Thci'iiionictcrsiand. 23Sept.'s iiv. 1111. 58 gr. 24 'smorg.7u.59gi'.'smidd. lu. 68 gr.'aav.ll u. 58 gr. 25 !s in org. 7 u. 56 'smidd, I u. 71 gr. öuitrnlcmö. Algemeen o verricht. Hoewel te Dublin geen nieuwe arrestatie» hebben plaats gehad blijft de policie daar naar eenige verdachte personen zoeken, die zich echter aan hare vervolging nog hebben kunnen onttrekken. Op onderscheidene plaatsen van Ierland schijnt de onrust eenigszins tot bedaren te zijn gekomen; te Cork en omstreken neemt zij daaren tegen toe. Een dagblad van Liverpool deelde dezer dagen mede dat daar een Americaausch schip, de Hannah, was binnen gekomen, hetwelk den 15 dezer een zeer zwaar gewapend schroefstoomschip had ontmoet dat een ontzettend aantal manschappen bleek aan boord te hebben. Toen de Hannah, de Amcricaanscbe vlag ge- heeschen had verwijderde zich het stoomschip in de richting van een ander schip, dat op eenigen afstand stationueerde en de vlag der Fenians (een gouden harp op eeu groen veld) waaien liet. Dit verhaal heeft zich echter nog niet nader bevestigd. Omtrent den oorsprong van het genootschap der Fenians komen thans in de dagbladen onderscheidene mededee- lingen voor. Volgens eene Iersche overlevering heeft onder dien naam in overoude tijden een gewapende burgenvacht bestaan, die gebezigd werd otn de kusten van Ierland tegen vijandelijke invallen te verdedigen. Die krijgsmacht door den koning bezoldigd, werd gedu rende den winter bij de ingezetenen ingekwartierd, en des zomers leefden de manschappen meestal van de jacht. Goed zedelijk gedrag, zekere mate van beschaving en vooral dapperheid, lichamelijke gehardheid en geoefend heid in den wapenhandel waren onmisbare voorwaarden om in het corps te worden opgenomen. „Zoolang deze voorwaarden gestreng werden toegepast, leest men in een kroniek van 1630, was die Iersche militie een onoverwinnelijk bolwerk voor de veiligheid des lands en schrik voor binnenlandsche oproerlingen en buiten- landsche vijanden." De naam van Fenians wordt afge leid van die eener militaire en bardische corporatie, die bij het begin der christelijke jaartelling grooten invloed in Ierland uitoefende. De bondgenooten behoorden tot het ras der Schotsche hooglanders, die tegen de Anglo- Saxen vijandig optraden en hun naam aan het opper hoofd Fingall ontleenden. In ons vorig nommer hebben wij reeds vragenderwijs de meening geuit, dat bij de verzoenende beloften van Oostenrijk ten aanzien der kroonlanden, wel eens een adder in het gras kon schuilen. De Kölnische Zeitung dit gevoelen mede toegedaan, ontwikkelt hare meening in een zeer uitvoerig artikel. Zij beweert o. a. dat de vroeger verleende rijksconstitutie niets anders is geweest dan een middel oui zich uit geldelijke verlegenheid te redden. Met den rijksraad is die proef niet gelukt en zij zal andermaal genomen worden, doch nu zonder rijksraad. De constitutie is thans werkelijk met geen ander doel geschorst, dan om zonder inmenging van den rijksraad leeningen te sluiten. In verband hiermede is het wellicht niet ondienstig na te gaan wat sommige bladen reeds omtrent een nieuwe Oosteimjkschc leeuing vermelden. Volgens een brief in de Nenefreic Pressse zon de heer von Bcke te Arasterdam in onderhandeling zijn met eene combinatie van Engelsche en Hollandsche kapita listen, omtrent het sluiten eener nieuwe leeuing, tot een nominaal bedrag van 2U0 inillioen gulden. Een ander blad, het Geschaftsbericht, verzekert dat de leening zou worden gesloten door de bankiers Baring Brothers te Londen en Goll Co. te Amsterdam, tot zoo- danigen koers, waardoor de rente feitelijk op 8 pc. zou worden gebracht. De Ost. Deutsche Post eindelijk behelst een bericht, volgens hetwelk de heer von Beke, chef eeoer afdeeling bij bet departemeut van financiën, aan wien de onder handelingen betrekkelijk het sluiteu eener nieuwe lee ning zijn toevertrouwd, van Amsterdam naar Parijs zou zijn vertrokken, aangezien hij in de Nederlandsche hoofd stad niet had kunnen slagen. Overigens beweert men dat de bankier Erlanger van Frankfort, die dezer dagen te Weenen is aangekomen, ook als doel van zijne reis onderhandelingen over de nieuwe leening zou hebben. De afgevaardigden van negen staten der Zuidelijken hebben te Washington eene bijeenkomst gehad met pre sident Johnson, om hem de verzekering te geven van de goede trouw der bevolking in hunne staten, waarop de president in zeer verzoenenden geest antwoordde. Over het algemeen schijnen zich de zaken in het zuiden beter te gaan schikken en tot bewijs daarvan voert men het gerucht aan, dat al dc troepen, die zich nog in'de zuidelijke staten bevouden, met uitzondering van de garnisoenen der steden, zouden teruggeroepen worden. Men beweert ook dat de negerregeraenten die in Virginië, Florida, Louisiana, Arkansas en Texas gelegerd zijn, zullen ont bonden worden. Eeu nederlaag van Juarez wordt thans door Ren ter's agentschap bevestigd. Door den generaal Bezainc zou te Vera Cruz officieel zijn aangekondigd, dat Chi huahua den 15 Augustus was ingenomen en dat Juarez 1 naar Paso del Norte gevlucht was. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. Parijs 23 September. De kolommen uwer dagbladen zijn opgevuld met allerlei berichten over de veeziekte, welke ten uwent, en terecht, als een nationale ramp beschouwd wordt. Noem u echter gelukkig dat gij nog niet te kampen hebt met de vreesselijke cholera, gelijk, met onze havensteden Toulon en Marseille het geval is, van waar die ziekte zich reeds uitgebreid heeft tot de omliggende plaatsen. Ik heb gis teren juist een brief uit de eerstgenoemde stad ontvangen met bijzonderheden omtrent den toestand aldaar, welke bewijzen dat onze Parijsche dagbladen dien volstrekt niet overdrijven. Volgens mijn berichtgever was het aantal cholera-sterfgevallen geklommen tot zes en zeventig daags, zoodat eene algemecne ontsteltenis de bevolking had aangegrepen en een zeer groot aantal huisgezinnen de stad hadden verlaten." Het is hier zoo schrijf ik uit den brief af-- zoo gesteld, dat er eergisteren geene kisten ge noeg waren om de lijken der overledenen te begraven en zelfs tegen hoog loon geene personen waren te vinden om graven te delven. Men heeft voor dit laatste toen zijn toe vlucht genomen tot de aanwezige tot dwangarbeid veroor deelden. Deze hebben éen grooten kuil gegraven op het kerkhof,en heden nacht schrikte ik telkens wakker door het luguber geluid van de lijkwagen, welke voortdurend van bet. nabijgelegen hospitaal langs mijn huis naar de begraaf plaats reed om de zoo eensklaps uit het leven weggernk- ten naar hunne laatste rustplaats over te brengen. Gij zult kunnen begrijpen, onder welke impressie ik bier leef. Ik neem trouw de door geneesheeren voorgeschreven gezondheidsmaatregelen in acht en kan overigens slechts mijn leven aan mijn heilige aanbevelen." In dezen brief 'lees ik voorts dat men alle avonden in de straten groote vuren ontsteekt om de lucht zoo mogelijk te zuivereD van de daarin zicb bevindende verpestende dampen. Mijn berichtgever betwijfelt echter of dit eigenlijk wel het doel is en meent dat men dezen maatregel beeft voorge schreven, om daardoor te voldoen aan het algemeen ver spreid denkbeeld, dat dit van gunstigen invloed is en eenige gerustheid onder de bevolking te weeg brengt. Overigens doen de autoriteiten meer dan hun plicht en stellen alles iu het werk om door het bezoeken der hospi talen en door het nemen van alle mogelijke voorzorgs maatregelen tegen besmetting de bewoners van Tonlon moed in te boezemen. Slechts weinig magazijnen en win kels zijn ongesloten en dit draagt bij om de stad een nog doodscher aanzien te geven. Naar ik hier van verschillende zijden vernomen heb komen de berichten uit Marseille in hoofdzaak met boven, genoemde mededeelingon overeen. Opmerkelijk is het echter dat de algemeene ontsteltenis aldaar niet zoo groot is als te Toulon. Te Marseille is dc toestand zoo verschil lend dat men aldaar nog durft schertsen met de vreese- lijke ziekte, die thans op onzen Franschen bodem zoo talrijke siagtoffers komt vellen. Zoo doet men o. a. te Marseille het volgende versje circuleeren, hetwelk een afdoend geneesmiddel tegen de cholera bevat. Prenez zoo luidt het Un quart d'once d'indiffercnce Autant de resolution, Dont vous fcrez mie infusion Avec du sue de patience. Garantissez-vous de querelle, Ti'ambition et dc faux zèle, Aycz un kilo de gaité. Deux onces de société Mêlez-y deux grains d'exercice, II vous faut zéro d'avarice, Un grain de resignation, Et jamais d'indigestion. Vous mêlercz lc tont ensemble, Vous le prendre/, si bon vous semble. Sans y inanqiier, tons les matins, En récitant ces mots latins Fiat voluntas tuaü Et proeul esto, cholera Te Marseille is dezer dagen zekere geneesheer Arauson zeer gelukkig geweest in de behandeling zijner patiën ten door een nieuw geneesmiddel. De ziekte heerscht intusschen onk vooral in die huizen, welke in lijnrechten strijd met de regelen der gezondheidsleer gebouwd zijn en bewoond worden. Hier te Parijs is, voor zoover mij bekend is, de ziekte niet toegenomen en bepaald zij zich nog altijd tot enkele gevallen. Zij blijft sporadisch, om den medischen term te gebruiken, en heeft dan ook nog den naam van cholera nog niet met dien van cholerine verwisseld. Wee ons echter als zij eens werkelijk met al hare afgrijselijkheden onder deze opeengepakteParijsche menschenmassa raocbr. uitbreken Men beweert dat keizer Napoleon en keizerin Eugenie, die zich nog altijd te Biarritz bevinden, het plau hebben om een bezoek te komen brengen aan Marseille en Tou lon, om door hunne tegenwoordigheid een bewijs van belangstelling te geven. Ik betwijfel bet echter of dit wel het geval zal wezen en of de keizer zich van dit „plan" niet door smeekingen zijner omgeving zal laten terughouden en „ondanks zijn verlangen om zijne onder danen moed in te spreken de toon van le Constitu tioneel - toch zal moeten erkennen dat hij aan het welzijn van het algemeen vaderland verplicht is om zijn dierbaar leven niet in de waagschaal te stellen." De Moniteur heeft alle geruchten van liberale hervor mingen, welke ik, zonder daaraan geloof te hechten, u in mijn vorigen brief mededeelde, niet alleen gelogen straft, maar aan malvcillance toegeschreven. Gerechte Hemelis het al zoover gekomen dat de regeering in kaar officieel orgaan durft verklaren dat zij, die aan deze geruchten geloof hebben geslagen, dat zij die meenden dat het „democratisch keizerrijk" nog de vrijheid zou willen geven, vijanden zyn van het Napoleontisch gou vernement! Enkele officieuse dagbladen, die de allures aannemen van onafhankelijkheid, hebben dan ook be weerd dat deze zinsnede als „eene vergissing" inoet worden beschouwd. De Moniteur heeft overigens gisteren weder nader den bodem ingeslagen aan alle weuscheu en voorspellingen omtrent eene verandering in de binnenlandsche politiek des keizers. Het officieel orgaan bevatte namelijk eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten, waarbij hun werd bevolen om meer gebruik te maken van het com munique aau de dagbladen in de provinciën. Zij moeten alzoo met zorg de artikelen nagaan, welke die dagbladen over en tegen de administratie schrijven om door com muniques onmiddellijk tegen onjuiste, voorstellingen te velde te trekken. Gij ziet dat ik voor heden weder genoeg bewijzen kan aanvoeren voor mijne beweering, u vroeger medegedeeld, dat van eene vermeerdering dei- vrijheden hier te lande geen sprake zijn kan. Ik heb u onlangs gesproken van de boschbranden in Algerië. Dezer dagen bobben de concessionarissen daar over eene vergadering gehouden, waarbij uit de daarom trent ingekomen rapporten is gebleken dat de schade door de kolonisten tot dusverre ten gevolge van deze boschbranden geleden meer dan negen raillioen franken bedraagt. In vroegeren tijd had men schadeloosstelling kunnen vorderen van de stammen, welke het grondge bied bewoonden, waarop de bosschen zich bevinden. Deze wetsbepaling heeft echter tot diegene behoort, welke bij 's keizers verblijf in de kolonie zijn ingetrok ken en buiten werking gesteld. Thans achten belang- hebben zich gerechtigd om eene vordering tot schade vergoeding tegen den staat in te stellen. Men meent echter dat zij in dergelijke actie niet ontvankelijk zouden moeten worden verklaard door den rechter. De heeren Davenport verliezeu al meer en meer het terrein, hetwelk zij aanvankelijk hadden gewonnen. Niet weinig heeft daartoe dezer dagen do vermaarde Robin bijgedragen, die aan allen die het maar willen zien, heeft aangetoond op welke wijze de Parijzenaars zich door deze Americanen hebben laten bedriegen. De scène van de geheimzinnige kast met muziekinstrumen ten uerd daarbij aan de toeschouwers verklaard en ieder een kon zien hoe het medium zich naar believen met touwen vastbond en deze weder losmaakte. Kortom de ontmastering van het spiritisme der heeren Davenport door den heer Robin was volkomen en de zaal daverde van de toejuichingen, welke den laatsten ten deel vielen. Aan de moreele hygiëne van het publiek is daardoor eene groote dienst bewezen, en voortaan zullen de heeren Davenport hunne slachtoffers elders moeten gaan zoeken. Jfetijöinqcn. Zaturdag is te Veere binnengekomen de Engelsche schooner Hannahgezag v. H. W. Gibbs, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. tjunïiflsbcricljtni. WeeUrapprijTen Rotterdam- 25' September., d.e aanbieding was uit gebreid, tot vorige prijzen bestond go^de kooplust.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3