MIDDELBURGSCHE COURANT. Zondag 22 October. N° 169. 1865. Editie van Zalurda" avond 8 uren. Middelburg 21 October. Bij koninklijk besluit van beden is benoemd, tot inspec teur voor bet geneeskundig staatstoezicht in Zeeland de beer A. A. Fokker, medicinae doctor alhier. Naar men verneemt worden HFI. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria op het laatst dezer maand van hunne buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen het op den 6 October 1863 tnsschen Nederland en China ge sloten tractaat van vriendschap en handel, welks plaat sing in het Staatsblad bij koninklijk besluit van den 5 dezer is bepaald. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten te be schikken over 4/5 van de opbrengst der personeele belasting en daarentegen het doorvaargeldder IJselbrug niet meer te heffen. fBenoemingcn en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan M. graaf van Limburg Stirum, kamerheer, dienstdoende bij Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandenr der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. leger. Benoemd bij het 3e regement dragonders tot paardenarts 2e klasse (naar ouderdom van rang), de paardenarts 3e klasse J. J. Hinze, van het 5e regement dragonders,' tot paardenarts 3e klasse, de veearts J. La- meris, geboren den 23 December 1842 te Sebaldebnren (Groninsren)bij het 4e regement dragonders, tot paar denarts 3e klasse de veearts J. L. van der Wurff, geboren den 13 September 1844 te Utrecht; bij het 5e regement dragonders, tot paardenarts 3e klasse de veearts D. C. Valewink, geboreu den 17 Mei 1844 te Amersfoort. consulaten. Benoemd tot consul van Nederland te Nizza, de heer A. Floris. Erkend en toegelaten als vice-consul van Mexico te Rotterdam, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan, de heer P. van Fisenne. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Meilink, uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen te Nijmegen, behoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor zijne langdurig aau den lande bewezen trouwe en ijverige diensten. Onderwijs. De uitslag der onderwijzers examens in de provincie Friesland is geweest'als volgt: hoofdonderwijzer 3 toe gelaten, 12 afgewezen; hulponderwijzer 12 toegeIaten> 82 afgewezen; hulponderwijzeres 4 toegelaten, 7 afge wezen; Fransch 4 toegelaten, 4 afgewezen; Engelsch 1 toegelaten, 2 afgewezen; Hoogduitsch 2 toegelaten; Engelsch en Hoogduitsch 1 toegelaten; teekenen 2 afgewezen; wiskunde 2 toegelaten, 4 afgewezen; gymnastiek 4 toegelaten, 1 afgewezen; vrouwelijke handwerken 4 toegelaten. In het geheel dus zijn 37 toegelaten en 64 afgewezen. jVIarinc ch leger. Door den minister van oorlog is ter algemeene kennis gebracht, dat over het algemeen de kragen van de korte jassen der officieren te laag worden gedragen en het wenschelijk is, om de korte jassen der onder-officiereu, die gevoegelijk nog kunnen worden gedragen, doch de kosten der wijziging naar het nieuwe model niet waard zijn, nog na 1 Januari a. te mogen afdragen en die vergunning ook worde toegestaan aan de officieren. Met het oog op de plaatsing der sterren aan de kragen der officieren is goedgevonden, dat de hoogte van de kraag zich moet regelen naar de taille van den officier, met dien verstande evenwel, dat liet maximum der hoogte 5£ en het minimum 3!£ duim moet wezen. {HandelsLL) Rechtszaken. Heden is de uitspraak in de zaak van J. N. van der Halen, A. Paulussen enH.L. Warnau door het provinciaal gerechtshof in Zeeland nogmaals acht dagen uitgesteld en alsnu bepaald op Zaturdag 28 October. De rechtbank alhier verklaarde gisteren C. J. Timmer mans, oud 14 jaren, en Auguste van Maale, oud 25 jaren, beide alhier wonende, schuldigde eerste aan oplich ting, door met gebruikmaking eener valsche qualiteit zich goederen te hebben doen afgeven en langs dien weg zich bedriegelijk van een gedeelte van eens anders bezittingen te hebben meester gemaakt; de tweede (bij verstek) aan medeplichtigheid daaraan, door het helen dier goederen, wetende dat zij door misdrijf verkregen waren. De eerste beklaagde had namelijk bij verschillende winkeliers op naam van onderscheidene ingezetenen, die hiervan, niets wisten, goederen gehaald, bestaande onder anderen in portretlijstjes, zakdoeken, tonnetjes met lucifers, sigaarpijpjes, brood, worst, suiker, thee, rijst, punscb, moppen enz. Achttien getuigen werden omtrent deze groote reeks van kleine oplichtingen gehoord.De eerste beklaagde bekende, onder bijvoeging dat hij heeft gehandeld op last des tweeden, die hem daarvoor zestig ceDt zou hebben beloofd, zonder echter die belofte te vervullen. De tweede beklaagde, die niet ter terechtzitting tegenwoordig was, heeft dit echter bij zijn eerste verhoor voor den commissaris van policie ontkend, zoodat de rechtbank dit ook niet als bewezen heeft aangenomen. De geringe waarde der voorwerpen en de bekentenis j des eersten beklaagden golden als verzachtende omstan- dighed'enevenwel nam de rechtbank aan dat die beklaagde, hoezeer den ouderdom van zestien jaren niet bereikt hebbende, met oordeel des onderscheids heeft i gehandeld. Zij veroordeelde hem tot gevangenisstraf van j eene maand, en den tweeden tot gevangenisstraf van I een jaar, benevens zes geldboeten van f 25 ieder. Marinus de Weerd, oud 37 jaren, geboren te Kuilen- J burg, zonder vaste woonplaats, doch thans alhier gedeti- j neerd, vervoegde zich den 29 September 11. ten huize van Josina Jongepier alhier. Hij vroeg en ontving twee I borrels, twee ons kaas, een cent mosterd en een glas j water, welk een en ander hij gebruikte. Op verzoek I kreeg hij ook vergunning om zich eens naar het geheim j gemak te begeven. Na zijne terugkomst vroeg de vromv om betalinghij had echter geen geld, doch noodigde haar uit een joDgen mede te geven. Zij had niemand om mede te zenden, zoodat de man, die zich als een aard- appelschipper voordeed, haar een ledige porte-monnaie j als onderpand achterliet. Toen hij met belofte van beta- j ling vertrokken was, vermiste de vrouw een zijden schort i en een zakdoek. Die vermissing wekte dadelijk vermoe- den, bet vermoeden leidde tot onderzoek en dit tot ver- volging tegen genoemden de Weerd, die gisteren voor de arrondissements-rechtbank te dier zake terecht stond. De beklaagde bekende bedoelde schort werkelijk ont vreemd en die voor dertig cent verkocht te hebben, het geen ook door eene der getuigen bevestigd werd. Hij zeide echter dat hij niets wist van een zakdoek en gaf op destijds dronken te zijn geweest. Deze opgave werd door de getuigen weersproken. De rechtbank heeft hem, onder aanname van verzach tende omstandigheden, schuldig verklaard aan diefstal in eene herberg, waarin hij was opgenomen en hem ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en in de kosten. Dezen beklaagde was nog ten laste gelegd eene ont vreemding van een gouden broche en oorknop, ten na- deele van Petronella Lambert te Vlissingen, doch bet bewijs van arglist hieiomtrent niet geleverd zijnde, heeft de rechtbank hem van dit feit vrijgesproken. Ook werd gisteren door de rechtbank schuldig ver- I klaard aan eenvoudigen diefstal Adriaan Vermeulen, oud 43 jaren, arbeider te Vrouwepolder. Deze man was den 20 September 11. gekomen in de woning van Frans Kerk hoven aldaar, nadat diens vrouw zich naar eene buurvrouw had begeven, terwijl Kerkhoven zelf mede afwezig was. liet winkelhuis ongesloten zijnde, begaf de beklaagde zich daarbinnen en vervolgens in de kamer, waar in eene ongesloten kas een evenzeer ongesloten blikken bus stond welke verschillende geldspeciën inhield. Daaruit nam hij een tiental rijksdaalders, welke hij bij zich stak. Bij het verlaten van den winkel zag hij de vrouw aankomen hij verzocht haar hem spoedig aan een half pond koffie te helpen, waarmede hij zich verwijderde. Onmiddellijk daarna bemerkte de vrouw dat er geld was ontvreemd, begaf zich naar eene buurvrouw wie zij verzocht bad een oog op den winkel te houden, en vernam daar dat er niemand anders dan Vermeulen was geweest. Bij navraag zeide deze dat hij van niets wist. De veldwachter werd alstoen met het gebeurde in kennis gesteld. Des avonds echter vervoegde Vermeulen zich nog laat bij Kerkhoven, bracht hem bet ontvreemde geld terug en smeekte hem te zeggen dat hij dit terug gevonden had. Zoodanige leugen woog voor Kerkhoven en diens vrouw echter te zwaar, zoodat tegen den beklaagde eene vervolging werd ingesteld, welke bovengenoemde schuldigverklaring ten gevolge had. De beklaagde was zeer ontroerd eu bekende alles zonder eenige aanmerking. Hij zeide dat hij zelf niet wist hoe hij tot het plegen van dien diefstal gekomen was en gaf voorts op dat hij in geen tien weken werk had gehad, ten gevolge van ziekte. Het openbaar ministerie meende geen strenge straf te moeten vragen, vooral met bet oog op het berouw van den beklaagde, die vroeger nimmer wegens diefstal maar eenmaal wegens mishandeling is veroordeeld. De substi tuut-officier requireerde dan ook, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, slechts gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en betaling der kosteu. De rechtbank heeft het niet aanwezig zijn van eenige schade, het berouw, de bekentenis en de armoede des beklaagden als verzachtende omstandigheden aange nomen doch hem veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en in de kosten. J. C. Noorman is door de rechtbank schuldig verklaard aan diefstal (van eenige centen) in een bewoond huis te Vlissingeu, met behulp van een valschen sleutel, alsmede aan bedelarij te Oost-Souburg, zijnde eene plaats waar eene openbare inrichting tot weering van bedelarij be staat, en zulks na reeds vroeger wegens bedelarij ver oordeeld te zijn geweest. De rechtbank heeft aangenomen dat de beklaagde, hoewel zij den ouderdom van zestien jaren niet heeft bereikt, toch met oordeel des onder scheids heeft gehandeld en haar veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf in een verbeterhuis en tot opzen ding naar een bedelaargesticht na het einde van haren straftijd. Gemengilc berichten. Op den spoorweg van Maastricht naar Landen is, nabij bet dorp Volm, een goederentrein uit bet spoor geraakt en van eene aanzienlijke hoogte naar beneden gestort, waardoor twee waggons verbrijzeld en twee mannen van het personeel gewond werden. In Japan zal een geheel nieuw muntstelsel inge voerd worden. Het Japansche gouvernement heeft met de beeren Ublhorn te Berlijn, fabrikanten van munfc- machines, onderhandeld over de levering van 40 machines. Tevens zullen door bemiddeling dezer heereu de geschikt ste personen overgezonden worden, die de machines kunnen stellen, de stempels snijden en bekwaam zijn om te munten. Op den boulevard St. Martin te Parijs wordt thans het gebalsemde lijk van den beruchten roover Cartouche, die in 1721 te Parijs geradbraakt werd, tegen entreeprijs aan bet publiek vertoond. Uit authentieke stukken wordt bewezen dat deze zeldzame reliquie echt is. Door tus- schenkomst van zijn biechtvader moet Cartouche, om bem de hevige pijn van het radbraken te bespareu, op het

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1