•ij het uitreiken der medailles alle vertegenwoordigde ïationaliteiten moet complimenteeren, moet men vooral .yne eigene niet vergeten, en wanneer ik mij dan plaats ip het standpunt der jury, zoo moet ik erkennen dat ze nllijk heeft gehandeld met de doeken van Mari ten Kate ■n Léon te bekroonen. De schilderij van den eersten is jene voorstelling zooals wij van hem gewoon zijn, name- ijk een groepje handelende kinderen in een fraai land- (chap. Meestal geeft hij ons een zomer, thans zien wij ,de kinderen van den dorpsmuziekaut" in een winter- andschap, voor eenehnt musiceeren, terwijl een hondje laarbij danst. Gij ziet de voorstelling is niet bijzonder lelangwekkend, doch de figuurtjes zijn zeer naïf van ixpressie, het fraaie winterlandschap geeft een gevoelige int aan het geheel, waarin veel meer harmonie heerscht 3an gewoonlijk in de doeken van dien meester. M. Léon sond twee doeken. Het grootste, wat de medaille weg iroeg, geeft ons: „de ontwinding der heilige wetsrol" jetrokken uit de kerkelijke gebruiken der Israëlieten. Wij ontmoeteden dezen kunstenaar reeds meer op dat terrein. Delevensgroote koppen zijn karakteristiek van uitdrukking, de compositie is goed, het koloriet vooral uitmuntend. Toch zou ik de kleinere schilderij verkie zen „Nog zonder bril." We zien niet anders dan eene oude vrouw, die bezig is eene draad door het oog eeuer naald te halen. Léon heeft daarvan een werkelijk inte ressante schilderij weten te maken. „Veel minder Kan ik mij vereenigen met de bekroo ningen van producten uit den vreemde. Dat toch van de Nederlandsche kunstenaars alleen beoefenaren van het menschelyk beeld bekroond zijn, is billijk, want uit de andere genres is er volkomen absentie van belangrijke gewrochten, wanneer ik wellicht uitzonder een poëtisch landschap van van der Maaten, doch wat reeds op andere tentoonstellingen isafgekeken. De vreemdelingen echter hebben ook in andere genres, met name het landschap ea de dierenwereld, enkele voortreffelijke doeken gele verd. Ofschoon ik het op zich zelf toejuich dat deze keer de beeldhouwkunst eens niet vergeten is, verdient het toch opmerking dat men zich zoo weinig van zich zeken schijnt te hebben kunnen verwijderen, dat nu, dat alle bekroonde schilderijen menschen voorstellen, ook nog een gebeeldhouwd meusehenbeeld daarbij is gevoegd. De bekrooning van den beeldhouwer E. Tiers te Brussel is echter verdiend. Zijn „jonge Napolitaansche yisscher met schelpen spelende" (het bekroonde beeld) is bevallig, expressief van wezen, onberispelijk van vorm, en ook zijne „slavin," hoewel uit den aard minder gracieus, heeft groote verdiensten. „De Belg van Lerius is bekroond en, naar mijne wijze van zien, mocht deze niet overgeslagen worden. Zijne kapitale schilderij, die den prijs wegdroeg, verdient in vele opzichten eene meer opzettelijke vermelding. De naam die hij er aan gegeven beeft, is: „de overwin nende deugd." Ik weet niet of, voor den rechterstoel der morale gedaagd, haar dien naam niet zou ontnomen worden. De vrouw, die hier de deugd vertegenwoordigt, heeft een man met een dolk door het hart gestootenHet gold hare eer, zij heeft geworsteld tot het einde toe niets schiet haar over om die eer te redden dan een moord! De voorstelling is te melodramatisch, ik stem het u volgaarne toe, maar welk eene edele, en evenwel geëx alteerde, welk eene verhoogd-natuurlijke expressie in het j i wezen dier vrouwEu dan dat vleesch, het blanke vleesch eener blonde vrouw, en eindelijk (Nederlandsche kun stenaars, gij kunt er allen een lesje aan nemen!) hoe prachtig, hoe streng en edel is de teekening! En van Lerius behoeft zulke vreeseljjke toestanden niet om aan dacht te trekken, zijne twee andere doeken ademen slechts liefelijkheid en naïviteit. Zijne „vrouw uit Dalé- carlië" heeft een enorm succes, en terecht.' In de natuur zag ik misschien nog schooner oogen, op het doek nimmer! „Het is toch gelikt" merkte een mid delmatig Ilollandsch artist aan. Wat doet het er toe, hoe de kunstenaar er komt? Wij hebben veel te lang gevraagd naar de behandeling, en dan moest het geveegd zijn, geborsteld zooals men zich uitdrukt,dat heette dan Rembrandtique. Ik zou ook uit deze tentoon stelling stukken kunnen aanwijzen, die allerakeligst Rembrandtique zijn. Men meet de afstanden van sterren in het uitspansel, maar wie zal den afstand meten tus- schen Rembrandt en Rembrandtique'? „Wat nu verder de uitspraak der jury betreft, is ze mij volstrekt onbegrijpelijk voorgekomen. Had ik een Fransch figuurschilder willen bekroonen, dan althans veeleer Biard, die een paar wel wat gechangeerde maar toch recht geestige episodes uit het Parijsche volksleven gezonden heeftmaar het in geen enkel opzicht uitmun tende schilderijtje van Bouguerau eene medaille te schenken, dat heeft die heer met recht als niet anders dan een geschenk aan te merken. Verbeeld u „eene behoeftige familie", eene met allernetste lompjes be- 1 dekte moeder met een paar kinderen, de bloote voetjes onberispelijk schoon en fijn, schijnen ongeduldig op de dansschoentjes te wachten, want vol geaffecteerde smart, leunen de bevallige wichtjes tegen de zoo mogelijk nog geaffecteenler moeder, en de al te mooie piramidale groep doet denken aan Grieksche godinnen en godin netjes, die een tableau civant voorstellen van aard se be bedelaartjes, maar, aan nectar en ambrozijn gewend, het rechte begrip er niet van vatten kunnen. In dit stukje is de wansmaak bekroond. „Eindelijk heeft men eene medaille geschonken aan W. Sohn te Dusseldorp, voor zijn „Gemoedelijk onder houd". Het geldt hier een gesprek tusschen moeder en dochter. Het gelaat der moeder is gevoelvol, ik ontken het Diet, maar boe men er toe gekomen is deze schilderij te bekroonen, terwijl daar vlak tegenover een meester stuk hangt, namelijk „Sollicitanten vau li. S. Zimmerman te Mimchen", is mij een raadsel. Hier zijn ook slechts twee figuurtjes op het kapitale doek. Het geldt hier een 1 vader en eene dochter, en zij bet ook op gansch andere wijze dan ginds, de uitdrukking in gelaat en stand dier beide beeldjes ademt niet minder gevoel, wat meer is, fijner tact. Verder houdt echter alle vergelijking op, de verdeeling van licht en bruin, de talrijke accessoires met een verwonderlijk meesterschap behandeld, all es in een woord laat de overigens niet onverdienstelijke schilderij van Sohn verre achter zich. „Het verschijnsel wat men thans ziet is te dikwijls ge zien, om er niet op te wijzen de bekrooning van schil derijen op eene tentoonstelling bewijst niets voor hare waarde. Geen wonder! Wie toch zijn de leden der j»iy? i Een enkel kunstenaar, maar vooral ook vele liefheb bers, mannen die meer uitmunten door hunne liefde voor dan door hunne kennis van de kunst. Hoe in die leemte te voorzien? Door enkel kunstenaars in de jnry op te nemen? Deze maatregel zou, om vele redenen, stellig geen doel treffen. Neen, eene jury die wezenlijk goed zou zijn is, althans zeker in ons land, niet te vinden, en al ware dat ook anders, eene zoo bonte verzameling als eene tentoonstelling van schilderijen is volstrekt on- I geschikt om op die wijze geclassificeerd en geoordeeld te worden. Men schaffe dus veel liever de jury's en de me dailles af en moedige de kunst op andere wijze aan." Veeziekte. Do gemeenteraad van Vlissir.gen heeft eergisteren, op voordracht eener commissie uit de burgemeesters van het eiland Walcheren, eene verordening vastgesteld waarbij alle in-, uit- en doorvoer van runderen, schapen en geslacht rund- en schapen vleesch, benevens alle in- en doorvoer van versche huiden, onbereide wol, horens, ongesmolten vet, dierlijken afval, mest enz. wordt verbo den, voorloopig voor den tijd van drie maanden. Ook is besloten tot het bonwen eener Joods voor het stallen van beesten, terwijl tevens eene wijziging is ge bracht in de plaatselijke verordening voor het keuren van vleesch,zoodat voortaan nietalleen het ter verkoop bestemde, maar alle vleesch bij invoer aan keuring is onderworpen. De gemeenteraad alhier heeft heden een gelijke ver ordening als die te Vlissingen vastgesteld, welke reeds morgen zal worden afgekondigd. De gemeentebesturen zullen tevens worden uitgenoodigd om, bij wijze van ara- pliatie, te bepalen dat het verbod ook geldende zal wor den gemaakt voor geiten. Voorts is besloten dat de tegen 26 dezer bepaalde vee markt alhier tot nader order zal worden geschorst. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een voorloopig rapport aan den minister van binnen- landsche zaken van dr. L. Ali Cohen, die door zijne excellentie is uitgenoodigd de gemeenten, waar of in welker nabijheid de besmettelijke veetyphus heerscht, te bezoeken en aldaar alle inlichtingen in te winnen en onderzoekingen te doen, die ter bereiking van het doel zijner zending dienstig kunnen zijn. In het bijvoegsel van hetzelfde nommer worden op gaven medegedeeld betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, loopende van 24 tot 30 Sep tember jl. Mede wordt daarbij een overzicht gegeven van de sedert het begin der veeziekte in die provincie in het geheel aangetaste, gestorven, afgemaakte en herstelde runderen. Voor zooveel het cijfer der aangetaste honderd of daarboven bedraagt, deelen wij dit hier mede. Te Berkel zijn sedert 30 Augustus aangetast 100, waarvan 26 hersteld; te Delfshaven sedert 19 Augustus aangetast 241, hersteld 42; te Kethol sedert 10 Augustus aangetast 678, hersteld 161; te Matbenesse sedert 25 Augustus aangetast 244, hersteld 37; te Nienwerkerk aan den IJsel sedert 22 Augustus aangetast 107, her steld 7; fe Overschie sedert 22 Augustus aangetast 363, hersteld 90; te Vrijenban sedert 30 Augustus aangetast 158, hersteld 37; te Zevenhuizen sedert 24 Augustus aangetast 125, hersteld 34. Het totaal der sedert het ontstaan der ziekte in Zuid- Holland aangetaste runderen bedraagt 3319, waarvan zijn gestorven 1169, afgemaakt 674 en hersteld 717. ■Benoemingen ca besluite». bukgEMrcesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente 'sHeer Abtskerke, de heer B. Vermande; der gemeenten 's Heer Arendskerke en Heinkenszand,deheer mr. C. van Gitters; der gemeente 's Heerenhoek, de heer W. B. Reraijn en der gemeente St. Maartensdijk de heer J. Luyk, secretaris dier gemeente. li er knie a vps. Bedankt voor het beroep naar Ressen (classis Nijmegen) door ds. T. H. Nahuys, predikant te Biezelinge. Onder trijs. In ons vorig nommer stond in de opgaaf van den uit slag van het examen voor de commissie in Zeeland, dat was toegelaten 1 hulponderwijzeres, dit moest zijn 3. l?!arinc en leger. Volgens een bij het departement van marine ingeko men rapport van den kapitein-luitenant ter zee C. L. J. d'Hamecourt, kommanderende Zr. Ms. korvet Prins Mau- rits der Nederlanden, is die korvet den 26 Augustus jl. te St. Helena aangekomen en zou den 30 daaraanvol gende zijne reis naar Nederland vervolgen. Met den eersten November a. wordt de kapitein ter zee G. P. J. Mossel gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, ter waarneming der betrekking van equi pagemeester der marine aldaar. Koloniën. De Fransche mail uit Oost-Indië is aangekomen. In de daarmede aangebrachte berichten lezen we weder van een expeditie-plannetje. „Binnen weinige dagen, zoo schrijft men aan de Ja va- bode, zullen drie compagniën infanterie van het twaalfde bataillou, onder aanvoering van majoor van Heemskerck, naar de noord-oost kust van Sumatra, en wel naar Siak vertrekken. De bevolking van het rijkje Assahan heeft zich niet ontzien deEngelsche vlag te hijschen en eene kruisboot aan te randen, die alleen door den moed eu de tegenwoordigheid van geest van den controleur de Scheemaker is behouden gebleven." Van een anderen kant wordt gemeld dat weldra een expeditie, bestaande uit zeven oorlogschepen do Djambi, Sindoro en Amsterdam, waarbij zich te Riouw nog vier andere vaartuigen zullen voegen bemand met ruim 500 man, zou vertrekken naar Assahan op de oostkust van Sumatra, om den vorst van die landstreek te dwingen tot onderwerping aan het Nederlandsch gezag, dat hij sinds eenigeu tijd, naar het schijnt opge stookt door vreeraden invloed, heeft uitgetart. Gemengde berichten. Te Kortgene is de 1 djarige zoon van den timmer man W. jongstl. Zaturdag, kort nadat bij zijne woning had verlaten, levenloos te huis gebracht. Men vermoedt dat hij, door eeu aanval der vallende ziekte, waaraan hij van tijd tot tijd leed, in eene ondiepe moddersloot voor over is gevallen en gestikt. - Gisteren, zoo schrijft men aan de Arnhemsche cou rant, onder dagteekening van 8 October uit Zeveuaar, i werd hier een der onlangs door Pruisen genomen maat- regel tot weering van de veeziekte, gestrengelijk toege- 1 past. Een aanzienlijk persoon, men zegt de voormalige I groothertog van Toscane, keerde met zijne gemalin over Nederland naar Weenen terug. De dame had een fraai i schoothondje bij zich, dat zij met zich wilde medenemen, maar de Pruisische ambtenaren hielden zich aan hunne instructie. De invoer van alle dieren is verboden en of I de hooge reizigers en vooral zijne dame ook alle waar- j borgen aanboden en verklaarden dat geen geldelijk offer i hun te hoog was, de ambtenaren kenden allen hun plicht. Maar tl est avec le ciel des accommodemenls; zelfs met bet Pruisische gouvernement kon men in schikking treden er werd geseind naar Berlijn en van daar moet toestem- I ming zijn gegeven om ten gunste van het schoothondje der prinses een uitzondering te maken op de wet tot I weering van de veeziekte. Te Augusta, in den staat Maine (Noord Amerika), heeft den 16 September 11. een vreeselijke brand gewoed, 1 die naar alle waarschijnlijkheid aangestoken is. Meer dan 40 gebouwen, door meer dan 100 personen en firma's als kantoren gebruikt, zijn eene prooi der vlammen ge- i worden, en daarmede twee hotels, het postkantoor, het telegraafbureau enz. Ook zijn de gehouwen van al de banken daar ter stede verwoest, doch men heeft de papieren en geldswaarden kunnen bergen. De schade I wordt op een half millioen dollars geschat. Dr. Worms, eerste geneesheer aan het militaire j hospitaal du Gros-Caillou te Parijs, vestigt de aandacht der geneeskundigen op een middel, door hem met het beste gevolg bij cholera lijders aangewend. Hij geeft den raad bij dergelijke gevallen minerale zuren aan te wenden; 1 3, 4 of 5 wichtjes geconcentreerd zwavelzuur op een 1 aftreksel van een kilogram salnb, waarbij eene of andere stroop gevoegd wordt. Men dient den lijder van uur tot uur een vol glas toe en laat hem daarna den mond spoelenslechts zelden behoeft men tot vier glazen te 1 geven. Al de onrustbarende verschijnselen verminderen I na korten tijd, alleen de braking houdt aan, welke echter I geene vrees behoeft in te boezemen; dadelijk nadat de 1 lijder beeft overgegeven, wordt hein weder een glas limonade toegediend. Te gelijkertijd kannen witte en champagne wijn en ijs gegeven worden, maar geen bran dewijn. In gevallen van cholerine, welke aan alle andere behandeling weerstand boden, gaf dr. Worms met nim mer uitblijvend goed gevolg den lijders limonade van drie of vier wichtjes zwavelzuur op 1000 wichtjes regen water, waaraan hij 150 wichtjes frambo zen- of keuken stroop toevoegde. Blurgerlïike stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den I 8 dezer: H. M. Ilennequin, joi. 25 j. met M. j. Pieterse, jd. 22 j. A. P. Arnoldus, jm. 22 j. met E. C. Bautzjd. 30j. (Van 30 September tot 7 October.) Vlissingen. Gehuwd: M. J. Ockerse, jm. 23 j. met M. S. lloelandt, jd. 24 j. W. Poley, jm. 24 j. met C. C. J. de I Kaart, jd. 27 j. M. Vis, jm. 27 j. met S. Koppejan, jd. 25 j. Bevallen B. M. Callcnfels, geb. Büsken, z. (J. A. Torino, J geb. Adams, d. M. Aelrichs, geb. Boulboulle, d. N. Gue- don, geb. Speckens, z. E. II. Geil!, geb. Eijsberge, d. I W. Koole, geb. Stroo, z. M. J. Garcia, geb. Meijer, z. I Overleden J. P. Pluijmers, d. 3 w. W. A. D. van Bie- men, z, 10 w. K. Damen, vrouw van J. Beenhouwer, 58 j. A. Cracau, z. 4 ra. Goes. Gehuwd: M. Stieger, weduwn. 62 j. met J. Ke gel, jd. 31 j. C. Hoek, jra. 26 j. met E. Biersteker, jd. 26 j. Bevallen A. Blaanbeen, geb. Kakebeeke, z. Overleden: C. B. Polfliet, circa 1 jaar. Zierikzee. Gehuwd: C. Verboven, weduwn. 48j. met P. Schulink, weduwe 34 j. i Bevallen: M.Ribbens, geb. de Neeff, d. E. de Koning, geb. Kaashoek, z. W. van Sas, geb. Cornelisse, d. J. M. Leijdekkers, geb. Smits, d. C. Loene, geb. v. d. Stolpe, d. (levenl.) I OverledenW. ten Haaf, man vau T. Timmerman, 73 j.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2