MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 172. Zaturdag 1865. 28 October. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 21? October. In dit nommer is opgenomen het vervolg van het ver slag van het verhandelde in de zitting van den gemeen teraad alhier van eergisteren. Daarin zullen onze lezers onder meer aantreffen den hoofdzakelijken. inhoud eener missieve der commissie van best)inr over de geneeskun dige school, betreffende de reorganisatie dier instelling, alsmede van het rapport der financieele commissie om trent de gemeentebegrooting voor 1866. Uit Oostbnrg meldt men ons dat, even als in andere streken van Nederland, ook daar tot het aanwerven van manschappen voor het corps mariniers, sergeanten gesta tioneerd zijn. De aanwerving ging tot nu niet voorspoe dig, maar daar bij koninklijk besluit van 9 October 11. het handgeld aanmerkelijk is verhoogd, denkt men dat die verhooging, zoowel als het eindigen van het veld werk, tot meerdere dienstneming zal uitlokken. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van den '25 October jl., is, na voorafgaand ver gelijkend examen, met ingang van 1 November a., be noemd tot opzichter van den waterstaat der 4e klasse L. Koot. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van onge veer twintig leerlingen toegelaten zal worden, om op nader aan te wijzen plaatsen onderricht te ontvangen; de verdere voorwaarden vermeldt de Staatscourant van gisteren. Naar wij thans vernemen, ismen voornemens de nieuwe lijn Zutphen-Hengelo op 1 November a. in exploitatie te brengen. Daardoor zal men tweemaal daags in nagenoeg anderhalf uur te Bentheim kunnen zijn en met andere treinen in 2£ uur. {Amh. cour.) De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 23 October 1865, houdende bepaling dat in de Westerafdeeling van Borneo voorloopig geene in- of uitvoerrechten worden geheven van wege het Neder- landsch-Indisch bestuur. Veeziekte. De Staatscourant van Woensdag bevat het koninklijk besluit van den 23 dezer, houdende verbocl van in- en doorvoer van vee van buiten 's lands enz. Dit besluit houdt de volgende bepalingen in Art. 1. De in- en door voer van rundvee, schapen, varkens, bokken en geiten van buiten 's lands is verboden. Art. 2. Vervoer van het in art. 1 genoemd vee, zoowel levend als dood, als- i mede van zijn vleesch en versche huiden en van allen afval, als: haar, horens, wol, ongesmolten vet, mest enz., over lijnen van afsluiting, van regceringswege tot wee ring der veeziekte bewaakt, alsmede de aanvoer dier voorwerpen van de zeezijde binnen de eindpunten dier lijnen, is verboden. Deze lijnen worden door onzen minister van binnenlandsche zaken door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. Art. 3. Ambtenaren en militairen, metde bewaking der in het voorgaand artikel genoemde lijnen belast,zijn bevoegd hen, die ze overgaan, aan visitatie te onderwerpen, ten einde zich te overtuigen of vervoer van in dat artikel aangewezen voorwerpen plaats hebbe. Een ieder is ver plicht die visitatie te gedoogen. Art. 4. Ons tegen woordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in het Staatsblad. De in art. 2 bedoelde lijnen van afsluiting zijn door den minister van binnenlandsche zaken in het nommer der Staatscourant van gisteren medegedeeld. Het Engelsche dagblad the Times beveelt de hier te lande genomen maatregelen tegen de heerschende veeziekte ter navolging aan de Engelsche regcering aan, en wel naar aanleiding van een rapport van een Engelsch deskundige, die opzettelijk Nederland heeft bezocht om door eigen onderzoek bekend te worden met hetgeen hier verricht wordt om de ziekte tegen te gaan. Rcnoesningen en besluiten. legeii. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië de officier van gezondheid 2e klasse J. M. H. G. Theunissen, van het 5e regement infanterie. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van 1050 'sjaars, aan den kapitein-magazijnmeester der artillerie J. J. Lauuspach. Benoemd bij het wapen der artiller.ie: bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester der artillerie le klasse te Naarden de kapitein le klasse L. F. N. Dröher, van het 3e regement vesting-artillerie; bij het le regement vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant A. J. F. Egter, van het rege ment rijdende artillerie; bij het regement rijdende artillerie, tot le luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. E. N: bat-oa Sirtema van Grovestins, van het corps. mariniers. Verhooging van pensioen toegekend aan den gepensioneerden len luitenant van het corps mari niers S. A. Roos, ad ƒ150 'sjaars, ingaande met 26 Sep tember jl., waardoor zijn pensioen thans is gebracht op ƒ840 'sjaars. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen en voor den waarborg op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven c. a. de heer T.G. P. Arnold, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Muiden. posterijen. Na afgelegd examen benoemd tot surnu merair bij het vak der posterijen de heeren W. H. E. van Lidth de Jende, woueude te TielA. A. Elias Schovel, wonende te Arnhem; C. A. Nieukerk, wonende te Naar den; H. Eekhout, wonende te Haarlem; A. J. A. Eick, wonende te Venlo; en J. W. Schuylenburg, wonende te Schoonhoven. Kerknieuws. Door den algemeenen kerkeraad der Nederduitschc hervormde gemeente te Rotterdam is uit het vroeger gemelde zestal van predikanten het volgend drietal samengesteld: de heeren dr. W. Astro, te Vlissingen dr. G. H. Lamers, te Scherpenzeel; G. A. Hoog, te Haarlem. Onderwijs. Bij de provinciale commissie van examen voor het lager onderwijs in Noordbrabant hebben zich in dit najaarsexamen aangeboden 116 candidaten, waarvan 54 zijn toegelaten en 62 afgewezen, te weten in de volgende vakken: als hoofdonderwijzers 12 aangeboden, 2 toege laten, 10 afgewezen; als hoofdonderwijzeressen 3 aan geboden, 1 toegelaten, 2 afgewezen; als huisonderwijze ressen l aangeboden en ook toegelaten; als hulponder wijzers 32 aangeboden, 11 toegelaten, 21 afgewezen; als hnlpondervvijzeressen 8 aangeboden, 5 toegelaten, 3 afge wezen. Vakken voor het meer uitgebreid lager onderwijs: voor het Fransch onderwijzers 16 aangeboden, 8 toege laten, 8 afgewezen; voor idem onderwijzeressen 10 aan geboden, 4 toegelaten, 6 afgewezen; voor het Engelsch onderwijzers 2 aangeboden; 2 toegelaten; onderwijzeres sen 1 aangeboden, 1 afgewezen; voor het Hoogduitsch onderwijzers 3 aangeboden, 2 toegelaten, 1 afgewezen; onderwijzeressen anngeboden 1, toegelaten 1; voor de wiskunde onderwijzers 17 aangeboden, 9 toegelaten, 8 afgewezenvoor het teekenen onderwijzers 10 aange boden, 8 toegelaten, 2 afgewezen. Marine cc» icser. Zr. Ms. korvet Prins Muurits der Nederlanden, is jl. Woensdag te Vlissingen in het droog dok gezet om nagezien te wordeu. Van den plaatselijken staf zijn de le luitenant plaat selijk adjudant Keuchenius te Vlissingen en de le luite nant plaatselijk adjudant de Paauw thans te Rotterdam van standplaats verwisseld. Gemengde berichten. Betrekkelijk den onlangs te Vlissiugen plaatsgehad hebbenden diefstal, ten bedrage van ongeveer drie duizend gulden aan verschillende waarden, vernemen wij nader dat behalve het ledige kistje dat men onder aan den Westdijk gevonden heeft, door een arbeider op den dijk aldaar werkzaam zijnde, een klein gedeelte van het ontvreemde in den grond verborgen is aangetroffen. Volgens L'indépendance beige zal waarschijnlijk de eerste sectie der spoorweglijn Gent-Terneuzen (Gent- Zelzaete) omstreeks 15 November e. k. geopend worden. Op den eersten dag van de te 's Hage plaats heb bende verkooping der door professor Tydeman nagelaten handschriften, Maandag 23 dezer, zijn o. a. de volgende prijzen besteedno. 46 P. de la Court's Interest van Holland, ƒ82; no. 53 Swildens' aaumerkingen over het ontwerp der commissie tot vaststelling van een regle ment nopens de volksstem, ƒ72; no.264 kronijk van Holland enz. 1483, 42; no. 265 kronijk van Holland enz. 1468, ƒ25; no. 267 kronijk van Westfriesland, tot het jaar 1500, ƒ50; no. 320 aanteekeningen N. Witseu om trent den oorlog van 1672, ƒ45; no. 330 papieren van Willem Buys betreffende de vredes-onderhandelingen met Frankrijk 1705—1711 enz., ƒ205. Dinsdag avond omstreeks negen uren is op het ter rein van het station der NederJaudsche rijnspoorweg maatschappij te Rotterdam, dc buitenlandsche goederen trein, bij het binnenrijden van de voor die goederen bestemde loods, op een met fusten wijn beladen slepers wagen, die de rails wilde passeeren, geloopeu, waardoor die wagen geheel is verbrijzeld en drie fusten wijn te loor gingenhet paard, hoezeer eenige passen rnedege- sleept, heeft geen letsel bekomenook heeft de voerman zich nog in tijds uit de voeten gemaakt. Vooreeriigen tijd heeft de koning van Pruisen onver wacht drie officieren, de heeren von Schmaezing Kers- senbrock, uit de dienst ontslagen. De aanleiding hiertoe was, dat zij openlijk hadden verklaard om geenerlei reden ooit te zullen duelleeren. Men verneemt, dat de drie broeders thans in Oostenrijksche dienst zijn getreden. De Magdenb. Zeitung voegt hierbij de volgende mede- deeling: Alvorens hun de gelegenheid werd geopend om in dienst te treden en de aanstelling als luitenant te ont vangen, is door hen eene verklaring onderteekend, dat zij in zekere gevallen zullen duelleeren. Te Oerebro, in Zweden, is dezer dagen plechtig ont huld het standbeeld van den volksheld Engelbrecht Engelbrechtson, die onder koning Eric van Pommeren den vrijen Zweedschen boerenstand behoedde voor de onheilen van het leenstelsel, hetwelk de koning en zijne ridders, volgens de begrippen van hun land, in Zweden wilden invoeren. De koning van Zweden en de hertog van Dalekarlië woonden de onthulling bij. Ten gevolge van den storm, in den voormiddag van den 20 dezer, kwam de zeevloed achter den Uithuister en Oostpolderdijk aanmerkelijk vroeger op dan de herder van het vee, grazende op eenige kwelders, gedacht had, zoodat dan ook van drie kwelders onder Uithuister- rneeden 63 schapen, aan drie eigenaren toebehoorende, zijn verdronken. Gevoelig is het verlies voor deze, maar in het bijzonder voor den herder zeiven, een behoeftig man, aan wiens toezicht deze schapen waren vertrouwd, en die er zelf ook zeven stuks bij had en ze zoo heeft moeten verliezen. De verdronken schapen zijn allen met den afloop van het water weggedreven en zullen zeer waar schijnlijk op de kusten van het eiland Borkurn of van Oostfriesland zijn aangedreven. Met een weinig illusie zoo lezen we in de Nieuwe Rotterdamsche courant van heden hadden de opera bezoekers te Rotterdam zich Woensdag avond verplaatst kunnen gevoelen in het gelukkige land, waar von Bismarck het hooge woord voert. Alle uitgangen van den schouw burg waren namelijk door Pruisische politieagenten af gezet. Die heeren, gedeeltelijk vermomd, gedeeltelijk in uniform, bespiedden met arendsblikken al wat in- en uitging. Er was er vooral éen bij, naar zijne kleeding te oordeelen de chef der expeditie, die ieder die het waagde het bureau van controle te passeeren, met zijne oogen als het ware doorboorde wat het doordringende van den blik betreft, zonder eenigen twijfel een speurhond van onvervalscht. ras. Toen de voorstelling van de Zauberflöte afgeloopen was en het publiek de zaal verliet, verdubbel- l den de vreemde policieagenten hun streven, om ieder, die I den schouwburg verliet, te begluren. Zooveel inspanning zon met goed gevolg bekroond worden. Een der laatsten, die den schouwburg verliet, was een welgekleed man, schijnbaar nog van jeugdigen leeftijd, met een glad ge schoren gelaat, dat doodelijk bleek werd, toen hij plotse ling werd aangegrepen en in zijne aanranders landge- nooten herkende, die hij zonder eenigen twijfel niet gehoopt had in de Rotterdamsche opera te ontmoeten. Het was een van die beproevingen die Schikaneder bij het samenflansen van het libretto van de Zauberfióte kennelijk outsnapt was! Voor het overige werd de vreemdeling, toen men hem eenmaal beet had, met eene zekere onderscheiding bejegend. Twee der vreemde policiebeambten boden hem links en rechts zeer hoffelijk den arm aan en in een ommezien waren allen verdwenen. Nu zal men vragen naar den sleutel van het raadsel, maar we zijn buiten de mogelijkheid voor den oogenblik 1 nadere ophelderingen te geven. Men hoorde heweeren, dat de gearresteerde Pruisen verlaten had met achterlating van eene aanzienlijke som aan effecten en goud geld. Die beweering klinkt niet zeer waarschijnlijk. Daar het evenwel maar zoo niet gaat iu Holland iemand door Pruisische of Oostenrijksche policie-agenten uit eene schouwburgzaal te lichten eu naar Duitschlaud te voeren, gelooven we niet lichtvaardig te handelen, wanneer we onze lezers beloven hun nader mede te deelen wat er van de zaak is. Het eenige wat wij op dit oogenblik hebben kunnen te weten komen, is, dat de arrestant voorloopig aan het policie-bureau op de Kaasmarkt ter bewaring is afge geven. Een nader bericht meldt echter nog dat de gearresteerde zekere Wiedemeijer zon zijn, bediende bij een advocaat te Gladback bij Crefeld. Ilij zou op den loop zijn gegaan met een brief, waarin 430 tbalers gesloten waren, welke hij op de post had moeten bezorgen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1