MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 148. Zaturdag 1865. 16 September. ÉHnncnlcmö. Editie van Vrijdag avond 4 uren. Burgemeester en wethouders der gemeente Vlissingen maken bekend dat, op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, de betrekking van earsten Hulponderwijzer vacant is. Vereischten voor deze betrekking zijn: bet bezit eener acte als hoofd- of hulponderwijzer, benevens toelating voor de beginselen der Wiskunde en der Fransche, Engelsche en Hoogduitscke talen. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ600, benevens kost, inwoning enz., ten huize van den hoofdonderwijzer den heer E. G. J. STUART, aan wien belanghebbenden verzocht worden zich in persoon of met franeo brieven te adresseren. Vlissingen, den 13 September 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. middelburg 15 September. Tot lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven is gekozen mr. J. B. Bots met 759 van de 791 uitgebrachte stemmen. De gemeenteraad van Goes heeft gisteren tot wethou der benoemd de heer J. A. A. Fransen van de Putte. woordenboek" blijkbaar. Prof. van Vloten sprak over het wenschelijke '^en voor deze zaak is eene commissie benoemd om'op het voonnaliglmitenverblijfLommer- lust te Beverwijk een kluis te bewaren, waarin Elizabeth Wolff cenige barer beste bladzijden schreef. En nu volgde andermaal een zeer levendige discussie over bastaard woorden die aan vele sprekers allerlei aardigheden uitlokten. Woensdag werd het debat hernieuwd over „bet woor denboek", waarbij de heer vanLennephet voorschrift om bij bastaardwoorden zooveel mogelijk getrouw aan hot oorspronkelijke te blijven, op geestige wijze ten toon stelde. Het gebruik der ph. caracieriseerende verhaalde hij dat de meid hem eens was komen zeggen, dat dien avond in den schouwburg „de Mophondjes" werd opgevoerd (het treurspel Demophontes) terwijl men hem eens vroeg: „Gij zijt vrijmetselaar, zeg mij toch eens wat is dat toch bij de vrijmetselarij: „een prop-haan" (een prophaan)! Al die verwarring wilde hij voorkomen door te schrijven Demofoutes en Profaan. Tot de punten die verder dien dag behandeld werden behoorde een voorstel om de con gressen voortaan in drie afdeelingen te splitsen, waarvan de eerste zich zal bezig houden met de belangen van de Nederlandsche taal- en letterkunde en denNederlandschen boekhandel; de tweede met alle vraagpunten rakende de Nederlandsche geschiedenis en oudheidkunde; en de derde zich wijden zal aan de opbeuring van het Neder landsche tooneel en het Nederlandsche gezang; Na dat bij acclamatie Gent als de plaats voor de volgende bijeen komst is aangewezen is het congres gesloten en door een maaltijd in het Yachtclub gebouw opgevolgd. Door den raad der gemeente Eede is tot wethou der gekozen het nieuw benoemde raadslid de heer C. L. Dhondt. De gemeentebesturen van 's Gravenpolder, Nisse, Övezand, Driewegen en Ellewoutsdijk hebben besloten om voor gezamenlijke rekening den weg van 's Graven polder tot Ellewoutsdijk to doen begrinden, terwijl bovendien de gemeente Nisse voor eigen rekening een grindweg zal laten maken vau het dorp tot uan den Palmboom ter aansluiting op de grensscheiding tusschen die gemeente en 's Gravenpolder. Bij beschikking van 8 dezer is aau mr. J. M. Isebree Moens te Zierikzee, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Zierikzee en Rot terdam. Naar wij vernemen heeft de regeering het voor nemen de maatregelen, tot scheiding van kerk en staat nog vereischt, met klem te. bespoedigen, zoodat daartoe al het noodige in den loop van het volgende jaar tot stand zou worden gebracht en de afzonderlijke adiuinis- tratiën van eeredienst als zoodanig voor het laatst van 1866 in de nu aan te bieden begruotingswetten voor elk een afzouderlijtc bestaan zouden hebben. De zitting van het VlIIste Nederl. taal- en letterkun dig congres te Rotterdam werd Dinsdag ook bijgewoond door de heeren Betz en Fransen van de Putte, ministers van financiën en koloniën. Aangaande „het woordenboek" vernam men uit eene roededeeling van prof. de Vries, dat de derde aflevering weldra verschijnen zal en dat het werkderaming van lOOafleveringen nietzaloverschrijden. Over verschillende onderwerpen betreffende taal- en lettel kunde spraken de heeren Lainbrechts uit Leuven, liussel uit Maastricht en dr. A. Piersou, en de heer ten Kate droeg fragmenten uit een onuitgegeven episch- lyrisch gedicht voor. De heer Rosseels uit Antwerpen sprak over den toe stand van liet nationaal tooneel in Nooid- en Zuid- Nedeiland. Zeker zeide hij niet te veel in zijn beweering, dat het Nederlandsch tooneel in geen enkel opzicht aan zijn bestemming beantwoordt, dat met gebrekkige acteurs onbeduidende of slechte stukken worden opgevoerd, en dat het tooneel bederf verspreidt in plaats van bescha ving. In België is er verbetering gekomen, doordat de regeering zich de zaak aantrok, door schrijvers aan te moedigen en scholen voor tooueelisten op te richten. Hij hoopte dat dit in Nederland zou worden nagevolgd. De heer Alberdingk Thym richtte een bevigen aanval tegen de beginseloosheid en inconsequentie „in bet Uit Amsterdam schrijft men ons van 11 dezer: „Een zeer groot, bedrogen publiek, ziedaar het schouw spel dat Amsterdam dezen dag vertoonde. Het is prach tig weder, de wind waait niet matige kracht uit het noordwesten: geen twijfel, de luchtballon zal opgaan. Zoo oordeelde het Amsterdamsehe publiek, zoo scheen ook het oordeel te zijn van zoo vele bezoekers van heinde en verre toegestroomd en waaronder doorluchtige per sonages men spreekt van prins Frederik en prins Hendrik zich bevonden. Welnu, de heer Nadar dacht er anders over. Hij heeft zeer laat aan het publiek bekend gemaakt, dat de wind niet goed was om op te stijgen. Het aantal vreemdelingen, dat hier lieden is aangekomen is buitengemeen groot. De restauraties waren te klein. Dat velen zeer ontevreden zijn behoef ik u niet te vermelden. De opstijging is uitgesteld tot Donderdag, doch mij is reeds verzekerd dat ze uiet voor- Zondag plaats zal hebben. De heer Nadar heeft het publiek echter in nog grooter mate zich zeiven bedrogen. De Maandag toch is altijd de dag waarop Amsterdam vele bezoeken uit de provincie ontvangt, te meer wauneer die Maandag in de kermis valt. Deze menscben, veelal boereu van Noord-Holland, koineu noch Donderdag, noch Zondag weerom. „Ik heb het terrein, waarvan de luchtballon zou op gaan, eu dat tevens bestemd was voor de betalende toeschouwers, bezichtigd. Het is buitengemeen uitge strekt, en gelegen buiten de Utrecbtsehe barrière vlak over de gasfabriek. Om de gaspijp, bestemd om den ballou te vullen, naar het terrein te leiden, heeft men over de stadsvest een brug moeten leggen. Alles zag er echter nog zóo weinig iu orde uit, dat het wel zeer duidelijk is, dat er andere redenen moeten bestaan waarom de ver tooning geen plaats heeft gehad. „Er is hier thans in de lokalen der Maatschappij Arti et Amicitia eene tentoonstelling van gravures geopend, eu wel ueue bijeenbrenging van verschillende scholen, door alle tijden heen. Ze bestaat uit meer dan twaalf honderd nommers. Ze is hoogst merkwaardig en de onde Nederlaudsche graveurs wekken niet het uiinst de be wondering van den onderzoeker op. Het is opmerkelijk dat nu te gelijkertijd expositiën alhier plaats hebben van schilderijen (in de academie) gravures en etsen (iu Arti et Amicitia) en van phutografiëu (in het Paleis voor volksvlijt)." De ballon van Nader is gisteren avond te zeven uren met vier personen prachtig opgestegen. Veeziekte. Blijkens een opgaaf in de Staatscourant van gisteren maakt de veeziekte geen beduidende vorderingen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw eu veeteelt in Zeeland, heeft zich bij adres tot gedeputeerde staten gewend met mededeeling dat zij de verschillende afdeelingvs-besturen uitgenoodigd heeft de leden hunner afdceliug bijeen te roepen tot het doen van voorstellen tot wering der veeziekte; dat de leden der afdeeling Thoien daaraan voldoende, eenparig van oordeel zijn dat gedurende eenigen tijd althans de in- en doorvoer van vee verboden moet worden. Het adres behelst dan ook het verzoek dat gedepu teerde staten bij wijze van algemeenen maatregel den in- en doorvoer van vee in deze provincie tot nader order verbieden, of althans aan de gemeentebesturen kennis geven dat gemeentelijke verordeningen waarbij in en doof voer tijdelijk verboden worden- dooi gedeputeerde staten zullen worden goedgekeurd. In de vergadering van den gemeenteraad te Aarden burg, den 12 dezer gehouden, is gebleken dat de burge meester dier gemeente zich tot het provii.ciaal bestuur heeft gewend om het gevaarlijke aan te toouen vau de dagelijksche beweiding door vreemd rundvee op Neder landsch grondgebied, een gevaar dat te grooter is daar de besmette gemeente Evergem slechts een vijftal uren van Aardenburg is verwijderd. Reeds den volgenden dag was het antwoord ontvangen waarbij werd gewezen op art. 171 der gemeentewet in verband met art. 42 welke de gemeentebesturen genoegzame vrijheid van handelen geven. De gemeenteraad van IJzendijke heeft besloten te verbieden 1. rundvee uit België in te voeren of in de gemeente te weiden; 2. rundvee uit de gemeente op Belgiesch grondgebied te weiden; 8. rundvleesch uit België in te voeren. De gemeenteraad van Dordrecht heeftin zijne zitting van Diusdag een verordening vastgesteldopdein-,nit en doorvoer van rundvren en schapen. Als beginsel is alle in-, uit- en doorvoer verboden. Met het oog op de be langrijke scheepvaart op Londen, die bij een volstrekte handhaving van dit beginselgeheel den bodem zon worden ingeslagen en ook met het oog op het bekomen van slachtvee is er tevens bepaald dat runderen iugevoerd kunnen worden, mits voorzien vau eene verklaring, door een deskundige afgegeven, dat zij uit een gezonden stal afkomstig zijn, en onderworpen zijn geweekt aan het onderzoek van keurmeesters. Ook is er eene verorde ning vastgesteld tot weringvan den invoeren den verkoop en het ter koop stellen van bedorven vlecsch en spek. Dinsdag zijn te Slicdrecht en te Dubbeldam detache menten dragonders gearriveerd en ingekwartierd tot groot misnoegen der ingezetenen, sterk 8 manschappen eri paardenouder het kommando van een wachtmeester, belast om als hnlp-maiechaussées dienst te doen in den Alblasserwaard en te zorgen dat er geen vee uitgevoerd wordt, zonder voorzien te zijn van een behoorlek gelei- billet. De Economist deelt het volgende mede: Het is bij de thans heeischende veeziekte der vermelding niet onwaardig, dat een correspondent van den '1 iines uit Constantinopel schrijft, dat hij, eenvoudig door bij wijze van voorzorgsmaatregel eiken morgen de neusgaten, mond en tong der koeien met azijn te wasschen, 400 stuks hoornvee in een dorp der vorstendommen, waar de veepest schrikkelijke verwoestingen aanrichtte, geheel daarvoor heeft weten te behoeden, terwijl het vee dat die behandeling niet had ondergaan, overal in het rond bij lioopen stierf. Hij zegt ook, dut de pachters aan de Donau hebben bevonden, dat datura stramoniumwan neer het in het drinkwater van liet vee gedaaif wordt, een uitstekend praeservatiet tegen die ziekte is. Dit zijn beiden eenvoudige middelen, zeer gemakkelijk aan te wenden, en daarom aanbevelenswaardig. fïciioemliigen en besluiten. legek. Pensioen verleend ten bedrage van 1500 aan den luitenant kolonel van het 7e regement infauterie L. G. Worbert en tevens toegekend de rang van kolonel. bühgemeestbu. Benoemd tot burgemtesters der ge meente Nieuw- eu St. Joosland mr. J. W. M. Schorer; tot burgemeester der gemeente Axel dr. H. J. van Eek. fier k nieuw». Tot predikant bij de hervormde gemeente te Neuzen, is beroepen de heer T. H.Nahuijs, predicant teBiezelinge. Woensdag werd te Dordrecht de 13e aigemeene jaarlijksche vergadering der Evangelische maatschappij tot bevordering van waarheid en godzaligheid van de rooinsch-katholu ken gehouden, onder de leiding van 1 den heer J. G. Sehuuriog, predikant te Amsterdam, voor zitter van het hoofdbestuur. Tot inleiding dezer verga- dering had Dinsdag avond te 7 uren in de groote kerk een openbare godsdienstoefening plaats, waarin voorging de heer K. F. ter Nooy ApèJ, predikant te Amsterdam, die tot tekst zijner door een koorgezang der weeskin deren afgewisselde feestrede gekozen had 1 Cor. 3 9<z. Een talrijke schare vulde het schitterend verlicht kerkge bouw, dat een indrukwekkend schouwspel aanbood. Een

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1