten 1. Totaal geëxamineerd 141, toegelaten 89. Koloniën. Belangrijk politiek nieuws bracht de Indische landmail weder niet mede. Wij behoeven aan de berichten slechts het volgende te ontleenen Door de aardschuddingen die zich te Ambarawa nog steeds herhalen is het fort Willem I nagenoeg geheel ontruimd geworden. Te Macasser hebben al de leden Yan de kamer van koophandel hun ontslag genomen omdat, niettegen staande hun advies en het herhaald verzoek van vele ingezetenen, de regeering niet ter inwisseling van het nog in omloop zijnde oude koperen geld overgaat. De heer mr. L. J. A. Tollens is voor een drukpers delict tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De uitgave der Bataviaasche courant is gestaakt, maar daarentegen zal met 1 Januari 1866 een nieuw blad ver schijnen, het Nieuw Bataviaasch handelsblad, onder redactie van den heer mr. A. H. des Amorie van der Hoeven, terwijl met hetzelfde tijdstip de heer H. J. Lion weder als hoofdredacteur van het Bataviaasch handels blad zal optreden. Volgens berichten uit de Zuider- en Ooster-afdee- ling van Borneo bereidde de sultan van Koetie zich voor tot een tocht tegen pangeran Nata en Soerapati. Zijn macht wordt op omstreeks 3000 man geschat. Rechtszaken. uitspraak in het geding J. N.VAN DER HALEN, A. PAULUSSEN EN H. L. WARNAU. Heden deed het provinciaal gerechtshof in Zeeland uitspraak in de van 11 30 September jl. behandelde zaak tegen 1. Johannes Nicolaas van der Halen, oud 65 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, zaakwaarnemer; 2. An- thonij Paulussen, oud 68 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, koopman, en 3. Hendrik Leonardus Warnau, oud 66 jaren, geboren te Breda en wonende alhier, zaak waarnemer, alle thans alhier gedetineerdde eerste be schuldigd van acht en twintig valschheden in onder- handsch geschrift, door het in even zoo vele stukken verzinnen van overeenkomsten, beschikkingen en ver bintenissen, en het daarbij namaken van schriften naam- teekeningen, en het des bewust gebruik maken van alle deze valsche stukkende tweede van het des bewust gebruik maken van zeventien, de derde van het des bewust gebruik maken van vijftien dezer valsche stukken. De voorlezing van het uitvoerig arrest duurde niet minder dan twee en een half uur. In de eerste plaats werden de daadzaken, zoo in het algemeen als voor ieder der acht en twintig punten in het bijzonder, overwogen. De conclusie was dat die daadzaken alle als wettig en overtuigend bewezen moes ten worden aangenomen, en dat het hof (na voorop te hebben gesteld dat al de in het geding gebruikte verge- lijkir.gstukken voor echt worden verklaard) de verschil lende op de schuldbekentenissen voorkomende hand- teekeningen, goedkeuringen, overdrachten enz., met enkele uitzonderingen valsch verklaart, en zulks als slotsom van eigen oordeelvelling na persoonlijk nauw keurig en zelfstandig onderzoek, met gebruikmaking van de voorlichtingen der gehoorde deskundigen. Omtrent de tweede, derde, vijfde en zesde schuld bekentenissen heeit het hof aangenomen dat het lichaam dier stukken door eene ten processe onbekend gebleven hand is geschreven, terwijl het lichaam van het eerste stuk is geschreven door den eersten beschul digde, die dit zelf heeft erkend, en de lichamen der overige stukken voorts voor valsch moeten worden verklaard. Omtrent de schuldplichtigheid van J. N. van der Halen heeft het hof, na een zeer nauwgezet en grondig onderzoekwaarbij de toelichtingen der deskundigen evenzeer tot leiddraad hebben gediend, de persoonlijke volle overtuiging uitgesproken, dat de eerste beschul digde, behoudens enkele later genoemde doch weinig afdoende uitzonderingenal die valschheden heeft gepleegd. Uit eene verzameling van alle uit de behande ling van het geding voortgevloeide en bij namegenoerade aanwijzigingen is de schuldplichtigheid van J. N. van der Halen, betreffende de valschheden en het gebruik maken der valsche stukken voor zooveel aangaat de punten van beschuldiging 17, 23, 24, 25 en 26, met de wetenschap dat zij valsch waren, als wettig en overtui gend bewezen aangenomen, doch overwogen dat hij be hoort te worden vrijgesproken van zoodanig gebruik der stukken 8—22, 27 en 28. Ten aanzien der schuldplichtigheid van A. Paulussen en H. L. Warnau heeft het hof verklaard dat niet wettig is bewezen dat óf de een óf de ander bewustheid van dc valschheid der door hen gebruikte stukken heeft gehad, zoodat zij moeten worden vrijgesproken van medeplich tigheid aan het gebruik maken van valsche stukken, wetende dat zij valsch warendat zij beide echter be-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1