fi öuitenlanö. £jcmi>flsbmd)tm. van een huis op de Varkenmarkt. Toen hij zijn voet op een zich naast het dak bevindendesteen wilde zetten, kan telde deze, tengevolge waarvan de jongeling van het dak op de straat viel en de zware steen op hem, zoodat daar door zijn linkerarm verbrijzeld werd. Nadat hij in het huis van den heer A. Schrijver was gebracht, daar men hem in de meer nabij gelegen herberg Het melkboerin netje niet wildeinnemen, werd den lijder met den meesten spoed door den heer V. van Lissa heelkundige hulp verleend. Deze mocht echter niet baten, want onder de vreeselijkste smarten was hij te acht uren reeds overleden. Zijn lijk is naar het gasthuis vervoerd. Gisteren is aan het eind der Middelburgsche haven opgevischt het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon; naar de zeelaarzen en mondjekker te oordeelen, is het vermoedelijk het lijk van een zeeman. De vorige week deelden wij mede dat de officier van justitie, de rechter-commissaris en de griffier der arron- dissements rechtbank alhier zich naar Waterlandkerkje hadden begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar een gepleegden moord op een pasgeboren kind, waarvan het lijk in Maart jl. in een sloot in den Oranje polder onder de gemeente IJzendijke gevonden was. De vermoedelijke daderes, welke door de marréchanssée was aangehouden, ontkende echter alles, zoodat zij weder op vrije voeten werd gesteld. Thans vernemen wij dat de verdachte, zekere Louise van der Walle, oud 20jaren, dienstmeid te Waterlandkerkje, eindelijk tot bekentenis is gekomen: dat zij op 16 December jIM toen zij als dienstmeid werkzaam was bij den landbouwer J. de Meijer te Schoondijke, is bevallen van een levend kind van het vrouwelijk geslacht, hetwelk zij onmiddellijk in een doek heeft gewikkeld en onder haar bed verborgen, waarna zij er op is gaan liggen met het doel om het te dooden; dat zij den volgenden dag het lijkje heeft verborgen in een met water gevulden sloot onder vuilnis in deu ge noemden Oranje-polder. Ten gevolge dezer bekentenis is zij gearresteerd en jl. Dinsdag in bet hnis van burger lijke en militaire verzekering alhier overgebracht. Uit Hontenisse schrijft men 30 Augustus. In den loop dezes zomers werden hier proeven genomen met de kunstmatige graanbevruchting, naar het stelsel van den heer Hooibrink. De werkzaamheden hadden plaats op landerijen van het kroondomein, onder de leiding van den heer van Oosterhoudt, rentmeester in het rentambt Hulst. Omtrent de uitkomst, voor zooverre de rogge betreft, verneemt men dat bet bevruchte graan p. ra. 2 mud per bunder meer opbracht dan het niet bevruchte. Op 2 September had te Fort Bath voor het front van het aldaar in garnizoen liggend detachement-, de uitreiking plaats van de gouden medaille voor 36jarige trouwe dienst aan den conducteur 2e klasse derartillerie J. G. Overing. Nadat de garuizoens-komraandant laatst genoemden de medaille op de borst gehecht had, werd er voor den gedecoreerde volgons gewoonte gedefileerd. Er is te Londen een prospectus verschenen van eene nieuwe Transatlantische stoombootdienst, en wel van Southampton op New-York, vice versa. De veertien- daagsche dienst zal plaats hebben met schepen van 3500a 4000 ton, geschikt voor 100 passagiers der eerste, 120 der tweede en 600 der derde klasse. De dienst zal in verband staan met eene dienst op Antwerpen en andere noordelijke havens van het vasteland. Welke noodlottige gevolgen het onvoorzichtig omgaan met vuurwapenen kan na zich slepen, heeft op nieuw het volgende voorval geleerd. De heerT., gelogeerd in het h6tel Bellevue te Arnhem, gelastte Dinsdag avond zijn bediende H. een geladen revolver op zijne kamer te brengen. Deze ontmoette op den weg derwaarts in een der gangen de dienstbode A, P., die aldaar aan baar werk was. Schertsend legde hij het wapen op haar aan, met het ongelukkig gevolg dat een der achoteu afging en de kogel ter rechterzijde in haar hoofd drong. Onmiddellijk is door den mcd. docter Thijssen, die zich in de nabijheid bevond, de eerste hulp verleend, terwijl de verwonde later naar het stads ziekenhuis is overgebracht. Kort na het voorgevallene is de dader door de policie in hechtenis genomen. De verwonde verkeert in levensgevaar. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Augustus September 1865. Aanmerkingen. 27 No.t.O. 28 N. N W. 29 N. t. O. 30IN. NO. W.t.Z. W. Nw. W. Nw. w. z. 787.1 I 759.1 I 762 0 769 4- 767 5 764 9 766.4 0.64 13.00 0.80 16 20 0 81 112 56 0 08 1040 0.64 10 46 0.65 I 9.78 20.0; 0.84 .14.30 helder lichtbewolkfc. lie wol kt betr. regeu. bewolkt betr. regen, bew. betr. liclttbew. beider betrokken, bewolkt betrokken, bew. betrokk. heiig. Do grootste wind kracht is geweest op 55 Augustus "s nachts te I 2 uren. W-t N. ge middelde druk 31 p op de vierkante el, zwaarste druk 55 p. op de Tierkante el. Do ondersta regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand Augustus, des middags te 2 uren. Burgerlijke ssand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 3 dezer: P. Haverkorn van Rijsewijk, jra. 25 j. met D. C. Slotemaker, jd. 24 j. J. H. van Willigen, jm. 27 j. met C. de Krijger, jd. 22 j. (Van 26 Augustus tot 2 September.) Vlissingen. Bevallen J. Laffree, geb. de Vaal, d. P. B. Meeuse, geb. van Gilst, d. C. J. Stoetzcr, geb. Elbrecht, z. J. Ver hoeft) geb. van Louwel, z. C. M. Ster- zenbach, geb. van Bel, d. J. Faber, geb. Hardewijn, z. E. Grishaver, geb. de Beer, d. Overleden: P. J. van der Leye, man van G. de Vries, 48 j. P. Brouwer, weduwn. van A. Geelhoed, 70 j. L. J. de Deugd, z. 2 d. J. de Klerk, vrouw van J. van den Ende Meijnderts, 74 j. A. E. Thierens, weduwn. van J. C. C. Penning, 59 j. J. H.Monsees, z. 2j-j. Goes. Bevallen: W. de Buck, geb. Karelse, z. P. L. Schrijver, geb. Sloover, z. W. Bruel, geb. Verraerris, z. M. S.Fokke, geb. Verdorst, d. J.E.Walrave, geb. Geers,z. A. C. Kakebeeke, geb. de Ruiter, d. F. A. Delnaaij, geb. van Duin, d. C. Gerritse, geb. de Laat, d. M. de Waard, geb. van Blitterswijk, z. (levenl.) Overleden: J. F. Braam, z. 6 m. L. Vonk z. 3 j. G. H. Geluk, d. 10 m. ZiEuiKZEE. Bevallen: P. C. Luijcx, geb. Mosselman, z. L. van Velthoven, geb. Romer, d. F. Soeters, geb. Opper man, z. T. C. de Vries, geb. van Schelven, z. T. Manni, geb. de Kok, z. OverledenC. J. Knaap, z. 16 m. VlicrnionieterstanH 6 Sept. 's av. 11 u. 65 gr. 7 'sraorg.7u.67gr.'smidd.l u. 82gr.'sav. 11 u.71 gr 8 'smorg.7u. 68 n 'sraidd.. I u. 81 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 5 September. Installatie raads leden cn onderzoek geloofsbrievenmedcdeelingcn. Tegenwoordig al de leden. De notulen der voorgaande vergadering worden gele zen en gearresteerd. De voorzitter stelt aan de orde de beëediging en instal latie der nieuw benoemde raadsleden O. Verhagen en C. C. van den Bosch, en verzoekt den secretaris die heeren binnen te leiden. Daaraan voldaan zijnde, noodigt de voorzitter die beeren uit, in zijne handen de eeden af te leggen, voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewet, waaraan door hen achtereenvolgens wordt voldaan, waarna zij hunne plaatsen innemen. De heer Verhagen, het woord gevraagd hebbende, vangt aan met zijn leedwezen te betuigen over de demon stratie van den heer van Kerkwijk, die verklaard heeft zijn lidmaatschap van den raad neder te leggen omdat spreker verkozen is. Hij deponeert in het archief zijn open schrijven aau dien heer, opdat het van zijne zijde verrichte evenzeer een officieel karakter erlangen moge. Hij brengt voorts openlijk hulde aan de beginselen die sedert de invoering der gemeentewet bij dezen raad heb ben gepredomineerd en hoopt die met zijne medeleden verder uit te voeren, waartoe hij zich minzaam aanbe veelt. Daarna worden de geloofsbrieven van het onlangs be noemde lid dr. K. Broes van Dort onderzocht, en tot zijne toelating zonder discussie besloten. Ten slotte deelt de voorzitter mede: dat de heer F. S. Faisely zijne benoeming tot leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool alhier heeft aangeno men, en dat de heer J. W. van Kerkwijk zich zijne benoe ming tot lid der commissie van toezicht over die school heeft laten welgevallen. Daarna is de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Terwijl de Fransche Moniteur een artikel bevat, waarin nog nader terug wordt gekomen op de vriendschappelijke verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk, ge bleken uit de laatste gemeenschappelijke marine-leesten, zijn de keizer en keizerin van Frankrijk naar Biarritz vertrokken om tevens de thans tusschen de regeeringeu van Parijs en Madrid bestaande entente cordiale door een bezoek aan koningin Isabella te St. Sebastiaan te bezegelen. Ook met het hof van Portugal is keizer Napoleon in zeer goede verstandhouding, blijkens de aanbieding door koning Bodewijk en aanneming door keizer Napoleon van het peterschap over den Portugeeschen erfprins. In October zal bovendien koning Lode wijk en zijne echtge- noote Maria Pia, dochter van koning Victor Emmanuel, een bezoek aan het Fransche hof te Corapiègnebrengen. Voor de daarmede in verband staande Europeesche reis heeft de koning reeds de vereischte autorisatie ontvan gen van de kamer der vertegenwoordigers te Lissabon. Gedurende de afwezigheid van dien vorst zal zijn vader, prins Fernando, als regent het bestuur voeren. Het Portugeesch ministerie is intusschen samengesteld gelijk de laatste berichten deden vermoeden. Aan den lieer d'Aguiar is het presidentschap ten deel gevallen, terwijl de eerst daartoe door het openbaar gerucht aan gewezen graaf de Castro als minister van buitenlandsche zaken tevens de portefeuille van openbare werken heeft erlangd. Koning Wilhelm van Pruisen is in zijne hoofdstad teruggekeerd na op zijne reis derwaarts een bezoek aan koningin Victoria te hebben afgelegd. De lieer von Bismarck-Schönbausen, die zijn koninklijken meester op zijne bezoeken aan verschillende Duitsche steden, laat stelijk aan Baden, steeds heeft vergezeld, zal zich binnen weinige dagen naar Biarritz begeven tot herstel van gezondheid. Zeer toevallig zal zich aldaar ook juist kei zer Napoleon bevinden. Met het oog op de installatie van het Oostenrijksch bestuur in Holstein en het Pruisisch bestuur in Sleeswijk worden reeds door den heer von Zedlitz in Sleeswijk een aantal ambtenaren ontslagen, die van sympathie voor den pretendent Frederik van Augustenburg worden verdacht gehouden. Dezer dagen deelden wij mede dat door de Pruisische regeering vervolgingen waren ingesteld tegen bet lid van bet huis van afgevaardigden, Twesten. Het blijkt thans dat hij dit lot deelt met zijne ambtgenooten, de beeren Gneist en Virchow, tegen welke insgelijks eene instructie is aangevangen wegens hunne redevoeringen in de laatste zittingen van het huis van afgevaardigden gehouden. Het Fransch Journal des Débats neemt de moeite om dien aangaande te herinneren dat, wanneer de regeeringen aldus handelen, het vertegenwoordigend regeeringsstelsel geheel en al wordt omvergeworpen. Uit Parijs wordt gemeld dat aldaar weder het gerucht in omloop is, dat Engeland en Frankrijk zich zouden hebben verbonden om gedurende de twee eerstvolgende jaren elk een escader van gepantserde schepen in dienst te houden. Als gevolg van dit gerucht wordt natuurlijk beweerd dat dit" eene manifestatie zou zijn tegenover de Vereenigde Staten. Uit de Kaapstad wordt gemeld dat de oorlog tusschen den Oranje vrijstaat en de Basutos krachtdadig wordt voortgezet. Aanvankelijk hebben de laatste het onder spit gedolven. Bij de afzending dezer berichten op den 22 Juli werd eene groote expeditie tegen de Basutos georganiseerd. Oraanmarkten enz. Amsterdam 6 September. Raapolie op zes weken f 46|. Lijnolie op zes weken 38ij. Oostburg 6 September. Bij geringen toevoer bestond heden vrij wat vraag voor jarige tarwe, doch werd die veelal te hoog gehouden. Ook rogge en gerst vonden goeden aftrek en werden iets hooger gedaau. Haver en paardenboonen daarentegen lager te koop. Jarige en tweejarige, puike nieuwe en gemeenere tarwe f 8 a f 8.75. Jarige zeeuwsche, nieuwe dito en Vlaamsche rogge f 5.50 a 5.70. Nieuwe win tergerst 4.25 a ƒ4.75. Dito zoraer- gerat /4a/" 4.60. Haver 2 a '6.15. Paardenboonen 6 a f 6.25. Middelburg 7 September. Bij geringen aanvoer be stond voor tarwe algemeen goede vraag en werd boven vorigen weekprijs gekocht. Rogge met weinig handel in een doen. Gerst had weder genegen koopers even als eenige monsters nieuwe Walchersche witte- en bruine- boonen. Walchersche groene erwten werden niet dan op de kook gekoebt en echter worden er nog veel bij de genomen kookproef afgekeurd. Koolzaad met genegen koopers, vooral in de beste soorten, en waarvoor dan ook gaarne 25 cent boven vorigen weekprijs is betaald. Men kocht jarige Zeeuwsche tarwe /8.75 a/8.25. Nieuwe dito (1864) ƒ8. Puike jarige Walchersche (1864) /'9, ƒ8.75 a ƒ8.50. Nieuwe dito zaai tarwe 8.75 a 8.50, gewone 8.25 a 8 naar deugd. Jarige Zeeuwsche rogge ƒ6.25, nieuwe dito voor de zaai ƒ6.25 gekocht. Nieuwe wintergerst, de beste 5 a ƒ4.75. Dito zomergerst ƒ4.60 a 4.25. Dito Walchersche witteboonen ƒ14 tl 13. Dito bruineboonen 13. Dito groene erwten 8.25 a ƒ8, ge ringe ƒ7.50. Paardenboonen niet ter veil. Koolzaad had grage koopers, het. beste /13.50, enkele ƒ13.75, minder en gewone ƒ13 a ƒ12. Raapolie 46. Pateutolie ƒ48. Lijnolie ƒ41 per vat op 6 weken, op coutant/l lager. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe f 8.70 en rogge ƒ6.Aardappelen 1.80 a ƒ2.per Ned. mud. Versche boter 1.20 a 1.30 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 September 1865. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2£ pet. 62Jff dito dito dito 3 72 dito dito dito 4 97 Aand. Handelmaatschappij 4^ België. Certificaten bij Rothschild ..21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 99| Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 85^ dito dito Leening 1860 4J r 87 ff Certificaten6 Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58 H dito 1847/1852 2£ 30 dito rente Amsterdam5 79 dito nationale5 62^ Bankactiën 3 n Italië. Leening 18615 6 Li Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 39|-J dito3 thans 2^ 39 Amortisable schiild Portugal. Obligatiën 1853, 3 46 j dito 1856-/18K2 3 46} Griekcul. dito (blauwe! 5 Turkije. dito (binnmïi.-)/•- 461 Vereen.Stat.dito (1882)-'''.'': Tij Illinois. dito 7 75j Mexico. dito t 3 24 Grenada. dito afgestempeld4$ 13j Venezuela, dito2 16$

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3