Aan de door de koninkliike handboog sociëteit Jacoba van Beieren te Goes, op Donderdag jl. uitgeschre ven vogelschieting, bij gelegenheid der kermis, namen de volgende schutterijen deel: de drie Korenbloem- kens, van Kruiningen; St. Andries, van Wemeldinge; Victoria en St. Sebastiaan, van Ovezande; La Confrérie, van Krabbendijke; St.. Barbara en St. Sebastiaan, van 'sHeerenhoek; St. Sebastiaan, van Ossenisse; Victoria en St. Sebastiaan van Kwaden dam me; Willem Teil en de Arend, van Goes; St. Sebastiaan en Soranus, van Heinkenszand; de Edele Handboog, van Kapelle; de Kruisvaarders, van Rapenburgbenevens de feestgevende sociëteit, gezamenlijk vertegenwoordigd door 85 schut ters. De hoofdvogel werd geschoten door J. Peels, lid der sociëteit Willem Teil, terwijl de zij vogels ten deel vielen aan P. B. Kint, lid van St. Sebastiaan van Osse- nisse en C. Kerkaat, lid van de Kruisvaarders van Rapenburg. De medailles uitgeloofd voor de verstaf- komende, en voor de met het grootste getal schutters opgekomen sociëteit, werden toegekend aan St. Sebas tiaan van Ossenisse en La Confrérie van Krabbendijke. Zaturdag nacht brak in de groote brouwerij van den heer Putz in de Turckensgasse te Keulen een vree- selijke brand uit, waardoor in een uur tijds het geheele gebouw van 160 voet lang en 60 voet breed in de asch werd gelegd. De bekende pater Bernard, van de congregatie der redemptoristen, is Zaturdag ochtend in het klooster te Wittera overleden. De populaire geestelijke prediker te Napels, mgr. Santaniello, bezit de gave om nu en dan zijne toe hoorders in zekere spanning en nieuwsgierigheid te brengen, waardoor hij voortdurend de aandacht erlangt. Onlangs heeft hij ook het woord gevoerd op eene staat kundige meeting. Hij hield zich daarbij bezig om te velde te trekken tegen de vorsten. „Het is oiet te be twisten riep hij uit dat, als de koningen zich niet beter gaan gedragen, weldra het oogeublïk zal aanbreken waarop er slechts vier meer zullen overblijven (Iedereen was nieuwsgierig om de namen dezer uitverko renen te hooren en do vier duizend personen, op de meeting aanwezig, verdubbelden hunne aandacht.) Wilt gij hunne namen kennen? Welnu, dat zullen zijn de vier koningen (heeren) van klaveren, harten, schop pen en ruiten." (Oorverdoovend gelach.) Donderdag hebben twee inspecteurs de koeien op de markt te Islington, benevens eenige slachthuizen gevisiteerd. Ir. de laatstgenoemde inrichtingen vonden zij een aantal zieke runderen, die oogenblikkelijk in beslag werden genomen, waarna bij inspectie der markt een veertigtal koeien, afkomstig uit het West-End, ter stond moesten verwijderd worden. Inmiddels hebben een aantal veehandelaars en andere personen zich openlijk verklaard ten gunste van de oprichting van afzonder lijke stallen of schuren, ter behandeling van het aange taste vee, en zich eveneens bereid verklaard, om ten dien einde voor een goed bedrag in te schrijven, om die zaak ten spoedigste tot stand te doen komen. Het treu rige verschijusel heeft zich te Sudbury, in Suffolk, voorgedaan, dat een veearts, bij de ontleding van eene zieke koe, besmet is geworden en dientengevolge is overleden. Naar men verzekert, zal Ristori in de maand November a. Nederland wederom bezoeken en in ver schillende schouwburgen optreden. Te Milaan heeft een koetsier aan een kat een zweepslag toegebracht;, waardoor dat dier zoo verwilderd raakte, dat het aan eene dame, mevr. Bianchi genaamd, een beet toebracht. Deze dame nu, na drie maanden lang de hevigste pijnen te hebben uitgestaan, is thans aan de gevolgen hiervan overleden. Uit Lyon wordt gemelddat in de schouwburgen aldaar ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, ten gevolge van het besluit waarbij de debuten der acteurs worden afgeschaft. De militaire macht moest tusscbenbeiden komen. Er hadden eenige arrestatiën plaats. Door den gemeenteraad van Leeuwarden zijn Zaturdag finaal gearresteerd de door de commissie ad hoe voorgedragen bepalingen omtrent de openbaarmaking van z'jne handelingen. Het door een ambtenaar ter secretarie op te maken verslag zal gedurende 24 uren voor de leden van den raad ter iuzage worden gelegd om hun de gelegenheid te geven tot aauvulling of verbete ring, waarna de verslaggever het opgemaakt verslag herziet, nut het oog op de gemaakte aaumerkingen. De uitvoering dezer zaak kan in den loop dezer maand worden te gemoet gezien. Thcrmometerstand 4 Sept. 's av. 11 u. 67 gr. 5 'smorg.7u. 69gr.'smidd.l u. 76 gr. 'sav. 11 u. 64 gr 6 7s raorg.7 u. 65 's midd.. 1 u. 73 gr. Gemeenteraad ran Middelburg. Zitting van Dinsdag 5 September. Installatie raadsleden; benoeming wethouders, vaste commissiën en ambtenaren burgerlijken stand; ingekomen stukkenoverlegging gemeen» tebegrooting; afloop aanbestedingen; adres mej. Gerth van Wijk; voordracht commissie bestuur geneeskundige school benoeming lector Latijnsche taalwijziging polïcie-verorde- ning, in verband veeziekte. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Galand, wegens ambtsbezigheden, van Diggelen en van de Graft, uitlandig. In de eerste plaats wordt overgegaan tot de installatie der nieuw benoemde leden, zijnde de heerea mr. M. F. Lantsheer, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, H. J. van Deinse, I J. Luteqn, jhr. W. H. de Jonge en mr. M. Verbrugge. I Deze heeren, binnengeleid zijnde, leggen in handen des voorzitters de gevorderde eeden af. De voorzitter wenscht j heu vervolgens geluk, daar de nieuwe keuze der aan de beurt van aftreding geweest zijnde leden zijns inziens den stempel drukt op hunno handelingen in het belang 1 dezer gemeente en hare ingezetenen, en evenzeer de keuze van den heerLuteijn als nieuw lid als een waar borg mag worden beschouwd van het vertrouwen, 't welk de ingezetenen, met het oog op de behartiging hunner belangen, in dien heer stellen. Na verzekering van wel- 1 willendheid en wederkeerige aanbeveling door den voorzitter nemen de leden zitting. De mededeeling des voorzitters van de afwezigheid der bovengenoemde leden en de redenen daarvan, worden aangenomen voor kennisgeving. Dit is mede het geval met de mededeeling dat burgemeester en wethouders, bij ontstentenis van den secretaris, de aan die betrekking verbonden werkzaamheden tijdelijk hebben opgedragen aan den heer J. W. de Raad, hoofd-commies ter secretarie. De voorgelezen notulen van het in de vorige zitting verhandelde worden goedgekeurd en daarna overgegaan tot verschillende aan de orde zijnde benoemingen, waarbij de heeren Lambrechtsen van Ritthera en A. \V. Snouck Hurgronje met den voorzitter het stembureau vormen. I In de eerste plaats worden herbenoemd de beide aan de beurt van aftreding zijnde wethouders jhr. W. H. de de Jonge en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, eerstge- noemde met 13 stemmen, tegen 1 in blanco en laatstge- 1 noemde met 12 stemmen, tegen 1 op mr. J. F. Bij le veld van Serooskerke en 1 in blanco. De heer de Jonge bedankt voor het hem geschonken vertrouwen, onder verzekering dat hij naar eed en plicht voortdurend zal trachten de belangen der ingezetenen te behartigen. Ook de heer Snouck Hurgronje betuigt der vergadering i zijn dank voor het vernieuwd blijk van vertrouwen, ter- wijl hij de hoop uitdrukt aan dat vertrouwen voortdurend 1 te zullen beantwoorden en verklaart voorts de benoeming j aan te nemen. I Vervolgens worden benoemd de leden der commissie j tot het ontwerpen van verordeningen, tegen wier over- i treding straf is bedreigd, met den burgemeester ambts- I halve als voorzitter. De aftredende leden, de heeren j Verbrugge, Rekker, van Diggelen en Dainme, worden alle herkozen. I Mede worden op nieuw benoemd de voorzitter en leden j der commissie voor de financiën, zijnde de heeren Bijle- veld van Serooskerke, Sifflé, Lantsheer, van Visvliet en Fokker; en eindelijk de voorzitter en leden van de cora- missie van fabricage, namelijk de heeren Bij le veld van 1 Serooskerke, Galand, Lambrechtsen van Ritthem en van Deinse, terwijl als nieuw lid in de plaats van den heer i vaD Uije is gekozen de heer A. YV. Snouck Hurgronje, met 10 stemmen, tegen 2 op den heer Luteyn, 1 op den heer N. J. G. Snouck Hurgronje en 1 op der heer Fokker. De beide herbenoemde wethouders worden voorts ook herbenoemd als ambtenaren van den burgerlijken stand. Voor zoover zij tegenwoordig zijn nemen de voorzitter en leden der verschillende commissiën hunne benoeming aan. De voorzitter geeft zijne hoop te kennen dat die commissiën voortdurend het belang der gemeente zullen behartigen. Geschiedt voorlezing van het ingekomen Provinciaal blad no. 71, bevattende eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie van den 16 Augustus 11., houdende mededeeling van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken van den 9 te voren en daarbij gevoegd koninklijk besluit beireffende de verlenging van den termijn voorde heffing der plaatselijke belasting op het gedistilleerd tot ultimo April 1866. Eveneens wordt voorgelezen de latere circulaire van gedeputeerde staten, van den 25 Augustus jl., waarin wordt medegedeeld dat de minister van binnenlandsche zaken, bij zijn schrijven van 9 Augustus, heeft te kennen j gegeven dat ten gevolge van een beding van het tractaat met Frankrijk, bekrachtigd bij de wet van 7 Augustus j 1865 (Staatsblad no. 104), de plaatselijke belasting op wijn niet langer dan tot ultimo December 1865 behou- deu kan blijven en, krachtens art. 2 dier wet, de gemeen ten welke thans eene belasting op wijn heffen, eene uitkeering uit 's rijks kas over de vier eerste maanden van bet jaar 1866 zullen ontvangen; zoodat in de ge- meentebegrootingeu van 1866 geen post voorde opbrengst der belasting op wijn naar de door het rijk te vertrekken uitkeering zal moeten worden uitgetrokken. Voorts geeft de minister kenni3 dat over de 4/5 der opbrengst van de personeele belasting, volgens art. 1 der wet van 7 Juli jl. (Staatsblad no. 79), slechts met ingang van I Mei 1866 kan worden beschikt. De voorzitter deelt mede dat de gemeentebegrooting voor 1866 overeenkomstig deze aanschrijvingen is opge maakt en thans met de vereischte bescheiden door bur gemeester en wethouders aan den raad wordt overgelegd, waarvan, overeenkomstig art. 203 der gemeentewet, openbare kennisgeving zal geschieden. De begrooting zelve zal in afschrift tegen betaling verkrijgbaar worden gesteld en is met de daarbij behoorende stukken in I handen gegeven van de financieele commissie, wier rap- I port zal worden ingewacht. l Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling de3 voorzitters van de in de vorige week plaats gehad I hebbende aanbesteding van gemeentewerken, reeds mede- j gedeeld in ons nommer van 2 dezer. Is ingekomen een brief van mejufvrouw S. J. C. Gerth van Wijk, hoofdonderwjzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier, die te kennen geeft dat de hulp van twee hulponderwij- zeressen onvoldoende is voor den geregelden gang van het onderwijs op hare school, waarvan het aantal leer lingen tot 93 is geklommen. Daarom is eene derde hulp- onderwijzeres voor die school wenschelijk, hoezeer slechts tijdelijk, daar het onzeker is of het aantal leerlingen voortdurend zoo groot blijven zal. Tot het tijdelijk ver krijgen eener alleszins bekwame derde hulponderwijzeres biedt zich, volgens de adressante, eene gunstige gelegen heid aan, daar mejufvrouw A. M. Marmsen, bij haar reeds van vroeger gunstig bekend, genegen wezen zou om die betrekking op zich te nemen. Uithoofde van de kunde en ervaring van bedoelde jufvrouw draagt de adressanto eene bezoldiging van f 500 voor haar voor, alsmede eene verhooging der jaarwedde van de baars inziens te karig bezoldigde, toch ook zeer kundige tweede hulponder- w ijzer es, mejufvrouw A.Visscher, wier jaarwedde thans slechts f 400 bedraagt eu die zij met f 50 verhoogd zou wenschen te zien. Op dit adres is hetadviesingewonneu van den districts schoolopziener, hetwelk mede wordt voorgelezen. Daaruit blijkt dat die heer de dringende behoefte aan eene derde hulponderwijzeres op genoemde school erkent en ook mejufvrouw Harmsen aanbevelenswaard acht, om door mejufvrouw van Wijk in dienst te worden genomen. Vooreerst zou hij evenwel een derde hulponderwijzeres slechts voor negen maanden willen verbinden, om later te bepalen of de behoefte aan bare hulp voortdurend bestaat. Ook tegen de verhooging der bezoldiging van mejufvrouw Visscher heeft hij geen bezwaar; hij geeft echter in be denking om liever eene personeele toelage van [50 te geven dan eene vaste verhooging der bezoldiging van f 400 tot f 450. De voorzitter ondersteunt het gedaan verzoek en merkt daarbij op dat eene bezoldiging van f 500 voor eene derde hulponderwijzeres noodig zal wezen, omdat deze slechts tijdelijk wordt in dienst genomen, zonder aanspraak op pensioen. Op de vraag van den heer Lantsheer, of het voornemen bestaat om deze zaak thans af te doen, dringt de heer Sifflé op die afdoening aan, daar er dringende behoefte aan meerdere hulp op genoemde school bestaat, en een school met 93 leerlingen, verdeeld in vier klassen, door eene hoofdonderwijzeres en twee hulponderwijzeressen niet naar behooren is waar te nemen en de ouders toch aanspraak hebben op goed onderwijs voor hunne kinderen. Ook de heer Fokker dringt op afdoening van dit ver zoek aan. Op zijne voorts gedane vraag, of' de bedoeling van den schoolopziener is eene derde hulponderwijzeres niet door den raad te doen benoemen, maar mejufvrouw Gerth van Wijk te machtigen tot het in dieust nemen eener zoodanige hulponderwijzeres, luidt het antwoord des voorzitters toestemmend. Hierop verklaart de heer Fokker zich ten gunste van het gedaan verzoek. De heer Lantsheer heeft bezwaar om het tractement der tweede hulponderwijzeres te verhoogen alleen om dat f 500 aan eene tijdelijke derde onderwijzeres zou wor den gegevenhij ziet daarin geen verband, ea zou daar om liever afzonderlijk onderzocht wenschen te zien of het tractement der tweede hulponderwijzeres werkelijk te laag is. Hierop antwoordt de voorzitter dat het eene zonderlinge houding heeft als eene derde onderwijzeres meer bezoldigd wordt dan eone tweede, en dat men, vooral omdat mejufvrouw Visscher zooveel bekwaamheid reeds heeft betoond, de hardheid daarvan wil wegnemen door ook hare jaarwedde te verhoogen. De heer Lantsheer vraagt alsnu bepaald, of die ver hooging, als personeele toelage, zal geschieden op grond der door mejufvrouw Visscher aan den dag gelegde be kwaamheden, of wel als gevolg der aanstelling eener derde hulponderwijzeres.Volgens het antwoord des voorzitters zijn beide aangehaalde motieven thans ineen gesmolten. De heer de Jonge stelt voor deze zaak te splitsen, en alsnu slechts te beslissen omtrent de aanstelling eener derde hulponderwijzeres, en later, bij de vaststelling der begrootiug, over het al of niet verhoogen der jaarwedde van de tweede hulponderwijzeres. Dit voorstel wordt van verschillende zijden ondersteund, in omvraag ge bracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt, zonder hoofdelijke omvraag, beslo ten om mejufvrouw Gerth van Wijk te machtigen tot het in dienst nemen vaa mejufvrouw A. M. Harmsen als derde hulponderwijzeres, voor den tijd van 9 maanden, tegen eene bezoldiging geëvenredigd aan f 500 'sjaars. De voorzitter brengt ter kennis dat, naar aanleiding van het in de vorige zitting genomen besluit tot voor- loopige instandhouding der geneeskundige school, is ingekomen een brief der commissie van bestuur over die inrichting, waarvan door deu secretaris voorlezing geschiedt. Vooreerst draagt de commissie voor om als lector in de Latijnsche taal te benoemen den heer dr. H. Polman Krüseman,die bereid is die betrekking tijde lijk tegen [300 'sjaars te vervullen. Voorts deelt zij mede dat de lectoren dr. Y. Keyzer, dr. A. A. Fokker en V. van Lissa, genoegen hebben genomen met het hun toe te kennen wachtgeld, doch thans nog niet kunnen beslissen of zij later hunne betrekking als zoodanig weder zullen aanvaarden. Overigens is bij dezen eene gewijzigde begrootiug overgelegd, waaruit blijkt dat de meerdere kosten van de voorloopige instandhouding der school slechts f 500 in plaats van f 600 zullen bedragen, daar de voorgestelde verhooging van jaarwedde voor den lector in de chemie en pharmacie, die niet meer lessen zal behoeven te geven, wordt ingetrokken en alzoo die jaarwedde weder van f 600 tot f 400 wordt teruggebracht, terwijl de jaarwedde van den lector in de botanie en physica daarentegen van j 300 tot f 400 zoa worden gebracht. Vóór November a. zal nog eene algemeene begrooting van kosten worden ingediend.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2