MI.DDËLBURGSCHE COl'RAN T. Zondag 1 October. N0- 157. 1805. Editie van Zaturdag avond 4 uren. Silddclbiirg SO September. Voor onderbond van den grooten weg le klasse no. 3, van Middelburg over Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen, en van den grooten weg der le klasse no. 10, van Breskens tot aan de grensscheiding met België, is op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1866 een som van 22,400 uitgetrokken. Voor de verbetering der haven van Brouwershaven is door het rijk een subsidie van 26,000 toegestaan, waar van bet laatste gedeelte op de begrooting van 1863 is uitgetrokken. In de memorie van toelichting voor die begrooting werd, gewezen op eene waarschijnlijke ver hooging van dit subsidie. De daarvoor noodige som, ad ƒ2290, is nu op de begrooting voor 1866 uitgetrokken. Onderscheidene staten-vergaderingen hebben op nieuw, even als iu vorige jaren, eene verbooging voorgesteld van de jaarwedden der ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffiën. De regeering behoudt zich voor, hieromtrent eene beslissing te nemen bij een algemeenen maatregel van bestuur, die zich niet lang zal laten wach ten, doch in het volgend jaar nog niet zal kunnen worden ingevoerd. Door den gemeenteraad van Dordrecht is Dinsdag met eenparige stemmen aangenomen het door de raads commissie voorgesteld belastingstelsel. Volgens dat stelsel zal men 1. voortgaan met het heffen van 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen, van het hoofdgeld en den omslag op de huurwaarde; 2. be schikken over 4/5 van den opbrengst der rijksbelasting op het personeel en heffen op de gebouwde eigendommen 40 opcenten; 3. 5/25 op het personeel, geheven volgens vroegere tabel der gemeentesvet, doen vervallen, maar daarentegen het bedrag daarvan opnemen in den hoofde lijke» omslag, die van de bestaande daarin verschilt dat men nu 16 klassen heeft vastgesteld, waarin de inge zetenen naar hun vermoedelijk inkomen zullen worden aangeslagen. In de laatste klasse zullen zij geplaatst zijn die een inkomen hebben van ƒ400—ƒ550, de andere klassen klimmen telkens op met een ruimere speling tot de hoogste, waarin zij worden opgenomen die een inko men hebben van 80,000 en daarboven. Van de laagste klasse is de belasting 3 en van de hoogste 1200. De belasting der klassen boven de derde komt uit op IJ pet. van de middenterm der klasse waarvoor men is aange slagen. In de drie laatste klassen bedraagt de belasting telkens minder. Uit Amsterdam schrijft men ons van 26 dezer: „Heden werd alhier in bet lokaal „Eensgezindheid" de 12e algemeene vergadering der Nederlandsche Gustaaf- Adolf-vereeniging gehouden. Bij afwezigheid van den voorzitter dr. Janssen, opende de vice-voorzitter van het hoofdbestuur, dr. Chr. Krabbe te Leiden, de bijeen komst met eene toespraak, waarin hij een verslag uit bracht van de algemeene vergadering der groote Duit- sche Gustaaf- Adoli-vereeniging te Dresden,weinïge dagen geleden gehouden. Men deelde mede o. a. hoe dit jaar door het herein 723 gemeenten ondersteund waren met eene som van ƒ352,000. „Hierna gaf de secretaris van het hoofdbestuur, ds. Maronier van Leiden, een overzicht van de geschiedenis der Nederlandsche Gustaaf-Adolf-vereeniging van het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek dat er twee nieuwe afdeelingen ontstaan waren, die van Eindhoven met 40 a 50 en die van de Vechtstreek met 15 leden. Te Tiel was men bezig eene afdeeling op te richten. Het getal der afdeelingen, dat in den aanvang slechts 12 bedroeg was thans geklommen tot 44. De teu vorigeu jare toege stane gil'teo waren uitgereikt geworden en met dank zegging ontvangen. Uit de rekening cn verantwoording van den penningmeester bleek dat de ontvangsten be droegen ƒ6002.13, en de uitgaven 5455.45J, zoodat er een saldo in kas was van 546.64J. „De vergadering heeft daarop de beschikbare gelden a/5000 ongeveer, verdeeld over verschillende gemeen ten, die met een aanzoek om ondersteuning zich tot de vereeniging gewend hadden. Hieronder waren er zeven uit ons vaderland, die van Blittersvvijk, Goverwelle bij Ondewater, Sittard in Limburg, Weert, Helenaveen, Maastricht en Roermond (de beide laatste voor protes- tantsche bewaarscholen), een in België (die van Beau mont), drie in Frankrijk, verscheidene in Westfalen, Rbijnprovinciën, Nassau, Beieren, Bobemen, Moravië en Oostenrijksch Silezië, Opper- en Neder-Oostenrijk, Stier marken, Karintbië en Zevenbergen, alsmede drie in Hongarije. „De door verschillende afdeelingen geschonken feest gave, tot een bedrag van 480, werd toegestaan aan El ten in Rhijnprnisen. „Eindelijk kwam er nog in behandeling een dubbel voorstel van de afdeeling Rotterdam; bet eerste had tot strekking om aan de vereeniging een confessioneel karak ter te geven. Na lange discussie werd dit met 30 tegen 2 stemmen (die der Rotterdamsche afgevaardigden) ver worpen. Het andere voorstel om eene verandering te brengen in bet benoemen der leden van het hoofdbe stuur, weid ingetrokken. Des avonds had er in de Nieuwe kerk eene feestelijke samenkomst plaats, waarin als sprekers optraden de heeren dr. S. Laurillard van Amsterdam, J. Herman de Ridder van 's Gravenhage, en G. W. Stemler van Amster dam. Hunne toespraken werd voorafgegaan, afgewisseld of gesloten door een kerkgezang van de protestantsche zangvereenigingen, die eeu koor nit „Haydn's schep ping," „Des Heerenhuis" (muziek van A. ten Cate), „Het lied van Luther," het „Gustaaf-Adolfliet" en het koor „Hallelujah" uit de Messias van Handel aanhief. „De kerk kon nauwlijks de belangstellende menigte, welke zich verdrong tot zelf in de zijgangen, bevatten." Veexiekte. De Staatscourant van Donderdag bevat een uitvoerig rapport van den heer Hengeveld, voorzitter der subcom missie wegens de veetyphus. De toestand der ziekte op dit oogenblik wordt daarin aldus opgegeven „De rundveetyphus heeft te Kethel in den Nieuwland- schen polder een begin genomen, en van daar op hare bekende kruipende wijze den cirkel harer besmetting uitgebreid. „Deze cirkel bevat thans in zich de gemeenten Kethel, Mathenesse, Schiedam,Delfshaven, Overschie, Schiebroek en den Broekpolder van Viaardinger ambacht. „Een groot gedeelte der drie eerstgenoemde gemeen, ten, namelijk al de polders rondom de stad Schiedam de Nieuwlandsche, Mathenesser en Frankenpolders, ook hoogst waarschijnlijk de aangrenzende polders van Delfs haven, is bijna door- of uitgeziekt. Hieronder verstaat men dat het aanwezige vee bij deze epizootie door de besmetting niet werd aangetast of van de ziekte her steld is. „In de gemeenten Overschie en Schiebroek is de ziekte nog niet aan het afnemen en schijnt het tijdstip van uit- of doorzieken nog verwijderd. Ditzelfde is het geval met den Broekpolder in Vlaardinger-ambacht. Al de in den omtrek van dezen hoofdzetel der ziekte gelegen gemeen ten verkeeren nog in liet begin der ziekte, terwijl van daar tot aan bet cordon hulproavêehaussées de ziekte gevallen gelukkig zeldzaam zijn." Als geneeskundige behandeling wordt het volgende opgegeven: „De toediening van zoutzuur in verbinding met stroop en een afkooksel van lijnzaad bij beginnende zieken gedurende eenige dagen. Toonen de dieren beter schap, dan vermeerdert men de gift, of houdt er mede op. De gift bestaat in 2, 3 eu 4 drachmen van dit zuur dagelijks ,naar de grootte van het dier en zijne constitutie. Daarbij ontvangt het eene zorgvuldige verpleging. „De mondholte, neusgaten, oogen, aars en kling wor den herhaalde malen daags met laauw water en azijn gereinigd en gewasscheu. Het voedergras, brood of lijnkoek, wordt achter in den mond gebracht, omdat vele dieren door de pijnlijkheid der ontvellingen van bet slijmvlies het niet kunnen opnemen. Herstellen de die ren bij deze behandeling, dan wordt der herstelling nog in de band gewerkt door bittere versterkende genees middelen, als gentiaan, wilgen en eikenbast, en ook in enkele gevallen, waar de koorts aanhield, is de quinine gegeven met verdund zwavelzuur. „Aan beginnende zieken is ook ijzerhoudend water ingegeven, namelijk zuiver water waariu roestig eu ver roest ijzer is gelegd, vermengd met zoutzuur ter hoeveel heid als boven. „Dit water wordt door sommige dieren gedronken door anderen geweigerd, en aan deze laatsten wordt het drie a vier flesschen vol dagelijks ingegeven, in iedere flesch 1 drachme zoutzuur. „Voorts zijn de stallen bestrooid en aangeraden ge worden om te bestrooien met chloorkalk." De wet tot verhooging van het cijfer der begrooting voor de binnenlandsche zaken voor 1865 met 100,000, ter zake der veeziekte, is den 25 September door Z. M. den koning bekrachtigd, en thans uitgevaardigd. De provinciale staten van Noord-Hollaud hebben in hunne buitengewone vergadering van Dinsdag de door gedeputeerde staten ingediende concept-verorde ning tot weering der veeziekte met 55 teven 6 stemmen aangenomen, nadat op voorstel der rapporteurs nog in een paar artikelen wijzigingen van ondergeschikt belang waren gebracht. Krachtens evengemelde verordening zullen nu door gedeputeerde staten de plaatsen worden aangewezen waar de invoer van vee onder toezicht van keurmeesters mag geschieden. De invoer van stalmest, vejsclie huiden, gesmolten vet enz. is verboden. Ook is op voorstel van gedeputeerde staten besloten een provincialen veearts te benoemen die aan het gewestelijk uestuur steeds zal kunnen dienen van raad en bericht omtrent den vee stapel. SScnoemingcii en besluiten. notarissen. Benoemd tot notaris te 's Bosch de heer A. J. C'. V. Drossaerts thans notaris te Hontenisse. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten te Nispen de heer B. C. Charbon, surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen in Gelderland. huizen van arrest. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan jhr. A. O. van den Santheuvel uit zijne betrek king van lid van het collegie van regenten over het hnis van arrest te Zierikzee. Benoemd tot leden van gemeld collegie de heeren mr. J. de Clercq van Weel, kautonregter te Zierikzee en H. G. Mulock Houwer, wijnhandelaar aldaar. Kcrknfeuvrs. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Delfshaven de heer J.C. de Vijver, predikant te Vlissingen. Jïariac c» leger. Van de lichting van 1865 hebben zich 496 lotelin- gen als zeemiliciens aangemeld, tegen 388 in 1364, zoo dat de lust, om den verplichten dienstijd liever ter zee dan te land te volbrengen, belangrijk schijnt toe te nemen. De regeering heeft een contract gesloten met de gebroeders Laird te Biikenhead, bij Liverpool, tot het bouwen en uitgerust leveren van eeu ijzeren gepantserd rarutorenschip. Alle verbeteringen, welke de ondervin ding als wenschelijk heeft doen kenueu, zullen bij dit schip aangebracht worden. ReciiGzahen. behandeling van het GEDING tegen J. N. VAN OER HALEN, A. PAULUSSEN EN H. L. WARNAU. Zitting van Vrijdag, 23 dezer. In deze zitting werd het woord in de eerste plaats verleend aan den verdediger des eersten beschuldigden, mr. W. A. van Hoek. Deze ving aan met er op te wijzen dat binnen een kort tijdsverloop de eerste beschuldigde andermaal voor den rechterstoel stond en hij, spreker, wederom als verdediger optrad. Dit laatste, had plaats op verzoek van dien beschuldigden zeiven, hetwelk hij niet heelt willen afslaan, te minder sedert iemand, wiens positie in de maatschappij hem in staat stelt te weten wat er in Zierikzee omgaat en hem boven alle verden king van partijdigheid verheven doet zijn, hem als zijn gevoelen mededeelde „dat hij van der Halen beschouwde ais het slachtoffer zijner reputatie." Die reputatie werd door spreker afschuwelijk genoemd, want volgens het publiek gerucht is van der Halen de grootste bedrieger dien de eerste heltt der L9e eeuw iu deze provincie heeft zien geboren worden. Na dit te hebben uiteengezet her innerde bij dat door bet openbaar miuisteiie gezegd is, dat de tweede beschuldigde de „reputatie" des eersten moest kennen, maar gaf zijn vertrouwen te kennen dat de Nederlandsche rechterboven het publiek gerucht ver heven, zijne overtuiging uitsluitend bouwt op do in de procedure aanwezige elementen; ja zelfs zeidc hij hier van zoozeer doordrongen te zijn dat hij verder de reputatie van den eersten beschuldigde zou laten rusten. Voor het geval echter dat het openbaar ministerie wijzen mocht op eene veroordeeling van dien beschuldigde door dit hof, nu eenige jaren geleden, verzocht hij dat het hof het veroordeelend arrest lezen zou, waarbij hem onder talrijke verzachtende omstandigheden slechts dertig dagen covrectioueele gevangenisstraf werd opge legd, terwijl het z. i. ook hier is mutatis mutandis: Je crime Jait la horde et non pas lèchafaud Vervolgens gaf de verdediger zijne verbazing te ken- neu dat het openbaar ministerie in de acte van beschul diging als eerste grief tegen dezeD beschuldigde heeft aangevoerd zijne vrijspraak door dit hof ten vorigen jare wel is waar wordt daarbij gevoegd: wegens gebrek aan

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1