MIDDELRURGSCIIE COURANT. N0, 146. Dinsdag 1865. 12 September. Editie van Maandag avond 4 uren. HERB EST El» ING. Gcdadigden worden verwittigd, dat de besteding van het derde perceel van het maken van buitengewone ver dedigingswerken aan de oevers der Calamiteuse polders in Zeeland, zijnde Schouwen, district Flaauwers, is afge keurd. Eene herbesteding van dat werk is bepaald op Vrijdag den 15 September 1865, des voormiddags te 10 uren. aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg. De herbesteding geschiedt bij inschrijving en opbod, overeenkomstig art. 12 van het bestek no. 119, goedge keurd den 21 Juli 1865. De kosten der eerste besteding komen mede ten laste van den aannemer. Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofd-ingenieur te Middelburg, alsmede bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, den 4 September 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. fiSmnenlanö. Middelburg 11 September. De nieuw benoemde burgemeester van Ritthem, de heer J. C. Lantsheer, is jl. Vrijdag als zoodanig plechtig geïnstalleerd. Te Axel is tot wethouder cn ambtenaar van den bur gerlijken stand benoemd, den heer M. J. van Vessem. Bij koninklijk besluit van den len September 1865, is bepaald dat de tegenwoordige vergadering van de staten- generaal zal worden gesloten op Zaturdag den 16 Sep tember 1865, des namiddags te twee uren. De minister van binnenlandsche zaken is gemagtigd om zich op het bepaalde tijdstip te begeven in de vergadering van de staten-generaal,ten einde de vereenigde zitting der beide kamers, in 's konings naam te sluiten. Naar men verneemt zijn de wetsontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor 1866 ter landsdrukkerij afge geven, zoodat de tweede kamer onmiddellijk na hare opening de gansche staatsbegrooting in druk zal kunnen ontvangen. H. M. de koningin zal, naar men verneemt, den 16 dezer, eene buitenlandsche reis ondernemen. In de Staatscourant van heden brengt de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van alle ondernemers van stoombootdiensten, dat de hun verleende concessie tot het vervoeren van vee tot nadere bekendmaking aldus is te verstaan, dat het hun geheel vrij blijft bet vervoer van vee te weigeren. De Staatscourant van Zaturdag bevat het koninklijk besluit van den 28 Augustus jl., waarbij wordt bepaald dat de bezoldiging van de commiezen bij de ministerieele departementen bedraagt ten minste f 1700 en ten hoog ste f 2000 's jaars. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is aan den gemeenteraad, in overeenstemming met de commissie van financiën, voorgesteld om, bij de invoe ring van de nieuwe wettelijke verordeningen op de gemeentelijke geldmiddelen, met beschikking over 4/5 der van de opbrengst der rijks belasting op het perso neel, tc heffen 40 opcenten van de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde, en 10 opcenten van die op de ongebouwde eigendommen; 25 opceuteu van de hoofdsom der belasting op het personeel, eu eene plaatselijke directe belasting van ƒ880,000, welke laatste voor het loopende jaar 1865 op ƒ615,000 is geraamd. De voor stellers begrooten de mindere uitgaven ten gevolge van de afschaffing der gemeentelijke accijnsen op 45,000 jaarlijks. Intusschen vermeenen zij dat, wanneer de stedelijke financiën in normalen staat zullen zijn gebracht, de plaatselijke directe belasting van ƒ880,000 nog met 150,000 zal moeten worden verhoogd. Zij meenen echter, dat deze verhooging niet op eenmaal zal behoe ven te geschieden. Uit Amsterdam schrijft men ons 8 September „Gisteren bezocht ik Nadar of, beter gezegd, het Volks paleis, waar Nadar's luchtballon te zien is. Het is een enorm gevaarte; ofschoon slechts voorde helft gevuld, nam het een der beide helften van 't Volkspaleis bijkans geheel in. Een zeer eigenaardig gezicht bood de blik binnen den ballon aan. Onder den ballon is, gelijk men weet, een boeier bevestigd. De paar kamertjes, die er in zijn, bevatten slaapplaats voor hoogstens acht men- schen. De ruimte boven op het huisje dient tot ge woon verblijf. Het uitzicht van hier tusschen lucht en wolken zal zeer schoon zijn. Toch kan ik niet zeggen, dat het bezoek aan den ballon verleidelijk werkt: niemand heeft tot dusver zich aangeboden om mede te gaan. Bij den ballon hangt een schilderij, voorstellende een gezicht in de wolken. Men ziet den ballon tusschen de wolken, die er als opgejaagde golven uitzien, zweven, terwijl onder hem de ondergaande zon zijn laatste stralen schiet. De schilder is een der medereizigers. Het spreekt van zelve, dat het niet mogelijk is voor anderen dan medereizigers de juistheid er van te bcoordeelen. Maar het is een ijzingwekkend gezicht en ik vind het een bewijs van meer eerlijkheid dan overleg, dat Nadar dit kijkje in de luchtwereld, zoo weinig geschikt om tot medegaan uit te lokken, den beschouwers van zijn ballon niet heeft onthouden. „Aanstaanden Maandag zal Nadar vertrekken. We wenschen hem een goede reis en blijven rustig thuis. „In het Volkspaleis heeft gelijktijdig eene tentoonstel ling plaats van photografiën. Met uitzondering van enke len maken onze Nederlandsche photografiën juist geen schitterend figuur. Behalve die van Wagner trekken vooral van de inlandschen Deutmann de aandacht; ook de keus der personen, van Lennep, Outshoorn enz. werkt mede om er de aandacht op te vestigen. Van de buitenlan ders zal ik geen namen noemen en maar twee opmerkingen maken. Vau een Berlijnscken photograaf vindt men hier photografiën van de natuur, vooral van tooneelen uit het Ilartzgebergtc, die voortreffelijk zijn. De Parijsche cata comben hebben ook hun photograaf gevondenmet behulp van electrisch licht zijn verschillende punten aan de duisternis onttrokken. Het is een curieuse en toch ware opmerking, dat juist die afbeeldingen der cata comben, waarop de beenderen en doodshoofden worden ge mist, iets doods, iets sombers hebben. Het is alsof die zicht bare teekenen van den dood aan de sombere tooneelen leven bijzetten. Ook hier op dc photografiën-tentoon- stelling trekt Nadar door verschillende producten van zijn kunst de aandacht, /oor éen damesportret o. a. ziet men vooral het jonger geslacht, met belangstelling stilstaan. Het is dat van George Sand. De merkwaar dige vrouw, 63 jaar oud, i, .art in rustige houding met denkend gelaat den beschouwer aan. Het is een kop, die attentie trekt en verdient. De stoutmoedige lucht reiziger, die ginds in de groote zaal bet middelpunt van aller oogen en gesprekken is, verbindt hier zijn naam met dien der beroemde schrijfster, wier frischheid en verbeeldingskracht tot op hoogen leeftijd onverzwakt i3 gebleven en die in menig opzicht tot de merkwaardigste literarische geesten van dezen tijd behoort. En hij zelf? Nadar, wien ik even zag, is een fiksch, krachtig man, met een blond, open voorkomen. Een zware snor bedekt een goed gevormden mondhet oog heeft een goedaardigen tint, maar is scherp en doordringend. Men ziet dat het een man is, gewoon door te zetten wat hij voorgenomen heeft en voor geen tegenspoed bevreesd: dit heeft hij trouwens bewezen." Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend met toekenning van pensioen en ingang van 1 October a. aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië V. A. Amiot, thans met verlof hier te lande. ministerieöle departementen. Benoemd tot adj unct- commies bij het departement van financiën, de heer B. C. G. van Eelde, thans ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Pijnacker c. a. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Pijnacker c. a., de heer P. D. van Bienema, thans adjunct-commies bij het depar tement van financiën, uit welke betrekking hem een eervol ontslag wordt verleend. Verplaatst de heer H. P. van der Tak, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bedum, in die betrekking naar Middelharnis. Rerknieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Zoute- lande is beroepen de heer W. J Ramaker, hulpprediker te Dordrecht. Onderwijs. De Staatscourant van Zaturdag bevat het verslag der commissie belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 61 tot 65 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Marine en leger. Door den minister van oorlog is bij het algemeen depöt van discipline te Naarden het schoolonderwijs ingevoerd, terwijl de manschappen, die bij gemeld depot aan de strengere krijgstucht zijn onderworpen, gedurende hun verblijf aldaar in bet lezen, schrijven en rekenen zullen worden onderwezen. Het kader, dat voortaan van de infanterie-corpsen bij het algemeen depot discipline wordt overgeplaatst, moeten tevens geschikt zijn tot het geven van schoolonderwijs. De kapitein-luitenant ter zee W. B. F. Escher, dienende als eerste officier op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gebracht en met den eersten October a. op dat wachtschip vervangen door den kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme. De luitenant ter zee van de 2e klasse C. A. Jeekel, dienende op het wachtschip te Willemsoord, wordt met den 10 dezer op non-activiteit gebracht. Rechtszaken. behandeling van het geding tegen J. N. VAN DER HALEN, A. PAULUSSEN EN H. L. WARNAÜ. Heden ving voor het provinciaal gerechtshof in Zee land de behandeling aan van het rechtsgeding tegen 1. Johannes Nicolaas van der Halen, ond 65 jaren, gebo ren en wonende te Zierikzee, zaakwaarnemer2. Anthonij Paulussen, ond 68 jaren, geboren en wonende te Zierik zee, koopman; en 3. Hendrik Lconardus Warnau, oud 66 jaren, geboren te Breda, wonende alhier, zaakwaar nemer. Eerstgenoemde wordt beschuldigd van acht en twintig valschheden in onderhandsch geschrift, door het in even zoo vele stukken verzinnen van oveieenkoinsten, beschikkingen en verbintenissen, en het daarbij namaken van schrift en naamteekeningenen het des bewust gebruik makeu van alle deze valsche stukken; de tweede van het des bewust gebruik maken van zeventien, de derde van het des bewust gebruik makeu vau vijftien dezer valsche stukken. Een en twintig getuigen zijn door het openbaar minis terie gedagvaard, beuevens drie deskuudigen (de heeren L. Karreman, J. Rensen en J. T. Oosterman, alle wonende te Zierikzee), die alle zijn verschenen; van de zijde der verdediging werden vier getuigen a décharge bijge bracht.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1