ten gevolge waarvan deze weinige oogenblikken later i was overleden; zijn geweer had geweigerd en toen hij er een nieuw slaghoedje wilde opzetten was het afgegaan terwijl verscheidene knapen rondom hem stonden. Naar men verneemt bedraagt het aantal baden, aan het gemeente-badhuis te Scheveningen in open zee genomen, 37,000, zijnde 10,000 meer dan het vorige jaar. Aan de andere badinrichting aldaar zijn 5877 baden genomen, Het verval8chen van levensmiddelen geschiedt te Kopenhagen sedert geruimen tijd op zeer groote schaal, zoodat de regeering ernstige pogingen in het werk stelt om het kwaad te beteugelen. Een 80tal winkeliers en kooplieden zijn dezer dagen vervolgd,wegens verregaande vervalsching van koffie en vele andere levensbehoeften. Meu meldt uit Munster, dat het tijdelijke gebouw, in hetwelk de feestmaaltijd zal gehouden worden bij de plechtige viering van het jubilé der vereeniging van Westfalen met Pruisen, geheel gereed is. De kosten van den bouw bedragen ruim 7000 thaler. Men is hiertoe moeten overgaan, uithoofde de zaal in het raad huis, voor eenige jaren met het bepaalde doel gebouwd om groote feestelijkheden op geschikte wijze te kunnen vieren en waartoe destijds ruim 30,000 thaler zijn gebe zigd, niet aan het oogmerk kon voldoen. Verkoopiaigeci ea» »cinall»es»KMÏBiiigeM. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende huizen en erven I. Een huis en erf met tim mermanswinkel en verdere aan hoor ig heden van dien, wijk V no. 56. Verkocht voor 2400. II. Een huis en erve met tuin, wijk V no. 55. Verkocht voor 525. III. Een huis en erve, wijk V no. 33a. Verkocht voor 470. IV. Een huis en erve, wijk V no. 33b. Verkocht voor 525. V. Een huis en erve, wijk V no. 33c. Ver kocht voor 641. Allen staande en gelegen op den Sint Geertruidsweg. VI. Een huis eu erve, staande op den Sint Geertruids-Singel, wijk V no. 31. Verk. voor 475. Jl. Woensdag zijn op de Groote Abeele, gemeente Oost- en West-Souburg, ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen: I. 91 roed. 20 ellen weilanden sprink, gelegen in de gemeente Oost- en West-Souburg. Verkociit voor 1000. II. 1 bund. 23 roed. 10 ellen weiland, gelegen als voren. Verkocht voor 870.76. III. 1 bnntl. 09 roed. 80 ellen bouwland, gelegen in de gemeente Koudekerke. Verkocht voor 801. ThcriiioinctcrslaDid. 11 Oct. 's av. 11 u. 59 gr. 12 'smorg.7u.59gr.'smidd. 1 u. 62gr.'sav. llu. 54gr. 13 'smorg.7 u,50 'snridd. 1 u» 62 gr. ^tatea«gciiccaal. TWiÖEOG KAM UK. Ingediende wetsontwerpen. Regeling van de pensioenen der protestantsche predikanten en predikants-weduwen Art. 1 verklaart dat pensioen ten laste van den staat verleend wordt aan de predikanten der Nederlandsche hervormde kerk, der Evangelisch Luthersche kerk, der Berstehl-evangelisch Luthersche kerk, der Remonstrant- sche broederschap eu van de gemeenten der doopsge zinden. mits de machtiging der regeering verleend zij tot het beroep op de bestaande geldelijke voordeelen van landswege. Art. 2. Veertigjarige dienst, eervol volbracht, bij vijf en zestigjarigen oudeido.u, geeft aanspraak op het volle pensioen. Art. 3. Het volle pensioen is gelijk aan het bedrag van het aan de standplaats verbonden rijkstractement, doch gaat de som van 1800 niet te boven. Wanneer aan de standplaats geen rijkstractement is verbonden, of wan neer dit minder dan 800 bedraagt, wordt het volle pensioen op 800 gesteld. Art. 4. Aan predikanten kan mede pensioen worden verleend ingeval zij na tienjarige dienst, uithoofde vau ziels- of lichaamsgebreken, voor de waarneming hunner betrekking ongeschikt zijn. Art. 5. In de gevallen, bij het vorig artikel vermeld, bedraagt het pensioen voor elk ten einde gebracht dienst jaar 1/40 van het volle pensioen. Art. 12. Het pensioen der weduwen bedraagt een vierde gedeelte van liet volle predikants-pensioen, dat aan de laatste standplaats van den overledene verbon den was. Art. 23. De pensioenen van de thans in dienst zijnde predikanten, die na de invoering dezer wet niet meer van standplaats veranderen, worden, ingeval zij door deze wet vermindering zouden ondergaan, op gelijke wijze als vóór hare invoering berekend. Art. 24. Deze wet treedt in werking den 1 Januari 1866. öuifcmlcmö. A8tfem«eii overu-.seSïê. Ftansche, Duitsche en Engelsche dagbladen blijven hunne beschouwingen leveren omtrent liet doel van het bezoek des ministers von Bismarck aan Biarritz. In het algemeen bevatten deze beschouwingen echter niets nieuws en blijven variatiën op icdeFs bekend thema. Wat intusschen te midden dier gissingen en meeningen aan geen twijfel onderhevig wordt geacht, is dat de Pruisische Richelieu, gelijk hij door sommigen wordt genoemd, door den Franschen keizer ten gehoore is ontvangen. Overi- gens wordt nog uit geloofwaardige bronnen het bericht medegedeeld dat werkelijk het gerucht waarheid bevatte, volgens hetwelk uit de bureaux van het departement des j ministers Drouyn de Lhuys werkelijk eene tweede depêche over de conventie van Gastein aan de diploma- j tieke agenten van Frankrijk bij de Duitsche hoven is I afgezonden. Deze strekte tot verzachting der eerste j depêche, immers tot mededeeling dat de Fransche I regeoriug met genoegen de verklaring omtrent het i provisioneel karakter dier conventie had vernomen. De ininisterieeie organen te Berlijn zijn onuitputtelijk in beleefdheids betuigingen jegens het Fransch gouver nement. Zelfs het rapport, onzen lezers in hoofdzaak bekend, omtrent het ontstaan der cholera, door den heer Drouyn de Lhuys bij den keizer ingediend, levert daartoe j aanleiding. Daarbij werd een congres van de belangheb- j bende Europeesche mogendheden voorgesteld, hetgeen i de hooge goedkeuring van de Nordd. Zeitung wegdraagt, en dit blad doet beweeren dat ook het voorgesteldNovem- ber-congres ter regeling van de hangende quaestiën in j ons wevelddeel een uitmuntend denkbeeld was, waarvan de verwezenlijking alleen mislukt is ten gevolge van „kleingeestigen naijver." I Tot de liberalen, die in Pruisen het voorbeeld van de heeren Twesten en Mommsen niet hebben gevolgd om eene vergrooting van Pruisen ten koste van recht en billijkheid goed te keuren, behoort ook de heer Harkort, lid van het huis van afgevaardigden. Deze ziet in de buitenlandsche staatkunde, door den minister von Bis marck gevolgd, een middel om op het terrein der binnen- landsche politiek allen constitutioneelen zin te vernie tigen. „Ik hecht evenveel aan de macht van Pruisen zegt de heer Harkort als de heeren Twesten en Mommsen, maar ik hecht meer nog aan de handhaving van het recht. Nooit zal ik de voor natiën zoo verder felijke leer aannemen dat macht boven recht gaat en nimmer zal ik den man ondersteunen, die dergelijk be ginsel heeft geformuleerd." Ten slotte op de houding van Frankrijk zinspelende zegt de heer Harfort: Caesar vergeet niets, maar hij weet de gunstige gelegenheid af te wachten. De Kreuzzeitung heeft de beleefdheid den volke mede te deelen dat in de zaak van den hoofdredacteur der Schlesw. Holst. Zeitung, May, welke met eene vrijspraak is geëindigd, geen schaduw van illegaliteit aan de regee ring te verwijten valt. „Zoo komt men u alzoo zegt L'Europe des nachts met de gewapende macht arres teeren, men werpt u in de gevangenis zonder u te zeggen waarvan men u beschuldigt, om u eindelijk na een paar maanden voorden rechter te brengen, welke u wel moet vrijspreken omdat uw misdrijf slechts in het brein van een Zedlitz bestond en al deze fraaie handelingen zijn volkomen legaal en overeenkomstig het begrip hetwelk het feodaal orgaan zich vormt van de wijze waarop in Pruisen recht moet worden gedaan!" Terwijl de heer von Bismarck nog te Biarritz blijft vertoeven, hebben keizer Napoleon en zijne gemalin die plaats verlaten om zich naar Saint-Cloud te begeven de koning en koningin van Portugal zijn te Parijs aange komen en aan het paleis der Tuileriën afgestapt. De vraag of men ook thans geen bezoek meer van den prins en de prinses van Wallis te wachten hebbc, wordt door de dagbladen verschillend beantwoord. Een niet onbelangrijk punt ter bespreking wordt voorts der Fransche dagbladpers aangeboden in do aanstaande reis van graaf Walewsld naar Italië. Sedert toch deze de hooge betrekking van president van het wetgevend lichaam heeft verworven begint hij te behooren tot die staatslieden, welke de hoofdstad niet kunnen verlaten of daarachter worden verschillende politieke bedoelingen gezocht. Toch is intusschen ten opzichte van het. bezoek des heeren Walewski aan Florence niet te ontkennen dat dit in de tegenwoordige omstandigheden in verband kan staan met de quaestie, welke voor het oogenblik de diplomatieke verhouding tusschen de Italiaansche en Fransche regeering beheerscht, de ontruiming van Rome. Het schijnt dat de regeering te Parijs bij koning Victor Emmanuel zeer aandringt om eene allervoorzichtigste houding aan te nemen met het. oog op die aanstaande ontruiming, terwijl men vreest dat de houding van ver schillende dagbladen, welke in die gebeurtenis liet onmiddellijk einde zien van de wereldlijke macht des pausdoms, een zeer verderfelijken invloed op de bevol king zal hebben en eene gisting doen geboren worden, I welke men juist tot allen prij3 wil voorkomen. Het laatste pauselijk manifest, hetwelk men reeds als vergeten beschouwde, heeft aanleiding gegeven tot een artikel vol verontwaardiging van het officieel orgaau te Rome tegen een Fransch dagblad, hetwelk had durven beweeren dat op de vertoogen van den Franschen ambas sadeur de Sartiges een gedeelte der allocutie, hande- lende over cle begrafenis van den maarschalk Magnan, I grootmeester der vrijmetselaren, door den paus zou zijn t weggeschrapt. Het officieel pauselijk orgaan verklaart I dat Pius IX volledige vrijheid bezit en wil behouden om zijne gevoelens te openbaren en ten genoege van andere mogendheden zich in die vrijheid niet zal beper- j ken. Dit laatste wordt dan ook, vooral wat Frankrijk betreft, bij de tegenwoordige verhouding tusschen Parijs i en Rome niet betwijfeld. Het bericht van het overlijden des pauselijken ministers, mgr. de Merode, wordt thans nader door brieven uit Rome gelogenstraft, welke integendeel verzekeren dat deze minister in beterschap toeneemt. De Engelsche dagbladen deelen de diplomatieke cor- respondentie mede, gevoerd tusschen graaf Russell en den vertegenwoordiger der Yereenigde Staten te Lon den, over de door do regeering te Washington geëischte vergoeding voor de schade door in Engelsche havens uitgeruste Zuidelijke kapers aan het eigendom van Ame- rikaansebe kooplieden toegebracht. Graaf Russell wei gert hierbij alle schadevergoeding, doch stelt voor om eene commissie te benoemen, aan wier uitspraak de gedane eischen van de regeering te Washington zouden worden onderworpen. In den laatsten brief van den beer Adams verklaart deze dit voorstel naar Washington te hebben gezonden, doch zeer te betwijfelen of daarin zal worden toegestemd. Te Cork is dezer dagen weder een lid der Fenian- vereeniging gearresteerd met name O'Connell, Ameri- kaansch officier, die brieven en andere stukken uit Amerika van O'Mahony, het hoofd der vereeniging te New-York, naar Engeland had overgebracht. Deze brie ven strekten tot aansporing om, zooveel mogelijk, leden voor de Fenian-vereeniging onder het leger te winnen. Op 5 October is de Storthing van Noorwegen namens den koning geopend. Onder de regeeringsvoorstellen waarvan de indiening daarbij wordt beloofd, behoort ook dat betrekkelijk eene herziening vau de wet waarbij de unie van Zweden en Noorwegen wordt geregeld. Men ziet hierin bevestiging van de geruchten omtrent het plan der regeering te Stokholm om weder, zoo mogelijk, eene Scandinavische unie in het leven te roepen,waartoe bovenbedoelde herziening eene door koning Karei zeer gewenschte aanleiding zou kunnen geven. Berichten uit Athene melden wederom eene wijziging in het ministerie. Drie ministers zijn afgetreden. Een niet onbelangrijke mededeeling wordt voorts uit de hoofdstad der Ionische eilanden aangebracht. Eene groote partij aldaar zou namenlijk het voornemen hebben om zoo mogelijk eene afscheiding van Griekenland tot stand te brengen en een afzonderlijk koninkrijk uit te maken onder bestuur van koning George. Men zal zich herinneren hoe de Turksche grootvisier het plan tot secularisatie vau de goederen der moskeën in Turkije voorloopig niet heeft durven verwezenlijken tegenover de woedende oppositie der geestelijkheid. Thans wordt echter gemeld dat de bij den laatsten brand vernielde huizen op terreinen aan de moskeen toebehoo- rende, krachtens besluit der regeeriug, zullen kunnen worden herbouwd door eu het eigendom blijven van hunne vroegere bewoners, terwijl alleen de grond het eigendom der geestelijkheid blijven zal. In zeer onpartijdige Ainerikaansche mededeelingen wordt op nieuw verzekerd dat de regeering te Washing ton bepaaldelijk heeft besloten om, zoodra de binnen- landsche toestand zulks gedoogt, het re-publikeinsch bestuur in Mexico te herstellen. De berichtgever voegt echter hierbij dat deze regeling der binnenlandsche aangelegenheden nog zeer lang zal kunnen duren, ge durende welken tijd de president Juarez uit eigen hulpmiddelen en hoogstens slechts zeer in het geheim van Amerikaansche zijde ondersteund, zich tegenover de Fransch-keizerlijke troepen zal moeten handhaven. örtaling van coupons. De halfjarige interest bewljzeu verschenen 22 Sep tember 1865. Van de certificaten van Fransche inscrip tion rentende 4 j pet. onder directie van Ketwich Voora- bergh, de Bordes Stijger en wed, W. Borski, worden betaald: de bewijzen van de certificaten a fV. 1000, met 10.43, en die der grootere certificaten in verhouding. De coupons der Fransche certificaten, administratie Hope co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, worden betaald de 4j pet. groot fr. 22.50, verschenen 22 September 1865, met 10.53, en de 3 pet. groot fr. 7.50, verschenen 1 October 1865, met 3.51. Acctijüingcn. Gisteren is te Vlissingen ter reede gekomen de Neder landsche bark Jeolusgezagv. N. J. de Vries, van Batavia bevracht voor Middelburg. Het schip komt heden in het dok om te lichten. De lading bestaat uit 5149 balen koffie, 1539 kranj. suiker en 950 schuitjes tin. ijanöclsbcrtcl]tm. flaraaitmarkicnA euz. Amsterdam 13 October. Raapolie op zes weken 47. Lijnolie op zes weken J 39^. Oostburg 11 October. De aanvoer was heden niet groot en er bestond eenige vraag naar jarige tarwe, nieuwe rogge en dito wintergerst, zoodat <lie artikelen volkomen prijshoudend bleven. Van haver, boonen en erwten werden maar enkele monsters getoond en bleven die door te hoogeri vraagprijs meest onverkocht. Jarige en tweejarige tarwe/8.50 a 9. Puike nieuwe, geuieenere en blauwe tarwe /7.75 a 8. Rogge (nieuwe) 5,50 a 5.70. Nieuwe wintergerst 4.70 a /5.20. Dito zomer 4.50 a 4.75. Haver 2a 3.25. Paarden Uoouen /6 a 6.25. Groene ersvteu /6a/ 8.50. Middelburg 12 October. Even als voorgaande week was de aanvoer, zoowel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren, klein, en ofschoon er algemeen goede vraag bestond, zoo is echter weinig in den handel omge gaan daar'de meeste houders te hoog gestemd waren. Jarige thrwe werd aan vorigen weekpxijs^gevraagd, rogge

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3