baar is. Neemt men dat aan als beginsel en grondslag, en het is het eenig ware, men zal tot geheel andere en betere uitkomsten geraken, zonder dat het doel der strafwet, de bescherming van personen en goederen, er iets bij verliezen zal." Veeziekte. Uit het wekelijkscb overzicht in de Staatscourant van het verloop der veepest in de provincie Zuid-Holland blijkt dat in 45 gemeenten van S tot 14 October zijn aan getast 684 runderen, aan de ziekte gestorven 111, afge maakt 116, hersteld 67, aan het einde der week nog ziek 390. Op den 8 October waren in 60 der 71 gemeenten, waarin de ziekte heerscht, aanwezig 68,137 runderen. Van de 11 overige gemeenten wordt dit cijfer niet vermeld. Sedert het begin der ziekte zijn, volgens die tabel, in het geheel aangetast 4768, gestorven 1671, afgemaakt 1031 en hersteld 1276 runderen. Uit deze tabel blijkt verder dat tot hiertoe in 71 van de 197 gemeenten dier provincie, sedert het uit breken der ziekte, gevallen daarvan zijn voorgekomen. In twee daarvan vertoonde de ziekte zich voor het eerst in de week van S tot 14 October, Damelijk in de Lier en in Poortugaal. Van de 69 gemeenten, waarin de ziekte tot of vóór 8 October voorkwam, zijn er 26 waarin zij na dien datum niet meer is waargenomen. Blijkens eene bekendmaking van het ministerie van binnenlandsche zaken te Kopeuhagen, is de invoer iu Denemarken verboden ook van uit Nederland komend hoornvee, schapen, varkens en geiten, van alle soorten van huiden, beenderen, horens, haar, wol, varkensbor stels, vleesch en ongesmolten vet, alsmede van hooi en stroo. Tevens is bepaald dat alle andere huisdieren, in genoemd rijk aangebracht, eene zuivering door middel van chloor moeten ondergaau, alvorens ter vrije beschik king van den eigenaar te kunnen worden gesteld. Onlangs is bericht, dat een oud professor der veeart senijschool in België, de heer Gaudy, en een Brusselsche apotheker, de heer Sentineen krachtig hulpmiddel tegen de runderpest ontdekt hadden, en dat zij hadden voorgesteld, om het aan het Nederlandsche gouverne ment te verkoopen. „Die heeren schrijven ons, zegt de Stem der Vlaam- sche landbouw, dat aleer naar Holland te vertrekken, zij zich tot het ministerie van binnenlandsche zaken ge wend hebben, waar men hen met hun hulpmiddel van Ilerodes naar Pilatus zou hebben verzonden. Hun voor nemen was proefnemingen op verdachte dieren te doen, die zich op dat oogenblik te Laeken bevonden. Die toe stemming niet hebbende kunnen verkrijgen, zoo hebben zij zich tot den gezant der Nederlanden te Brussel gewend, die onmiddellijk zijn gouvernement met de aan vraag onzer twee landgenooten heeft bekend gemaakt. Acht en veertig uren daarna ontvingen zij een telegram, dat hen naar den Haag ontbood, en bij hunne aankomst in die stad, werden zij in betrekking gesteld met den koninklijken commissaris, die hen zeer welwillend ont haalde. Schiedam werd hun aangewezen voor het tooneel hunner proefnemingen, en die heeren schrijven ons, dat de eerstbekomende uitslagen hen noch den tijd noch de opofferingen, die zij zich hebben opgelegd, doen betreuren. Wat het v erkoopen van hun hulpmiddel betreft, daar hebben zij nooit aan gedacht; zij willen zich enkel ver zekeren over de deugdelijkheid hunner voorbehoedende eu genezende middelen, en in geval van welslagen, zullen zij ter beschikking van het land de vrucht en den uitslag hunner proefnemingen stellen." SSenoemiïigen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië C. L. G. J. von Döring, thans met verlof in Europa. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot in- specteur voor het geneeskundig staatstoezicht: voor de provinciën Noord-Brabant en Limburg dr. A. F. J. Ingen- liousz te Breda; voor de provinciën Gelderland en Utrecht dr. W. F. P. Kiehl te's Gravenbage; voor de provincie Zuid-Holland dr. L. J. Egeling te 'sGravenhage; voor de provincie Noord-Holland dr. J. Penn te Amsterdam; voor de provinciën Friesland en Groningen dr. W. H. Idzerda, te Leeuwarden; voor de provinciën Overijsel en Drenthe dr. L. Ali Cohen, te Groningenvoor de provincie Zee land dr. A. A. Fokker, te Middelburg. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Nijmegen de beer mr. P. C. J. van Ghert, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Steen wijk c. a. Kerknieuws. De heer J. H. Gravenstein, predikant bij de hervormde gemeente te Serooskerke, heeft voor de beroeping naar de gemeente Bodegraven bedankt. De heer J. H. Guldenarmpredikant te Oostbem c. a., heeft voor het beroep naar de Nederduitscho her vormde gemeente te Utrecht bedankt. De heer W. F. Menzel, th. dr. en predikant te Be nesse en Noordwelle, op zijn verzoek, wegens zwak heid van het gezichtsvermogen, eervol als zoodanig eme ritaat verleend, nam gisteren van zijne gemeente af scheid, naar aanleiding van Philippcnsen. 127a. Na het uitspreken van den zegen bij het einde der gods dienstoefening werd hem door de gemeente toegezongen psalm XXXIII11, de zes laatste regels. Eene talrijke schare, ook van elders opgekomen, waaronder ook zijne naburige ambtgenooten, woonde die plechtigheid bij. Aan den heer Telders, candidaat tot de hervormde dienst, die ongeveer 1-i jaar als hulpprediker aldaar was werkzaam geweest, heeft de kerkeraad toezegging van beroep gedaan. önderwijs. De afloop van het examen voor hen, die voor de com missie in de provincie Utrecht acten als hoofdonderwij zers of voor verschillende vakken vroegen, is geweest: voor de vakken van het lager onderwijs: Hoofdonder wijzers: geëxamineerd 7, toegelaten 4, afgewezen 3; hulponderwijzers: geëxamineerd 24,toegelaten 12, afgewe zen 12; hulponderwijzeressen: geëxamineerd 12, toege laten 7, afgewezen 5. Meer uitgebreid onderwijs, volgens art. 1.: Fransch, onderwijzeressen: geëxamineerde, toe gelaten 3, afgewezen 3. Engelsch, onderwijzersgeëxa mineerd 1, toegelaten 1; onderwijzeressen: geëxamineerd 1 afgewezen 1. Hoogdaitsch, onderwijzers: geëxami neerd 4, toegelaten 2, afgewezen 2. Wiskunde, onderwij zers: geëxamineerd 3, toegelaten 2, afgewezen 1. Tee kenen, onderwijzers: geëxamineerd 1, toegelaten 1. Handwerken, onderwijzeresssengeëxamineerd 7, toege laten 7. Uit deze opgaaf blijkt, dat de uitkomst hier gunstiger is geweest dan in andere gewestenvan de 66 kandidaten zijn 27 afgewezen, en telt men de acten voor handwerken af, waarvoor alle kandidaten zijn aangenomen, dan zijn van de 59 nog slechts 27 afgewezen, dus zijn dan nog meer dan de helft geslaagd. Marine en leger. Met den 16 November a. wordt op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen geplaatst de officier van administratie der le klasse W. II. Toutlemonde, als zijnde de plaatsing van den officier van administratie der le klasse E. Lasonder op dat wachtschip ingetrokken,. Rechtszaken. In ons nommer van jl. Zaturdag deelden wij mede dat de rechtbank Jacobus de Kan alhier heeft veroordeeld wegens het toebrengen van slagen en stooten aan zijne huisvrouw: die naam moet zijn Jacobus de Kam. Den 8 September bad een jongeling alhier het ongeluk van het dak van een huis op de straat te vallen. Zwaar gekneusd werd hij toen, zooals wij destijds mededeelden, gebracht in het huis van den heer S. M. Schrijver op de Varkemarkt, daar men den lijder en die hem droegen den toegang had geweigerd in de meer nabijgelegen her berg Het melkboerinnetje. De bewoner van genoemde herberg, W. C. Stevens, is wegens die weigering vervolgd en heden door den kantonrechter schuldig verklaard aan overtreding van art. 137 alinea 2 van het reglement van algemeene plaat selijke policie voor deze gemeente, en op grond van art. 148, alinea 3 van hetzelfde reglement en art. 1 der wet van 22 April 1864, Staatsblad no. 29, veroordeeld tot eene geldboete van f 4 of bij wanbetaling tot drie dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft vonnis geveld tegen een der wethouders van Bussum, die, wegens misbruik van macht, was vervolgd, doordien tij bij gelegenheid dat op den publieken weg het zoo genaamde kaatsspel door eenige personen werd gespeeld en de burgemeester dit was komen verbieden, had gezegd: „als wethouder heb ik evenveel reebt als gij, en ik heb het vergund." De rechtbank nam aan, dat de wethouder kon meenen als wethouder eenige macht in deze te hebben, maar heeft hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen wegens uitdrukkingen, die de kieschheid van een magistraatspersoon aanranden en wel op grond van de bovenaangehaalde woorden, op den openbaren weg gebezigd in tegenwoordigheid van vele personen. Naar men verneemt, zal de beklaagde van het vonnis op dit punt zich in hooger beroep voorzien. Cemengdc berichte». De schaarsclite der levensmiddelen gedurende de drie laatste jaren heeft verscheiden bewoners van Finland genoodzaakt naar Zweden uit te wijken. Meer dan 6000 personen hebben op die wijze hun land verlaten, en in de kleine plaatsen, waar zij zich hebben neergezet, zulk eene overbevolking doen ontstaan, dat het Zweedsche gouvernement zich verplicht heeft gezien, tijdelijke ver blijfplaatsen te doen vervaardigen. Met 16 tegen 14 stemmen heeft de gemeenteraad van Antwerpen besloten in de van hem uitgaande be sluiten, brieven en andere stukken het woord Vlaamsch door het woord Nederlandsch te doen vervangen. In de maand Juli 1866 zal in de nabijheid van Bor deaux, te Arcachon, door de aldaar gevestigde Sociétó Scientifique, met medewerking van de Fransche regee ring, gehouden worden eene tentoonstelling, 1. van de voorwerpen, welke in zout en zoet water worden aan getroffen, zoowel vegetaliën en mineraliën als dieren; 2. van de werktuigen voor het bemachtigen van die voorwerpen dienende, en de grondstoffen waaruit zij zijn samengesteld; 3. van alle geschriften op de aquicultuur betrekkelijk. Tot deelneming aan deze tentoonstelling, welke, onder meer andere, alle zeevisscherijen omvatten zal, worden ook de vreemdelingen uitgenoodigd, onder bepaling intusschen, dat althans tot aan de Fransche grenzen de kosten van vervoer voor hunne rekening blijven. Keizer Napoleon heeft volgens den Moniteur Vrydagop het onverwachtst het cholera-gasthuis bezocht en al de cholera]ijders toegesproken. Bij zijn vertrek werd de keizer door de verzamelde menigte met dave rende toejuichingen ontvangen. Dinsdag heeft te Leipzig het eerste Duitsche vrou wencongres een aanvang genomen. Bij de opening waren ongeveer vijftig dames tegenwoordig. Er is een bestuur benoemd, met frau Louise Otto-Peters als presidente aan het hoofd. Vervolgens is men overgegaan met het ont werpen van de statuten. De eerste paragraaf werd reeds zoo uitvoerig bediscussieerd, dat er schier geen eind aan kwam. Er is door verschillende zoo gehuwde als onge huwde dames het woord gevoerd in het belang der vrouwen en meisjes van Duitschland, in het belang der industrie en de ontwikkeling des geestes, het huiselijk geluk enz. Een der Pruisische liberale dagbladen deelt het volgende mede: In eene stad gelegen in de nabijheid van Berlijn, was voor eenigen tijd een man door de recht bank tot gevangenisstraf en geldboete veroordeeld, we gens het herhaaldelijk plegen van woeker. De veroor deelde vatte het plan op om zich tot den koning te wenden ten einde ontheven te worden van de tegen hem uitge sproken straf. Tot dat einde verzocht en verkreeg hij van liet burgerlijk hoofd der gemeente de volgende aanbeve ling: „De ondergeteekende burgemeester der stad N. ver klaart dat N. N. bij alle verkiezingen van leden van het huis van afgevaardigden, den stedelijken raad en ook andere voorkomende gelegenheden, als het onderteeke nen der adressen van hulde aan U. M., steeds zeer con servatieve gevoelens aan den dag heeft gelegd." In eene zitting der British Association werd onlangs een vertoog voorgelezen, waarin de lichamelijke en intellectueele kenmerken van den Afrikaanschen neger worden besproken en de opmerking gemaakt werd, dat de neger nooit verstandelijk vermogen genoeg getoond had om druk-of schrijfletters, aanschouwelijke of hoor bare teekens, uit te vinden. De Afrikaansche natuur onderzoeker Innes komt op tegen deze bewecring en tracht het bewijs te leveren, dat bij eenige stammen op de westkust van Afrika telegrafen in gebruik zijn geweest vóór men in Engeland daaraan dacht. Men slaat met een hamer op een zeker instrument, elliembic genaamd, waar door dat geluid verscheidene mijlen wordt voortgeplant, zoodat men het van het naastbijzijnd station verder kan overbrengen. Door het verschil der klanken, die men op het instrument voortbrengt, kunnen alle woorden der taal weergegeven worden, zoodat men op deze wijze een vrij snei onderhoud kau voeren. Bij deCamaroens is deze telegraaf algemeen in gebruik, alsmede diep in het land der Abo en Budi, in Midden-Afrika, waar nog geen Europeaan is doorgedrongen. Op de vraag wie de uitvin der was, konden zelfs de oudste bewoners der westkust geen inlichting geven; het moest een hunner overgroot vaders zijn geweest, meenden zij. De heer Innes voegt er bij, dat hij met verscheidene inboorlingen op de west kust eene geregelde briefwisseling onderhield, en dat de brieven, die hij van hen ontving, gerust den toets konden doorstaan met de producten van vele Engelsche brief schrijvers, en men het verwijt veeleer kon omkeeren. In de maand Augustus jl. kochten twee boeren op de groote markt te Barnet (in Engeland) uit eigen midde len voor ruim 3000 p. st. (/"36,000) rundvee. Te Alverhara, hunne woonplaats, teruggekeerd, lieten zij al het aange kochte vee in de nabijheid aldaar in het door hen gehuurde land breDgen. Geen acht dagen hierna of er bleef hun niet slechts éene koe daarvan meer over; al dat vee is aan de runderpest omgekomen. De beide boeren werden hier door totaal geruïneerd; dezer dagen verschenen zij voor

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2