In de Staatscourant van eergisteren is opgenomen een rapport der subcommissie wegens den rundveetyphus, onderteekend door den voorzitter G. J. Hengeveld. Omtrent den toestand der ziekte wordt, daarin gemeld dat in Schiedam, Mathenesse en een gedeelte van Keihei de ziekte aan het afnemen blijft. Een ander gedeelte van Kethel, nl. de Holierpolder, bevattende nog 1600 stuks gezond vee, is nog geheel vrij. In Ylaardingen neemt de ziekte bij twee veehouders een weinig toe. Te Ylaardinger-ambacht breidt zij zich in den Broekpolder uit. Evenzoo in Overschie, Schiebroek en Hillegersberg, terwijl zij iu Zevenhuizen en Nieuwerkerk aan den IJsel sterk toeneemt. In Charlois, Ileerjansdam, IJselmonde, Katendrecht, Rozenburg en de omstreken van 's Hage schijnen de enkele ziektegevallen tot staan gebracht. In Barendrecht heeft zich een eerste geval opgedaan. De oorzaken der uitbreiding blijven, volgens het rap port, voor het grootste gedeelte dezelfde als vroeger, terwijl de commissie meent er op te moeten drukken dat de uitbreiding der ziekte alleen is toe te schrijven aan het overdragen der smetstof. Ten aanzien van den aard der ziekte wordt als vroeger opgemerkt, dat alle verschijnselen bij levende en gestor ven dieren wijzen op het besmettelijk en typheus karakter der ziekte. In dezen typhus worden onderscheidene vormen aangetroffen, waarvan de meest algemeene is longentyphus en de exanthematische vorm. Over het algemeen is. de tegenwoordige epizoötie van een zacht aardig karakter. Er bestaan wel voorbeelden van hevig heid en waar het verlies van 75 en 80 pet. en meer bedraagt, doch er zijn meerdere voorbeelden aan te wijzen waar het verlies slechts 30, 40, 50 en 60 pet-, is. De besmettelijkheid ook voor schapen is gebleken door de inenting van drie schapen en een geitje, waarvan de eersten op dit oogenblik allen duidelijk lijden aan den rundertyphus, terwijl het geitje verschijnselen van doorloop heeft. Inentingen op andere dieren zullen nog beproefd worden. Onderzoekingen naar de temperatuur van het darmkanaal zijn aangevangen. De uitkomsten zullen nader worden medegedeeld. Merkwaardig is het verschil in warmtegraad bij eerstbeginnende zieken, beterende en stervende dieren. De microscopische onder zoekingen ter nadere bestemming van den aard der ziekte worden voortgezet. Met betrekking tot de geneeskundige behandeling wordt in het rapport gemeld dat de commissie voortgaat met het aanwenden en beproeven van zoo rationeel mogelijk ingerichte behandelingswijzen. Eenige leden meenen eene gunstige uitwerking te hebben gezien van de inwendige aanwending van kreosoot, van zoutzuur, van zwavelzuur met quinine, zoutzuur in verbinding met snbearbonas en bij doorloop en verzwakking van tormentille, gentiaan, calmus, gember, van ieder gelijke deelen, met lijnzaadwater en bij sterken dooi loop met stijfsel vermengd. Bij deze laatste behandeling zouden 50 pet. genezen zijn. Anderen geven de voorkeur aan carbolzuur, als voorbehoed- en als geneesmiddel, en blijven daarmede voortgaan. Op ae vraag, of ook de veeartseu zei ven overbrengers der smetstof zouden kunnen zijn, geelt de commissie ten slotte aan den minister de verzekering dat de strengste voorzorgen daartegen steeds worden genomen en zij zich nooit naar twijfelachtige gevallen begeven dan gereinigd en met carbolzuurwater gewasschen. Op een bericht dat te Overschie de veeziekte zeer toenam, heeft de minister terstond een onderzoek daar ter plaatse doen instellen. Het bleek hier weder hoeveel, ook voor de uitbreiding die de ziekte neemt waar zij zich eenmaal vertoont, afhangt van de handelwijze der veehouders zeiven en van de verordeningen en hare toepassing. Overschie heeft eene goede verordening, maar de toe passing liet te wenschen. De uitbreiding der ziekte in die gemeente wordt voor een groot deel toegeschreven aan zorgeloosheid der veehouders, die weinig gebruik maken van voorlichting van veeartsenijkundigeu, en aan gebrekkige uitvoering der verordening. Vooral de afzondering van ziek vee bleek zeer onvolkomen, en het slachten geschiedde niet "met de noodige voorzorgen. Ook de keuring van het vleesch was gebrekkig. In dit alles is terstond zoo veel mogelijk verbetering gebracht. (Staatscourant). De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissie van veeartsen, ingesteld bij beschikking van 28 Augustus jl., toegevoegd de heer J. A. Montens, veearts te Zevenbergen. Bij besluit van den koning van België is de in- en doorvoer, zoo ter zee als te land, van schapen, versche schapenvachten, vleesch en dergelijke van schapen afkomstig, verboden. Meer en meer krijgt men te Londen de zekerheid dat er ook een kwaadaardige ziekte onder het wild heerscht. De konijnen zijn er grootendeels door aange daan; de hazen verliezen het haar, terwijl de huid met uitslag en zweeren bedekt is. Het vleesch van de hazen en konijnen, zoowel als van de vogels, is meestal ontstoken. Ifieaoemingcu en besluiten. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1050 'sjaars, aan den majoor-magazijnmeester der artillerie W. H. G. Ernst de Seiwert. Benoemd bij het wapen der artillerietot len luite nant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. T. J. Jans, van het wapen, thans op non-activiteit, met bepa ling dat hij in zijne tegenwoordige positie zal verblijven; bij den staf van het wapen tot magazijnmeester der artillerie le klasse te Naarden de kapitein le klasse J. J. Lannspach, van bet le regement vestiDg-artillerie; bij het regement veld-artillerie tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. J. Schluiter, van het corps; bij het le regement vesting-artillerie tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le lui tenant P. L. Berail, van het regement veld artillerie; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luite nant J. G. van Gennep, van het corps; bij het 3e regement vesting-artillerie tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant B. de Jong, van het corps. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het le rege ment, tot luitenant-kolonel, de majoor M. W. Seelig, van het corps, gedetacheerd als kommandaot van het kolo niaal werfdepot, met bepaling dat hij ook in zijn nieuwen rang met evengemeld kommandement zal blijven belast; bij het 4e regement, tot majoor, de kapitein le klasse L. van den Tol, van den staf der infanterie, adjudant bij de Koninklijke militaire academie; bij het 5e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jhr. P. A. Serraris, van het regement grena diers en jagers; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant A. P. J. Rutten, van het corps. Overgeplaatst in hunnen rang bij het regement grena diers en jagers, de majoor E. Nieuwenhuisen, van het 4e regement infanterie, de le luitenants F. G. Otterbein, van het 6e, A. James, van het 4e, de le luitenant-adjudant L. D. Borel, van het 3e, de le luitenants J. F. Roels en N. van Hille, beiden van het 6e, en G. Luymes, van het 7e regement infanterie. algemeene rekenkamer. Bevorderd tot commies bij de algemeene rekenkamer de heeren M. van Weerden, thans commies-titulair, en A. J. van Ginkel, thans adjunct-commies. belastingen enz. Beuoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en voor de Rijnvaart rechten te Lobitli de heer J. Manden, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leek. Verplaatst jhr. E. J. van Holthe, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Akkrum, in die betrekking naar Maarssen c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Goedereede c. a. de heer G. Overhoff, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Warmenhnizen. Opgeheven bet ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te St. Jacobi Parochie: het dorp St. Jacobi Parochie gevoegd bij het kantoor St. Anna Parochie c.a., en de dorpen Uinnertsgn, Firdgnra en Tzummarum ge voegd bij het ontvangkantoor te Sexbierum c. a., onder beheer van den ontvanger J. W. Holtins; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te St. Anna Parochie c. a., bestaande uit de dorpen Lieve- Vrouwen-Parochie, St. Anna Parochie en St. Jacobi Parochie, de heer J. Tamson, thans ontvanger te St. Jacobi Parochie c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Schagen c. a. de heer W. Th. de Jongh van Arkel, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Glanebrugge. Onderwijs. Door de commissie in Zeeland zijn op den 10 en 11 October nog geëxamineerd 10 personen als hoofdonder wijzer, 1 als onderwijzeres in de Engelsche en 1 in de Hoogduitsehe taal; en toegelaten 3 als hoofdonderwijzer en 1 als onderwijzeres in de Hoogduitsehe taal. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Colijnsplaat is benoemd de heer A. Cense, hulponder wijzer alhier. Dinsdag zijn door de provinciale commissie voor het verleenen van acten voor het lager onderwijs te Haarlem geëxamineerd 22 candidaten voor den rang van hulp onderwijzer, waarvan 5 zijn toegelaten en 17 afgewezen. Mtariotc ei» leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is heden namiddag te twee uren ter reede van Vlissingen geankerd, komende uit Indië. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao is te Vlissingen in het droog dok om, even als onlangs met de Leeuw arden is geschied, te worden nagezien. Vermoedelijk zullen beide schroefstoomschepen bestemming krijgen naar het Nieuwediep. Met den eersten November aanstaande worden op Zr. Ms. transportschip de Heldin geplaatst de adelborsten le klasse H. van den Pauvert, C. Vreede, J. V. Wierdsma, L. Voüte, H. J. F. Mirandolle en J. H. Mijer. Men verneemt dat de navolgende verplaatsingen bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs plaats zullen hebben: de majoor der genie D. G. Andreae, van Vlis singen naar Amsterdam, de kapitein der genie E. A. del Campo, genaamd Camp, van Venlo naar Vlissingen, de kapitein der genie II. II. Rochell van Geertruidenberg naar Venlo, de kapitein der genie J. H. Schafer van Breskeus naar Geertruidenberg. Handelsblad Rechtszaken. Dinsdag heeft de hooge raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, uitspraak gedaan in de zaak van den scheepsgezagvoerder W. C. Kool, requirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal gerechtshof ia Zuid-Holland, waarbij hij veroordeeld is tot vijf jaar tuchthuisstraf, ter zake van diefstal van goedereu, hem als schipper toevertrouwd. De hooge raad heeft het beroep verworpen. Gemengde berichten. Men leest in de Annates du commerce extérieur dat de handelsbeweging der Vereenigde Staten, die in 1860 eene waarde van 762 millioen en in 1864 van 583 millioen dollars vertegenwoordigde, in vier jaren tijds eene vermindering van meer dan 200 millioen dollars heeft ondergaan. Nauwlijks heett men in de Zuidelijke Staten een millioen balen katoen gevonden, in plaats van 2 millioen waarop men gerekend had. De tabak is ook bijna geheel mislukt en de aanstaande katoenoogst met vrijen arbeid zal slechts 400.000 balen opleveren iu plaats van 4 millioen balen, die eertijds jaarlijks werden ingezameld. --De beroemde Engelsche romanschrijver Dickens, die zich gedurende eenigen tijd te Parijs bevindt, is dezer dagen door een zonnesteek getroffen geworden, waardoor eene geheele verdooving bij hem ontstond welke verscheidene uren duurde. Hij is thans in zoo verre hersteld dat hij weder uitgaat. Volgens mededeeling van L'indépendancc Beige zou het aantal cholera-gevallen te Parijs vermeerderen vooral in die gedeelten der stad alwaar de onreinheid en andere omstaudigheden daartoe noodzakelijk moeten leiden. Uit Madrid daarentegen wordt gemeld dut het aautal cholera-gevallen, hetwelk op 9 en 10 dezer zeer vermeerderd was, thans vermindert. LI. Zaturdag zijn op den spoorweg tusschcn Dublin en Kilcock twee spoortreinen iu botsing geraakt, ten gevolge waarvan een 12tal personen lichte kwetsuren hebben bekomen. Uit Bleiberg in Karicthie wordt gemeld, dat de eerste sneeuw aldaar is gevallen gedurende den namid dag van den 4 dezer. Den volgenden dag waren alle omringende bergen met sneeuw bedekt. Eenige dagen geleden zoo meldt men uit Maas tricht verscheen in den Courrier de la Meuse het bericht onzer slachters aan hunne kalanten, dat zij had den goedgevonden den prijs van het vleesch 10 cent per pond te verhoogen. De veeziekte was daar de schuld van. Dit bevreemdde een ieder. Meu houdt het er voor,dat die lieden zeer goede zaken doen; de bedoelde ziekte bestaat toch in Limburg niet; de uitvoer naar België en Pruisen van ons slachtvee is óf verboden, óf zeer bemoeilijkt, zoodat er meer reden tot vermindering dan tot vermeer dering der prijzen bestaat. Maar nu vernemen wij, dat de vleeschhouwers door hunnen maatregel in groote ver legenheid zijn geraakt, doordien dejustitiezichdieudoor gemeen overleg ingevoerden opslag aantrekt, op grond eener van kracht zijnde wetsbepaling, die eene zoodanige coalitie verbiedt en bestraft met gevangenisstraf vau eene maand en eene boete van 500 tot 1000 francs. Nu komt een ongeluk zelden alleen. De slachters met hun nen opslag niet tevredenvoerden in de vorige week hoornvee in, dat zij aan het kantoor der stedelijke accijn sen voor zulk eene lage waarde aangaven, dat de beamb ten het benaderden, voor eigen rekening deden slachten en het vleesch voor veel minderen prijs dan de slachters hebben verkocht. Zondagochtend vervoegde zich aan het bureau van policie te 'sllertogenbosch een jongeling uitde gemeente Uden, zich ter beschikking der justitie stellende. Naar hij met de meeste oprechtheid verhaalde, had hij Vrijdag ter gelegenheid van een bruiloft bij zijne betrekkingen te St. Oedenrode, waarbij, zooals daar gebruikelijk is, geschoten werd, het ongeluk gehad eenen 17jarigen knaap met een geweerschot in het aangezicht te treffen,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2