MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 142. Dinsdag 1865. 5 September. Otnncnlanö. Editie van Maandag avond 4 uren. Burgemeester en Wethouders van NEUZEN, Maken bekend, dat de KERMIS in die gemeente dit jaar zal aanvangen op Maandag den 18den September aanstaande en eindigen op Zatnrdag den 23 dier maand. Neuzen, den 25 Augustus 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, BOLS, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. IIULPONOEKWI.FZER. Die genegen zijn te dingen naar de betrekking van Hulponderwijzer bij de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Yerseke, op eene jaarwedde van fS50, worden uitgenoodigd hunne bij de wet gevorderde bewijs stukken franco in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, vóór den 20 dezer maand. Yerseke, den 1 September 1865. W. VAN OEVEREN, Burgemeester. J. J. DE GRAAFF Secretaris. middelburg 4 September. Z. M. de koning is Zatnrdag van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Met het oog op de thans heerschende veeziekte heeft de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart besloten, om in het belang van den veestapel voorloopig geen vervoer van rundvee te doen plaats hebben met de stoom- en zeilschepen dier maatschappij. Evenzoo heeft de directie der stoombootdiensttusschen Vlissingen en Rotterdam bepaald, dat tot nadere aan kondiging geen rundvee van Rotterdam naar Vlissingen en tusschengelegen plaatsen in die dienst zal worden vervoerd. Gelijke maatregel is ook genomen voor de stoomboot- dienst op de Wester-Schelde, zoodat ook van Breskens en Neuzen naar Vlissingen tijdelijk in die dienst geen ver voer van rundvee zal plaats hebben. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 1 September 1865, is de telegraphist jhr. B.L. Teding van Berkhout, op zijn verzoek, als zoodanig eer vol uit 's rijks dienst ontslagen. Door burgemeester eD wethouders van Amsterdam, in overleg met de commissie van financiën, is aan den ge meenteraad aldaar voorgesteld1. te beschikken over de door het rijk afgestane 4/5 gedeelten der personeele belas ting; 2. te heffen 40 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde en 10 opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten om als equivalent voor de afgeschafte plaatselijke belas ting a. te beschikken over 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel, in de gemeente gehe ven, te beginnen met 1 Mei 1866; b. te heffen 40 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en 10 opcenten op die voor de ongebouwde eigendommen, te beginnen met 1 Januari 1866; c. te heffen 35 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, te beginnen met 1 Mei 1866; d. te heffen eene directe plaatselijke belas ting, onder den naam van hoofdelijken omslag, tot zoo danig bedrag als bij de behandeling der begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven voor ieder jaar bij raadsbesluit is bepaald en waarvan de opbrengst in elk ge val met het bedrag der te heffen opcenten op de personeele belasting minstens gelijk staat; e. te heffen eene belasting op de honden; te heffen eene belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermakelijkheden; en g. te heffen de rechten en loonen en andere gelden be doeld iu art. 238 der gemeentewet. Uit het thans openbaar gemaakt verslag over den toe stand der telegraphen in Nederland in het jaar 1864, blijkt o. a. het volgende: Aan het Nederlandsche rijks- telegraafnet werd in 1864 toegevoegd 115.3 Nederl. mijl telegraaflijnen en 479.9 mijl draad op bestaande lijnen. Alzoo had het op 1 Januari 1865 eene uitgestrektheid van 1949.6 mijl telegraaflijn, met 5085.1 mijl draad. Onder de lijnen, bij den aanvang van 1865 meer dan op 1 Januari 1864 in werking, behoort die van Haarlem naar Nienwe- diep, welke op den 1 Augustus van laatstgenoemd jaar van de Nederlandsche teleg- aafraaatschappij is overge nomen. Nieuw aangelegd zijn de lijnen van Groningen naar Delfzijl en van Heerenveen naar Joure. Draden werden in dienst gesteld: 1 van Rotterdam over Utrecht naar Amsterdam1 tusschen 's Gravenhage en Rotter dam 1 tusschen Utrecht en Arnhem1 tusschen Leeuw arden en Heerenveen, in verbinding met de nieuwe lijn HeerenveenJoure; 1 tusschen Enschedé en de Hanno- versche grens bij de Glanerbrug; 1 tusschen Zutphen en Hengelo, en 1 tusschen Utrecht en Zwolle; 1 draad tus schen Amsterdam en Haarlem werd van de Nederlandsche telegraafmaatschappij overgenomen. In den loop van 1864 zijn 2 kantoren geopend; twee te Alkmaar en Nieuwediep gingen van bovengenoemde maatschappij aan het rijk over. Benoemingen en besluiten. legeu. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2e luitenants F.C.P.M. Watrin, van het 3e en J.Lojenga, van het 7e regement infanterie; en bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, de 2e luitenant P. E. Reese, van het 2e regement vesting-artillerie. Gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië de officier van gezondheid 3e klasse C. Ripping, van het 6e regement infanterie. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de 2e luitenant, der infanterie J. C. J. Wentzel, van het leger in Oost- Indië, zullende hij worden ingedeeld bij het 4e regement van het wapen. ministerieels departementen. Benoemd tot ad- junct-commies bij het departement van koloniën, de heer J. M. Meester, adjunct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken, met ingang van 1 October a. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de eerste klasse, de heer D. van Marle, thans commies der tweede klasse; van de tweede klasse, de heer E.E. L. Leinweber, thans commies der 3e klasse; van de derde klasse, de heer J. G. Betz, thans surnumerair der posterijen. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Hannover te Batavia, de heer \V. Lichtenberg. Kerknieuws. Te Blaricum, classis Amsterdam, is tot predikant be roepen de beer E. G. Hoëfer, kandidaat bij het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland. De heer P. Hofman, predikant te Scherpenisse, classis Zierikzee, heeft voor een beroep naar Wittewie- rum bedankt. Onderwijs. Een hulponderwijzer te Haarlem vroeg eervol ontslag uit zijne betrekking tegen een bepaalden tijd. De raad gaf hem, eerder dan hij bedoelde, eenvoudig ontslag. De hulponderwijzer verzocht den minister dat het raads besluit buiten werking werd gesteld en werd daarin door den districts-8choolopziener gesteund, op grond dat het ontslag, wanneer men het op andere wijze dan het ge vraagd werd gaf, alleen in overleg met hem kon worden verleend. Gedeputeerde staten zagen hier echter geene schen ding der wet. Het ontslag was verleend op verzoek, hoe wel niet geheel en al overeenkomstig dat verzoek. De minister was ook van oordeel, dat het raadsbesluit niet in strijd was met de wet. De hulponderwijzer wendde zich daarop tot Z. M. den koning, maar ontving kennis geving, dat de gemeenteraad in het hoogste ressort beslist over het ontslag van een onderwijzer, zonder dat die wet aan den ontslagene het recht toekent daarom trent eene beslissing van hooger gezag in te roepen. {Arnh. courant.) Marine eta leger. Met den 1 October aanstaande worden geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de scheepsklerken F. H: M. Rant en .G. H. Slot; op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis de scheepsklerken M. M. J. van Meeuwen en J. H. C. Vermeer; en op Zr. Ms. wachtschip te Vlis singen de scheepsklerk J. H. de Sauvage. Gemengde berichten. De minister van financiën heeft eenige voorschrif ten vastgesteld omtrent de formaliteiten, in achtte nemen bij executoriale inbeslagneming en verkooping van goe deren, waaronder zich gouden of zilveren voorwerpen bevinden. Uit Oude Pekela schrijft men 1 dezerAls eene bij zonderheid op het gebied van het constitutioneele volks leven kan worden medegedeeld, dat de kiesvereeniging Recht voor allen" alhier, voor eenige dagen harer leden heeft belast met de taak, om de openbare vergaderingen van den gemeenteraad steed bij te wonen, ten einde alzoo met zekerheid en voldoende er mede bekend te worden, of in waarheid door alle leden van den raad het recht voor allen wordt gehandhaafd. Van het invoeren van dusdanige controle elders is nog weinig bekend." De heerschende veeziekte wordt te Londen en in de omstreken eiken dag meer en meer verspreid en richt op sommige plaatsen vreeselijke verwoestingen aan. Ge- heele stallen zijn hier en daar uitgestorven. Onder de middelen die tot genezing aan de hand worden gedaan, behoort ook dit, om het dier bij de eerste verschijnselen zooveel mogelijk water te gevenwaarin vele ijzerdeelen zijn vermengd. De consul-generaal Mansfield, te War schau, geeft dezen raad en zegt dat hiermede in 1857 in Polen de beste resultaten werden verkregen. Het zou daartoe voldoende zijn in de drinkbakken eenige stuk ken oud roestig ijzer te leggen. Te Weenen is de vorige week iemand in 41jarigen ouderdom overleden, wiens leven nog al verschil van lotswisseling opleverde. Hij was de zoon van rijke ouders en ving zijn loopbaan aan met in de rechten te studeeren, doch gevoelde daartoe zeer weinig lust, daar hij begreep dit Diet noodig te hebben en zijn tijd beter te kunnen besteden met de half raillioen florijnen, welke hij van zijne ouders geërfd had, te verbrassen. In 1843 was het half millioen door hem dan ook verspild; hij bevond zich toen reeds ontbloot van alles en werd procureurs-klerk. In 1849 erfde hij weder van een verre bloedverwant eene som van 150,000 florijnen; in 1855 bezat hij echter niets meer van deze erfenis en werd toen figurant bij eene der thëatres. In datzelfde jaar werd eene weduwe smoorlijk op hem verliefd, met wie hij huwde; haar huwelijksinbreng bedroeg meer dan 100,000 florijnen. Ongelukkig voor hem stierf zij spoedig hierna zij had hem wel benoemd tot eenigen erfgenaam, maar het duurde niet lang hierop of hij verviel in de diepste ellende, zelfs zóo, dat hij werd ingeschreven op de lijst der behoeftigen te Weenen en bedeeld werd, totdat de dood thans een einde maakte aan zijn verkwistend leven. Donderdag heeft de schuttersraad te 's Gravenhage uitspraak gedaan in de zaak van den sergeant B., ter zake hij tweemaal gedurende het exerceeren zonder per missie de gelederen verlaten heeft, en tweemaal te laat op het exerceeren gekomen is. De raad heeft hem aan het bovenstaande ten laste gelegde schuldig verklaard, en hem diensvolgens gedegradeerd tot schutter en ver oordeeld in twee geldboeten, een van 15 en een van f 10. De oudste inwoner van Rotterdam wellicht ook van ons land - de bekende Jacob Former, is Vrijdag overleden. In 1757 geboren, bad hij den ouderdom van 108 jaren bereikt. De geldleening van f 120,000 5 pet. ten behoeve der gemeente Leeuwarden, tot bestrijding der kosten van overname der gasfabriek en hare exploitatie voor rekening der gemeente, is volgeteekend. Men verhaalt de volgende anecdote van koning Leopold van België De koning gebruikte namelijk dezer dagen bij een zeer hoog geplaatst persoon het middag-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1