'MIDDELBURGSCIIE COURANT. j\r m Dinsdag 1865 3 October. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 3 October. Sedert 1850 tot en met 1865 (voor zoover het is ver streken) is een nominaal bedrag van f 258,611,557.36 onzer staatsschuld geamortiseerd, waartoe eene effectieve som van f 15)2,903,407.18 besteed is. De rentelast is daardoor gedurende dat tijdperk met f 7,994,694.23] verminderd, doch bedraagt thans nog altijd bijna 28 mil- lioen gulden. Voor het volgende jaar denkt de regeering weder minstens 14] millioen tot verdere schulddelging te besteden. Vijf leden der algeraeene rekenkamer (de keeren Gevers, vanFridagh,Fievez, Pfister en van Zuylen), heb ben bij de tweede kamer eene nota ingediend, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot regeling van de samenstelling en de taak der rekenkamer en tegen dat op 's rijks comptabiliteit, van welke beiden zij het eene artikel na het andere nagaan en de meeste bestrijden. In den geleidenden brief laten zij zich over die ontwer pen in sterk afkeurenden zin uit. „In plaats van eenvou dige, beknopte, voor elk verstaanbare voorschriften, die, alle naar éeu doel gericht, zich onderling steunden en verklaarden en dus gezegd konden worden op een wel afgerond stelsel te rusten," zoo spreken zij, „troffen we daarin, onder enkele nuttige verordeningen, veel duis ters eu overtolligs aan; ingewikkelde en zelfs verderfe lijke bepalingen, die, veelal reglementair en naar ver schillende, soms strijdige doeleinden gericht, en dus zonder samenhang, aan geen stelsel, of wat den naam van stelsel verdient, te toetsen waren." Als conclusie van het gansche betoog, achten zij de wetsontwerpen onaannemelijk. De twee andere leden der rekenkamer, de beeren Hora Siccama en Nahuys, hebben aan dezen stap geen deel genomen. Wij vernemen dat een der muren van de sluis- schut-kolk te Wemeldinge, aan 't werken en reeds merk baar overgekomen is. Uit Zierikzee schrijft men ons van 30 September „Heden had in eene buitengewone zitting der arrondis- sements-rechtbank alhier op plechtige wijze de installatie plaats van jhr. rar. M. J. Schuurbeque Boeije als voorzitter dier rechtbank en nam mr. A. J. F. Egter van Wisse- kerkc, op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen, een treffend afscheid. De officier van justitie requireerde, na eene hartelijke toespraak tot den aftredendeu en nieuw benoemden voorzitter, de voorlezing der acfen van ont slag, benoemingen beëediging. Daarna nam rar.Egter het woord, wees op het zeldzame dezer plechtigheid, instal leerde den nieuw benoemde en richtte tot de leden dier rechtbank, den officier en substituut-officier, den griffier en substituut-griffier, en de leden der balie een hartelijk woord tot afscheid. Vervolgens nam de geïnstalleerde mr. Boeije het woord, die zich mede tot de verschillende rech terlijke ambtenaren wendde en ook een hartelijk woord tot mr. Can, burgemeester, vroeger lid dier rechtbank, sprak. Namens de balie hield mr. J. P. N. Ermerins een gepaste toespraak tot den geïnstalleerde en den aftre denden voorzitter, waarmede deze plechtigheid, die door vele belangstellenden werd bijgewoond, was geëindigd." Onlangs zijn de ratificatiën uitgewisseld van het tus- schen Nederland, Baden, België, Denemarken, Frankrijk, groothertogdom Hessen, Italië, Porugal, Pruisen, Spanje, Wurtemberg en Zwitserland gesloten verdrag tot ver betering van het lot der gewonden bij de leger3 te velde in oorlogstijd. De ambulances en militaire hospitalen zullen als onzijdig erkend en door de oorlogvoerenden geëerbiedigd en beschermd worden. Het daaraan ver bonden personeel, waaronder begrepen zijn de inten dance, de geneeskundige dienst, de administratie, de dienst voor het vervoer der gewonden, alsmede de aal moezeniers, zullen, in de uitoefening hunner bediening, in die onzijdigheid deelen. Al deze personen zullen, zelfs na de bezetting door den vijand, met hunne dienst kunnen voortgaan of naar hunne corpsen mogen terug- keeren. De inwoners, die hulp aan gewonden verstrekken, zullen geëerbiedigd en in vrijheid gelaten worden; ieder gewonde, in eene wouing verpleegd, zal aan deze tot vrijwaring strekken, en de bewoner van dat huis zal worden vrijgesteld van de huisvesting van troepen, als mede van zijn deel der oorlogslasten die mochten worden opgelegd. De gewonde of zieke militairen zullen zonder onderscheid van nationaliteit verpleegd worden; degenen, die na hunne genezing ongeschikt voor de dienst bly- ken, zullen naar hun land worden teruggezonden,terwijl de overigen evenzeer zullen kunnen teruggezonden j worden, op voorwaarde van de wapens gedurende den oorlog niet weder op tc vatten. Het onderscheidend tee- ken voor de hospitalen zal eene vlag en voor de boven genoemde beambten eene armplaat zijn, die beiden een rood kruis op een witteu gmnd vertoonen. In de Vrijdag door den gemeenteraad te Rotterdam gehouden zitting is besloten: 1. dat over 4/5 van de op brengst der rijksbelasting op het personeel in die ge meente zal worden beschikt; 2. dat op de hoofdsom der grondbelasting zullen worden geheven voor de gebouwde eigendommen 40 opcenten en voor de ongebouwde 10 opcenten; 3. dat op de hoofdsom der personeele belas ting voor die gemeente zullen worden geheven ten hoogste 70 opcenten4. dat de hoofdelijke omslag op den bestaanden voet behouden blijft; 5. dat ook behouden wordt de belasting op de honden en die op tooneelver- tooningen en andere openbare vermakelijkheden; en 6. dat geene pogingen zullen worden aangewend om te verkrijgen, dat voor die gemeente bij uitzondering zal mogen worden afgeweken van «Ie regels, die bij de wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad no. 79) zijn gesteld. Het Utrechtsch dagblad deelt de volgende oproeping mede als gevolg van het manifest der Belgische studen ten tot de studenten in Nederland gericht: „Aan de Nederlandsche studenten. „Studenten „Het is u bekend, dat in October a. te Luik een stu denten-congres zal gebonden worden. „Uwe deelneming daaraan wordt verlangd en vereischt. „De goede naam en de roeui der vaderiamLche hooire- scholen moet door ui. gehandhaafd en bevestigd, nwe belangstelling in de bevordering van algpmeene ontwik keling aldaar betoond en bewezen worden. „Geen staatkunde of godsdienst, noch grenzen of nati onaliteit. zullen het welslagen van deze samenkomsten hinderlijk zijn. :r „Zoo kan dit congres meer nog dan ieder ander zijne nuttige zijde hebben; daar toch worden overtuigingen verkondigd, misschien minder doordacht, evenwel vrij van alle maatschappelijke consideratiën. „Mogen al bij sommigen uwer bedenkingen tegen het vastgestelde programma bestaan, dit mag geen aanlei ding wezen voor onverschilligheid, die u uwe medewer king aan het vele goede in de zaak vervat, zou doen onthouden. „Uwe deelneming, Nederlandsche studenten, aan dit ons rakende congres te bevorderen, is het doel van bet comité, dat bij deze zijne samenstelling en zijn optreden aankondigt. „In onderhandeling getreden met de regelingscom missie van het Luikscbe congres, wil het nl. een vraag baak zijn, waaraan gij gereedelijk de voordeelen en bezwaren aan uwe toetreding verbonden kunt toetsen. Het comité voor Neder!, studenten, C. W. Ament,stud, te Groningen. D. G. Escher Jr., stud, te Utrecht. J. E. vax Itersox J. Az.. srud. te Leiden. J. RutcersCz.,stud, te Groningen. C. Stemberg, stud, te Utrecht. W. Tuouuecke, stud, te Leiden." Bij het tusschen Nederland en Hannover gesloten postverdrag is het port van een enkelen brief uit het eerste Ilannoverscbe of Nederlandsche rayon op 10 cent en uit het tweede op 20 cent bepaald; liet port van en naar de plaatsen aan wederzijden van de grenzen, binnen een kring van 30 Nederlandsche mijlen van het kantoor van afzending, zal slechts 5 cent bedragen. Deze posten zijn die der fraukeering; alle ongefiankeerde brieven worden met eene surtaxe van 5 cent bezwaard. Uteiioetniascci ca licsiuiicn. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de kapitein-luitenant ter zee F. R. Toe Water, chef van h. t personeel bij bet departe ment van marine in Nederlandsch Indië, alsmede de heer W. Beijerinck, majoor der infanterie van bet leger in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande. marine. Bevorderd tot luitenaut ter zee 2e klasse de adelborst le klasse A. E. Dronkers, onder bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de luitenants ter zee 2e klasse W. M. E. Bervoets en W. C. Böhtlingk. adel. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. R. A. baron van Hoëvell Nyenbuis, uit zijne betrekking van lid van den hoogen raad van adel. belastingen enz. Benoemd tot coutroleur der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnsente Oostburg de heer J. P. van Dugteren, ontvanger te Veld zicht. en waarnemend controleii" aldaar; te Grocnlo d heer T. E. Motké, ontvanger te Hors! en waarnemen conti olenr aldaar; te Oirsehotde heer P. J. A. Clavereau surnumerair dei belastingen, waarnemend controleur t Doitinchein; te Sittard de heer E. L. A. II. Ariens, sur numerair der belastingen, waarnemend controleur aldaar Vi rplaatst de heer H. E. Antink in zijne betrekkin van controleur der directe belastingen, in- en uitgaand rechten en accijnsen van Oirschot naar Doetinchem. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. te Sande, uit zijne betrekking van ontvanger der registra tie voor de burgerlijke acten no. 2 te Amsterdam, behou deus aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de burger lijke acten no. 2 te Amsterdam de heer Q. C. Collar thans directeur der registratie en domeinen voor d provincie Zeeland; tot directeur der registratie e domeinen voor de provincie Zeeland E. H. F. W. Matho thans inspecteur der registratie en domeinen le klass Benoemd tot ontvanger der directe belastingen e accijnsen: te Ried c. a. de heer J. P. S. Jonquière, than in diezelfde betrekking te Deil; te Deil c. a. de hee J. H. van Assuin, surnumerair der directe belastinge in- en uitgaande rechten en accijnsen in Zuid-Hollan Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in en uitgaande rechten en accijnsen: te Putte de hee W. C. Smits, thans in diezelfde betrekking te Overslag- te Overslag c. a. de heer J. L. de Weille, thans hoof commies bij 's rijks belastingen te Maastricht. Bevorderd tot landmeter le klasse bij het kadaster d heer J. M. Leipnik, thans landmeter 2e klasse. Marine e» leger. Zr. Ms. raderstooraschip Cycloop, onder bevel va den luitenant ter zee der le klasse C. A. L. H. baron vai lïeeckeren, en Zr. Ms. .-chroefstooinschip Maas en Waal onder bevel van den luitenant ter zee der le klassi C. A. B. D. Rijk, zijn den 30 September jl. van de reed van Texel naar zee vertrokken ter opvolging bnnne bestemming naar Oost-Indië. De le luitenant bij het corps mariniers P. Spanjaart wordt iner 1 November a. geplaatst op Zr. Ms. transport schip de Heldin. Koloniën. Aan de 11. Zaturdag met de Engelsche mail uit Oost Indië aangebrachte berichten ontleenen wij het volgende Het strafproces tegen van Hemrnelman en Schlup, d< hoofdpersonen van de zoogenaamde samenzwering welk ruim een jaar geleden ontdekt werd, maakt over het al gemeen den indruk dat de zaak meer als een bcdriegeri dan als een politieke misdaad moet worden beschouwd Uit de binnenlanden van Solo wordt daaromtrent ge schreven „Tot mijn genoegen kan ik n verzekeren, dat de zoo veel geruchtmakende samenzwering eigenlijk niets be teekent. Wat ik dienaangaande ontdekt heb, komt hieroj neer: Ecnige zoogenoemde Goeroes (leeraars in tooveri enz.) hebben het domme volk willen diets maken d binnen weinig jaren op dit eiland tusschen de bewoner onderling een woedend gevi-cht zou ontstaan dat zi met den naam van Prang Binoog bestempelen, en da aller dood ten gevolge zou hebben. Daarom zou, evei als ook de welbekende Goeroe Djojoboijo indertijd beef voorspeld, een nieuw rijk gesticht worden te Sambirotte een dessa in de residentie Djocja, en uit den hemel zoi dan een wezen nederdalen, om over dat gebied te heer schen. Van dien godsgezant zijn, de Goeroes, zeggen z zendelingen; zij zijn gemachtigd, om wie niet in dei toekomstigen strijd willen omkomeu, maar het geluk vai de regeering van dien Hemeling deelachtig wenschen worden, in bescherming te nemen, zoodat hun later nieti kandeei en. Deze uitverkorenen ontvangen van de Goeroe een onderscheidingsteeken, dat natuurlijk betaald wordt' en wel naar evenredigheid van den rang, dien zij in he nieuwe rijk bogeeren en op een verzegelde acte, die mei hun ter band steld, met name voorkomt. „Nu moge men zich verwonderen, dat de Goeroes aan hang hebben gevonden, liet is en blijft een feit, dat. vel hen geloofden, zelfs onder inlanders, die niet bepaalt tot de heffe des volks behooren; o. a. een Mantrie in be Solosche en een gewezen politie-hoofd in hetPadjangscbe Trouwens het uitzicht op 10,000 tjajah's of 280Ó djonker lands, zooals voor den toekomstigen Toernengoeng Tjo kro di prodjo waren weggelegd, is geen kleinigheid, ei vindt men ook onder de hedendaagsche verlichte Euro peanen niet geestverwanten in overvloed van Javanen die op de profetie van hun Mozes, den geliefden Djojo boijo, vertrouwen? „Zulk een gebeurtenis, als nu heeft plaats gehad, moet vóór 3 jaar onder den residentie Brest van Kempen ins gelijks te Solo en Djocja zijn voorgevallen. Toen echte

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1