N°" 167. Donderdag fiSmnmlcmö. 1865. O U K A N I. 19 October. Editie van Woensdag avond 8 uien. De Burgemeester en Wethouders van Ylissingen, Maken bekend, dat op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, de betrekking van eersten hulponderwijzer vacant is, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 600, benevens kost, inwoning enz., ten huize van den hoofd onderwijzer den heer E. G. J. STUART. Zij die vermeenen voor deze betrekking in aanmerking te komen, worden verzocht zich in persoon of met franco brieven bij genoemden heer aau te melden. Ylissingen, den 16 October 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg IS October. In het voorloopig verslag der tweede kamer betrekke lijk de begrooting voor marine, treffen wij o. a. het volgende aan: „In de memorie van toelichting verklaart de minister, dat hij het, in afwachting van het tijdstip waarop de spoorweg en het kanaal door Walcheren zullen zijn vol tooid, ongeraden acht het kostbaar maritime etablis sement te Ylissingen te sloopen. Men vroeg nadere inlichtingen omtrent de bedoeling van deze raededeeling. liet verband tnsschen de slooping der maritime etablis sementen te Ylissingen en den aanleg van den spoorweg door Walcheren was voor velen niet recht duidelijk. De minister had bij zijn optreden de meening voorgestaan, dat de inrichtingen van onze marine te Vlissingen moeten opgeruimd worden. Is hij thans daarvan teruggekomen? Intusschen had men uit de dagbladen vernomen, dat er onderhandelingen met particulieren tot afstand van de werf te Vlissingen zijn aangeknoopt. Men zeide, dat de regeering er evenwel de inrichting tot het bewerken van pantserplateu wenscht te behouden. Wat mag men hier omtrent. aannemen? Wordt werkelijk de ontruiming van het etablissement voorbereid en hoe ver is men daar mede gevorderd In verband hiermede wensebten som migen het oordeel van den minister van marine te ver nemen omtrent de wenschelijkheid om de vestingwer ken van Vlissingen te behouden, dan wel op te ruimen. „Enkele leden waren van gevoelen, dat vooreerst althans het etablissement van Vlissingen moet behouden blijven. Het is de eenige rijkswerf waarop wij groote schepen kunnen bouwen. Meent de minister nog, dat Amsterdam daarvoor in allen deele de geschikte plaats is? Zoolang het kanaal door Holland op zijn smalst niet zal voltooid zijn raag men dit niet aannemen, omdat de groote schepen bezwaarlijk door bet Noord-Hollandsche kanaal te brengen zijn." Verdere bijzonderheden uit dit verslag deelen wij, met die betrekkelijk de overige hoofdstukken der be grooting, later mede. Bij dc kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, het overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot- Britannië, over de maand Augustus en de eerste acht maanden van het jaar 1865. II. M. de koningin der Nederlanden wordt heden te Frankfort verwacht, waar zij bet diner zal gebruiken bij den heer von Scherff, den Nederlandschen gezant bij de bondsvergadering. Z. M. heeft Zaturdag jl. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen baron de Bille Brahe ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant eu gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Denemarken bij het Nederlandsche hof. Veeziekte. Onderscheidene dagbladen hebben onlangs gemeld dat de heer Dele, rijksveearts te Antwerpen, op eigen kosten Zuid-Holland heeft bezocht, om den aard der veeziekte na te sporen. Wij vernemen thans dat, op voorstel van den gouverneur der provincie Antwerpen, den heer Dele al zijne reiskosten door de Belgische regeering vergoed zijn. -- De heer Fr. C. Hekmeijer, leeraar aan 's rijks vee artsenijschool, is, daar zijne tegenwoordigheid aan die school niet langer kon worden gemist, eervol ontslagen als lid der commissie van veeartsen, onder dankbetui ging voor de goede diensten door hem bewezen. fSesioeiniiiKCii eti besluiten. ha ad van state. Op verzoek eervol ontslag verleend aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, generaal- majoor jhr. E. A. 0. de Casembroot, als lid van den raad van state. dijk- en po dd er bestuk en. Benoemd tot dijkgraaf van den Nieuwlandepolder de heer P. Nieuwenhuyze, en in het bestuur van den Pierssenpolder, gemeenten Neuzen en Hoek, tot dijkgraaf de heer J. de Feyter en tot gezworen de heer G. Dess. kerknieuws. *De heer J.C.deVijver, predikant bij deNederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Delfshaven bedankt. De heer C. de Wilde Cz., predikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de hervormde gemeente te Neuzen bedankt. Onderwijs. Met betrekking tot de invoering der nieuwe spelling is dezer dagen door de schoolopzieners in dc provincie Noord-Holland de navolgende circulaire aan de hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen gericht „Op eene bijeenkomst van de schoolopzieners in de pro vincie Noord-Holland, onder voorzitting van den inspec teur van het lager onderwijs, gehouden te Arasterdam den 12 September II., is van gedachten gewisseld over de vraag „of de invoering der zoogenaamde nieuwe spelling op de lagere scholen door het schooltoezicht zou kunnen worden aanbevolen." Bij de uitvoerige bespreking van dit punt bleek het, dat allen die invoering voor het tegenwoordige als ontijdig beschouwden en daarom meenden, haar alsnog te moeten ontraden. De vergadering stemde vol komen in met het gevoelen van de inspecteurs van het lager onderwijs, die in hunne bijeenkomst van den 18 Mei jl. hebben besloten, aangezien men aangaande de spelling nog niet tot genoegzame vastheid schijnt geko men te zijn, daarin geene beslissing te. nemen. Men vindt de notulen van het verhandelde in die bijeenkomst in de Nieuwe bijdragen, ter bevordering van liet onderwijs en de opvoeding, Augustus 1865, bladz. 747 en volgende. Eerst dan, wanneer de taalgeleerden omtrent de meeste eu belangrijkste punten betreffende de spelling tot zekere eenstemmigheid zullen ziju gekomen, mag het school toezicht de invoering der nieuwe spelling op de lagere scholen aanbevelen. Ingevolge besluit der vergadering wordt dit ter uwer kennis gebracht, met verzoek daarvan mededeeling te doen aan uw hulppersoneel." Koloniën. Gisteren ochtend aldus leest men in de mail-editie van het Bataviaasch handelsblad van 21 Augustus, thans met de Engelsche mail aangekomen vertrok van hier eene expeditie, bestaande uit zes oorlogschepen en drie corapagniën, onder kommando van den kapitein luitenant ter zee P. A. van Rees en den majoor van Heemskerk, naar Assahan op de Oostkust van Sumatra, om van den vorst dier landstreek voldoening te eiscben en hem en zijn volk bij weigering daarvan een kastij ding te doen ondergaan, wegens betoonde minachting aan het Nederlandsch oppergezag, waartoe hij naar men beweert door Engelsche avonturiers opgestookt geworden is. Dat die valsche vrienden hem in tijd van nood in den steek zullen laten, is aan geen twijfel onder hevig. Van Sintang valt niets te berichten dan dat de cho lera en andere aanstekende ziekten onder onze troepen vele offers eischen; de staat van zaken aldaar blijft overigens in een even weinig gevaarlijk als bevredigend statu quo. Aan den spoorweg Samarang-Vorstenlanden wordt goed voortgewerkt. Het blijft echter de vraag, of na de laatste aardbevingen die eindelijk schijnen te hebben opgehouden, de verbinding met Willem I over Terapoe- ran wenschelijk geacht worden zal. Mocht daarvan worden afgezien, dan zou de stels verneinende heer Stieltjes met zelfvoldoening kunnen beweeren, dat de thans geprojecteerde spoorweg er in geen geval zoude gekomen zijn, en dat zijn tegenstanders zeer verheugd zijn geweest hun schaamte te kunnen verbergen onder de ruïnen van Banjoe Biroe. De overmoed der zeeroovers in de Chineescho zee gaat zóo ver, dat zij onlangs zelfs een Europeesch barkschip, de Nubia (van Oldenburg), hebben aangerand eu geplun derd. De equipage is gevlucht en het schip door de roovers in brand gestoken. De publieke meening te Singapore dringt aan op het nemen van krachtige maat regelen tegen deze vermetele zeeschuimers. De Javabode meldt dat de berichten nopens den staat der cultures voorde kostbaarste gewassen gunstiger zijn dan verleden jaar. De tabak echter laat, volgens berich ten uit den Oosthoek, veel te wcnschen over. De volks-bibliotheek te Batavia, weleer door het Nut van 'talgemeen opgericht, doch sedert het verval der laatste ook met ondergang bedreigd, is sedert 1 Juli op nieuw geopend en heeft als vroeger gretige en eiken dag in getal toenemende lezers gekregen, waarmede het bewijs is geleverd, dat eene dergelijke inrichting aan eene behoefte voldoet, wier bestaan niet te miskennen valt. De lectuur der bibliotheek wordt tegen een kleine contributie verstrekt, die echter niet voldoende is voor haar onderhoud, noch om die boekwerken aan te schaffen welke wenschelijk geacht worden daarin aanwezig te zijn. De commissie deed daarom dezer dagen een beroep op de welwillendheid van het beschaafde publiek en met milde hand vloeide haar van velen eene ruime onder steuning toe. Gemengde berichten. Gisteren, bij gelegenheid dat aan professor F. Ivaiser te Leiden, Neêrland's beroemden sterrekundige, 't voor- t recht te beurt viel zijn 25jarige vervulling van het hoog- leeraarsambt te vieren, bood dr. Bierens de Haan, namens zijne oud-leerlingen, den jubilaris een keurigen zak- chronometer aan, benevens de werken van Ganss en een pliotografisch album, hun aller portretten bevattende. Zijne tegenwoordige leerlingen vereerden hem een prach- tigen zilveren inktkoker, met het zeer gepast embleem prijkende van Atlas, die de hemelglobe torscht, op welke de teekenen van den dierenriem en de voornaam ste sterrenbeelden zijn afgebeeld. Van wege het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen is te Kampen eene leeskamer geopend voor dienstboden en personen van den arbeidenden stand. Zondag voor acht dagen had de opening plaats met een aanzienlijk getal toehoorders en toehoorderessen. Personen die niet tot bedoelden stand behoorden weiden geweigerd. De eerste proeve bleek derhalve goed ge slaagd. Ook te Nijmegen is nu door het departement, van 'tnuteeneleesinrichting voor den nij verenen arbeidenden stand geopend; tweemaal 's weeks zal het lokaal geopend zijn; er is eene vraagbus geplaatst, waaruit de vragen om de 14 dagen zullen beantwoord worden: zijn er geene vragen te beantwoorden, dan zal er eene voordracht gehouden worden. In de provincie Drenthe zijn elf ambtenaren van den burgerlijken stand doordearrondissements-rechtbank te Assen tot geldboeten veroordeeld wegens verkeerde geboorte- en trouwakten. Het engagement der beroemde Ristori, met den heer Grau te New-York aangegaan om voorstellingen in Amerika te geven, is onderteekend. Zij moet zich den 1 October 1866 met haar gezelschap te New-York bevinden. De beroemde violist Ernst is te Nizza, na eene langdurige ziekte, overlcdeu. Hij was in 1814 te Brunu in Oostenrijk geboren. Men meldt, dat in een berg der Abruzzen eene petroleum-bron is ontdekt, waarvan de qualiteit beter is dan die van de Amerikaansche. De geboorteacte van den zoon van den koning van Portugal is in den Diario openbaar gemaakt; daaruit blijkt dat de prins bij den doop de namen ontvangen heeft van Alphonsus Henriques Maria Lode wijk Peter d'Alcan- tara Karei Humbert AmedeusFerdinand AntoniusMicbel Raphael Gabriel Gonzaga Xaverins Franciscus de Asis Jan Augustus Julius Wolfand Iguacius de Braganza Savoye Bourbon Saksen Coburg Gotha; hem is de titel toegelegd van hertog van Oporto, die zijn vader droeg voor hij den troon beklom. Garibaldi zag zich onlangs door geldgebrek genood zaakt twee Arabische paarden te verkoopen, die te Genua door een zijner voorstanders werden onderhouden. Daar hij eene som van 5000 francs er voor vroeg, deden er zich wel liefhebbers, maar geen koopers op; doch daar inmiddels de schuldeischers bij Garibaldi op betaling bleven aanhouden, kwam er eindelijk te Genua bericht, dat de paarden konden worden overgedaan aan iemand, die er 2000 francs voor geboden had. Doch toen men op het punt was van dien koop toe te slaan, kwam er een tweede brief, tot kennisgeving dat er eindelijk iemand voor den dag was gekomen, die ze voor de gevraagde 5000 francs wilde overnemen en dat derhalve de koop voor 2000 francs, wanneer die nog niet gesloten was, ook niet moest doorgaan. Alzoo werdeu de verlangde 5000 francs or voor betaald. Toen er nu gevraagd werd waar de paarden moesten worden afgeleverd, was het ant woord: „aan den stal des konings." Het bleek nu dat

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1