HAAGSCHE BRIEVEN. '5 Gravenhage6 September. Gij kunt niet van mij vorderen, dat ik u veel nieuws uit de hofstad schrijf; waar niet is, heeft zelfs het publiek geen recht. De zitting der staten-generaal wordt den 16 dezer gesloten. Sommige onzer ministers zijn weder of nog uit de stad. Het is ongelukkig een feit, dat in deze provincie en ook in de onmiddellijke omstreken van deze stad de gevreesde runderpest is uitgebroken. Men spreekt van het trekken van een saniteits-cordon rondom deze pro vincie. De oppositie maakt van alles een wapen. Ik verwacht dus wel bij de behandeling van het adres van antwoord of als interpellatie, dat men de regeering zal vragen waarom zij deu invoer van vee niet heeft verboden Men wijst daarbij van de zijde der oppositie op Ierland en Bel gië. Intusschen vergeet men dat de Engelschen aanvanke lijk beweerd hebben, dat de runderpest door Nederlandsch vee derwaarts is overgebracht of althans door vee uit ons land doorgevoerd. Maar al ware dit onjuist, dan zou de regeering niets meer hebben kunnen doen, al had zij, buiten de staten-generaal om, dergelijk verbod willen afkondigen. Het is toch een betreurenswaardig feit, dat zoodra de veepest in Engeland uitbrak, die naar onze provincie door de talrijk heen en weder varende booten met vee is overgebracht. Wat zou 't nu gebaat hebben den invoer daarna te beletten? Alleen maatregelen om het kwaad te beperken, te temperen cn te stuiten konden doel treffen die zijn met spoed genomen. Het is te hopen dat het kwaad beperkt blijft en zich niet verder uitbreidt. Onze gemeenteraad heeft zijne werkzaamheden gisteren hervat; de begrooting is nog niet ingediend, omdat aan gedeputeerde staten inlichtingen zijn gevraagd over de wijze vau berekening van het door het rijk afgestane 4/5 gedeelte der personeele belasting. De raad heeft gisteren hare commissiën vernieuwd en twee nieuwe raadsleden in eenige commissiën benoemd. Jhr. Mock echter is tot niets aangewezen. Onze havenzaak slaapt. Beter is het gesteld met de verkregene concessie voor den spoorweg Hoek van Hol land-Rotterdam-Westland-Scheveningen. Waarom 's Gra venhage daarin niet vervat is, begrijpt niemand. Scheveniugen ziet eiken dag tal van badgasten af- en aanstroomen. Gisteren avond was het daar weder op het terras van het gemeente-badhuis overvol. Het Dagblad had het laatste „Oranje-concert" van het seizoen aange kondigd. Dagelijks is daar eene muziekuitvoering, onder directie van den heer Botgorschek; maar als een lid van ons vorstelijk huis zijn geboortedag viert of er iets buitengewoons gaande is, kondigt men een extra concert aan. Die concerten bestaan daarin, dat men met een versterkt orchest een paar noinraers meer uitvoert en wat vuurwerk of Bengaalsch vuur op het terras afsteekt. De gemeente exploiteert ons badhuis. Men zou moeten •verwachten, dat een raad, loopende aan de leiband van de partij van het Dagblad (dat beweert „wij hebben meer belang bij onze badplaats dan bij de haven"), voor een goed muziekcorps zoigde. Het badhuis geeft schijn baar toch een batig slot, dat steeds klimt, hoewel het op de vingers uit te cijferen is, dat men bij lang niet rente trekt van de kapitalen, aan het tot stand brengen, ver- grooten en exploiteeren van het badhuis besteed. Intus schen is de muziek van het badhuis, op gewone dagen be paald, slecht en het corps veel te zwak. De directeur is een vindingrijk man, die veel doet om het publiek te lokken ik wil niet zeggen, dat hij ous slechte muziek geeft voor het geld, dat hij krijgt. Maar dat er beter te hooren was, staat vast; de uitvoeringen bij de zoogenaamde con certen of serenades aan liooge badgasten (laatst nog bij het licht van 10 extra-petroleumlampen, in plaats van fakkels) zijn daar om te bewijzen, dat het orchest verster king behoeft. Wie 's Gravenhage kent, weet dat daarvoor elementen in overvloed zijn. De muziekanten van het grenadier-corps zijn bekend; het schutter-muziekcorps is door deu heer Bolten tot eeno goede hoogte gebracht; daarenboven zijn er tal van artisten, die in het goede orchest van do komedie spelen. Gisteren avond zag ilc ook weder hetgeen wij eiken Zondag kannen zieu. Men zit te Scheveningen niet op prachtige fauteuils, maar op gewone groen geverwde houten stoelen. Als men nu opmerkt, dat er eiken Zon- 1 dag een tekort aan stoelen is, zoodat de betere stoelen uit de grootc zaal gehaald worden, ja, zelfs nu en dan een brutaal bezoeker er een uit de kamers der badgasten I pakt om zijne dames te helpen, dan moest eene gemeente- j commissie wel voor meer zitplaatsen zorgen. De behoefte is zoo erkend, dat men reeds verboden heeft iemand een stoel meer te laten, dan hij uoodig heeft. Dien ten gevolge j ontstaat wel eens een bataillewaarbij een heer of zelfs eene dame met hand en woord de stoelen verdedigen, die hun gezelschap zoo even slechts verlaten hebben met het kennelijk voornemen om den een of ander eens „bonjour" te gaan zeggen of op het terras te wandelen. Men gaat zoover, dat, als gij even opstaat, dadelijk een suppoost toeschiet en uw stoel wil wegvoeren. Nu heeft het batig slot wel veigrooting te wachten van zittenden voor tafeltjes en op stoelen, zoodat men iets kan gebrui ken, maar wandelende gebruikt men in den regel niet veel. De commissie kan nu wel is waar geen voorraad stoelen en tafeltjes aanschaffen voor buitengewone gele genheden; maar als er telkens een tekort is, moest men wel eenige dozijnen houten stoelen bestellen. Een kaste lein zou wellicht op elk kleintje zien; maar de gemeente exploiteert en beweert daarbij baat te hebben. Onze Fransche opera bewijst op nieuw, dat exploitatie van soortgelijke inrichtingen van wege eene gemeente onstaathuishoudkundig en hoogst verkeerd is. Ons theater heeft onder koning Willem II schitterende dagen beleefd; Ie théatre royal de la Haye had eene eervolle plaats onder hetgeen te Parijs les theatres de province heet. Sedert eenige jaren kwijnde het Fransch tooncel en elke directie verloor geld. Men drong bij de gemeente aan op een verhoogd subsidie, zeggende: acht gij eene Fransche opera, opéra-comique en vaudeville noodig voor uwe residentie, betaal ze dan! Toen kwam de raad op het idéé eens zelf een paar jaren te exploiteeren, om de hoegrootheid van het subsidie te kunnen bepalen, zoo beweerden de voorstanders van dat schoone plan. En wat gebeurde? De zaal werd verbouwd; duizenden werden daaraan besteed. Gedurende twee jaren gaf men schatten geld voor den troep uit en leverde ons de slechtste, die wij sedert jaren hadden gezien directeurs-particulieren hadden ons steeds beter gegeven. De commissie uit den gemeenteraad alleen beweerde, dat de opera goed was. Het publiek gaf een welsprekend antwoord en bleef weg. In het vorige jaar zijn duizenden verlorenmen heeft dat gemaskeerd door te wijzen op de sluiting gedurende den hofrouw; maar iedereen weet de ware oorzaak. Thans heeft men het vroegere subsidie met enkele duizende guldens verhoogd en de directie weder overgegeven aan de particuliere industrie. Onze verdienstelijke orchest- directeur Jahn is directeur en heeft zich geassocieerd met een uitmuntend artist, den pianist Faubel. Het resultaat is,dat wij door de debuten van den nieuwen troep hoop krijgen op een zeer goed en degelijk opera-gezelschap met sommige uitmuntende artisten. Zoo een paar onder geschikte rollen beter bezet worden, zullen wij in dezen winter eens weder kunnen liooren zingen en de opera bezoeken, zonder ons te vervelen en ons geld te bekla gen. De particuliere industrie heeft dus aanvankelijk reeds eene schitterende revanche genomen. fiïuitrnlimö. Algemeen overzicht. In eene mededeeling uit Munchen, waarin breedvoerig gesproken wordt over den indruk,welken de overeenkomst van Gastein op Duitschland's kleinere staten heeft ge maakt, wordt ook veel beteekenis gehecht aan de houding der meerderheid van de bondsvergadering te Frankfort. Gelijk wij reeds eenige dagen geleden mededeelden is de behandeling van het voorstel der Saksische hertog dommen tot na de heropening der zittingen over twee maanden uitgesteld. Gedurende al dien tijd dus zal de Duitsclie bondsvergadering, met de beruchte overeen komst van Gastein voor zich, in een dolce far niente door brengen, ondanks de pogiugen door Saksen, Beieren en het groothertogdom Hessen aangewend om eerst door de commissie voor de Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenhe den rapport te doen uitbrengen omtrent hun voorstel van 26 Juli. Met dertien tegen drie stemmen werd echter besloten om de zitting te sluiten. De meerderheid der kleinere staten had zich onder den invloed van Oosten rijk en Pruisen gesteld. Intusschen hebben de leden der nationale vertegen woordiging in Holstein eene vergadering gehouden te Kiel in eene particuliere woning, nadat hun het gebruik der zaal van het universiteitsgebouw op bevel van den Pruisischen regeeringscommissaris was ontzegd gewor den. In deze vergadering, waarin de geestelijkheid de bevolkingen der steden en van het platte land, doch niet de adel, waren vertegenwoordigd, werd besloten om te protesteeren tegen de verdecling der hertogdommen bij den landdag op wiens bijeenroeping werd aange drongen. Het Oostenrijksche Nene Fremdenblatt beweert dat Oostenrijk kennis zou hebben gegeven aan Engeland, Frankrijk en Rusland van het sluiten der befaamde overeenkomst van Gastein-Salzburg; hierop zou door I lord John Russell zijn geantwoord dat het aan de Engel- sche regeering aangenaam was in deze overeenkomst slechts eene voorloopige regeling te moeten zien. Frank rijk en Rusland zouden, volgens bovengenoemd orgaan, de mededeeling van de regeering te Weenen nog niet hebben beantwoord. De internationale vereeniging ter bevordering van sociale wetenschappen beeft bij het eindigen harer ver gadering besloten om hare volgende zitting te Tnrijn te houden. Wat de thans afgeloopen zitting betreft, wij konden daarvan wegens plaatsgebrek geen verslag geven en een eenvoudig resumé daarvan, in weinige kolommen samengevat, zou zich hebben moeten bepalen tot eene opsomming der behandelde quaestiën en de namen der verschillende sprekers.Omtrent den totaal-indruk van het congres te Bern willen wij overigens het volgende oor deel des berichtgevers van een der groote Duitsche dag bladen opteekenen. Het congres zoo spreekt deze heeft aan de daaromtrent opgevatte verwachtingen niet voldaan. Toch was er een uitgelezen schaar van rede naars en toehoorders uit alle landen te Bern aangekomen. Men fluisterde echter elkander toe dat in de vereeniging langzamerhand een coterie-geest zich begon te openba ren en velen dier personen, welke naar Bern waren gereisd, onthielden zich van deelneming aan de zitting. Het Bernsch publiek zelf, sedert lang gewoon aan de worste ling van het vrije woord, scheen, overigens door geen bijzonder enthusiasme voor het congres te zijn bezield, daar reeds de openingsplechtigheid in eene slechts half gevulde zaal plaats had. Voeg daarbij, wat de te Bern ver toevende vreemdelingen betreft, die, op hun bezoek aan Zwitserland, zich gedurende die dagen in de Zwitser- sche hoofdstad bevonden, dat de zon, welke zich gedu rende eenige weken bijna niet had vertoond, juist toen weder in vollen glans verscheen en in het verschiet de toppen derBernsche Alpen deed zien, als ter uitnoodiging om de internationale congres-zalen te verlaten voor hoogere sfeeren. Wat overigens de algemeene verga deringen betrof, zegt de berichtgever, dat de wijze waarop de redenaars optraden, alle belangstelling wegnam. In plaats dat zekere stelling beurtelings door een spreker verdedigd en door een anderen bestreden werd, hoorde men somtijds verschillende redevoeringen achtereen tot verdediging of tot bestrijding eener stelling uitspreken, waardoor die algemeene vergaderingen het karakter van discussie ten eenenmale verloren. De Engelsche dagbladen, gewag makende van het gisteren medegedeeld bezoek, door koning Wilhelm van Pruisen aan koningin Victoria afgelegd, verzekeren dat hier aan niets anders dan aan étiquette te denken valt en dat hieruit voor de ten opzichte van Dnitschland door Engeland te volgen politiek niet het allerminste kan worden afgeleid. The Times en andere dagbladen gaan daarbij voort met hunne aanvallen te richten tegen de staatkunde der Pruisische regeering. Hetltaliaansch parlement is thans ontbonden verklaard en de verkiezingen zijn vastgesteld op 22 October. Het nieuw parlement zal op 15 November worden geopend, In een onzer vorige nommers maakten wij gewag van de boschbranden, welke in den laatsten tijd in Algerië zooveel duizende boomen vernield hebben en toegeschre ven worden aan kwaadwilligheid, gelijk ook in vroegere jaren het geval was. Een dagblad, te Constantine ver schijnende, geeft thans eene uitvoerige opgave van de aldus vernielde bosschen. Daaruit blijkt dat op meer dan tien verschillende punten des lands uitgestrekte eiken- bosschen van hooge waarde geheel en al door het vuur zijn vernield geworden. Deze vijandige manifestatiën van de Arabische volksstammen tegen het Fransch be stuur hebben een algemeenen schrik onder de kolonie bevolking te weeg gebracht. fijanöelsbmcljten. Graaninarktcii enz. Dokdrecht 7 September. In de prijzen der witte tarwe was heden geen verandering, voor de oude was weinig begeerte, de nieuwe ging redelijk wel af; men besteedde voor extra puike jarige en tweejarige 8.80 a 9.20, goede 8 a 8.60, geringe 7.20 a 7.80 cn voor de nieuwe van ƒ6.70 tot 8. Rogge hield zich op vorige cours, jarige Zeeuwsche en Vlaamsche 6 a 6.3$ Over- maassche 5.60 a f 5.90, nieuwe dito 5.30 a 6. Gerst werd 10 a 20 cent hooger betaald; wintergerst zakniaat 4a ƒ4.50, gestort ƒ4.80 51 5.10; zomergerst zakniaat 3.80 a ƒ4.40, gestort niet ter veil. Spelt 3.20 a ƒ3.60 nominaal. Jarige voeder haver zonder verauderir.g, 3 a 3.50, de nieuwe, grootendeetevj^y.lichte qualiteit, ƒ2.50 a 3.20; nieuwe brouw ('§£0 ivf 'l'. Jarige paar- deuboonen zijn van 6 tot C5.50 verKpclit-; er waren enkele partijtjes nieuwe tetótHirkt, ,yaji zeer uitcenloo- pende.kwaiiteit, die van 5.70,tot 6v20.weiden geveild. Dpitfmibooneh^ witteboonen en brunreboonen zonder

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3