ftjanöflsbrricfjten. VERLOREN liddelburgsclie Maatschappij ontmoeten, daar deze laatste, in strijd met zijn aanvan kelijk opgevat plan, te Biarritz tot in de laatste dagen van October zal verblijven. De ai restatiën onder de Fenians in Ierland vermeerde ren telken dage en de Engelsche regeering schijnt besloten om krachtige maatregelen tegen deze vcreeniging te ne men. Dezer dagen is te Liverpool eene Americaansche stoomboot van regeeringswege in beslaggenomen, welke eene zeer groote hoeveelheid kruit en kogels aan boord had. Met het oog op verdere maatregelen is graaf Russell naar Ierland afgereisd. De berichten omtrent eene verdeeling van de Fran- sche kolonie Algerië in drie gedeelten worden thans bevestigd door de openingsrede van den generaal vou Wimpffen, uitgesproken bij de opening van den alge- meenen raad der provincie Algiers. Volgens den Cour- rier d'Oran zon het reorgani.satie-plan op dit oogenblik het onderwerp uitmaken der keizerlijke beschouwingen te Biarritz. Uit Rio Janeiro zijn tijdingen aangebracht van het oorlogstooneel in de Braziliaansche provincie, welke, gelijk men zich herinneren zal, door de troepen van Paraguay was in bezit genomen. Volgens deze berichten was tusschen de oorlogvoerende partijen een beslissenden slag geleverd, waarin de Braziliaansche troepen de zege hadden behaald en op den vijand, behalve een aantal veroverde stukken geschut, zeventien honderd man had den krijgsgevangen gemaakt. In Peru breidt de opstand zich voortdnrend nit en zelfs de in het conflict tusschen de regeeringen van Lima en Madrid zoo hekend geworden Chincha-eilanden waren door de opstandelingen in bezit genomen. Ook in verschillende staten van Centraal-America was de bevol king in hevige gisting en zag men revolutionaire bewe gingen te gemoet. BKIEVEN UIT BELGIE. Brussel25 September. De September-feesten van 1864 zijn voorbij. Weêr was 'thet oude programma. Toch hebben een heldere zomer zon en de blijkbare zucht van duizenden, zoowel landzaat als vreemdeling, om gedurende enkele dagen zich binnen onze schoone stad te ontspannen, ditmaal een vrolijk en lachend aanzien gegeven aan eene feestviering, die lang zamerhand allengs hoe meer van haar oorspronkelijk karakter verliest. Gedurende die drie Septemberdagen slaapt Brussel weinig. Men gaat zoo laat mogelijk naar bed en staat daarentegen zoo vroeg mogelijk op. De meeste mannen trekken met het krieken van den dag raar den tir national. In den omtrek van het prachtige gebouw waar dit schuttersfeest plaats heeft, zou men haast gaan gelooven dat wij en pleine guerre waren. Daar knalt van den morgen tot den avond het geweer en wordt het zonlicht door den kruitdamp verduisterd. 't Is een echt martiale uitspanning. Ik erken gaarne dat 't lichaam daardoor gesterkt en 'tgemoed verhel derd wordt. De burgerij wordt er kloeker, mannelijker door. Oogenschjnlijk niets meer dan eene ontspanning van mper ernstige bezigheden, verhoogt zij tevens de nationale kracht en weerbaarheid. Zij maakt ons sterk teeen de ure des gevaars, wanneer de cohorten van een overweldigerdie onzen vaderlandschen bodem over schreed, de schijf zullen wezen waarop ons wapen zal moeten worden gericht. De tir is overigens een ernstig spel, want zelfs bij de meeste voorzorgen kan men 'tniet altijd voorkomen dat de dood onverwacht op eeu der sp-lers de hand legt. 't Is j|. Maandag nog gebeurd. Een onderofficier der Brusselsche schutterij werd door een kogel getroffen, die onverwacht aan de buks van een zijner beste vrienden i ontsnapte. De ongelukkige bleef onmiddellijk op de plaats dood. Gedurende verscheidene uren bleef het schutterslokaal gesloten en ontweek de menigte de noodlottige plek. Langzamerhand is men er echter weer terug gekeerd en het concours is voortgezet, om alleen gisferen voor een paar uren te worden geschorst, ten einde de schutters de gelegenheid te geven hunne ramp zaligen kameraad te begraven. De September-feesten hi bben ditmaal dus een men- schenleven yekost. Treurige tegenstelling met het feestelijk aanzien der stad en het feestgewoel der menigte! Maar zoo is het leven. Naast het leven de dood, naast de blijdschap het bitterste lijden, naast de jonge hoop, de mocgemartelde wanhoop! Gedurende de September-feesten had ook dit jaar het volk weder het recht om af te dalen in de grafkelder op de place des Mar/yrs. Daar liggen de dooden te slapen die tijdens de omwenteling van 1830 zijn ge sneuveld. Hunne namen zijn langs de wanden van 't gewelf heen in ai duin gebeiteld. Zoo wordt hunne gedachtenis overgebracht tot het nageslacht. De wereld noemt dezulken beroemde dooden! En de levenden die uit den vrijheidskamp ongedeerd terugkeeren? Aan den ingang van den grafkelder stonden twee veteranen, die de hand uitstaken om den bedelpenning aan de bezoekers van het groote graf te vragen. Zoo iets hin dert en schokt. De gemeenteraad van Brussel diende zorg te dragen dat zoo walgelijk een schouwspel den vreemdeling gespaard bleef. liet is eene schande voor stad en land. Waar eene natie voor de dooden die hare vrijheid bevochten, grafzuilen opricht in marmer en brons, daar was het niets meer dan plicht, wanneer men de levenden, die 't zelfde als zij voor 't vaderland hebben gedaan, ten minste zooveel gaf dat ze niet noodig hadden te bedelen. Vooral niet in dagen als deze! Ik was er met een landgenoot. Hij nam een gulden tusschen de vingers en zei tot den invalide die hem de hand toestak„Wilt ge dat aannemen van een Hollander?" De stakkert kreeg een kleur, antwoordde niet en liet de hand zakken. Zijn kameraad was echter meer gevat. „Zijn we dan nu geen broeders?" vroeg hij glimlachend. „Geef maar hier die mooie gulden, ik beloof je, ik zal er mijn pint voor drinken op 'twelzijn van Holland!" Er waren duizende Hollanders dezer dagen binnen Brussel. Op nieuw hebben zij zich kunnen overtuigen dat niets anti-Hollandsch in de laatste jaren onze feesten kenmerkt. Het eenige deel van 't programma dat overi gens nog aan derevolutie van 1830herinnert, is't requiem, dat jaarlijks in de kathedraal van St. Gudule wordt ge zongen, ter gedachtenis der slagtoffers. Dit jaar heeft niet een lid der koninklijke familie het requiem bijgewoond. De dooden worden wel spoedig vergeten. Ook de ster venden, zelfs al torscht hun grijs hoofd een konings kroon Een bewijs. In de vorige week brachten de hertog en de hertogin van Brabant een bezoek aan hei land van Waes. De geestelijkheid eener kleine dorpsgemeente heeft te dier gelegenheid gemeend zich bij den vermoe- delijken troonopvolger aangenaam te zullen maken door boven 't portiek der kerk een transparant te doen plaat sen, waarop men den hertog zag met den hermelijnen koningsmantel om de schouders en de koninklijke kroon op het hoofd, gereed den eed af te leggen op de constitutie. Dat noem ik de zaken vooruit loopen. Want werkelijk koning Leopold leeft nog. Gansch Brussel heeft er zich in de laatste dagen van kunnen overtuigen. Z. M. heeft zich toch bijna overal vertoond, zelfs bij de wedrennen en is overal met de meeste geestdrift begroet. De hertog van Brabant heeft overigens aan gezegde heeren geestelijken doen weten, dat hoewel zij schenen te meenen dat zij op die wijze hem eene hulde bewezen, hij die hulde zeer ongepast vond én zich én den koning daardoor beleedigd achtte. Ik hoii 'ter voor dat zij op die terechtwijzing wel bij voorbaat hadden gerekend, maar het transparant alleen hebben geplaatst om den troon opvolger hot bewijs te leveren dat zij zeer goed onder scheid weten te maken, tusschen den protcstantschen koning die nu België regeert en den jongen katholieken vorst, van wien het clericalisrae zijne toekomst wacht. De clericale geestelijkheid wordt overigens oproeriger dan ooit. Thans weigert zij reeds te gehoorzamen aan de bepalingen der nieuwe beurzen wet. Wat zal dit wezen wanneer eens de wet op de kerkfabrieken is aangenomen? Naar mijne overtuiging wacht ons dan een opstand van de zijde der clericale partij. Ik wil echter op de dingen der toekomst niet vooruitloopen, en voor heden buiten politieke beschouwingen mij houden. Spoedig genoeg zullen wij weêr midden in de politiek zitten, want het tijdstip van de opening der kamers is zeer nabij. Ik ver moed dat deze zitting vrij wat intéressanter zal wezen dan de afgeloopene, en ik grond deze mijne verwachting op het feit dat in den volgenden zomer de helft der kamer aan de beurt van aftreding is. Kón men de kamer eens ver n i e ii w e n't Zou mij van gauscher harte verheugen. Want zoo als ze nu is zamengesteld, wordt het Belgische volk vertegenwoordigd door stemmachines, niet door onafhankelijke mannen. Ik schrijf dit voornamelijk met het oog op de door de meerderheid aangenomene vreemdelingenwet, waaraan thans door hetkabinet uitvoering wordt gegeven.Rogeard is, zooals gij weet, eerst bewaakt en later uitgezet. Nn gaat men reeds verder. De dag vóór de opening der Sep tember-feesten, is den heer Lonquet, redacteur-uitgever van laRive gauche mede aangezegd dat hij binnen 24 uren het land zou hebben te verlaten. Lonquet heeft zich niet gehaast en daar hij niet onmiddellijk vertrok heeft men eenvoudig weg jl. Dinsdag avond, toen de vlammen van het vuurwerk boven Brussel opgingen, hem met gerechts dienaars uit zijn huis gehaald en in de gevangenis van les petites Car mes gedurende een nacht opgesloten. Den volgenden morgen is hij onder sterk geleide over de Luxemburgsche grens gebragt. Zoo is het 35e jubilé van België's onafhankelijkheid geopend door eene uitzetting en besloten door eene on wettige arrestatieDaarvoor dan heeft het volk gestreden op de barricaden, om aan 'tbewind te brengen een drie manschap zoo arbitrair als dat't welk heet Rogier- Tesch-Frère ^raauiitavklcn enz. Amsterdam 29 September. Raapolie op zes weken ƒ47}. Lijnolie op zes weken ƒ42. Prijzen -van effecten. Amsterdam 29 September 1865. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 61} dito dito dito 3 71} dito dito dito 4 „95 Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten bij Rothschild 2} 54g Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 99 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 82f dito dito Leening 1860 4} 86 Certificaten 6 44 Aand. spoorweg191 Polen. Schatkistobligatiën4 651 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57} dito 1847/1852 2} 29} dito rente Amsterdam5 781 dito nationale5 61} Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 n Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 39 dito 3 thans 2} r 39} Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 451 dito 1856—1862 3 Gviekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)6 46 Vereen.Stat.dito (1882) 6 72 Illinois. dito7 74} Mexico. dito 3 26 Grenada, dito afgestempeld4} 16 Venezuela dito 3 2lï>üfrtcntim. UTRECHTSCHE ZENMNGSVEREESIEING. Afdeeling Walcheren. VERGADERING van Bestuurders, LedenBegunsti gers en AfgevaardigdenWoensdag 4 October, te tien uren, in het Schuttershof. OPENBARE BEDESTOND 's avonds te half zes, in de Nieuwekerk. Regt op plaatsen niet geldig. Sprekers Ds. J. H. GRAVENSTEIN, te Serooskerke, Voorzitter: Ds. J. J. VAN TOORENENBERGEN, Director van het Zendingshnis te Utrecht Ds. J. A. SCHUURMAN Jon. zx.te 's Gravenhage. F. H. MICHELSEN, Secretaris. NB. De gewone maandelijksche Bedestond zal gehouden worden to Vrouwepolder, Dins dag 3 October, 's avonds te zes urendoor Ds. BOOMER, te Ritthem. De ondergeteekende, voornemens zijnde met 2 October zijne Affaire in Kruideniers tra ren en Sterke Dranken in de Palingstraat, wijkK no. 167, te openen, beveelt zich minzaam in de gunst zijner geëerde Stad- genooteu, belovende eene allezins prompte en soliede bediening. Vlissingen, 1 October 1865. W. F. HENDRIKSE. op Dinsdag 26 dezer (vermoedelijk in een Rijtuig op den weg tusschen Middelburg en Veere achteigelaten) een HèEDEXDAÏOS waarin zich onderscheidene Toilet behoeften bevinden.Die haar terugbrengtkan een belooning ontvangen. Adres Bureau dezer Courant. A. J. BRONSWIJK heeft uitgegeven en alom ver krijgbaar gesteld IETS tegen het HJojg Iets over de Calamiteuse Polders van den Heer IIAMMACHER. Prijs 25 Cent. Voor eenige weken verscheen: j 23. Ci. ïlacnmackcrNog iets over de Cal am i- I teuse Polders. Prijs 20 Cent. STAATS-SPOORWEGEN." DIENST AANVANGENDE I 0CT03ER 1865. Lijn DarlingenLeeuwarden. Van Harlingen, vertrek voorm. 8.15; midd. 12.00; namidd. 3.30; 6.15; Leeuwarden voorm. 7.0010.30 namidd. 2.00; 4.45; en des Vrijdags een trein te 8.30 namiddag. Lijn ArnhemDeventer. Van Arnhemvertrek voorm. 8.00; 10.40; namidd. 2.15; 4.45; 9.20; Deventer voorm. 8.40; 10.13; namidd. 1.54; 3.58; 9.55; Lijn BredaBoxtel. Van Breda, vertrek voorm. 10.04; namidd. 1.00; 5 15; 9.20; Boxtel voorm. 5.54; 9.04; namidd. 12.53; 6.14 Lijn RoosendaalBergen op Zoom. Van Roosendaal, vertrek voorm. 8.45; 11.45; namidd. 4.10; 8.30; Bergen op Zoom voorm. 7-10; 10.57; namidd. 2.50; 7.45. Dienstregelingen en Tarieven van het Goederen vervoer zijn verkrijgbaar op alle Stations. DE DIRECTIE. van Stoomvaart. Dienst tiisschei! Middelburg en Bollerdao October 1865. VAN MIDDELBURG: Zondag Maandag Dinsdag Douderd. Vrijdag Zaturdag l'smorg. 8 uur. Zondag 2 9 Maan da; 3 9,30 5 11 6 11,30 I 6 Dinsdag Woensdag Vrijdag Zaturdag sxelpersdrukeerw vak de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 4