COÜBANT. 23 September 1863. 132. Stalen-gencraal EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 September. Aanvaarding betrek- J king herbenoemde voorzitter; toelating leden; adres j veehandelaren maatregelen runderpestsplitsing vergade ring in afdeelingen; benoeming leden commissie ontwerp-adres antwoord troonrede. De herbenoemde voorzitter, mr. J. A. Philipse, aan vaardde zijne betrekking met eene rede, waarin hij de herbenoemde en nieuw benoemde leden geluk wenschte en zijne erkentelijkheid, betuigde voor de eer door de herbenoeming tot voorzitter door den koning bewezen en voor het blijk vau vertrouwen hem wederom door Z. M. geschonken. Hij wees op de vervulling der gewich tige plichten, die wederom op hem zouden rusten en de verantwoordelijkheid, die hij door het aanvaarden der betrekking op zich nam, waartoe hij de inschikkelijkheid en de krachtige ondersteuning der kamer inriep. Bezield met betzelfde verlangen om het goede te bevorderen en door dezelfde liefde voor koningen vader land vereenigd, grondde hij op die overeenstemming van gevoelen het vast vertrouwen, dat slechts éen doel voor oogen zou gehouden worden: behartiging van het wel zijn en de bevordering der belangen van het dierbaar vaderland. De herbenoemde en nieuw benoemde leden, de heeren: van Sasse van Tsselt, Hengst, Schimmelpenninck van der Oije, Blankenbeym, Duymaer van Twist, J. van Vol lenhoven, van Beeck Vollenhoven, Smit, Taets van Amerongen, Schot, de Vos van Steenwijk, Tonckens en Beerenbroek zijn, na goedkeuring der geloofsbrieven, toegelaten en hebben zitting genomen. Een adres van grondeigenaren en veehouders teWad- dinxveen tot het beramen van maatregelen tot stuiting van de runderpest, werd gesteld in banden der commis sie voor de verzoekschriften, zijnde de heeren: Hein, Verschoor, Duymaer van Twist, Messchert van Vollen hoven en Schot. Eindelijk is overgegaan tot de trekking der afdeelin gen en tot het benoemen van voorzitters, onder-voorzit ters en leden der commissie tot bet opstellen van het adres van antwoord op de troonrede. De vergadering wordt hierop gesloten. Zitting van Woensdag 20 September. Mededeeling voor zitter verkiezing afdeelingen, voorzitters en ondervoor zitters; benoeming leden commissie ontwerp-adres ant woord troonrede; bepaling dag beraadslaging adres antwoord troonrede; adres landbouwers beschouwingen maatregelen veepest; benoeming leden huishoudelijke commissie der kamer. De voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen tot voorzitters zijn gekozen de heeren Cost Jordens, Viruly, van Swinderen en Schimmelpenninck van der Oije; tot ondervoorzitters de heeren van Heeckeren van Wasse naar, Bosch van Drakestein, van Aylva van Pallandt en van Meeuwen; en tot leden der commissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, de heeren van Eysinga, Messchert van Vollenhoven, van Swinderen en Cremers. Het concept-adres wordt ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden, waarna de zitting werd geschorst tot des namiddags te 3.\ uren. In die zitting is bepaald, dat de openbare beraadsla ging over het adres van antwoord op de troonrede zal plaats hebben Vrijdag aanstaande te 1 2 uren. Nog zijn benoemd tot leden van de huishoudelijke commissie der kamer, de heeren van Nispen van Panner- den en van Beeck Vollenboven. In deze zitting is ingekomen een adres van landbou wers en veehouders te Leiden, houdende beschouwingen over maatregelen tegen de veepest te nemen, naar aan leiding van een te Leiden gehouden landhuishoudkundig congres. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 September. Toelating nieuw benoemd lid; candidaten voorzitter. De heer Jespers, oudste lid in jaren, presideerde. De heer mr. J. B. Bots, herbenoemd lid in het kies district Helmond, beeft zitting genomen. Daarna is overgegaan tot het opmaken van een lijst van drie candidaten voor bet voorzitterschap der kamer. Bij de eerste stemming bekwam de heer van Reenen 41 stemmen, en werd, de volstrekte meerderheid beko men hebbende (61 leden namen deel aan de stemming) tot eersten candidaat geproclameerd. Bij de stemming over den tweeden candidaat bekwam de heer Dullert 37 stemmen, en werd alzoo tot tweeden candidaat gekozen. Bij de stemming over den derden candidaat bekwam de heer Jespers 32 stemmen, en werd derhalve tot der den candidaat benoemd. De lijst bestaat alzoo uit de navolgende namen: 1. mr. Gr. C. J. van Reenen, 2. mr. W. H. Dullert, 3. mr. J. F. Jespers. Deze lijst zal Z. M. worden aangeboden door de com missie van stemopnemers, de heeren Guljé, Hoekwater, Jonckbloet en Fokker met toevoeging der heerende Bieberstein, Viruly Verbrugge, van Delden en Cornelis. De vergadering is hierop uiteengegaan. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 14 September.Beëediging raadslidvoorstel benoeming onderwijzers burgeravondscbooi; benoeming .wethouder; verschillende benoemingen; aanneming voorstel directeuren middel straat- en zandwegen, bijdrage gemeentefondsen; wijziging reglement van orde, benoe ming commissie; vaststelling instructie commissie toezicht school middelbaar onderwijs. Nadat de notulen gearresteerd zijn, wordt de heer van Dort op de gewone wijze beëedigd en geïnstalleerd. Geschiedt mededeeling van a.: de brieven van den heer van Dordt dat hij zijne benoeming als lid der com missie voor het middelbaar onderwijs aanneemt, en van die commissie dat de leden beëedigd en geïnstalleerd zijn b. een voorstel van diezelfde commissie om tot voorzie ning in het onderwijs in de Nederlandsche taal den heer Swart, in de aardrijkskunde en geschiedenis den heer van Wiele voor de burgeravondschool te benoemen, wordt aangehouden, tot het gevoelen van den inspecteur daarop zal zijn ingewonnen. Overgaande tot de benoeming van een wethouder wordt bij herstemming als zoodanig gekozen de heer van de Putte met 5 stemmen. Op den heer Pilaar waren 4 stemmen uitgebracht. De benoemde verklaart zich voor te behouden den termijn bij de wet bepaald, om zich te verklaren. Achtereenvolgens worden benoemd: tot ambtenaar van den burgerlijken stand en voorzit ter van het burgerlijk armbestuur de heer van de Putte; tot voorzitter der commissie van toezicht voor de gemeente-apotheek de heer Broes van Dort. tot leden der commissie van kazerneering de heeren van den Bosch en Verhagen; tot commissaris der vereeniging van werklieden de heer C. Pilaar; tot leden der vaste commissie voor het financiewezen: de heeren de Kanter, van der Meulen en van den Bosch, waaruit de heer de Kanter tot voorzitter is benoemd; tot leden der commissie voor de strafverordeningen de heeren de Knokke van der Meulen en de Laat de Kanter. Hiermede de benoemingen, waarbij verschillende stem mingen en herstemmingen hebben plaats gehad, afgeloo- pen zijnde, wordt gelezen Brief van directeuren van het middel van straat en zandwegen in vereeniging met eene commissie tot wegs- verbetering, daarbij te kennen gevende: dat vroeger een belasting van de grondeigenaren werd geheven van 39 cent per bunder tot afkoop van tollen, dat bij de op handen zijnde opheffing van dat middel die heffing zal vervallen, waarom zij voorstellen uit de gemeentefondsen lOy'u cent per ziel te besteramen als bijdrage voor dit onderwerp, waardoor de heffing der tollen zou kunnen vermeden worden. Burgemeester en wethouders stellen voor daarin toe te treden, daar het voor deze gemeente van een overwegend belang is dat onbelemmerde communicatie van en met het platte land plaats hebbe. De heer Verhagen verheugt zich over dat voorstel ea ondersteunt het. Nadat de voorzitter aan den heer van den Bosch nog eenige toelichting bad gegeven, is het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Aan de orde zou zijn het ingezonden voorstel van den heer Verhagen tot wijziging van twee artikelen van het reglement van orde, doch daar het den voorzitter voor komt dat daarin nog meerder leemten en gebreken worden aangetroffen, stelt hij voor eene algeheele herziening- van het reglement te doen en daartoe in commissie te benoemen de heeren Pilaar en Verhagen, om met den voorzitter aan den raad te dienen van bericht en advies; welk voorstel wordt goedgekeurd. Eene instructie voor de commissie van toezicht over de school van middelbaar onderwijs,door deze ingezonden wordt zonder discussie vastgesteld. De punten van behandeling afgeloopen zijnde vraagt de heer Verhagen het woord en zegt zich te verheugen in de zoo even genomene beslissing omtrent den afkoop der tollen, waaruit het blijkbaar is dat allen het eens zijn dat vrijheid van beweging en opheffing van belemme ringen die daaraan in den weg staan, bevorderlijk zijn tot de algemeene welvaart. Intusschen heeft in eene naburige gemeente en wel in den Wilhelininapolder eene onwettige heffing van bruggeld plaats, die dus den toe gang tot deze gemeente belemmert en een bezwaar legt op de seheepvaart; het is spreker bekeDd dat er in der tyd door het gemeentebestuur dier plaats pogingen zijn aan gewend om die heffing te wettigen, doch dat zulks, als in strijd met de wet, door de hoogere autoriteiten is ge weigerd, terwijl desniettemin met de heffing wordt voort gegaan hij vermeeDt dat daarop de benaming van kne velarij en art. 174 code pénal zou toepasselijk kunnen geacht worden en uit den wensch dat burgemeester en wethouders zich die zaak aantrekken en pogingen in het werk stellen om die belemmering op te heffen eo dien on wettigen stand van zaken op eene of andere wijze te doen eindigen. De voorzitter zegt daaromtrent inlichtingen te zullen inwinnen en in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Daarna is de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Kierikzee. Zitting van 16 September. Installatie nieuw benoemde raadsleden begrooting schuttersraad 1865verslag reke ning schutterij 1864; verslag vereeniging weering armoede missive Tegenten burgerweeshuisrequest A. de Vlieger c. s. verzoek overdracht pacht; adres hoofdonderwijzer van Setten, verzoek gratificatie; conceptverordening invoer vee; adres H. A. van IJsselstein legplaats kolenschepen; sollici tanten vaccerende betrekking muziekonderwijzer en kapel meester; benoeming leden vaste commissiën; hulde voor zitter nagedachtenis overleden oud-burgemeester. Voorzitter de heer Cau. Waarnemend secretaris de beer J. G. Bethe. Afwezig de heeren Moolenburgh en de Crane. Op verzoek des voorzitters worden de heeren van Don gen, Landskuegt, van der Grijp, Goemans en R. ICoole

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 5