I Met betrekking tot den brand, welke Konstanti- uopel dezer dagen zoo vreeselijk heeft geteisterd, meldt men van daar, dat hij 19 uren onafgebroken heeft ge duurd, alvorens het mogelijk was hem te bedwingen. Zeven moskeen, eene Griekse he en eene Armeenisehe kerk, het monument ter eere van sultan Mahmud opge richt, een 10;al badhuizen met ruim 500 woningen zijn eene prooi der vlammen geworden. De sultan is gedu rende een geruimon tijd op de plaats van het onheil ge weest, om pogingen te doen tot afwending van het gevaar en de ministers zijn tegenwoordig geweest tot dat de brand was gebluscht. Terstond hebben zich coinitees gevormd, om de vele duizende ongelukkigen, die alles hebben verloren, bij te staan. De sultan heeft aan do 'hoofdcommissie onverwijld '25,000 Ttirksche pouden be schikbaar gesteld tot ondersteuning der noodlijdenden dit voorbeeld is door de ministers en andere personen gevolgd. De toestand van de geteisterde inwoners dier hoofdstad is des te bedroevondcr, omdat de cholera eerst voor weinige dagen is bedwongen, na gedurende vele weken de hevigste verwoestingen te hebben aangericht. De aangerichte schade wordt op 40 millioen fl. begroot. Het terrein, door den brand verwoest, heeft eene lengte van 11 Eng. mijl. ('2000 Ned. ellen) bij A Eng. mijl breedte. Gedurende de laatste twintig jaren zijn verschei dene honderden schepen vergaan binnen vier of vijf mijlen van kaap Spartel (liggende in de provincie Fez, in Marocco) omdat het lage land zuid waai ts werd aan gezien voor den ingang der Middellandsche zee. Het is zeer waarschijnlijk, dat, indien daar in 1861 eene vuur baak luidde gestaan, men ook het verlies der Nederland- sche stoomboot Anna Paulowna niet zou hebben te betreuren gehad. Dientengevolge werd de oprichting van een vnurtoreD aldaar zeer wènsehelijk geacht in het algemeen belang der scheepvaart en is zulk een toren daar vervolgens op last en op kosten van den sultan van Marocco door een Franschen genie-officier gebouwd. De sultan wilde zich echter niet met het onderhoud belasten, daar hij geene oorlogs- of handelsinarine bezit, en daarom hebben zich de voornaamste mogendheden (Nedeiland's aandeel zal ongeveer 1500 francs bedragen) met elkander vereenigd om ten hunnen koste het licht en den toren te onderhou den. De gezamenlijke kosten worden op slechts 15,000 francs 'sjaars geschat. Thermometers tan tl. 30 Sept.'s av. 11 u. 59 gr. 1 Oct. 'smorg.7 u. 58gr.'smidd.l u. 69gr.'sav. 11 u.58gr. 2 's morg. 7 n, 52 'smidd. 1 u. 70 gr. öuitrnlcmD. Algemeen overzicht. De Pnrijöche dagbladen verzekeren dat keizer Napo leon reeds in de volgende week in zijne hoofdstad wordt terugverwacht en daar deze spoedige terugkomst uit Biarritz in strijd is met de meeste vroeger verspreide geruchten, levert dit stof genoeg voor eene nieuwe teeks van voorspellingen. Eenige dagen geleden heette het dat er te Biarritz belaugiijke conferentiën zouden plaats hebben tnsschcn keizer Napoleon en den heer von Bismarck, waarvan Europa weldra ingrijpende resultaten zou bespeuren. Thans beweert men dat keizer Napoleon te Biarritz niet te zamen wil zijn met den minister von I Bisinaick en eene zeer vijandige houding tegenover 1 Pruisen zal aannemen, wanneer liet zijne inlijvingsplan- j neu ten opzichte van Sleeswij k-Holstein niet mocht opgeven. Zonder van dit laatste wederom hier het onaanneme lijke te willen aantoonen. vermelden wij dat in Pruisen I zeiven en wel bij de liberale partij die inlijvingsplannen ondersteuning beginnen te vinden. Ouder meer blijkt I dit uit een brief door het bekend en vermaard lid van j het huis van afgevaardigden aan den voorzitter van het I zoogenaamd comité der zes en dertig, hetwelk te Frank fort door eene vergadering van vertegenwoordigers uit de verschillende Duitsche staten, een afkeurend votum heeft uitgesproken over de Pruisische staatkunde tegen over de Elbe-hertogdomincn. Ia dezen brief heeft de heer Twesten de oorzaak opgegeven van zijne weigering om aan die vergadering deel te nemen. De liberale brief schrijver toont daarbij weder geheel Pruis te zijn en vóór alles zoowel als' door alles de uitbreiding van het grondgebied der monarchie te verlangen. Wel wordt ten opzichte van dit d oor alles getransigeerd en tx-acht men de beschuldiging te ontgaan van adhaesie aan „het doel heiligt de middelendoor te wijzen op de wenschelijk- heid om de bevolking zelve te raadplegen, maar dit wordt in alle gevalle niet als voorwaarde gesteld van de goedkeuring des heeren Twesten. Volgens mededeclingen uit Berlijn zou trouwens dit denkbeeld eener volksstemming in de Pruisische regee- ringskringen weder meer en meer op den voorgrond treden. Dan zon dus de liberale partij ai hare wenschen te dezen opzichte vervuld zien en wellicht zou de ver nietiging van Sleeswijk-Holstein alzoo voor het oogen- blik tot brug kunnen strekken over de gapende klove welke de progressistische partij en de aanhangers van den heer von Bismarck van elkander scheidt. Dat de minister von Bismarck alzoo minder dan ooit schroomt om zijne inlijvingstheoriëa te doen verkondigen is vrij natuurlijk. Zoo lezen wij in een zijner organen, de Publicist, dat de heerschappij van Pruisen zich in Duitschland moet uitstrekken tot aan dc linie van den Main. Van een Duitsch parlement of van het Duitsche volk heeft Pruisea echter ter bereiking van dit doel niets te verwachten, want, zegt de Publicist, de uitdruk king „het Duitsche volk" is slechts een gedachtcnbeeld Daarom moet Pruisen zich ook niet bekommeren om de oppositie der kleine Duitsche vertegenwoordigingen, welke Blechts redevoeringen honden, maar ongeneigd zijn om te handelen. „Bestaat er geene mogelijkheid ora Pruisen's gezag uit te breiden tot aan den Main door eene minnelijke schikking met Oostenrijk dan zegt het officieus orgaan moet Pruisen niet terugdeinzen voor een oorlog met dien staat. Onze politiek moet zijn: een in Pruisen opgelost Duitschland en, op die wijze, een Duitschland geworden Pruisen." Oostenrijk is intusschen geheel en al vervuld met de laatste poiitieke proefnemingen van keizer Frans Jozef en het ministerie Belcredi-Majlath, terwijl overigens, behalve de financieele nood, een nieuw gevaar de regee ring te Weenen aan de zijde der Baliaansche grenzen begint te naderen. Naarmate de termijn tot ontruiming van Rome door de Fransche troepen ten einde spoedt en alle Fransche dagbladen in koor verzekeren dat die bezetting geen enkelen dag na den gestelden termijn in de Pauselijke hoofdstad zal blijven, begint de regccring te Florence te denken aan den toestand welke dan zal worden geboren. Volgens de thans gevolgde politiek zal men beginnen met den weg van onderhandeling met paus Pius in te slaan en begrijpt zeer goed dat in der gelijk geval alle expeditiën van Garibaldianen moeten worden voorgekomen. Men zoekt daarom de publieke opinie in Italië zoo te leiden dat zij hare aandacht wendt naar de Venetiaansche grenzen, op welk grondgebied eenige manifestatiën met, Orsini-boinmen in den laatsten tijd de Italbianscbe regeering reeds zeer te stade komen. Zonder verwikkelingen met Oostenrijk te provoceeren mag men echter verwachten dat de regeering te Florence door eenige manifestatiën tegenover Venetië beproeven zal om ten opzichte der Romeinsche q mestie de rust te bewaren. Te Rome komen nu en dan eenige elders aangeworven manschappen aan, welke bij de pauselijke troepen wor den ingelijfd. Overigens heeft de paus in het laatste consistorium zich eenige heftige uitvallen veroorloofd tegen de vrijmetselarij, waarvan het doel is, volgens den kerkvoogd, ora „de" kerk te gronde te richten en de regeeringen omver te werpen. De paus betreurde het dan ook dat deze vereeniging in de verschillende rijken van Europa mocht bestaan en eindigde met plechtig den banbliksem te slingeren tegen de vrijmetselarij in het algemeen en tegen allen die daarvan deel uitmaakten of verdedigden in het bijzonder. Eergisteren zijn verschillende te Dublin gevangen genomen Fenians verhoord geworden, waarbij reeds aan vankelijk schijnt gebleken te zijn dat die vereeniging niet zulk eene macht bezat als sommige dagbladen dit wel doen voorkomen. Uit Athene zijn de laatste tijdingen slechts de herha ling van vorige. .Men blijft in Griekenland steeds strijd voeren tegen de rooverijen en tegen den financieelen nood. De losprijzen, welke op de hoofden van verschil lende bekende roovers gesteld zijn, werden dezer dagen voor een deel verdubbeld en de meest geschikte officie ren worden naar de provinciën uitgezonden om de brandstichtingen en plunderingen tegen te gaan. Wat het financiewezen betreft wordt op het budget voor het volgende jaar eene belangrijke vermindering der uitgaven te gemoet gezien. Nog behoort te worden vermeld dat in de Grieksche hoofdstad door zekere partij dezer dagen een adres in omloop is gebracht, waarin bij koning George werd aangedrongen om de constitutie op te hef fen en dc vertegenwoordiging te ontbinden. Koning George, hiervan onderricht, heeft echter aan deze partij zoowel als aan zijne ambtgenooten in Europa eene zeer leerrijke les in constitutioneel staatsrecht gegeven. Hij verklaarde dergelijk adres niet te willen ontvangen daar hij „niet het minste recht had om eenige wijziging in de constitutie te weeg te brengen, veel min om deze te schorsen of op te heffen." De gisteren avond te Londen ontvangen berichten uit New-York melden dat de toestand in sommige zuide lijke staten reeds aanmerkelijk is verbeterd en op ver schillende plaatsen in het Zuiden blijken worden gegeven van sympathie voor de staatkunde van Johnson. Overi gens hebben er nu en dan nog botsingen plaats tusschen blanken en negers. Dit was nog weinige dagen voor do afzending dezer tijdingen te Rockett's Ground in New- Orleans het geval geweest, waarbij verschillende perso nen gekwetst werden cu de gewapende macht de orde moest herstellen. Deze Amerikaansche tijdingen maken voorts melding van Fenians-manifestatiën, waarbij de meeste redenaars zich verzekerd verklaarden dat weldra het uur van Ier- land's bevrijding zou slaan en dit gewest binnen korten tijd eene republiek zou vormen. Ten slotte ontleeneu wij aan (leze berichten de mede- deeling dat Juarez pogingen aanwendt om zich de onder steuning van de bevolking der Vereenigde Staten te verschaffen. Éjanöels beviel) ten. Meeltrapjrrijzen. Rotterdam 2 October. Goede qualiteitwerd gevraagd; er had eenige handel plaats. C«raamiiarkten enz. Amsterdam 2 October. Raapolie op zes weken 47^. Lijnolie op zes weken /41?. Rotterdam 2 October. Bruine boonen waren 25, witte boonen 50 cent hooger. Ax el 30 September. Tarwe ƒ8.15 a 8.60Rogge 5.25 jlyÖ.60; Wintergerst ƒ4.65 ;l/4.90; Zomer dito 4. a 4.30; Haver ƒ2.80 a ƒ3.55; Paardenboonen ƒ5.60 a ƒ6.05 Bruine boonen f 9.80 a 11.20; Groene erwten ƒ6.05 a 6.75; Gele dito 6.05 a 6.55; Grauwe dito 7.45 a ƒ7.95Boekweit 4.85 a 5.15. Prijzen van effecten. Amsterdam 2 October 1865. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld 2^ pet. 61| dito dito dito 3 72 dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 4£ België. Certificaten bij Rothschild 2J Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 98^, Certific. Hope co4 68 Oblig. dito 1855,6e serie 5 82£ dito dito Leening 1860 4J 85 Certificaten 6 43 j Aand. spoorweg191 Polen. Schatkistobligatiën4 67 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58 dito 1847/1852 2£ 29£ dito rente Amsterdam5 79| dito nationale5 61 g Bankactiën 3 841 1 Italië. Leening 18615 60J I Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 39Ï dito3 thans 2^ 39| Amortisable schuld Portugal, Obligatiën 1853 3 45g dito 1856—1862 3 r 45? Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)6 46£ Vereen. Stat. dito (1882) 6 72 j Illinois. dito7 76 Mexico. dito 3 25 g Grenada. dito afgestempeld4? 15? Venezuela dito 3 Rusland obl. 5 pet. 1864 a /T000 94 Brazilië nieuwe leening 5 pet. 76 (V Jlöturtrut tin. Op den 28sten September 1865 overleed alhier plotse ling, in den ouderdom van ruim 83 jaar, de Weledelge boren Heer JOH AN JACOB PAT1JN, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Oud-Rijks-ontvanger en Oud-Luiteuant-kolonel der dienstdoende Schutterij, 's Gravenhage, 29 September 1865. Heden overleed te Delft, in den ouderdom van 41 jaren, ADRIANA VAN HOUTE, geliefde Echlgenoot van A. LAUTERBAK. Middelburg, 30 September 1865. Algemeene kennisgeving. Het Kindje, den 29 September ons geschonken, werd ons nog dienzelfden dag door den dood ontnomen. J. A. VAN PUFFELEN. Goes2 Oct. 1865. J. II. VAN PUFFELEN, geb. van Maldegem. Voor Volwassenen die nog niet lezen kunnen en voor Jongelieden boven de 13 jaren, die dat wenschen te onderhouden, wordt grain onderwijs gegeven in de Zondagschool, des Zondags middags en gedurende het winterseizoen tevens des Woensdag avonds. Adres bij den Hoofdonderwijzer GOUKA, Langendelft. Heden den 27 September 1865. Ileb ik ondergetee- kende WILLEM ZOELLER, Deurwaarder bij de Arron- dissemeuts-Rochtbank te Middelburg, wonende aldaar, als zoodanig over dit loopende dienstjaar behoorlijke aangifte voor patent gedaan hebbende. Ten verzoeke van JOHANNES MARINUS VAN DEN DRIESSEN MAREEUW, Rijkstelegrafist der tweede klasse wonende te Neuzen, ten effecte dezes verkiezing van woonplaats doende te Middelburg, ten Kantore van den Heer HUBERTUS REKKER, Procureur bij de Ar- rondissements-Rechtbauk, zitting houdende te Middel burg, wonende aldaar in de Bogaardstraat, wijk D no. 34/35, die in dezen door den requirant als zijnen Procu reur is aangesteld en dan ook als zoodanig voor hem in rechten zal occupeeren. En uit krachte van een vonnis door de Arrondissements-Rechibank te Middelburg op den 13 September 1865, gewezen op de daarvan afge- geveue expeditie geregistreerd. Tea twccdcnmalc gedagvaard JACOBUS VAN DEN DRIESSEN MAREEUW, wiens tegenwoordige woon- of' verblijfplaats onbekend is, doch laatst gewoond hebbende te Middelburg, diens volgens voor hem mijn exploit doende bij aanplakking aan de voorname deur der vergaderplaats van gemelde Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, mitsgaders aan het Raadhuis dier gemeente als de laatst bekraste- woonplaats zijnde van den Gedaagde, terwijl een Afschrift van dit exploit heb overgegeven aan dë.ll Edel Achtbaren Heer pffioter van^Justitie bi) gemelde f .•Vev

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3