öuitmlanïr. ifctijöingm. C)anöelsbericl)tm. -cv den lord-maire in Mansion-house om eenige ondersteuning te vragen in hunne ongelukkige omstandigheden. De lord-maire gaf hun ten antwoord, dat de kas der enorme inschrijvingen tot tegemoetkoming aan hen, die door de runderpest schade geleden hebben, reeds lang uitgeput was. Hij schonk hun echter een aalmoes uit de algemeene armenkas ten bedrage van 5 p. st. (ƒ60); met erkentelijk heid werd deze gift door de beide boeren, die voor nog geen twee maanden geledenwelgestelde mannen waren, aangenomen. Het aantal cholera-gevallen te Madrid vermeerdert wederom. Volgens een telegram uit de Spaansche hoofd stad bedroeg het aantal gevallen op Zaturdag alleen honderd zes en dertig, terwijl op dien dag het overlijden van drie en negentig personen werd aangegeven. Ook te Parijs vermeerdert het aantal choleralijders in de laat ste dagen, zoodat een aantal huisgezinnen die stad heb ben verlaten, om zich tijdelijk in de omliggende dorpen te vestigen. Zaturdag is te Antwerpen bij het entrepot een spoortrein, samengesteld uit 19 wagons, onder de galerij van het nieuwe paviljoen gederailleerd, en daar de machinist en de overige beambten, belast met het sur- veilleeren van den trein, dit ongeval niet bemerkt hebben, heeft men den trein laten voortloopen, die zoo doende over het groote plein en de zuidelijke galerij been- stoomende, tegen het hek op het plein voor het entrepot aanliep. Het gevolg daarvan was dat een gedeelte van het hek werd mcdegesleept en de steenen pilaster, die tot steun van den muur diende, instortte. Ongelukkig bevonden zich bij het hek twee beambten van de dokmaat schappij, die door den trein, tegelijk met een kolossalen brok van den pilaster, naar het plein van het entrepot geworpen werden. De brok viel op een dier beambten neêr, waardoor bij geheel verpletterd werd, zoodat hij onmiddellijk dood was. De andere is er afgekomen met eenige kneuzingen, die echter vrij zwaar zyn. In een der Fransche dagbladen vinden wij het vol gende gezegde van den president Abraham Lincoln vermeld. Een luitenant bij het Pruisisch leger had, zich van alle zijden door zijne schuldeischers bedreigd ziende, zich naar de vereenigde staten begeven. Hijwroeg en ver kreeg audiëntie bij den president Lincoln, van wien hij de toezegging ontving dat hij in zijn rang bij het leger zou worden geplaatst. Om zich nog meer aan te bevelen verzekerde hij aan Lincoln„ik behoor tot eene der oud ste adellijke familiën in Pruisen." „Stel u daaromtrent gerust 'hernam deze daarop dat zal onder ons, al werd het bekend, voor u geene nadeelige gevolgen hebben." Thcrmonicterstand 21 Oct. 's av. 11 u. 53 gr. 22 'smorg.7u.48gr.'smidd. lu.54gr. 'sav. 11 u. 54 gr. 23 's morg.7 u. 52 's midd. 1 u. 55 gr. $fatcn-g:eneraal. TWEEDE KAMER. Voorloopige verslagen. Staatsbegrooting voor 1866. Hoofdstuk X. (Onvoorziene uitgaven.) Eenige der uitgaven, die in 1864 ten laste van dit hoofdstuk zijn gebracht, gaven aanleiding tot de opmer king, dat zij niet onvoorzien waren geweest of dat die gelden althans bij afzonderlijke wetten hadden moeten aangevraagd worden. Onder anderen kon men moeilijk begrijpen, hoe een post van 17,720 voor den bouw eener gevangenis te Goes als onvoorzien is kunnen worden beschouwd. De uitgaaf is van zeer gewonen aard. Het geldt hier den vierden of Jaatsten termijn eener aannemingssom, waarvan de drie vroegere termijnen ongetwijfeld uit de begrooting van het departement van justitie zijn betaald. De memorie van toelichting geeft te kennen, dat de vordering vóór de afsluiting van het betrokken hoofdstuk over de dienst van 1862 niet is kunnen worden verevend. Maar waarom dan niet bij afzonderlijke wet de betaling ten laste gebracht van de begrootiug van justitie voor een volgend dienstjaar? vroeg men. Daar behoorde zij te huis. Wet op de middelen. Bij de overweging van dit wetsontwerp vroeg men waar de beloofde herziening der patentwet bleef. Eenige leden wilden die belasting, die onevenredig op de nijver heid drukt, afgeschaft zien en anderen gaven ook den zelfden wensch ten aanzien van de accijnsen op zeep en bieren te kennen. Andere leden waren vari oordeel, dat, indien er accijnsen konden afgeschaft worden, die op het vleesch de voorkeur verdiende, die den prijs verhoogt en als eene premie op den uitvoer werkt. Vele andere leden verzetten zich tegen alle afschaffing en verklaarden dat eerst moest blijken of de afgestane personeele belas ting door de equivalenten vergoed werd. Men drong aan op eene herziening van de grondbe lasting van de gebouwde eigendommen en op het bera men van middelen om de goederen in de doode hand met een mutatierecht of op andere wijze te treffen. Men betienrde het, dat onder de middelen nog altijd de onvervreemdbare rente ten laste van België staat uitgetrokken en dat de regeering de gelegenheid van den afkoop van den Scheldetol niet heeft aangegrepen om ook deze rente te doen afkoopen. Men vestigde er voor het vervolg hare aandacht op. Afigemeeii overziclit. Door nadere mededeelingen uit Home wordt thans het telegram toegelicht, hetwelk ons de ministerie verandering aldaar meldde. Gelijk meer het geval is in de pauselijke hoofdstad, staat deze wijziging van het bestuur in verband met een groot politiek schandaal. De minister van oorlog is niet afgetreden, maar, volgens den berichtgever van le Temps uit liome, een voudig a f g e z e t, hetgeen aan den invloed van den Franschen vertegen woordiger de Sartiges wordt toegeschreven. Een aan zienlijk deficit in de kas van het departement van oorlog en voorts eene geheime circulaire aan de pauselijke kom- mandeerende officieren aan de greuzen om de roover- benden niet als vijanden te behandelen, zijn de twee hoofdoorzaken van het outslag geweest. Deze geheele gebeurtenis, waaromtrent wij nog nadere bijzonderheden te gemoet zien, levert ons wederom een allermerkwaar digst kijkje in deu hedendaagschen toestand van liome. Het kardinalen-ministerie is overigens thans voltallig ge maakt door de opneming van zekeren mgr. de Vitta in plaats van den eerst benoemden mgr. Pila en zekeren mgr. Randi in plaats van mgr. Mateucci. Al deze gees telijke heeren staau onder het presidium van mgr. Anto- nelli en zullen tegenover Florence hunne politiek van passieven tegenstand voortzetten. Wel beweert men in mededeelingen uit Parijs, dat de kardinaal Antonelli niet ongenegen zyn zou om, waar die lijdelijke oppositie toch den loop der gebeurtenissen niet zal kunnen tegenhou den, uit de aanstaande schipbreuk nog te redden wat te redden valt en daarom eene meer verzoenende houding tegenover Florence aan te nemen. In de tijdingen uit Home wordt daarvan echter geen gewag gemaakt. Wij willen uit deze nog opteekenen dat de ex-koning van Napels zich gereed maakt om het Italiaansch grondgebied te verlaten en zich aan de boorden van het meer van Constanz te vestigen, alwaar thaDsook de groothertoge lijke familie van Toscane verblijf houdt. Het dagblad La France bericht dat de generaal de Montebello, opperbevelhebber der Fransche bezettings troepen op pauselijk grondgebied, die zich thans te Parijs bevindt, morgen naar liome zal vertrekken. Na zijne aankomst aldaar zullen de eerste legerafdeelingen naar Frankrijk worden teruggevoerd. Daarmede zal in de eerste dagen van November worden aangevangen. Volgens le Temps is ten onrechte beweerd dat op het aanstaand studenten-congres te Luik Victor Hugo, Jules Favre en Jules Simon het woord zouden voeren. Met opzet zegt dit dagbladheeft men aan dit con gres geen politieke kleur willen geven. De houding van den senaat der vrije stad Frankfort in de quaestie der nota's van Oostenrijk en Pruisen vormt een schoon contrast met al de zwakheid, weifeling en onderdanige berusting in verschillende andere kleine Duitsche staten. Eergisteren heeft de senaat met alge meene stemmen het besluit genomen om aan de eischen van de twee groote Duitsche mogendheden niet te vol doen. Met belangstelling wordt thaus de verdere houding der regeeringen te Berlijn en te Weenen tegemoet gezien. Het is toch de vraag of het beginselmacht gaat boven recht, ook op Frankfort zal worden toegepast en of men geweld zal gebruiken tegen deze vrije stad. Een eerste gevolg zou daarvan zijn dat de Duitsche bondsverga dering geene zittingen meer zou kunnen houden in het door Pruisen en Oostenrijk bezette Frankfort. De Ost-Deutsche post bevat eene beschouwing over de handelwijze van Oostenrijk tegenover den senaat van Frankfort. Dit dagblad verklaart zich te kunnen begrij pen dat de heer von Bismarck iets dergelijks doet, maar betreurt het dat Oostenrijk zich door zijne medewerking nu evenzeer tot mikpunt heeft gesteld van de woedende aanvallen, waartoe de thans gedane stap in Duitschland en in geheel Europa aanleiding' zal geven. Het is dan ook zeer vreemd dat de Oostenrijksche regeering, welke dagelijks de meest beleedigende artikelen tegen zich ziet richten door de Berlijnschc dagbladen, thans mede werkt om oppositie te voeren tegen al de verschillende Duitsche vereenigingen, wier doel is om de heerschzuch- tige bedoelingen van Pruisen tegen te gaan. Oostenrijk begaat thans in zekeren zin een politieleen zelfmoord door zich met Pruisen tegenover Frankfort te scharen. Sommige dagbladen verzekeren dat Oostenrijk eu Pruisen niet bij éene nota hunne bevelen aan deze vrije stad hebben gezonden, maar dat te Frankfort twee ver schillende documenten zijn outvangeu. De nota der Pruisische regeeriug zoo wordt daarbij gemeld was scherp en onbeschaamd, gelijk zulks steeds in den laat- sten tijd het geval was, waar het ministerie von Bismarck tegenover kleinere staten stond. De nota uit Weenen daarentegen was iu meer gematigden zin gesteld en daarin kwam ook niet zoo scherp de slotbedreiging voor dat de beide groote mogendheden, bij eene weigering van den senaat om aan hunne eischen te voldoen, zelf maatregelen zouden nemen om aan den tegenwoordigen staat van zaken een einde te maken. Bij de benoeming van den baron von Hubner tot ver tegenwoordiger van Oostenrijk bij de pauselijke regee ring heeft men beweerd dat hem instruction zouden gegeven z'yn ten opzichte eener herzieuing van het concordaat. Het Oostenrijksch Fremdenblatt verzekert echter dat omtrent deze quaestie eerst onderhandelingen zullen worden geopend nadat de heer von Hubner gedu rende zijn verblijf te Home de gevoelens der pauselijke regeering daaromtrent nader zal hebben leeren kennen. Volgens de Deensche dagbladen heeft thans de com missie benoemd om uit de ontwerpen tot wijziging der constitutioneele bepalingen omtrent de vertegenwoordi ging, een nieuw samen te stellen, hetwelk door de beide kamers van den rigsraad aannemelijk kan worden geacht hare werkzaamheden aangevangen. Het grootste be zwaar waarmede zij daarbij te kampen zal hebben is ge legen in de moeilijkheid om eene wijze van samenstelling van de Landsthing te bepalen, welke aan alle partijen voldoet. De twee omtrent dit punt bestaande ontwer pen, waarvan het eene door de Landsthing en het andere doör het Folkething is verdedigd, komen in hoofdzaak op het volgende neder. Het eerstbedoelde, ook door de regeering voorgestaan, bevat de volgende bepalingen; De Landsthing is samengesteld uit 68 leden, waarvan 12 worden gekozen door den koning, 2 door Bornkolm en de Faroë eilanden, 8 door Koppenhage, 10 door de verschillende handelssteden en 18 door elk der twee klassen van de provincie-distrikten. Om kiezer te zijn te Koppenhage moet men een inkomen hebben van minstens 12U0 rijksdaalders of ongeveer 18U0 Ned.,' in de steden: 600 rijksdaalders of in de directe belas tingen eene som van 50 rijksdaalders betalen, en op het platte land 200 of 25 rijksdaalders, naarmate het kiezers van de eerste of de tweede klasse betreft. Het tweede ontwerp is in meer democratischen geest. Volgens dit toch bestaat de landsthing slechts uit 54 ledeD, waarvan 2 door Bornholm en de Faroë-eiianden worden gekozen en de 52 overige leden door middel van directe verkie zingen en wel 6 door Koppenhage en 46 door de steden en het platte land, te zameu, verdeeld in groote kiesdis tricten. Van deze 52 worden de helft gekozen door eene algemeene volksstemming en de andere helft alleen door kiezers aan een census onderworpen, welke nog iets minder bedraagt dan die in bovenbedoeld ontwerp be paald. Het is natuurlijk dat dit ontwerp de Deensche behoudende partij in hevige verontwaardiging heeft ontstoken. Eene mededeeling uit Londen van eergisteren bericht dat de leden van het ministerie waarschijnlijk hunne portefeuilles onder lord Russell zullen blijven behouden en dat aan lord Clarendon de door Russell ledig gelaten zetel van minister van buitenlandsche zaken zal ten deel vallen. The Morning Star begint intusschen reeds oppositie te voeren tegen het kabinet Russell en beweert dat het genoopt zal worden om reeds voor Paschen af te treden, indien het niet een wetsontwerp omtrent de zoo noodzakelijke verandering in het kiesstelsel indient. Volgens berichten uit New-York van 12 October is door de regeering te Washington weder aan verschillende personen, die deel uitgemaakt hebbeu van het zuidelijk bestuur te Richmond, gratie verleend. Daaronder behoort ook de heer Stephens, voormalig vice-president der ge confedereerde staten. Den 22 dezer is in goeden staat te Fredrikstad aange komen het barkschip Noordster, gezagv. P. Tobiassen, van het Nieuwediep. Het schoonerschip Follarding, gezagv. J. Pander, is den 22 dezer te Hellevoetsluis binnengeloopen, als bijlegger. Alles was wel aan boord. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 October 1865. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 61 dito dito dito 3 714 dito dito dito 4 95$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2{ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 98$ Certific. Hope co4 66$ Oblig. dito 1855,6e serie 5 82$ dito dito Leening 1860 4$ 85$ Certificaten 6 43$ Aand. spoorwegn 191 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57 dito 1847/1852 2$ 29j dito rente Amsterdam5 79$ dito uationale5 61$ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 60$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 38_ dito3 thans 2$ 38$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 45$ dito 18561862 3 45$ Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnen!.)6 45| Vereen.Stat.dito (1882) 6 69 H Illinois. dito7 73$ Mexico. dito 3 24j Grenada. dito afgestempeld4;f 34:$ Venezuela dito 3 lleeUi apprijici», '*/V. Rotterdam 23 October.- Bij matigétu aanvoer was {f©''1. vraag hoog eu tot vorige prijzen wërd^rkockt. '9

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3