OüRANT. N°' Ut. Zondag fiHnnmlanib. 1865. 3 September. Editie van Zaturdag avond 4 uren. IIU 1* O NJ flï E 25. WIJZER. Die genegen zijn te dingen na.iv de betrekking van Hulponderwijzer bij de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Yerseke, op eene jaarwedde van ƒ350, worden nitgenoodigd hunne bij de wet gevorderde bewijs stukken franco in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, vóór den 20 dezer maand. Yerseke, den 1 September 1865. W. VAN OEVEREN, Burgemeester. J. J. DE GRAAFF, Secretaris. middelburg 2 September. De gemeenteraad alhier zal Dinsdag 5 September, des namiddags te 2 uren, een openbare zitting houden, tot installatie der nieuwbenoemde raadsleden en ter benoe ming van wethouders en leden der vaste commissiën. De regeering heeft aan de tweede kamer aangeboden twee wetsontwerpen, strekkende het eerste tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geld middelen en eigendommen van den staat; het tweede, tot regeling van de samenstelling en de taak der alge- meene rekenkamer. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Sluis, in plaats van den heer E. Maertens, die naar elders is vertrokken, zijn uitgebracht 72 stemmeD, waar van zijn verkregen door de heeren li. F. Koksma 33 en J. Lansen Croin 15, tusschen wie alzoo eene herstemming moet plaats hebben. Deheer Thorbecke, minister van binnenlandsche zaken, is Donderdag uit de residentie vertrokken. Door den raad der gemeente Schoonhoven is ten aanzien der in het belastingstelsel te brengen wijzigin gen volgens de wet van 7 Juli II. besloten, aan de regee ring te verzoeken om te worden opgenomen in de bijzon dere wetten tot afwijking, en vergunning te vragen tot het behoud eener plaatselijke belasting op het gemaal van f 2 per 100 pond tarwe en 60 ct. per 100 pond rogge. Voorts zal in het tekort worden voorzien, door beschik king over 4/5 van de opbrengst op het personeel, de opvoering der opcenten op de grondbelasting tot het maximum, namelijk 40 voor de gebouwde en 10 voor de ongebouwde eigendommen, de heffing van 30 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en eindelijk door verhooging van den hoofdelijkeu omslag tot ƒ3000. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat men zich voor stelt dat de spoorweg van Bazel derwaarts op 1 October aanstaande voor de opeubare dienst zal kunnen openge steld worden, en dat de spoorweg naar Hasselt met Februari 1866 gereed zal zijn. iifienoeiuiugeit csi besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee O. A. Uhlenbeck, kommanderende Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf hertog van Nassau, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der keizerlijke orde van de Roos, hem geschonken door Z. M. den keizer van Brazilië. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse H. E. A. Frucht, met ingang van 1 October a. Marine en legeer. Do gewone najaarsoefeningen op meer uitgebreide schaal hebben voor de troepen uit de onderscheidene garnizoensplaatsen in Walcheren ook nu weder een aan vang genomen. Des Dinsdags van de vorige week rukten de bataillous uit Middelburg en Veere met die van Ylissingen op tegen het dorp Nieuwland, dat door een onderstelden vijand was bezet, die daaruit spoedig werd verdreven en, in de richting van het Sloe vervolgd, genoodzaakt werd het eiland te ontruimen. Jl. Maandag werd eene tweede manoeuvre uitgevoerd, waarbij werd ondersteld, dat onze troepen voor een Uit het noordelijk gedeelte vamhet eiland aanrukkenden vijand moesten wijken. De garnizoenen uit Vlissingen en Veere trokken op Middelburg terug, onder bescher ming der troepen uit deze plaats, die den vijand op den Noordweg bij St.Laurens zoolang mogelijk ophielden om vervolgens mede door Middelburg naar Nieuwland af te trekken, op hunne beurt weder beschermd door de bataillons, die in en achter Middelburg stelling hadden genomen, en successievelijk het gevecht opnamen eu voortzetten tot dat de gezamenlijke bataillons zich had den opgesteld in en achter het dorp, dat tegen den aan- dringenden vijand, door de troepen die het met de voor waarts gelegene dijken vooraf hadden bezet, met kracht werd verdedigd. Eene derde manoeuvre had laatstleden Woensdag plaats, waarbij de troepen uit de drie garnizoensplaatsen uitrukten en het gehucht Buttinge met de dorpen Kou- dekerke en St. Laurens bezetten, om den vijand het voortdringen uitGrijpskerke,Biggekerke en Serooskerke te beletten, doch door overmacht ondersteld werden op Middelburg te moeten terugtrekken. Na afloop der manoeuvres, die allen in het vuurplaats hadden, werd gerust onder de uitvoering Tan eenige muziekstukken door het hoornmuziek uit Vlissingen, waarna de troepen naar hunne verschillende garnizoe nen afmarcheerden. De uitvoering werd telkens door goed weder begun stigd, en in weerwil van de drukkende warmte, die vooral 11. Maandag heerschte, en den langen duurdermarschen, die des morgens te 7J uren begonnen en voortduurden tot 2 of 3 uren des namiddags, zijn geen der manschap pen achtergebleven, zooals elders schijnt te hebben plaats gehad. Landbouw en®. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons: „Ofschoon de langdurige voorjaarskoude de ontwikke ling der veldgewassen lang tegen hield en menige klacht ontlokte, waren de vruchten door de daarop gevolgde hitte spoediger dan anders rijp, en thans, op den drempel van den herfst, is alles reeds ingezameld. „Reeds vertoont het jeugdige koolzaad zich, en worden de landen voor het uitzaaien der wintervruchten gereed gemaakt, want ge weet: zaaien en oogsten zullen niet ophouden. „Goed weder heeft meestal het inzamelen der gewassen vergezeld, eu zij vooral die eenig geduld gehad hebben, mochten het genoegen smaken hunne vruchten droog binnen te brengen. „De meeste gewassen zijn kort en niet bijzonder stroorijk. „De tarwe zal eene goede opbrengst geven. De gedorschte partijen hebben dit reeds bewezen. „De rogge, die even goed koude als hitte schijnt te verduren, is vrij welig gegroeid en geeft een ruim beschot. „Beide vruchten zijn van goede hoedanigheid. „De erwten en paardenboonen werden door de hitte wat sterk geblaakt en door insecten of honingdauw te zeer gekweld, om veel stroo of eene milde opbrengst te geven. „Gerst en haver bleven kort en verzekeren slechts een middelmatig beschot. „Verkwikt door den regen erlangden de paardenpeën en mangelwortels een nieuw leven, en staan thans vrij goed, ofschoon niet zeer dik. „De aardappelziekte heerscht niet alleen in het loof, maar overal en bij sommigen zeer in de knollen. Overi gens is de hoeveelheid eu de hoedanigheid bevredigend. „Met het delven der meede is men begonnen. De opbrengst is goed. De jonge meede staat vrij wel. „Ook de tweede snede der klavers leverde eene rijke voeding en is door velen gehooid geworden. „De weiden zijn zeer grasrijk en de gezondheidstoe stand van het vee laat niets te wenschen over. „Over het vlas, het hooi en het koolzaad, sprak ik u reeds bij een mijner vorigen. „Peren en appelen zijn schaarsch en duur. „Tot voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen moeten uwe lezers onderstellen dat mijne medcdeeling algemeen is, en geen gewag kan maken van een buiten gewone opbrengst hier of van eene uiterst geringe ginds. „Ziedaar weder mijn kort verslag. Veel is er in de laatste jaren tot verbetering van den landbouwniet van de weiden gedaan. Veel blijft er nog te doen overig. Mogen de vruchten die men allerwege van eene verbe terde zorgvolle bebouwing erlangt, hen die zich daaraan wijden, aanmoediging geven om op den ingeslagen weg voort te gaan, en anderen, die nog te veel den ouden sleur volgen, tot navolging lokken, dan gaat de land bouw eene schoone toekomst tegen. „Intusschen moet men verwonderend vragen, hoe komt het toch, dat men de weiden zoo zeer vergeet, en deze, met uitzondering van het vluchtig effenen der molshoopen en het uittrekken der meest in 'toog vallende onkruiden, geheel aan onze goede moeder natuur over laat? Dat de schrale opbrengst van den afgeloopen zomer een spoorslag tot verbetering zij, en de Zuid-Beveland- sche landbouw zal eene schrede voorwaarts zijn op de baan van vooruitgang." Rechtszaken In ons nommer van 10 Augustus deelden wij de arres tatie mede van P. M. Welle, timmerman alhier, wegens verregaande mishandeling zijner vrouw. Dientengevolge stond die man eergisteren voor de arrondissements rechtbank alhier terecht, beklaagd 1. dat hij op den 8 Augustus zijn huisvrouw moedwillig heeft aangegrepen en slagen eu süooten toegebracht, waardoor zij verschil lende kneuzingen heeft bekomen; en 2. wegens beleedi- ging met woorden en bedreiging jegens een agent der gewapende macht in de uitoefening zijner functie. Er werden in deze voorzeker zeer treurige zaak een achttal getuigen gehoord, uit wier verklaringen, in ver band met de voorgelezen processtukken, wij het volgende samenvatten. In den avond van genoemden 8 Augustus kwam de getuige Johanna Valkenburg ten huize van den be klaagde, die tevens een winkelneering drijft, een bood schap doen, toen zij vrouw Welle hoorde roepen: „helpi help!" De beklaagde zeidc alstoen tot de getuige „kijk eens naar dat dronken beest," waarop zij naar binnen ging en de vrouw op den grond liggende vond, ofschoon, zooals zij zeide, op dat oogenblik niet beschonken. De getuige hielp de vrouw weder in bed, en toen Welle trachtte zijne vrouw er nogmaals uit te halen, werd hem dit door de getuige, zooals deze verklaarde, belet. Toen zij wegging, nadat de beklaagde haar aan hare boodschap geholpen had, hoorde zij de vrouw andermaal om hulp roepen en zag zij door het raam dat Welle zijne vrouw uit het bed haalde en vastgreep. Volgens deze getuige maken man en vrouw beide misbruik van sterken drank. De sporen van mishandeling vertoonden zich in bloed vlekken op de matten, welke laatste als overtuiging- stukken ter terechtzitting aanwezig waren. De mishan deling schijnt herhaaldelijk te hebben plaats gehad, want de getuige C. Geldof had des middags tusschen 12 en 1 uur reeds een geluid gehoord alsof ietuund met eenig hard voorwerp geslagen werd, terwijl een dag te voren de beklaagde, zooals de getuige A. M. Geldof mededeelde, een bezemstok op den arm zijner vrouw moet hebben stuk geslagen. De getuige L. Hutte eu an deren hebben gehoord dat Welle heeft gedreigd zijne vrouw te zullen doodslaan, terwijl de getuige 8. M. Itzel den man tegen zijne vrouw heeft hooren zeggen, dat hij haar nog twee dagen mishandelen zou. De getuige C. Geldof verklaarde evenwel dat hij aan den beklaagde gedurende onderscheidene jaren reeds een goeden buurman heeft, met wie hij nimmer moeite heeft gehad. Ten aanzien der vrouw, met wie hij zich echter

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1