bij het 2e regement vestingartillerietot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luitenant L. G. Berends, van den staf der artillerie, werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie; bij het 3e regement vestingartillerie, tot majoor de kapitein le klasse E. F. Cox van Spengler, adjudant bij het corps. Op verzoek op non-activiteit gesteld de majoor C. L. T. Iioos, van het 3e regement vestingartillerie, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Onderwijs. Door de provinciale commissie voor het verleenen van acten tot het geven van lager onderwijs zijn Vrijdag nog te Haarlem geëxamineerd 3 candidaten voor den rang van onderwijzer in de Hoogduïtsche taal, waarvan 2 zijn toegelaten; voorts 3 candidaten voor de acte van onderwijzer in de Engelsche taal, waarvan 1 is geslaagd. 5Jarinc en leger. Het etat-major van bet de vorige week te Vlissingen binnengekomen korvet Prins Manrits der Nederlanden, is samengesteld als volgt kommandant kapitein-luite nant ter zee C. L. J. d'Hameconrt, luitenant ter zee le klasse H. O. de Kanter, le officier, luitenants ter zee 2e klasse jhr. C. H. O. van Heemskerk van Beest, G. J. W. Hooghwinkel, jhr. G. Hoeufft, L. A. Walaardt Sacré» H. A. Sirks, E. H. E. van Woelderen, J. P. Hooij, M. A. Medenbach, G. J. Fisscker, adelborsten le klasse H. J. J. Kempe, VV. van Hasselt, G. M. Dolleman, jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, D. J. W. A. G. Coops, H. L. C. Wolterbeek Muller, J. F. Hoffman, A. M. R. Wagner, J. Janse, officier van gezondheid 2e klasse N. C. Slegt, officier van gezondheid 3e klasse, J. O. Harthoorn, officier van administratie 2e klasse J. II. C. ten Hove, scheepsklerk N. W. Lasonder. De luitenant ter zee 2e klasse W. J. Adams, thans dienende op Zr. Ms. sebroefstoomschip de Watergeus, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht, en met den eersten November daaraanvolgende vervan gen door den luitenant ter zee 2e klasse J. Loots; terwijl almede met dien datum de luitenant ter zee 2e klasse J. Piantinga geplaatst wordt op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e klasse A. Peters wordt onder intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, heden geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen; tevens wordt overgeplaatst op Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau de scheeps klerk W. H. Kinmissen, en op de drijvende batterij Nep- tunus de scheepsklerk J. A. Sonneuberg; terwijl voorts de officier van administratie le klasse O. Eschauzier, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, met den 15 November a. wordt op non-activiteit gebracht en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie le klasse E. Lasonder. Ëieiiieng:dc berichten. Wij vernemen dat gisteren avond te ongeveer negen uren, toen eenige officieren uit Vlissingen de sociëteit op de Markt alhier verlieten en zich vrij luidruchtig per rijtuig verwijderen wilden, eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Een dier beeren schijnt zich te hebben verzet tegen een agent vau policie, wiens hulp was ingeroepen en die de orde trachtte te herstellen. Bedoelde beambte werd door dien officier achteruit ge duwd, ten gevolge waar vau hij achterover viel en met gewond achterhoofd en bewusteloos moest worden weggedragen. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Door kapitein Hall zijn nadere sporen ontdekt van de expeditie van John Franklin. Volgens hem is naar alle waarschijnlijkheid de stuurman Crozier, die bij den dood van Franklin als chef optrad, benevens een paar zijner tochtgenooten, nog in leven. Zij hadden een gan- schen winter doorgebracht bij een inlander, die in die streken met zijn gezin op de robbenvangst was uitge gaan. Later was Crozier met zijne twee man zuidelijk getrokken, doch had men niets meer van hen vernomen. De heer Hall beeft beloofd nog meer bijzonderheden mede te deelen. De leekebroeder van St. Agatha, Jan van den Boogaard, die veel van zich heeft doen spreken, is Woensdag te 's Hertogenbosch in het burger en militair gasthuis overleden, volgens de Nieuwe Noordbrabander met de meest volledige gevoelens van berouwen ver driet in 'tbart. Dat blad voegt er bij, dat hij korten tijd voor zijn overlijden eene schriftelijke verklaring heeft opgesteld en afgegeven, waarin hij zijn groot ongelijk erkende en aan de orde, waartoe hij vroeger behoorde, maar waaruit hij op bevel van Rome was uitgesloten, rouwmoedig schuld bekende en om vergiffenis bad. Te Liverpool is per laatste mailboot uit Afrika aangekomen eene dochter van den koniug van Bonny. Deze zwarte dame komt in Engeland om eene Enropee- sche opvoeding te ontvangen. De kleur uitgezonderd, is haar gelaat zeer innemend, niettegenstaande zij eene inboorling is van Afrika's westkust. Door het vuur eener voorbijtrekkende locomotief is eene boeren hofstede in den Anna-Panlowna-polder in brand geraakt en geheel in de asch gelegd; deze brand nam zoo spoedig toe, dat bijna niets kon worden gered. Vrijdag werd te Londen een talrijke meeting ge houden, waarin een voorstel van het gezondheids-comité werd behandeld, strekkende om alle stallen voor rundvee uil. de hoofdstad te verwijderen, met uitbetaling eener schadevergoeding aan de eigenaars. Dit is evenwel met eene groote meerderheid verworpen, op grond dat men ook het melkvee zou moeten verwijderen, hetgeen vooral niet wenschelijk werd geacht, omdat de melk, die per spoortrein of anders per as wordt aangevoerd, onder het rijden te veel schommelt en daardoor lang zoo goed niet is als die rechtstreeks uit de te Londen aanwezige stal len komt. Te Toydoti, nabij Epping, is een huisgezin ten gevolge eener doodelijke ziekte, nagenoeg geheel uitge storven, waarna ook de geneesheer, die deze personen in behandeling had genomen, door de zelfde ziekte werd aangetast en daarna overleed. Men dacht eerst aan cho lera, doch er bestaat veel meer vermoeden, dat die per sonen ziek zijn geworden door de aanraking en behan deling van verschillende voorwerpen, die aldaar in huis waren overgebracht uit eene boerenhoeve, alwaar de runderpest heerscht. De Privy Council beeft een des kundige afgevaardigd om dit geval te onderzoeken. De Weener dagbladen deelen het volgende voor beeld mede van ongehoord bijgeloof: Een Rnmenische boer had gebruik gemaakt van de afwezigheid eener Israëlietische familie, om in hare woning te dringen en een kind van drie jaar, tot dat gezin beboorende, in een zak te naaien met de bedoeling om het in den Donau te werpen. Hij werd echter in zijn opzet verhinderd, op het oogenbïik dat hij zijn afschuwelijk voornemen wilde volbrengen. Voor bet gerecht ondervraagd, heeft hij ver klaard dat het éenige raiddel om zich tegen de cholera te vrijwaren, was een Joodsch kind aan de golven prijs te geven. Dit middel had hij willen aanwenden. Blijkens een daarvan opgemaakt officieel rapport zijn alleen in Bohernen gedurende het jachtseizoen 1864/65 gedood: 1342 herten, 1855 dassen, 587 zwijnen, 9764 reebokken, 488,824 hazen, 6271 konijnen, 6461 vossen, 249 otters, 2262 wezels, 6194 bunsums, 23,109 bunsings, 14,494 eekhoorntjes, 208 egels, 510 knorhanen, 1688 korhancn, 1867 hoenders, 62,174 faizanten, 586,195 patrijzen, 14,415 kwartels, 4811 snippen, 17,452 eend vogels, 1240 reigers, 1811 watersnippen, 3262 duiven, 941 ganzen, 87 arenden, 217 uilen, 9372 wouwen, 8839 gieren, 6741 valken, 8168 nachtuilen en 68,118 eksters. Volgens dat rapport wordt het gewicht van al dat eetbare wild geschat op 3,524,500 kilometers, terwijl alleen de hoornen der herten eene zwaarte van 15,900 kilometers opleverden. Alles te zaraen wordt berekend waardig te zijn een bedrag van 1,000,964 florijnen. De moordenaar van den majoor de Vere is Donder dag middag te Maidstone met den strop ter dood gebracht. Het werk van Renan over het leven van Paulus zal de» 23 dezer bet Jicht zien. Te Pesth heeft eergisteren nacht een ernstige rustverstoring plaats gehad. Ruim 500 personen, bijna alle schrijnwerkersgezelleo, waren re boopgeloopen voor de woning van den architect Ybl, den bouwmeester van het voorloopige parlementsgebouw, met het doel om hem eene ketelmuziek te brengen. De oorzaak hiervan is, dat de heer Ybl, tevens aannemer zijnde van het meubi lair van het bedoelde gebouw, dit bij onderaanbesteding in de hoofdstad heeft doen vervaardigen, omdat het én beter èn goedkooper op die wijze wordt verkregen dan in geval het te Pesth wordt gemaakt. Hierover wilden de scbrijnwerkersgezellen zich wieken. De policie, spoedig ondersteund door de militaire macht, heeft de samen scholing uiteengedreven, alvorens ergerlijker tooneelen hadden plaats gehad dan het verbrijzelen van eenige vensterruiten, Thcrmonic(er§(and. 14 Oct. 's av. 11 n. 51 gr. 15 'smorg.7u.51gr.'smidd.l u.59 gr.'sav. 11 u.53gr. 16 's morg.7 n. 49 's raidd. 1 u. 50 gr. $tatcn-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 October. Ingekomen wetsont werpen en regeeringsbeschciden beuoemïng van rappor teurs aan de orde stelling va n wetsontwerpen. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn 1. twee wetsontwerpen tot wijziging der hoofdstukken VII A en VII B der staatsbegrooting voor 1864 en 2. afschrift dei- te Parijs gesloten internationale telegraaf-overeeukomst. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling der wijze van beheeren verantwoording der geldmiddelen en eigendommen van den staat en van de samenstelling en taak der algemeene rekenkamer, zijn benoemd de heeren Rochussen, Poortman, Begram, van Bosse en van Ileukelom. Maandag, 11 uren, worden behandeld de volgende wetsontwerpen 1. Goedkeuring der overeenkomst met Marocco over het onderhoud der vuurbaak op kaap Spartel; verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1865; tot vaststelling van het nadeelig slot der begrooting van de gestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1863; tot vaststelling der begrooting van den arbeid der gevan genen, dienst 1866; tot afkoopbaarstelling der tienden van het kroondomein; tot toepassing van sommige bepa lingen omtrent de wet ten behoeve van 's rijks kas geheven opcenten op 's rijks jJcrsoneele belasting op het deel van de opbrengst dier belasting, waarover de ge meentebesturen beschikken; en de conclusie over de tusseken Nederland en België geslotenepostovereenkomst. Gemeenteraad van Kicrikw.ee. Zitting vau Zaturdag, 14 October. Ingekomen stukken; adres en beslissing voorstel belastingstelsel. Voorzitter de heer Cau. De notulen worden gelezen en na eene kleine wijzi ging vastgesteld. Wordt, gelezen eene missieve van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van de wijziging der begrooting van de schutterij. Deze is voor kennisgeving aange nomen. Komt ter tafel een adres van ingezetenen dezer ge meente, houdende verzoek dat het voorstel der commissie tot de progressieve heffing vau een hoofdelijken omslag en 20 opet. op de personeele belasting, worde aangenomen. Na voorlezing van dat adres zegt de voorzitter, dat ieder lid zeker op het verzoek zooveel acht zal slaan als hij zal meenen te belmoren. Het voorstel, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, namelijk om den hoofdelijken omslag progressief te heffen, wordt alsnu weder in om vraag gebracht en met 7 stemmen tegen 6 afgestemd. De heer de Jouge, die in de vorige vergadering afwezig was, heeft tegen gestemd. Alsnu komt in behandeling het voorstel betrekkelijk de heffing van opet. op het personeel. Na opening der algemeene beraadslagingen verklaart de heer Koole aan het voorstel der commissie tot het heffen van 20 opet. zijne stem te zullen geven. De heer van der Grijp wenscht dat de commissie het voorstel had gedaan om de opet. geheel te doen vervallen. De heer de Crane stemt hiermede volkomen in en wil alles gevonden hebben door een hoofdelijken omslag.De heer van der Vliet is ook voor afschaffing van al de opet. maar wil niet alles gevonden hebben door een hoofdelijken omslag. Hij wenscht ook een gedeelte van de opbrengst der zelkasch tot dekking der uitgaven te bezigen. De voorzitter en de heer Fokker bestrijden die voor stellen. De heer Fokker zou wenscken 25 opet. in plaats van 20 opet. De heer de Jonge kan zich niet vereeni gen met het voorstel van den heer van der Grijp. Hij wil, dat men met verstand en voorzichtigheid tc werk ga en even als de heer Fokker 25 opcenten behou den. Met het voorstel van den heer van der Vliet kan hij zich in geenen deele vereenigen. Het zou eene schromelijke financieeie verwarring veroorzaken. De heer Goemans vereenigt zich met het gevoelen van den heer de Jonge. De heer Moolenbnrgh zou in het alge meen niets liever wenschen dan dat de opcenten op het personeel geheel vervielen cn kan zich volstrekt niet vereenigen met de 20 opcenten tot 25 te brengen. Hij acht iedere belasting bij wijze vau opcenten drukkend. Na nog eenige discussie wordt in omvraag gebracht: 1. het voorstel van den heer van der Vliet, om jaar lijks /3000 te bezigen van de opbrengst der zelkasch voor hetgeeu tekort mocht komen op den hoofdelijken omslag, als de opcenten vervallen; dit wordt afgestemd. 2. het voorstel van den heer van der Grijp, om de op centen geheel te doen vervallen cn een hoofdelijken omslag van 16,000 te heffen dit wordt mede afgestemd. 3. het voorstel der commissie tot het heffen van 20 opcenten op de personeele belasting, met 9 tegen 4 stem men aangenomen en mitsdien het besluit tot heffing aldus geredigeerd. De verordening op de invordering dier opcenten wordt goedgekeurd. De vergaderiug wordt gedurende 10 minuten ge schorst, waarop het aanwezig talrijk publiek de zaal verlaat. Heropend zijnde komt in behandeling het be sluit tot heffing van hoofdelijken omslag. Op art. 2 stellen burgemeester en wethouders voor als maximum van heffing te bepalen f 13000, terwijl de commissie daarvoor voorstelt 15000 Het araendement der commissie wordt aangenomen. De overige voorgestelde wijzigingen op art. 3—8 der commissie worden afgestemd. Gedurende de behan deling dier artikelen hadden de heeren van Dongen en Landsknegt de vergadering verlaten. Art 9 ondergaat volgens voorstel der commissie eene kleine wijziging. Hierop wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag avond zes uren. VERSLAG VAN GEDEPUTEERDE STATEN BETREKKEI.IJK DEN TOESTAND DER PROVINCIE ZEELAND OVER 1864. (Fervolg.) Rijksmiddelen. De directe belastingen brachten in deze provincie in 1864/1729.16 meer op dan het vorige jaar.— Van de in- en uitgaande rechten en scheepvaartrechten was de opbrengst/35,484.meer. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen dat in 1864 geen scheep vaartrechten, waarvan het bedrag in 1863 38,837.64 was, meer zijn geheven. De verhooging op de overige onderdeden is dus 3,353.64. De accijnsen op suiker, wijn, gedistilleerd, geslacht, zout, zeep, bieren en azijnen wijzen, in vergelijking met 1863, een verhoo ging aan van 114,253.111, die op de steenkolen en turf daarentegen een vermindering van 74,301.02. [Deze vermindering is het gevolg der afschaffing van de belasting op de brandstoffen, welke met 1 Maart is in werking getreden.] De belasting opdegouden en zilveren werken leverde ƒ375,585.minder, de indirecte belastin gen ƒ186,665.25 meer op. Ook domeinen en posterijen toonen een verhoogde opbrengst nande eersten van 107,947.62L de tweede van/5,228.19i. Wat onder hoofdstuk waterstaat betrekkelijk de veren, overvaarten, waterstanden, ijsbezetting, kanalen, vaarten

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2