MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 166. Dinsdag 1865. 17 October. Editie van Maandag avond 8 uren. De Burgemeester en wethouders van Vlissingen, Maken bekend: dat op Vrijdag den 20 October 1865, des namiddags te 2 uren, ten raadhuize dier gemeente zal worden aanbe steed Het bouwen een er gemetselde loods tot stalling van vee, waarvan de voorwaarden ter lezing liggen ter ge- roeen te-sccretarle, terwijl nadere inlichtingen tc bekomen zijn bij den gemeente bouwmeester, door wien de aanwij zing in loco zal plaats hebben daags vóór de besteding des morgens te 10 uren. Vlissingen, den 13 October 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Oirmmlanïi. middelburg 1« October. De tweede kamer beeft in de afgeloopene week onder scheidene wetten en daaronder de nieuwe comptabili teitswet onderzocht. Daartegen zijn velerlei bezwaren ingebracht. Vele leden vereenigen zich in beginsel met de nota, door vijf leden van de algemeene reken kamer ingezonden. Men verlangt andererzijds een zuiver repressief stelsel. Vele bedenkingen zijn tegen het ontwerp, ook wat de ondcrdcelen betreft, gemaakt, eveneens als op de regeling van de werkzaamheden van de rekenkamer. Na de afdoening van eenige ontwerpen van minder belang gaat de kamer tot 7 November uiteen. Uit Zuid Beveland schrijft men ons: „Gelukkig zet men de werkzaamheden aan het kanaal door ons eiland beter voort dan ik mijne mededeelingen. Het volgend overzicht zal uwe lezers hiervan zoo het niet aan mijne bewerking ligt hoop ik, overtuigen. „De haven te Wemeldinge is zoo goed als voltooid. „De sluizen en de sluis-schutkolk aldaar zijn geheel gereed. Het aanaarden der muren en het maken der plateaux gaat met rassche schreden vooruit. „Bjj de schutsluis worden dc muren der kolk, aan beide zijden, ter lengte van 8 en 10 ellen, tot aan de foudaraen- ten ontgraven, om den voortgang der werking, die men daarin heeft bespeurd, zoo mogelijk te voorkomen. Het ontgravene zal met rijs aangevuld worden. Onverklaar baar is bet, dat zulke dikke en sterk gemetselde muren door den aandrang van grond, zooals men beweert, zelfs een haarbreed kunnen overkomen. De werking is, zooals ik u onlangs schreef, merkbaar, doch gelnkkig slechts in geringe mate, heeft geenszins een zorgwekkend aanzien en zal zonder nudeelige gevolgen blijven, indien de oorzaak niet in de fundeering schuilt, wat niet vermoed wordt. „Met het aaneenklinken der aangevoerde sasdeuren en het heien voor de verlenging van een der vleugels is men druk bezig. „Van de sluis tot aan den Bonzijweg, op korten afstand van elkander gelegen, wordt de uitgraving van het ka naal krachtig voortgezet. De onderbouw der brug in dien weg is nagenoeg geheel gereed. Van den ijzeren bovenbonw is het vaste gedeelte op de penanten beves tigd. Het ijzer voor het beweegbaar gedeelte is aange bracht en met het aaneenklinken een aanvang gemaakt. „De brugwaebterswoning. aldaar is uiterlijk zoo goed als voltooid. „Van daar tot aan den rijksweg neemt men de binuen- kanaalboorden af, waarvan de grond met booten verder op gevoerd wordt. „Het vaste gedeelte van de brug aan den postweg rust op de brughoofden. Met het aaneenklinken van het be weegbaar gedeelte is men bezig. Ook is de wachterswo ning aldaar uitwendig schier geheel voltooid. „Van den rijksweg tot aan Vlake keerscht nog al drukte Met tien baggermolens is men met afbaggering bezig. De kanaalboorden worden afgenomen en met rijsbeslag voorzien. De dijken worden onder 't profil gebracht. Veel was er aan dat gedeelte van het kanaal te doen, veel is er gedaan en veel blijft er', nog te doen over* Intusschen gaat men ijverig voort. „Het kanaal krijgt door de afneming der boorden een goed aanzien. „Aan den ijzeren bovenbouw der spoorbrug is nage noeg nog niets gedaan. Aan elke zijde van die brug is echter op de remmingwerken iu het kanaal een zeer wachthuisje gebouwd, waaruit men de bewegingen in het kanaal en op den spoorweg zal kunnen gadeslaan. Van die brug tot aan den Schoorschen Zouteweg hebben schier geene werkzaamheden plaats. „Op de brughoofden in evengenoemden weg is zoowel het vaste als beweegbare gedeelte geplaatst, en is men druk met de voltooiing daarvan bezig. „De brugwachterswoning aldaar is uitwendig nage noeg afgewerkt. „Van daar tot Hansweert wordt hier en daar gebag gerd, kanaalboorden afgenomen, met rijsbeslag voorzien en de dijken onder 't profil gebracht. „Te Hansweert zet men het maken der plateaux, de graving der bermslooten, de heiing voor de verlenging van eene der vleugels en het metselen met bazalt voort. „Het bouwen der sluiswachters-en sluisknechts woning aldaar is reeds goed gevorderd. „De ijzeren deuren zijn daar allen aangevoerd en nage noeg gereedeen is reeds sedert eenige dagen afgemaakt die men toen begonnen is in te hangen, doch daarbij on gelukkig gezonken is. Tot heden heeft men den drenke ling niet opgehaald. De buitenhaven is geheel gereed en met het plaatsen der meerpalen een aanvang gemaakt. De opreden bij de bruggen enz. en het leggender steen en duikers in de bermslooten zijn nagenoeg gereed. „Dc werkzaamheden aldus voortgezet wordende, kan het kanaal, behoudens onvoorziene toevallen, met Juli 1866 voltooid zijn. „En uw oordeel over het kanaal, vraagt ge? Ik waag het er een oordeel over te hebben. De sluizen en kolken^ ik sprak hiervan vroeger reeds met een enkel woord, zijn kolossaal, te kolossaal, zegt men, voor het kanaal, en schijnen bestemd om eerst met den laatsten golfslag der Schelde verloren te gaan. Het kanaal zelf zal, overal de boorden afgenomen eu met rijsbeslag voorzien, alles zins voor de scheepvaart geschikt zijn, eu zeker zal de Nederlandsche schipperij en ook België, de bij ebbe grootendeels onbevaarbare Ooster-Schelde dankbaar voor den Zuid-Bevelandschen waterweg afstaan. „Al de werkzaamheden aan en bij de suatiesluis, die zooveel geld gekost beeft, zijn afgeloopen. Zoo als ge weet is dit gewrocht der edele bouwkunst een geschenk voor de breedo wateiing, die er niet erg op gesteld schijnt, althans toen ik vroeger in mijn ijver mededeelde, dat zij haar had aanvaard, was men erg boos, en vond men zich verplicht tegen die aanvaarding op te komen en ongeroepen te verklaren, dat er van voltooiing geen sprake was, ofschoon toen wel de sluis, doch niet de bij- beboorende werken, was voltooid." De spoovweglijn Almelo Salzbergen zal waarschijnlijk voor het publiek verkeer den 18 dezer kunnen geopend worden, en de lijn ZutphenHengeloden 1 November. De opening der lijn MaastrichtVenlo is op 6 Novem ber bepaald. Te Zwolle zijn de plaatselijke belastingen geregeld als volgt: Op de grondbelasting, gebouwde eigendommen- zullen van 1 Januari a. 40 en op de ongebouwde eigen dommen 10 opcenten worden geheven. Van 1 Mei zullen 25 opcenten van het personeel geheven worden, terwijl door het gemeentebestuur over 4/5 der personeele belas ting zal worden beschikt. Overigens is het bedrag van den hoofdei ij ken omslag gerekend op 12,000 en zal de belasting op de honden ook van kracht blijven. De minister van financiën heeft, betreffende de toepas sing van het tarief van rechten bij invoer van naaima chines en van machines om gaten in papier te boren, beslist dat beide deze soorten van voorwerpen voor de toe passing van het tarief van rechten moeten worden gerang schikt onder den tariefpost gereedschappen, belast met 5 pet. der waarde. De resolutie, waarbij eerstgenoemde voorwerpen onder de fabriekwerktuigen waren gerang schikt, moet dus voor vervallen worden gehouden. Aan eene commissie, bestaande uit de heeren J. Heems kerk Az., M. J. Pijnappel, J. J. Teding van Berkhout, P. N. Muller en L. A. Bienfait, is in de zitting van den gemeenteraad te Arasterdam, van 23 Augustus jl. de taak opgedragen, een rapport uit te brengen over het adres der Amsterdamsche kanaal-maatschappij, gedateerd den 7 Augustus jl., waarbij deze verzoekt, dat de raad zich bij 's lands regcering verklare, omtrent de naar haar inzien voor Amsterdam meest gewenschte richting van den Noord-Hollandschen staatsspoorweg naar de hoofd stad, en wel, zoo mogelijk, de oostelijke overbrugging van bet IJ daartoe aanbevele. De kanaal-maatschappij meent met te meer grond te kannen aandringen dat niet worde overgegaan tot eene westelijke overbrugging, waardoor de scheepvaart op het Noordzee-Uanaal met de belemmering vau eeno tweede of derde brug zou be dreigd wordeu, omdat de oostelijke overbrugging ge makkelijker tot stand te brengen zou zijn; wanneer de regeering haar verzoek inwilligt, dat het aan die maat schappij vrij gelaten worde, het oostelijk IJ, hetzij bij Pampus of wel bij den Paardenhoek, af te sluiten, terwijl zij aanvankelijk de voorkeur geeft aan die laatste rich ting. De commissie heeft vervolgens het verzoek van de kanaal-maatschappij ontvangen, over deze zaak gehoord te worden, en hetzelfde verzoek tot haar gekomen vau het commité van den Noord-Hollandsch-Friesehen spoor weg, aan beide welke verzoeken zij gemeend heeft te moeten voldoen. Iu hare vergadering van 6 Septemb. jl. heeft die saraenspreking plaats gehad. Deze heeft de commissie niet kunnen overtuigen van bet nut der oostelijke overbrugging. In een uitvoerig rapport deelt zij bare bezwaren daartegen mede. De voornaamste zijn dat de weg van Amsterdam naar Zaandam daardoor aanmerkelijk zou worden verlengd en het vestigen vau een centraal spoorwegstation aan het open havenfrout, de plaats, die, zoo als de commissie tracht te betoogen, het meest in aauraerking moet komen, eene onmogelijk heid zon worden. Uit dien hoofde adviseert de commissie aan het verzoek van de Amsterdamsche kanaal-maat schappij niet te voldoen. Veeziekte. De in ons nommer van jl. Zaturdag bedoelde verorde ning, houdende maatregelen ter voorziening tegen de runderziekte, is thans ook vastgesteld door de gemeenten Kondekerke, Biggekerke en Zontelande. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken zijn van het provinciaal bestuur weder opgaven ontvangen be treffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, en wel over de week beginnende den 1 en eindigende den 7 October jl. Er zijn in die week aangetast 764, aan de ziekte gestorven 134, afgemaakt 122 en hersteld 92 runderen, zoodat aan het einde der week er nog 416 ziek waren. Sedert het begin der ziekte zijn aangetast 4084, aan de ziekte gestorven 1421, afgemaakt 844 en hersteld 941 runderen. Bij besluit van den 7 dezev, heeft Z. M.het volgende bepaald: aan alle ambtenaren van 'srijks belastingen wordt opgedragen om te waken voor de handhaving der maatregelen, genomen of nog te nemen Ier bestrijding der tbans heerschende veeziekte; van elke overtreding der tot die ziekte betrekkelijke verordeningen wordt door ben proces-verbaal opgemaakt op den eed, bij den aanvang hunner bediening afgelegd. Uenoeutistsen en hcsluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht H. J. P. van den Steen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij bet regement veldartillerie tot len luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant P. J. Calleniels, van het corps

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1