MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N- 149. Zondas 1865. 17 September. Editie van Zaturdag avond 4 uren. Middelburg 16 September. Te Sluis zijn bij herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad uitgebracht op de heeren K. F. Koksma 42 en J. L. Croin 30 stemmen, weshalve de eerste tot lid van den gemeenteraad is verkozen. De koning van Denemarken heeft den heer baron P. F. de Bille-Brahe resident-minister bij de hoven van 's Hage en Brussel tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij deze beide hoven benoemd. De ballon van Nadar is behouden in den Haarlemmer meerpolder neder gekomen. Door de medische faculteit zijn bij gelegenheid van het SOOjarig jubilaeum op 2 Augustus 11. te Weenen ge vierd, de meest uitstekende geleerden van Europa tot eereleden van het Wiener Doctoren Collegion benoemd. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat ouder die geleerden ook behoort onze verdienstelijke landge noot, de hoogleeraar F. C. Donders. (iV. R. cour.) Veeziekte. Door den commissaris des konings in Zeeland is de volgende circulaire aan heeren burgemeesters der ge meenten in die provincie toegezonden „Ik heb de eer u kennis te geven, dat aan de ambte naren van 's rijks ontvangsten, namens zijne excellentie den minister van financiën, de uitdrukkelijke last is gegeven om, bij bevinding van ziek vee, onverschillig welke de ziekte zij, daarvan met den meest mogelijken Spoed aan het hoofd van het plaatselijk bestuur kennis te geven." In de gisteren door den gemeenteraad te Rotterdam gehouden zitting is, na eene langdurige beraadslaging, op voorstel van den heer de Bruyn, met 24 tegen 8 stem men besloten: om den invoer van versch geslacht vee aldaar te verbieden. De staten van Noord-Holland zullen waarschijnlijk eene buitengewone vergadering houden, ten einde te beslissen over maatregelen tegen de veepest. Als dag der bijeenkomst noemt men een der laatste dagen van de eerst- of de daaraanvolgende week. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken zijn vol gens de Staatscourant van Donderdag, van 29 Septem ber de volgende opgaven omtrent de ziekte onder het vee ontvangen 's Hage 4 September. 3 groote vaarzen en 1 pink door de bekende ziekte aangetast. Gouda 4 September. Het in de vorige opgaaf vermelde rund gestorven. Klaaswaal 4 September. 1 rund door de heerschende ziekte aangetast,Maasland 48 September. 5 kal veren gestorven en 1 afgemaakt. Mij nsheerenland 4 September. 1 koe aangegeven als lijdende aan de vee ziekte. Nieuwen hoorn 4 September. 5 kalveren door de ziekte besmet.Pijnacker 4 September. 2 tot vet mesting bestemde kalveren als besmet aangegeven. Zoetermeer 4 September. 1 koe aangegeven. Delfs- haven 5 September. Van 29 Augustus tot 5 September aangegeven 37 runderengeslacht en verkocht 9, ont eigend 5, gestorven 2. Met inbegrip der vroeger opgege- venen bleven op öSeptemb. nog in behandeling 31 stuks Delft 5September. Aangetast7,gestorven 2.Naald wijk 58 September. De in het vorig bericht opgegeven koe als aangetast is gestorven. Overschie 5 Septem ber. Aangegeven 47 runderen, gestorven 26, herstel lende 15. Schiebroek 5 September. Gestorven 5, ziek 1. Zuid-Beierland 6 September. 3 runderen aangegeven, omtrent den aard der ziekte bestaat nog geene zekerheid. Nieuwerkerk a/d IJssel 6 Sep tember. Iu het geheel zijn aangetast 7 veestapels, geza menlijk aangegeven 30 runderen, gestorven 18, herstel lende 7, nog lijdende 5. Rotterdam 6 September. Den 1 September op de veemarkt 1 kalf bevonden door de ziekte aangetast, terstond afgemaakt en begraven. Vlaardingen 6 September. Nog 6 koeien aangegeven. In het geheel 9; gestorven 2, 4 gedood 3 nog in leven. Berkel 7 September. Sedert vorig rapport zijn 2 run deren afgemaakt en 4 kalveren gestorven,Kr al in gen 7 September. 5 runders gestorven, 2 in behandeling. Ridderkerk 7 September. 1 koe afgemaakt. -- Gouds waard 8 September. 1 rund gestorven, beide'overige her stellende, geen nieuwe gevallen aangegeven.Monster 7 September. 1 rund gestorven, eene andere koe is 4 September onteigend, afgemaakt eu begraven, geene nieuwe ziektegevallen deden zich voor.Vrijenban 7 September. Door een veehouder 12 runders aangege ven, waarvan 6 gestorven, 4 andere veehouders gaven 7 runderen aan, waarvan 1 gestorven. Beierland (Nieuw) 1 rund gestorven, 1 hersteld, geen nieuwe gevallen opgegeven. Lekkerkerk 8September. Den 7en is de ziekte uitgebroken, in een stal van 11 mest- kalveren; 1 was reeds gestorven; 8 min of meer aange tast; 2 schenen nog gezond. Alle 10 zijn afgemaakt en begraven. Zeg waart 8 September. 1 kalf hersteld 1 rund gestorven. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse E. J. Muller. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend, met toe kenning van den rang van kolonel en van pensioen, aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië R. F. de Seyff, thans met verlof hier te lande. hoog ere burgerschool. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, de heer H. J. PI. Groeneraan, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond; tot leeraar aan de rijks hoogere bu rgerschool te Roermond, de heer J. E. Stark. Marine en leger. Uit hetgeen de minister van oorlog bij zijne jongste inspectie te Vlissingen heeft te kennen gegeven, meent men te moeten opmaken dat de bezetting van Yeere met 1 November e. k. zal ophouden. Van het aldaar in garni- soen liggende bataillon van het 6e regement infanterie zal, naar wij vernemen, een compagnie naar Middelburg worden verplaatst, terwijl de overige in verschillende garnisoensplaatsen der provincie zullen verdeeld worden. Uit Kampen schrijft men 13 dezer: Gisteren werden nog 11 jongelingen bij het instructie-bataillon ingedeeld, waardoor de sterkte van dat corps reeds weder compleet is. Daar medio October weder minstens 50 korporaals naar de regementen vertrokken, is tegen dat tijdstip weder gelegenheid tot plaatsing. Nog altijd zijn velen bij hunne, opkomst niet van de noodige of niet behoor lijke stukken voorzien, waardoor zij zich veel onaan genaamheden berokkenen. Aan 's rijks hospitaal te Utrecht is een nieuw reglement ingevoerd voor het admissie-examen, waarin onder anderen bepaald wordt, dat de cursus, in plaats van vier, voortaan vijfjaren duren zal, terwijl de aspiran ten tot hun 21 jaar op de school zullen kunnen komen. Tevens is bepaald, dat zij,die voor de Oost-Indiën worden opgeleid, voortaan ƒ600 toelage per jaar zullen genieten, en dat de kweelcelingen voor het leger hier te lande zich in het vervolg voor 15 jaar zullen moeten verbinden. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 14 dezer zal met den 16 October a. in dienst gesteld worden Zr. Ms. korvet Van Speyk, en het bevel over dat schip gevoerd worden door den kapitein-luitenant ter zee M. II. Jansen. De gemelde hoofd-officier zal te zijner tijd ook belast worden met het bevel over eene zamen te stellen scheeps- divisie, bestaande uit de korvetten Prins Maurits der Nederlanden, Van Speyk en Pallas, met bestemming tot het doen van een kruistocht in den noorder Atlantischen Oceaan. Op de korvet van Speyk zullen met den genoemden datum worden geplaatst: de luitenant ter zee le klasse J. K. L. Gey van Pittius, als le officier; de luitenants ter zee 2e klasse J. F. van Kervel, C. Schnylenburg, E. Simon van der Aa, J.L. Inckel, de officier van gezond heid 2e klasse M. T. Manden; de officier van gezondheid 3e klasse P. C. Buyze; de officier van administratie 2e klasse B. A. Stieler; de adjunct-administrateur D. A. van der Laan, en de scheepsklerk J. C. Kluit. Rechtszaken. behandeling van het geding tegen J. N. VAN DER HALEN, A. PAULUSSEN EN H. L. WARNAU. Zitting van Vrijdag, 15 September. De procureur-generaal deelde mede dat de dagvaar ding van nog tien getuigen, welke het hof Dinsdag ambtshalve heeft bevolen, heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan deze zijn opgekomen en thans aanwezig zijn, met uitzondering van mr. J. P. N. Ermerins. gemeente secretaris te Zierikzee, door wettige redenen verhinderd. Nadat het hof de zich in de zaal bevindende getuigen M. Platschorre en P. G. de Looze bevolen had zich voor eenigen tijd te verwijderen, werden de weder uit Zonne- maire teruggekeerde heeren J.Hoogenboom en C. Hocke Hoogenboom uitgenoodigd tot het overleggen der door hen medegebrachte verdere stukken uit den boedel van wijlen hun grootvader C. Hocke. Onder de hierop gevolgde voorlezing van de overige punten van het arrest van verwijzing en der acte van beschuldiging, werden bedoelde stukken door het hof, den procureur-generaal en de verdediging bezichtigd, vervolgens in het geding gevoegd en door den voorzit ter voorgelezen. Uit deze stukken, vijf in getal, zou blijken dat door de heeren Hoogenboom, als erfgenamen van Corns. Hocke Jz. betalingen zijn gedaan aan andere personen dan de beschuldigden, en wel aan zekeren Jansons, aan de erfgenamen van Kooreraans, en aan den getuige Platschorre voorden boedel van eenen Noordende. De beide getuigen Hoogenboom werden omtrent deze stukken nader gehoord, waarna de eerste beschuldigde te kennen gaf dat hij niet begreep waarom die stukken, als civiele zaken betreffende, in het geding waren ge bracht. Hierop antwoordde de voorzitter dat dit alles het gevolg is van het incident, van de zijde der verdediging opgeworpen. In de zitting van Maandag werd, zooals wij hebben medegedeeld, door den verdediger van den tweeden be schuldigde melding gemaakt van een brief van mr. J.W.D. van Dongen, waaruit blijkt dat mr. J. Berman aan zeke ren F. Jausous eene schuldbekentenis heeft afgegeven, groot ƒ1200, met eene daaronder geplaatste borgstelling van C. Hocke, met deze opmerkelijke clausule, dat de betaling eerst na den dood van Hocke zou plaats hebben. Deze brief nu is doorgenoemden verdediger aan het hof overgelegd en door den griffier voorgelezen. De beide getuigen Hoogenboom werden naar aanleiding van den inhoud nader gehoord, doch verklaarden dat zij zich hier omtrent weinig konden herinneren. De getuige le Sage ten Broek wist echter hieromtrent eenige inlichtingen te geven, welke in hoofdzaak inhielden dat hij in een gesprek, vóór een tweetal weken met den heer van Don gen gehoudtn, van dien heer vernomen heeft hetgeen in bedoelden brief schriftelijk is medegedeeld, en dat de heer van Dongen zelfs, toen de getuige sprak over zijne dagvaarding in deze zaak, gezegd zou hebben dat hem dit ook wel had kunnen gebeuren, daar hij ook eene pre tentie heeft moeten invorderen en wel de meer genoemde van 1200. Naar aanleiding van die getuigenis gaf de eerste beschuldigde op, dat hij van een en ander zoo min wist als van het uur van zijn dood en dat hij meende dat de heer le Sage ten Broek vermoedelijk met betrekking tot dit stuk in een moeilijker parquet zou zijn geplaatst dan hij. Laatstgenoemde getuige betoonde zich over dit antwoord zeer verontwaardigd en beweerde op warmen toon, dat hij volgens zijn afgelegden eed en volgens zijn

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1