öuitfnlanö. maal. Men diende o. a. patrijzen voor. „Wel," zeide de koning, toen men hem dit gerecht aanbood, „het schijnt dat de jacht reeds geopend is bij 11," en weigerde van den schotel te gebruiken. Men wete dat de jacht eerst twee dagen later voor het geheele land geopend werd. De patrijzen konden dus niet dan door inbreuk op de jachtwet verkregen zijn, en de koning, zelf een harts tochtelijk jager, hecht bijzonder veel aan de stipte nale ving van die wet. De overige gasten, 'skonings aanmer king hoorende en zijne weigering ziende, durfden nu ook den schotel niet aanraken, en de patrijzen gingen onaan geroerd naar de keuken terug. Leopold glimlachte en zeide tot dengene die naast hem zat: „Nu hebben zij de verboden vrucht en durven er niet eens van proeven." Tlicruiometea'staml 2 Sept.'s av. 11 u. 65 gr. 3 'smorg.7u.66gr.'smidd. 1 u. 72 gr. 'sav. 11 u.65gr. 4 's morg.7 u. 67 's midd.. 1 u. 76 gr. Sfalen-generaa! TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen. Regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geld middelen en eigendommen van den staat. De regeering verklaart veel nut te hebben getrokken van de schriftelijke gedachten wisseling, welke met de kamer over de vroegere ingediende wetsontwerpen be treffende deze zaak heeft plaatsgehad. Het zou echter een te uitgebreid werk zijn, indien zij punt voor punt wilde aantoonen waarin de tegenwoordige voordracht van de vroegere verschilt. Daarom meent zij slechts éen hoofd punt meer bijzonder in 'tlicht te moeten stellen, namelijk de controle der staatsuitgaven, wier regeling volgens de wet van 5 October 1841 in strijd is met de grondwet van 1848. Terwijl de grondwet de ministers verantwoordelijk verklaart, en voorschrijft dat de verantwoording der ontvangsten en uitgaven wordt gedaan aan de wetge vende macht en dat het slot der rekening wordt vastge steld bij de wet, draagt de wet van 1841 de verevening der uitgaven ten laste van het rijk aan de algemeene rekenkamer op, en maakt de wettigheid of onwettigheid van 's rijks uitgaven afhankelijk van het al of niet tot stand komen der verevening door dat collegie. Behalve dat deze bepalingen onvereenigbaar zijn met de voorschriften der grondwet, leveren zij nog het bezwaar op, dat de gang der administratie, bij verschil vau inzicht tusschen de rekenkamer en de regeering, een geruimen tijd belemmerd kan worden. Tot wegneming van die bezwaren, bepaalden de wetsvoordrachten van 185153, dat de verevening zou geschieden door de hoofden der departementen of hunne gedelegeerden. Ofschoon de tegenwoordigeregeerïngzich volkomen met de strekking dier wetsontwerpen vereenigt, meent zij toch dat zij te ver gingen, door alle voorloopig onderzoek van staats uitgaven door de rekenkamer vóór de betaling uit te sluiten. De regeering stelt dus bij het nu ingediende ontwerp een gemengd stelsel voor; het voorloopig onder zoek der rekenkamer blijft behouden, omdat dit zeer nuttig kan zijn tot het opsporen van feilen, onjuistheden enz., doch de betrokken minister blijft bevoegd om op zijne verantwoordelijkheid de uitgaven te bevelen. Het opdragen der verevening aan de rekenkamer komt der regeering niet wenschelijk voor, omdat het verevenen (liquideeren) van verordeningen eigenaardig behoort tot de taak der macht, door of op wier gezag de schuld is aangegaan. Regelin? van de samenstelling; der algemeene rekenkamer. De regeering stelt voor, het getal leden der reken kamer, dat thans zeven bedraagt, tot vijf te verminderen door de twee eerstvolgende vacatures niet te vervullen, doch daarentegen in bepaald omschreven gevallen den secretaris der kamer als lid te doen optreden. In de hoofdpunten komt deze voordracht overeen met de bestaande wet, behoudens de verbeteringen en aan vullingen, welke de ondervinding als noodig heeft doen kennen. De werkkring der kamer wordt ook over de Indische geldmiddelen, naar aanleiding van de Indische comptabiliteitswet, uitgestrekt, terwijl haar verder de bevoegdheid wordt toegekend om den koning voordrach ten en medcdeelingen te doen die tot besparingen of verbeteringen in het geldelijk beheer kunnen leiden, en om aan de ministers inlichtingen of bedenkingen mede te deelen, die zij meent dat voor het bestuur van 's rijks geldmiddelen nuttig kunnen zijn of strekken kunnen om bedenkingen voor te komen tegen rekeningen, van welke het slot moet worden vastgesteld bij de wet. Gemeenteraad van Goes. Zitting vau 31 Augustus. Benoeming leden commissie toezicht burgerschooloverlegging gemeentehegrooting en begrooting burgerlijk armbestuur; vaststelling reke ning 1864 en begrooting 1866 schutterij; bespreking wenschelijke gezondheidscommissie; dankbetuiging aan aftredende raadsleden. Afwezig de heeren van Kerkwijk, Kakebeeke, de Knokke van der Meuleu, Soutendam en Smallegange. De notulen der voorgaande vergadering worden gele zen en goedgekeurd. De voorzitter legt over a. eenige staatsbladen b. brief van de commissie van toezicht voor de hoogere burgerschool, kennis gevende van hare samenstelling; c. brief van dezelfde commissie, houdende voordracht van de heeren J. W. van Kerkwijken dr. K. Broes van Dort tot leden dier commissie, die op voorstel des voor zitters met algemeene stemmen worden benoemd. De gemeentebegrooting voor 1866 wordt ingediend. De beslissing op de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1864 en de begrooting van het gasthuis voor 1866, wordt, uithoofde van het gering getal tegenwoordig zijnde leden, aangehouden. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1866 wordt gesteld in handen der financieele commissie. In behandeling wordt gebracht de rekening van 1864 en de begrooting voor 1866 van de dienstdoende schut terij, waaromtrent de financieele commissie adviseert tot goedkeuring en vaststelling. Dienovereenkomstig is besloten. Op de vraag des voorzitters of een der ledeu nog iets heeft in het midden te brengen, geeft de heer de Laat de Kanter burgemeester en wethouders in overweging, om met het oog op de invoering der geneeskundige wetten en het daardoor vervallen van de plaatselijke genees kundige commissie, in stede van deze eene gezondheids commissie samen te stellen. Hierop antwoordt de voorzitter, dat burgemeester en wethouders daarop bedacht zijn geweest. Niemand der leden verder het woord verlangende betuigt de voorzitter ten slotte zijn leedwezen dat geen der drie aftredende leden van dezen raad ter vergadering tegenwoordig is. Spreker had hun zoo gaarne ook uit naam van dezen raad dank gezegd voor de vele diensten in hunne ver schillende betrekkingen aan de gemeente bewezen; bijzondere hulde meent hij dat behoort gebracht te wor den aau den heer van Kerkwijk voor de verdienstelijke wijze waarop door hem het wethouderschap en andere daaruit voortgevloeide betrekkingen gedurende eene reeks van jaren waargenomen zijn. Hij stelt voor om bij extract uit de notulen aan die heeren van de gevoelens van dezen raad te doen blijken waarmede algemeen wordt ingestemd. Daarna is de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. De benoeming ran den heer Natoli tot minister van binnenlandsche zaken te Florence is thans officieel bekend gemaakt. Hoewel een vrij algemeen verspreid gerucht wilde dat de aftreding van den heer Lanza eene radicale wijziging in het kabinet ten gevolge zou hebben, is nu alzoo gebleken dat dit laatste in allen gevalle tot na afloop der verkiezingen, zoo uiet tot later, is'uitgesteld geworden. Terwijl de Oostenrijksche dagbladen thans de quaestie van de overeenkomst te Gastein gesloten, vrij wel hebben uitgeput, treedt het Hongaarsche vraagstuk weder op den voorgrond en beginnen de organen der centralisatie partij luide kreten aan te heffen over de wijze waarop de Hongaarsche quaestie door het tegenwoordig „Hon- gaarsch ministerie" schijnt te zullen worden opgelost. Volgens die organen is het thans te vreezen dat het politiek centrum der onder het Habsburgsche huis vereenigde gewesten voortaan niet te Weenen maar te Pesth zal zijn. Om de liberale partij, met hetoogop deze oppositie, intusschen aan zich te verbinden heeft de regeering in de laatste dagen eene circulaire gericht aan de ambtenaren van het openbaar ministerie waarin wordt aangedrongen op eene liberale interpretatie der drukperswetten. Uit Koppenhage wordt gemeld dat in het noordelijk gedeelte van Sleeswijk eene manifestatie ten gunste van Denemarken is gedaan. Meer dan twee duizend inwoners van dit gewest hebben aan de Deensche hoofdstad een bezoek gebracht, hetwelk aldaar aanleiding heeft gege ven tot feestelijkheden; dit alles mag in den tegenwoor- digen stand van zaken als niet zonder beteekenis worden geacht. In Portugal is dezer dagen, ten gevolge van eene nederlaag van het ministerie in de kamer van afgevaar digden, het kabinet afgetreden. Het thans aan het be stuur gekomen ministerie is samengesteld uit de heeren Castro, president en minister van buitenlandsche zaken; Rodriguez Sampaio, minister van binnenlandsehe zaken Pegento Teixas, minister van justitie; Fontes, minister van financien; Torres Novas, minister van oorlog; Tavares Almeida, minister van marine, en Sepe Pimentel, minis ter van openbare werken. Een gerucht wil echter dat de heer Antonio Aquiar tot president van den miuisterraad zou worden benoemd en de heer Corvo tot minister van openbare werken. In de laatste dagen van October zal te Rome een con sistorie worden gehouden. Bij die gelegenheid zal de paus in eene allocutie zijn gevoelen mededeelenomtrent de laatstelijk met de Italiaansche regeering gevoerde onderhandelingen. UIT DE ERANSCHE HOOEDSTAD. Parijs 2 September. Onder de bedriegerijen op groote schaal, welke in de laatste dagen hier werden gepleegd, prijkt op den voor grond eene telegraaf-bedriegcrij. Om uwen lezers hiervan een juist denkbeeld te geven, zij het mij vergund om ge durende eenige oogenblikken hen in te leiden in de Parijschebeurswereld, het rijk van Mercurins, behalve der kooplieden, tevens god der dieven. Sedert drie maanden ongeveer merkte men op de beurs eene neiging tot ver- koopen op, welke door niets gerechtvaardigd werd.Behalve de Duitsche aangelegenheden toch waren de tijdingen op politiek gebied voor het oogenblik omtrent Italië en Amerika geruststellend. Desniettemin daalden ver schillende effecten voortdurend. Het publiek begreep hiervan niets, doch degenen die ondervinding hadden van dergelijke verschijnselen, begrepen zeer goed dat dit alles weder het werk was van eene vereenigiug van speculanten, die zich sedert eenigen tijd meer bijzonder aan het beursspel hadden gewijd, met het doel om ver warring te weeg te brengen en alzoo in troebel water naar welbehagen te kunnen visschen. Deze vereeniging van baissiers hadden door hun verkoopen quand méme en a tout prix dien staat van zaken in het leven geroepen, waarbij zij hunne pogingen vooral hadden aangewend op het crédit mobilier en de 3 pet. rente. Eindelijk heeft het crédit mobilier begrepen dat aan de deloyale handelingen van de straks genoemde vereeniging een einde moest komen. Ik zeide reeds dat het stelsel dezer speculanten was om voortdurend en tot allen prijs te verkoopen, terwijl al die verkoopen fictief waren en de verkoopers zelfs niet de titels bezaten. Het crédit mo bilier kocht nu en legde aan de verkoopers op de onmiddellijke realisatie van den koop, door middel van discouto. Vele verkoopers bevonden zich in onmoge lijkheid om de verkochte titels te leveren en de zaak eindigde tot groot nadeel der baissiers. Om zich te rele- veeren namen zij daarop hun toevlucht tot de volgende monster-bedriegerij. Dezer dagen ontvingen een twintig tal agents de change telegrammen uit Lyon met order om te verkoopen de een „40 mille livres de rente et 500 Mobiliers" een ander „30 mille livres de rente, 350 Mobi- liers", enz., welke telegrammen geteekend waren door bekende personen uit Lyon, welke met de Parijsche agents de change in relatie stonden. Door eenige toevallige omstandigheden mislukte deze bedriegerij. Onder de toegezondene telegrammen was er een die juist aankwam bij een agent de changetoen de agent der Lyonsche firma, wiens naam onder het tele gram stond, op diens kantoor was. Deze kreeg eenige achterdocht of meende in allen gevalle dat er eene ver gissing in de cijfers had plaats gehad. Een nu ingesteld onderzoek deed zien dat de order uit Lyon valsch was. De door de bassiers geworpen bom sprong daarop ver keerd en thaus is van de geheele zaak niels overgebleven dan eenige door de justitie beschreven vellen papier, den grondslag van vervolgingen tegen de daders van de gemelde feiten. Toch zijn deze feiten slechts een weinig bedriegelijker dan zoovele andere handelingen van beursspeculanten, welke niet onder het bereid der strafwet vallen. Sprekende van de strafwet, zij ook gemeld dat deze is toegepast geworden op den Rus, die, gelijk men zich zal herinneren, eenige maanden geleden een moordaanslag pleegde op den attaché d'ambassade Baltche. Na een eindelooze gedachtenwisseling met Rusland over de quaestie van het jus exterritorialitatis, waarbij men elkander met citaten uit Grotius, Vattel of Wheaton bevocht, heeft de Fransche justitie dezen Nitchitkoff voor het hof van assises der Seine kunnen doen terecht staan. Het wel te voorzien resultaat is geweest dat deze oud-officier in het Russische leger is veroordeeld gewor den tot levenslangen dwangarbeid, daar toch ten zijnen opzichte verzachtende omstandigheden zijn aangenomen. Wat hier het politiek nieuws aangaat, dit is in weinige woorden samen te vatten. De heer Walewski is thans, na tot lid van het wetgevend lichaam te zijn verkozen, tot president dier vergadering benoemd gelijk men alge meen verwachtte. Men verwachtte echter deze benoeming niet voor dat de verkiezing van den heer Walewski in de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2