nnd ten doel de ontruiming van een paar bentings, floor een Atjineesch hoofd aangelegdom daardoor de opvarende schepen,ook die onder Nederlandsche vlag, schatting af te persen. De bentings werden spoedig in brand gesto ken en totaal vernield. Geen der oDzen heeft bij deze expeditie eenig letsel bekomen. Nopens den stand van zaken in het Amoenthaysche wordt van Banjermasing,onder dagteekeniug van 2 Juli, medegedeeld dat de hoofdmniteliug Naro, bij eene plaats gehad hebbende schermutseling nabij Djatok, zwaar ge wond is en met 15 volgelingen naar het oostelijk gebergte, de wijk heeft genomen. Men beweert het spoor te hebben gevonden van een geheel complot, hetwelk tot de laatste rustverstoring in hot Amoenthaysche had aanleiding gegeven. Keclitszakcn. De arrondissements-rechtbank te Amersfoort heeft een machinist aan de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij, beklaagd dat hij op 23 Mei voor een van Arnhem komenden trein, zonder opzet, botsing heelt doen ontstaan, veroordeeld tot 25 geldboete en bij niet-betaling 7 dagen gevangenisstraf. Gemengde berichten. Heden morgen te zes uren is in den Zuidkraaiert drijvende gevonden het tot dusver vermiste Ijk van den man, die in het begin der vorige weck, toen hij als sjouwer werkzaam was op het barkschip Regina Maris, over boord viel en verdronk. Het is, naar wij vernemen, door zijue overgebleven betrekkingen alhier herkend en zon zoo spoedig mogelijk ter aarde worden besteld. - Jl. Woensdag is te Vlissiugen aangedreven het lijk van een onbekend manspersoon; waarschijnlijk een der omgekomenen van de equipage van het op de hoogte van Zontelande verbrijzelde vaartuig Hans Jacob. In den afgeloopen nacht is de wolfabriek van den heer Leembrngge op de Lange gracht te Leiden door brand vernield. Tweehonderd werklieden zijn daardoor buiten betrekking. De aan het fabriekgebouw grenzende huizen zijn gespaard gebleven. Naar aanleiding van een in het Dagblad van 's Gra- venhage voorkomend stuk, waarin aangedrongen wordt op het houden van een algemeenen bededag tegen de cholera, herinnert de Nieuwe Utrechtsche courant hare landgenooten dat, toen men voor eenige jaren bij den minister in Engeland aandrong op het houden van een algemeenen bededag tegen de cholera, deze antwoordde „eerst uwe vuiligheden, uwe stinkslooten, uwe riolen, inve modderpoelen, uwe vuile goten, uwe mestvaalten en varkenshokken opgeruimd en dan gebeden, en dan sta ik er u voor in dat onze lieve Heer u zal verhooren Wij vertrouwen zegt de Nieuwe Utr. cour. dat de Engelsche minister volkomen gelijk bad. In onderscheidene districten van Java is een ziekte onder de buffels uitgebroken, welke onder den naam van miltvuur bekend is. Uit Biankenberghe wordt het volgende gemeld. Dezer dagen baadden aan het strand alhier twee jonge dames, die echter zich te ver in zee waagden en op het punt waren om te verdrinkeu. Eeujongmensch, de heer T. uit Luik, aldaar aanwezig, zwo.n de zinkenden te hulp. Deze klemden zich echter zoo aan haren redder vast dat hij in zjne bewegingen ten zeerste werd belemmerd. Met haar trachtte hij echter het strand te bereiken, ter wijl twee badwachters iutnsschen hen te hulp kwamen met de reddingsboot. Toen men liet drietal had bereikt waren allen schier uitgeput van liet worstelen tegen de golven. Het gelukte echter de drie personen in de boot te brengen, een der jonge dames en den heer T. echter geheel buiten kennis. De beide dames waren weldra her steld, doch de heer T. werd des avonds in zjn logement door eene zeer hevige koorts aangetast, zoodat men voor het behoud zijns levens vreesde en zijne ouders per telegraaf naar Biankenberghe werden geroepen. Intus- schen waudelden dien avond de herstelde jonge dames, tot veler ergernis, onder luidruchtige vrooljkheid, aan het strand, terwijl haar redder in doodsgevaar op het ziekbed lag. Den volgenden dag nam de koorts een weinig af, zoodat er hoop bestaat om den heer T. in het leven te houden. Tijd is geld, zegt het bekend Engelsch spreekwoord. De Londensche belasting-ambtenaren hebben dit dezer dagen aldus toegepast. Er kwam te Londen een schip uit Zweden aan, met ijsgeladeu zegt de International hetwelk de vraag deed ontstaan of daarvan iukomende rechten moesten worden betaald, als zjnde dit schip uit Zweden afkomstig. Men riep de beslissing in van den inspecteur, en deze raadpleegde wederom zijne superieu ren. Kortom na drie en dertig dagen werd den gezag voerder van het Zvveedsche schip medegedeeld dat hij van het ijs, in dien vorm aangevoerd, rechten moest betalen. Intusschen was echter bijna de geheele lading reeds gesmolten. De Fransche Moniteur meldt dat prinses Anna Murat bijna geheel van haren val uit het rijtuig te Neuf- chatel hersteld is. De heer Nelaton is weder te Parijs teruggekeerd. Namens den Zwitserscbcn bondsraad is aan den Franschen ambassadeur te Bern de deelneming van dit lichaam betuigd over het te Neufchatel voor gevallene. Zaturdag werd te Parijs in de vaudeville het drama Deux soeurs, van den heer de Girardin, opgevoerd. In de slotscène, waarin de beleedigde echtgenoot den min naar zijner vrouw en daarop zich zei ven moet dood schieten, weigerde het pistool twee malen. De twee acteurs vielen echter neder, ondereen schaterend gelach der toeschouwers. De verblijfplaats voor ontslagen jeugdige misdadi gers te Leiden, met hare nevengebouwen, als: smederij, timmermanswerkplaats enz., zal eerstdaags in publieke veiling worden verkocht. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld zal de heer Nadar met zijn monsterbailon de Géant in de tweede week van September zijn eerste opstijging hier te lande bewerkstelligen. Het Handelsblad geeft, eene beschrijving van dit reuzengevaarte waarvan de afmetingen in de aeros- tatische jaarboeken tot heden onbekend zijn. De monster ballon van 1837 toch, die de reis van Londen naarWeilburg deed, mat slechts 2500 kub. el inhoud, terwijl de Géant 6098 kub. el gas bevatten kan. De Géant bestaat uit twee ballons, die over elkander zijn gespannen, om de meest mogelijke hechtheid aan dit monster-luchtschip te verschatten. De grondstof bestaat uit witten taf van de beste qualiteit. en bride ballons zijn volmaakt aan elkan der gelijk. Iedere ballon heeft 118 banen van 70 el lengte bij 0.60 el breedte. Deze banen zijn geheel met de hand genaaid en dubbel gestikt. De Géant kan en moet een gewicht van 90quiutalen medevoeren. De totale hoogte bedraagt ongeveer 45 el. Voor de vervaardiging zijn noodig geweest 7000 el zijde tegen 7franc de el. Het. schuitje, dat 2.30 el hoog en 4 el breed is, heeft twee verdiepingen en is vervaardigd uit maudenwerk, van onderen en ter zijde door twintig kabels omwoeld, die bevestigd zijn aan den ijzeren ring van deu ballon. Be halve de hut van den kapitein, waarin een bed van 75 duim breedte en waaronder eene afdeeling is voorde bagage, bevinden zich in het vertrek voor de reizigers drie boven elkander geplaatste slaapsteden, terwijl de vier overige afdeelingen van het schuitje eene provisie kamer, een waschvertrek, een photographisch atelier en eene drukkerij bevatten. Uit de voornaamste scheepseigenaars te New-York heeft zich eene maatschappij gevormd tot het bouwen van vier prachtige stoomschepen, elk van 8000 ton en 600 voet lang, werkende met machines van 2500 paar denkracht, elk voorzien van twee raderen en twee schroeven, zoodat er bij beschadiging van een dezer constructiën geene belemmering in de vaart van het schip behoeft plaats te hebben. Het doel i3 deze stoom schepen zuIk eene snelheid te geven, dat de overtocht naar Europa in zeven dagen kan plaats hebben. Bij de jl. Donderdag plaats gehad hebbende inwij ding eener nieuwe kerk in Finchbury heeft zich het geval voorgedaan, dat de bisschop van Londen, die deze plechtigheid, zou verrichten, eensklaps weigerde daar mede aan te vangen, wanneer niet eerst de bloemruikers die op het altaar ter versiering waren nedergezet, werden weggenomen. Toen aan dit verlangen voldaan was, wei gerde hij ten tweeden male de voortzetting der gods dienstoefening, omdat de geestelij ken een gewaad droegen hetwelk te sierlijk was. Toen zij dit hadden uitgetrokken en zich in eenvoudige kleeding vertoonden, verklaarde hij ten derdenmale de plechtigheid niet te laten door gaan, tenzij eene zinnebeeldige figuur, bij wijze van muurschildering, die hij in het oog kreeg, wierti uitge- wischt. Hieraan kou evenwel niet zoo dadelijk voldaan worden, daar er niemand te vinden was die dit werk wilde volbrengen in her. gezicht der menigte, die zich in het kerkgebouw bevond. De bisschop hield evenwel vol en weigerde bepaaldelijk zijne functiën te verrichten. Wel werd hem beloofd, dat onmiddellijk na afloop der plechtigheid alles naar zijn wensch zou geschieden, doch daarmede was hij niet tevreden. Hij eischte dadelijk eene formede schriftelijke verbintenis dat dit zou gebeuren, en eerst toen hij dit document in handen had, kon de plechtigheid voortgaan. Een der dagbladen van Venetië deelt mede dat het lid der rechtbank te Udine, de heer Essl, in den avond van 20 Augustus, omstreeks elf uur naar zijne woning zich begevende, door een onbekende met een dolksteek is vermoord geworden. De heer Essl was belast geweest met de instructie van de onlangs voor die rechtbank be handelde politieke procedures. Op de leden der magistra tuur heeft dit voorval een ontzaglijken indruk ge maakt en eene belooning van duizend gulden is uitge loofd voor dengene, die de justitie den dader zal kunnen aanwijzen. In boeverre de heer Essl door de wijze waarop hij bij die instrnctiën te werk giug, den niet onverdienden haat van dezen of genen heeft opgewekt, wordt niet gemeld. De Spaanscho stad Barcelona, alwaar de cholera zich in lichten graad hier en daar heeft vertoond, is door de geheele geestelijkheid verlaten; zelfs de bisschop is niet op zijn post gebleven. tturgerJijke «land. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 27 dezer: M. Dourlein, jm. 25 j. met N. Samuelse, jd. 21 j. J. H. Vernhout, jm. 34 j. met A. 11. Snouck Hurgronje, jd. 27 j. E. M. Meijer, jin. 31 j. met A. van Dorp, jd. 28 j. (Van 19 tot 26 Augustus.) Vlissingbn. Gehuwd: C. J. Geijsen, weduwn. van G. T. Gillebert, 30 j. met C. J. Huysdens,jd. 28 j. Bevallen: E. A. Speckens, geb. d'Jong, d. R. E. A.Jan sen, geb. van Duiven, z. C. Schenkel, geb. Mosson, z. F. Schout, geb. van Eenennaam, d. J. W. de Deugd, geb. de Korte, z. Overleden: J. J. Platschart, z. 17 m. L. Louwerse, vrouw van J. van Sluys, 35 j. W. H. Velding, z. 15 d. C. Staal, vrouw van J. Vyane, 68 j. Goes. GehuwdM. N. Arentz, jm. 24 j. met J. M. Ar- noijs,jd. 24 j. BevallenS. Schouwenburg, geb. van Offenbeek, z. K. Nonnekes, geb. Breeker, z. K. van Hoorn, geb. Ha- rink, d. C. E. Ossel, geb. Kerpel, d. A. Engelse, geb. Otte, dochter. Overleden: M. Ossewaarde, d. 3j. H. C. de Koning, z. 4 j. M. J. P. C. de Witte, d. 9 m. Zierikzee. Gehuwd: A. Verbrugge de Braai, jm. 39 j. met A.Coumou, jd. 30 j. A. vau Gilst, jm. 23j. met J. van Dongen.jd. 23j P. van Tiggelhovenjm. 25 j. met A. den Dekker, jd. 28 j. G. Henning, jtn. 25 j. met A. C. Root- haert, jd. 24 j. J. Bolier, jm. 23 j. met M. van der Maas, jd. 23 jaren. Bevallen H. W. van Gastel, geb.Bonman, d. A. G. Beu- tels, geb. van Vugt, z. A. C. Douw, geb. Vos, d. Overleden II. Schoenmaker, d. 4 m. M. van Wijk, d. circa 5 m. J. D. de Graaij, z. 2 j. en 5 m. C. Gans, weduwn. bijna 67 j. A. C. Maatjes, jd. 77 j. Thermometers! and 28 Aug.'s av. 11 n. 67 gr. 29 's morg.7 u. 62 gr.'s midd. 1 u. 64 gr. 's av. 11 u. 61 gr. 30 's uiorg.7 u. 63 's midd. 1 u. 67 gr. Gemeenteraad van Vlissingcn. Zitting van Maandag 28 Augustus. Beslissing toelating van den heer Mestdaghgoedkeuring gemeenterekening en overlegging genieeutehegrootingeervol ontslag A. Groen en ontslag G. K. H. h'relier als buitengewone kommiezen; medcdeelingen. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren Thicrens, de Groof en Tideman. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd wordt overgegaan tot de beraadslaging over de toelating van den heer N. J. B. de Vey Mestdagh als lid van den raad, waaromtrent de beslissing in de vorige zitting is moeten woiden aangehouden. Daar er geene bedenkingen tegen de toelating bestaan is daartoe besloten. Bij monde van den heer de Kruijff brengt de financieele commissie rapport uit over de geraeenterekeuing van 1864. De conclusie van dat rapport strekt om de rekening, waartegen de commissie geene bedenkingen heeft, vast te stellen. De beraadslaging over dit punt geopend zijnde, zegt de heer Ruysch dat hij de rekening der gemeente, door burgemeester en wethouders aan den raad over te leggen, als een der belangrijkste staatsstukken beschouwt, waar aan niet te veel openbaarheid kan worden gegeven. Gaarne zou hij daarom zien dat ook hier meerdere open baarheid plaats had ten aanzien der rekening, die in andere gemeenten wordt gedrukt en bij de leden rondge zonden, terwijl ze hier thans slechts ter inzage wordt gelegd. Nadat den spreker in antwoord op eene vraag is medegedeeld dat de heeren Wels, de Kruijff en Hector leden der financieele commissie zijn, betuigt hij dat hij in die commissie volkomen vertrouwen stelt. Dit vertrouwen is zijns inziens echter niet voldoende, daar de leden van den raad zeiven moeten kunnen oordeelen over de juistheid der cijfers; zelfs meent bij dat de rekening der gemeente niet door de financieele commissie behoeft onderzocht te worden. 1 De voorzitter antwoordt dat ten aanzien der gemeente rekening gehandeld is overeenkomstig de voorschriften der gemeentewet; die rekening heeft den bepaalden tijd voor een ieder ter inzage gelegen, er zijn afschriften van gemaakt en tegen betaling afgegeven aan wie zulks verlangde enz. De heer Ruysch herneemt dat vroeger gelijke wijze bij meer zaken gevolgd werd, o. a. bij de geraeente- begrootiug, die men thans evenwel laat drukken. Ook meent hij dat de rekening verleden jaar wel bij de leden is rondgezonden. Deze meening wordt bestreden door de heeren van Uije Pieterse en Mestdagh, die zich niet kunnen herinneren dat ooit eene rondzeuding der reke ning heeft plaats gehad, terwijl do heer van Uije Pieterse voorts, even als de voorzitter, aantoont dat met de reke ning volgens de voorschriften der gemeentewet is ge handeld. Hij deelt evenwel mede dat het bij burgemeester en wethouders reeds een punt van overweging uitmaakt om de gemeeuterekening voortaan te doen drukken. Nadat de beraadslaging is gesloten stelt de voorzitter voor, de rekening goed te keuren. Hiertoe wordt besloten met algemeeue stemmen, met uitzondering van die van burgemeester en wethouders, die zich van medestemming moeteu onthouden. Vervolgens is mede eenparig goed gekeurd het opgemaakt concept-besluit, waaruit blijkt I dat de ontvangsten op de rekening zijn vastgesteld tot I een bedrag van f 135,136.38.$, de uitgaven ten bedrage van f 129,825.60, sluitende alzoo met een goed slot vau 1 f 5,310.78$. De voorzitter logt over de gemeente-begrootiug voor 1866, welke ter inzage zal worden gelegd en tegen beta ling in afschrift verkrijgbaar gesteld. Hij stelt voor, haar te stellen in handen der commissie, welke met het onder zoek is belast. De heer Hector merkt op dat de verschillende coui- missiën den eersten Dinsdag in September moeten aftreden, zoodat hij het wenschelijk acht dat het onder zoek der begrooting worde verdaagd tot na de benoeming dier commissiën. De heer Winkelman acht zoodanig uitstel onnoodig, terwijl de heer van Uije Pieterse opmerkt dat het onder zoek der begrooting, al wordt thans besloten haar in handen der nu bestaande commissie te stellen, toch wel niet zal aanvangen vóór de nieuwe benoeming der com missiën heeft plaats gehad. Hiermede is het bezwaar van den heer Hector wederlegd. Vervolgens wordt, overeenkomstig het voorstel des voorzitters, besloten de begrooting in handen der com missie tot onderzoek te stellen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2