MÏDDELBURGSCHE COURANT. N° 171. Donderdag 4865. 26 October. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 25 October. Tiet verslag van bet verhandelde in de heden namid dag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is gedeeltelijk nog in dit nommer opgenomen het overige gedeelte laten wij tot ons volgend nommer liggen. Z. M. de koning en IITT. KK. HIT. de prinsen van Oranje en Alexander zijn, met gevolg, gisteren van 's Hage naar het Loo vertrokken. Aan het strand der gemeente Domburg is aangespoeld een naambord, geschilderd zwart met witte randen, ge merkt Bordeaux. Naar wij vernemen, bestaat bij de directie van den grooten Belgischen centraal-spoorweg het plan, om met primo November a. slechts drie treinen per dag van Moerdijk naar Antwerpen te doen loopen in plaats van vier. Ditzelfde zal ook plaats hebben met de daarop correspondeerende staatsspoortrein BredaBoxtel. (Arnh. cour.) De heer dr. A. Pierson, voormalig predikant bij de Waalsch-hervormde gemeente te Rotterdam, heeft een geschrift in het licht gegeven, aan zijne laatste gemeente gericht, waarin hij de redenen opgeeft, die hem niet enkel bewogen hebben om zijn predikambt neer te leggen, maar er hem ook toe geleid hebben om de kerk te verlaten. Die redenen komen hierop neder: De kerk is exclusief en alzoo niet bevorderlijk aan de verbreiding van de ware humaniteit, de menschelijke eenheid, het beginsel dat de achtereenvolgende stameen- heid, volkseenheid, rijkseenheid en geloofseenheid ver vangt en het beginsel wezen moet van onze maatschappij De erkenning van de waarheid van dat beginsel moet leiden tot. het verlaten van het kerkgenootschap, het niet meer deelneraem aan de kerkelijke formaliteiten: doop, avondmaal, huwelijksinzegening en wat dies meer zij. Reiraoeniinsrcn en besluiten. leger. Op non-activiteit gesteld de officier van ge zondheid 2e klasse J. Léon, bij het garnisoen te Breda, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. consulaten. Benoemd tot consul van Nederland te Bordeaux de heer N. L. Hovy, tot dusver vice-consul aldaar. Onderwijs. Te Haarlem zijn de examina voor het verleenen van acten tot het geven van lager onderwijs thans afgeloopen. Het totaal der geëxamineerden bedraagt 35 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer, allen afgewezen 3 voor dien van hoofdonderwijzeres, allen afgewezen; 85 voor dien van hulponderwijzer, toegelaten 16; 40 voor dien van hulponderwijzeres, toegelaten 11; 20 voor dien van onderwijzer in de wiskunde, toegelaten 6; 7 voor dien van onderwijzer in de gymnastiek, toegelaten 3; 6 voor dien van onderwijzer in het teekenen, toegelaten 1; 3 voor dien van onderwijzer en 7 voor onderwijzeres in de Hoogduitsche taal, toegelaten 2 der eerstgenoemden en 6 der laatstgenoemden; 3 voor dien van onderwijzer en 8 voor onderwijzeres in de Engelsche taal, toegelaten 1 der eerstgenoemden en 5 der laatstgenoemden; 19 voor dien van onderwijzer en 13 voor onderwijzeres in de Fransche taal, toegelaten 8 der eerstgenoemden en 6 der laatstgenoemden; voorts 24 voor de acte van onderwijzeres n dames-handwerken, waarvan 22 zijn toegelaten. Marine es» leger. De plaatsing van den luitenant ter zee 2e klasse J. L. Tnckel op Zr. Ms. korvet van Speyk is ingetrokken, blijvende hij voorloopig op Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord doordienen. De luitenant ter zee le klasse G. W. C. Westenberg, le officier op Zr. Ms. transportschip de Heldin, wordt met den laatsten dezer maand op non-activiteit gebracht en vervangen door den luitenant ter zee le klasse J. W. F. Frucht. (Staatscour.) Gemengde berichten. Vrijdag wilde een melkverkoopster op de Zuid-ende te Delft een barer kalanten aan karnemelk helpen, toen zij tot haar schrik in het vat het lijkje vond van haai en als eene premie op den uitvoer werkt. Vele andere leden verzetten zich tegen alle afschaffing en verklaarden tweejarig kind, dat eenige weken geleden bij tijds nog uit het water werd gered. In deu omtrek van Almelo zijn eene menigte koeien zoodanig aan oogziekte lijdende, dat zij daardoor geheel blind ziju. Deskundigen schrijven de oorzaak dezer ziekte, welke zonder besmetting ontstaat, aan de aanhoudend geheerscht hebbende droogte en daardoor ontstane verhitting toe. Zaturdag avond is volgens het Handelsblad de echtgenoot vau een kapitein van het 3e regement infanterie te Breda in het huis van arrest overgebracht. Zij wordt verdacht van valschbeid in onderhandsch geschrift. Een en twintig dooden en een en dertig zwaar ge wonden zijn van onder de puinhoopen van het ingestorte huis in de Wasserthorstrasse te Berlijn weggehaald. Te Greenock is in de vorige week de groote suiker raffinaderij der heeren Neill en Dempster door brand vernield; de schade wordt op 30,000 p. st. begroot. Te Leeds is dienzelfden avond de vlasspinnerij van Wil- kenson en Dernham in de asch gelegd: men rekent het verlies op 15,000 p. st. Uit Dresden wordt gemeld dat de zoo gunstig be kende schrijfster Louise Muhlbach, mevrouw Munt, voor eenige dagen eene uitnoodiging heeft ontvangen van de koningin der Nederlanden om bakr te Baden-Baden te bezoeken, alwaar zij door H. M. met buitengewone onder scheiding is ontvangen. De runderpest heeft zich te Londen ook aan den dierentuin medegedeeld en ondanks alle zorg en aange wende middelen om het kwaad te stuiten, ziju reeds drie fraaie ossen, een geschenk van den koning van Italië, benevens twee bisons het slachtoffer van die ziekte geworden. Bij de Engelsche bokspartij wordt steeds een voor zitter benoemd, die in een fauteuil gezeten een flesch brandewijn in de hand heeft om de strijdende partijen nu en dan eens een versterkenden teug te geven. Men noemt dezen persoon the bottleholder. Toen nu in 1848 Italië in opstand was gekomen en geheel het liberaal Europa de zegepraal van deze revolutie wenschte, kwam eene deputatie Engelscheu aan lord Palmerston verzoe ken om de Italiaansche revolutie te ondersteunen. De minister ontving de depiuafie met zijne gewoue welwil lendheid en na zich te hebben verontschuldigd dat hij het geheim der diplomatieke onderhandelingen niet mocht schenden, voegde hij daarbij„maar gij kunt gerust zijn; gij weet dat ik de botllcholder der Revolutie ben." Dat is waar, hernam daarop een der leden van de deputatie, maar tot dusverre is er nooit iets in de bottle geweest." Keizerin Eugénie heeft gisteren het voorbeeld van keizer Napoleon nagevolgd en ondanks eene hevige ver koudheid zegt de Moniteur verschillende cholera- hospitalen bezocht. Het officieel orgaan meldt ook dat ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van over ledenen aan de cholera door keizer Napoleon 25,000 fr., door keizerin Eugénie 15,000 franken en door den keizer lijken prins 1000 franken aan den minister van binnen landsche zaken zijn ter hand gesteld. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 22 dezer: H. A. Landman, jm. 20j. met J. J. Contant, jd. 17 j. J. B. Potters, jm. 26 j. met A. M. Beurskens, jd. 34 j. C. de Klerk, jm. 23 j. met M. Christiaanse, jd. 19 j. W. de Muijnck, jm. 26j. met P. E. Scheele, jd. 27 j. (Van 14 tot 21 October.) Vlissingen. Gehuwd: J. M. Bentinger, jm. 25 j. met S. C. Huijsdens, jd. 20 j. BevallenII. Maquelin, geb. Bestelink, z. M. P. Hout graaf, geb. Vernel, z. J. van Biemen, geb. Nobels, z. E. P. van den Abeele, geb. Hondius, d. H. Fou, geb. Zwart, d. A. Ruwalder, geb. Machielse, z. Overleden: D. van den Broeke, d. 6 m. A. M. Goeree d. 9 j. Goes. Gehuwd: J. Zwarte poor te, weduwn. 25 j. met K. van der Bliek, jd. 28 j. L. L. van der Lijn, jm. 22 j. met G. Huisman, jd. 18j. Bevallen: P. van Luijk,geb. Badens, d. D. Kuzee, geb. Verheule, d. L. Clement, geb. van 't Westeinde, z. J. Hengstmengel, geb. van Put, 2 d. (tweel.) C. Bannet, geb. Frank, d. F. C. deu Hartog, geb. van der Does, z. J. Snoep, geb. van Loo, d. A. J. Snoep, geb. van Appel doorn, z. Overleden: A. Sraallegange, weduwn. van H.P. van Zeffelik, 70 j. J. Clement, z. 5 u. J. A. van Lutterveld, jm. 64 j. P. Badeus, vrouw van J. van Luijk, 44 j. J. van Oos ten, d. bijna 5 j. M. Ripmcester, d. 8j. S. H.L. A. den Hartog, z. 2 <J. R. van der Vliet, wed. van J. van den Boogaard, 80 jaren. Zierikzeiï. BevallenM.Horrevoets, geb.Biesheuvel, d. T. Peute, geb. van de Velde, z. J. Waale, geb. de Looze, z. A. Hertstein, geb. van Tetterode, z. A. Neerhout, geb. Deurloo, d. Overleden A. Matthijsse, d. circa 8 m. M. André, wed. J. Waardenburg, 69 j. M. Geleijnse, d. 2m. J. Simmers, d. 20 maanden. In de maand September jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: te middelburg: Huwelijken 9; geboorten 42 (zoons 22, dochters 20); sterfgevallen 50 (van het mannelijk geslacht 26, van het vrouwelijk 24), waaronder 5 elders overledenen; leven- looze geboorten8. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 21. van 1 tot 5,3. 5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20, 2. 20 25, 1. 25 30, 3. 30 35, 0. 35 40, 2. 40 45,0. 45 50,2. 50 55,2. 55 60, 0. 60 65,3. 65 70,3. 70 75, 3. 75 80, 2. 80 85, 1. 85 90,0. 90 95, 1. te vlissingen: Huwelijken 7; geboorten 21 (zoons 13, dochters 8); sterfgevallen 14 (van het mannelijk geslacht 6, van het vrouwelijk 8), waarvan geen elders overleden; leven- looze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 2. van 1 tot 5,3. 5 tot 100. 10 tot 150. 15 tot 200. 20 25,1.25 30,1. 30 35,1. 35 40,2. 40 45, 2. 45 50, 0. 50 55, 0. 55 60, 0. 60 65, 0. 65 70, 1. 70 75, 1. te zierikzee: Huwelijkengeboorten 20 (zoons 13, dochters 7); sterfgevallen 20 (van het mannelijk geslacht 14, van het vrouwelijke 6). Levenlooze geboorten 1. HAAGSCHE BRIEYEN. Er liepen hier ter stede in den laatsten tijd eenige geruchten, die eene opzettelijke bespreking wel waard zijn. De tweede kamer heeft zich alweder gedurende vier dagen aan de veepest gewijd en de oppositie, die zooveel haast had, heeft op nieuw in den breede met den minis ter van binnenlandsche zaken getwist, niet over betgeen men doen moet, maar over hetgeen gedaan had moe ten worden. De wet is er nu eens, daar ook de eerste kamer even opgekomen is om die zaak af te doen. De veeziekte breidt zich weinig of niet uit; zij verdwijnt reeds in menige gemeente en hoezeer het getal aange taste dieren in Zuid-Holland elke week nog aanzienlijk is, schijnt de ramp ons slechts alleen in deze provincie te zullen treffen. Te vergeefs trachtte het Dagblad den heer Snelleu eri de leden der commissie tegen den minis ter en tegen dr. Ali Cohen op te ruien; ook dat is mislukt. De heer Snellen antwoordde in het Algemeen Handelsbl. „ik ben een vijand vau logeu en laster." Na deze discussiën zijn de leden der tweede kamer aau de begrooting gaan werken. Het onderzoek liep spoedig af en is gevolgd door dat van eene reeks van- wetten, als inkwartiering, schutterij, wetboek van straf vordering, grondbelasting in Limburg, enz. De verslagen over de begrooting komen nu. De toon tegen den minister van oorlog aangeslagen, is hier en daar nog al scherp. Van daar dat sommigen van zijn aftreden spreken; hij zou in den raad van state jhr. de Casembroot vervangen. Ik geloof, dat dit gerucht even weinig grond heeft als het beweeren, dat een burger den heer Blanken zou opvolgen. Ik verwacht wel strgd bij de begrooting, maar aanneming, en dau treedt de minister van oorlog niet af, ondanks bet gerucht. Éen minister schijnt eene hachelijke positie te hebben. De oppositie heeft net steeds tegen den minister vau finantiën gemunt; van zijn optreden af werd bij fel bestreden. Zijne taak was daarbij uiterst zwaar en het is geen wonder, dat hij zich niet altijd even gelukkig daar van kweet. In menig opzicht stelde hij de hoog gespannen verwachting van sommigen te leur. Er schijnt veel gevaar, dat zich bij de begrooting eene coalitie tegen den heer Betz vormt. De Limburgers zijn woedend over de op nieuw voorgestelde verhooging van grondbelasting. Het schijnt dat werkelijk bij de verkiezingen inhetafgeloopene jaar brieven uit de residentie zijn gekomen, waarin gezegd werd: de toen aanhangige wet van gelijke strek king zal niet door den minister gehandhaafd worden. Dit is positief, dat de minister van binnenlandsche zaken aan dat geschrijf persoonlijk vreemd was en dat de per sonen, aan wie de brieven gericht waren, evenzeer ont kennen dat zij van den heer Betz zelf afkomstig waren; zij erkennen intusschen soortgelijk schrijven in Limburg te Lebben vertoond van personen, die de intentiën van den minister zeiden uit de drukken. De geheele zaak is wellicht het werk van zeer onvoorzichtige vrienden.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1