a betuiging van ongeveinsde broederlijke instemming met wie, staande op den grond van onze belijdenis schriften, zich verzetten tegen alle leer die den grond van onzen eenigen troost ondermijnt, en die deswege wellicht onrecht en smaadheid verdureneeue broederlijke opwekking tot verootmoediging van wege verzuim en eene dergelijke tot waakzaamheid en werkzaamheid tegenover het Chris tendom, dat modern geheeten en als tegenover het apos tolische staande gekenmerkt, wordt. Naar men verneemt zegt de Arnhemsche courant heeft de kerkeraad der Nederduitsch-hervorrade gemeente te Arnhem met algemeene stemmen besloten, den open brief aan den Utrechtschen kerkeraad terug te zenden, betuigende alzoo te protesteeren tegen de aanmatiging van een eollegie, dat in andere gemeenten het twistvuur poogt aan te stoken, in plaats van liefde en verdraag zaamheid te kweeken in eigen kring. Onderwijs. De heer F. A. Mutrux heeft voor de benoeming tot leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool te Goes bedankt. Dientengevolge heeft de gemeenteraad in zijne Vrijdag gehouden zitting benoemd den heer F. L. Faisely, thans hulponderwijzer te Utrecht. Ook mejufvrouw W. H. van Eijk uit Heusden, die was benoemd als hulponderwijzeres aan de Fransche school voor meisjes te Goes, heeft voor die benoeming bedankt. Er is mitsdien eene nieuwe oproeping gedaan. Marine cn leger. Wij vernemen thans met zekerheid dat Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, die jl. Vrijdag zijn 14e jaar heeft bereikt, binnen kort een reis naar de Middelland- schc zee zal doen, aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau. De plaatsing van den luitenant ter zee 2e klasse J. A. P, J. de Roy van Zuidewijn op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau wordt inge trokken, zoodat hij voorloopig blijft doordienen op het wachtschip te Vlissingen, Daarentegen wordt de luitenant ter zee 2e klasse N. A. de Vries met den 1 September aanstaande op gemeld fregat en de scheepsklerk W. H. Klaassen op de drijvende batterij Neptunus geplaatst. (Staatscour.) Ten gevolge der buiten dienststelling van Zr. Ms. schroefstoomschip Corneüs Dirks, zijn de navolgende officieren enz. van dien bodem, met den 25 dezer, op non-activiteit gebracht, als: de kapitein-luitenant ter zeer A. W. de Üuyter van Steveninck, kommandant van gemeld schroefstoomschip; de luitenant ter zee le klasse, le officier, J. M. Broers; de luitenants ter zee 2e klasse A. G. M. van Emde, H. Schotborgh en A. van Hengel; de officier van gezondheid 3e klasse C. H. Schroderde officier van administratie 3e klasse W. K. Lenting, en de adjunct-administrateur J. J. van den Berge. (üemengdc berichten. Heden morgen viel te Vlissingen een jongeling in de kaai, die daardoor in zeer gevaarlijken toestand ver keerde, doch gelukkig door den stuurman Leendert de Vries, die zonder zich te beraden hem achterna sprong gered werd. Eergisteren is te 's Hage eene eerste bijeenkomst gebonden van versierden met het eereteeken van 1813-'15. Zij werd bijgewoond door honderd dertig personen uit verschillende plaatsen des lands en geleid door jhr. J. Mock, die het voorstel deed om, even als de vereeniging het Metalen kruis, eene vereeniging vau de dragers van het eereteeken van 1813—'15 op te richten. Er is eene commissie benoemd, bestaande uit (le beeren Schiffer van Bleyswijk, Mioulet en FSrstner, die de opgekomenen nader zal bijeenroepen tot het beuoemen van een bestuur en het kiezen van een naam voor de nieuwe vereeniging. Z. K. H. prins Frederik der Neder landen zal worden uitgenoodigd het beschermheerschap dier vereeniging op zich te willen nemen. Uit Breda schrijft men Er heerscht tegenwoordig onder de gemeente Klundert en Fijnaart, eene zeer kwaadaardige ziekte onder de varkens. Deze dieren wor den met blauwe vlekken over het geheele lichaam als bezaaid, en zij die er door aangetast worden, sterven spoedig. TeEtten en Leur is mede eene ziekte onder de melkgeiten uitgebroken. Zij lijden aan diarrhee, en na eenige dagen volgt de dood. Onder Zwartenbergs- veer wordt het vee tegen ongehoord hooge prijzen opge kocht, zoo zelfs (lat eene jonge vaarskoe, waarvoor men eenige weken geleden tusschen de f 60 en 70 besteedde, nu ruim f 100 zou moeten gelden. De heer Nadar zat binnen weinige dagen met den monster-luchtballon le Géant te Amsterdam aankomen; gedurende eenige dagen zal de ballon in het Paleis voor volksvlijt worden tentoongesteld en op 10 September opstijgen. Men weet dat deze ballon alle vroegere in grootte overtreft, een inhoud heeft van meer dan 6000 kubieke ellen gas en dat het huisje van mandenwerk, dat tot schuitje dient, twee verdiepingen heeft; het ge heel weegt 4500 kilo. Curatoren vau bet athenaeum te Deventer hebben dezer dagen de boekerij verzekerd bij de maatschappij Vesta, voor de som van 30,000. In den avond van 18 Augustus jl. meldde zich bij den kapitein van een der te Helder liggende stoombooten een inan aan, om met die stoomboot naar Amsterdam te vertrekken. Eeuigen tijd voor de afvaart bemerkte men dat die man zeer ongesteld was, betgeen zijne opname in het ziekenhuis aldaar tengevolge had. Reeds den 20 daaraanvolgende is die persoon overleden, zonder dat het mogelijk is geweest eenige inlichting van hem te bekomen. Een der oppassers meent, dat de naam Berg door hem zou zijn uitgesproken. Informatien worden ingewacht bij den commissaris van politie te Helder. Voor eenige maanden bevatte de Girtenlaube mede- deelingen omtrent de ontvoering van jongens en meisjes uit het Nassansche, die in de groote steden van Europa eu Amerika gebruikt werden als straatkunstenaars of aan de prostitutie werden prijs gegeven. De Nassausche regeeriug outkende het feit ten stelligste, maar de Gar- tenlaube hield hare beweering vol, die bevestigd werd door personen die hunne verklaringen onderteekenden. Thans is men er in Hamburg in geslaagd eene bende van die Nassausche kinderen of liever de ontvoerders er van te ontdekken. Een ander persoon, die van het aanwerven van jonge meisjes zija werk maakte, is te Wiesbaden in hechtenis genomen. Uit Madrid wordt per telegraaf van Vrijdag ge meld, dat de cholera zich weder te Gibraltar heeft ver toond. Te Barcelona was de ziekte geheel verdwenen en te Valentia verminderde dagelijks het aantal gevallen. Te Athene schijnt zich nog geen enkel cholera-geval te hebben vertoond, daar koning George Woensdag zijne hoofdstad heeft verlaten om zich naar Corfu te begeven. Men weet dar bij verklaard had niet te zullen vertrekken j indien slechts een enkel geval van cholera te Athene I mocht voorkomen. Te Konstantinopel is het aantal sterfgevallen in de laatste dagen verminderd. Op i 22 Augustus bedroeg het aantal aangegeven lijders honderd acht en tachtig. De cholera vei spreidt zich 1 thans echter naar andere plaatsen en heeft zich reeds te Salonica, Varna, Kusteudje, Trebizonde en Bagdad vertoond. De Times berispt den rechter Bramwell te Liver pool, die Maandag een kwaker met 10 p. st. beboette, i omdat deze zijn hoed niet wilde afnemen toen hij als lid van de jury verscheen. De rechter had deze beboeting vergezeld doen gaan van beleedigende aanmerkingen. Dit blad herinnert bij deze gelegenheid het antwoord van Karei II, toen hij een kwaker ten gehoore ontving, die insgelijks vasthield aan het beginsel zijn hoofd bedekt te houden. De koning ontblootte daarop zijn eigen hoofd: „Vriend Karei," zeide de kwaker, zet uwen hoed op". „Pardonneer, antwoordde de koning, „het is de gewoonte dat slechts éen persoon in dit vertrek gedekt blijft." meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Augustus 1865. g 3 P Wind. 60 ."g i 2 j |o 6 3 E 3 c$ a 3 ó3 Aanmerkingen 20 0. t. Z. i 3 758.0 21.0 0.72 ÏSTÖ" ö.r bctr. bew.dond. reg. 21 W t.N.' 11 756.5 19 0 0.76 12 30 9.9 bewolkt buiig regen. 22 W.Nw.l 1 755 7 19 2 0 77 12 76 35 bew. lichtbew. reg. 23 O t.Z. 9.5 750 0 18 6 081 12 88 0.4 bew. betr. d. w. reg. 24' W. Nw.; 3 758 5 18 0 0 76 1170 30 2 bew. regen liclitbew. 25 No.t.O.J 7 764.1 20.8 0.72 1291 0.5 liehtbewolkt helder. 26 O. NO.I 3 769 5 22.3 0.67 1312 0.0 helder liehtbewolkt. Thcrmomelerstaiid. 26 Aug.'s av. 11 u. 63 gr. 27 'smorg.7 u.62gr.'smidd. 1 u. 74 gr. 'sav. 11 u.66gr. 28 's rnorg.7 u. 64 's raidd. 1 u. 79 gr. GuitenlaniX Algemeen overricht De ter elfder ure gesloten, uit elf artikelen bestaande, overeenkomst blijft steeds het belangrijkste feit in Europa. Alsof echter nog niet genoegzaam uit dit docu ment zelf bleek boe men in onze dagen met eene natie durft handelen, alsof die overeenkomst zelf nog niet aan toonde hoe alle billijkheid en recht door een von Bismarck, gebruik makende van Oostenrijk's zwakheid, wordt ver trapt, alsof die elf artikelen nog niet voldoende san de hertogdommen het opschrift van Dante's hel in berin nering brachten, gewaagt men nog van eene geheime con ventie tusschen Oostenrijk en Pruisen gesloten. Bij deze conventie zou, volgens sommige dagbladen, natuurlijk het bezit van Venetië door Pruisen aan Oostenrijk wor den gewaarborgd. In hoeverre deze beweering juist is, kunnen wij niet gissen, maar zeker is het dat, indien dergelijke conventie mocht zijn gesloten en worden ge handhaafd, de toekomst vau Europa nog somberder zou wezeu als thans reeds na de openbaring van het in dit nommer voorkomend politiek document van Gastein- Salzburg het geval is. Onder de curiositeiten van dit stuk, welke onze lezers zullen kunnen opmerken, behoort niet het minst dat men, het doende voorkomen alsof alles slechts provisioneel wordt geregeld, toch niet den indruk heeft kunnen wegnemen dat dit de eindregeling is der quaestie. Overigens maakt men zich wederom geene illusiën omtrent den spoed, waarmede de bonds vergadering het vraagstuk der bezetting van Eendsburg zal oplossen, daar het opperbevel over die stad op 1 Juli telken jare door Pruisen aan Oostenrijk zal worden overgedragen of omgekeerd. De thans duidelijker afgeteekende indruk van de Augustus overeenkomst iu Europa doet zien dat veront waardiging over Pruisen en minachting voor Oostenrijk's zwakheid daarbij op den voorgrond staan. Vrij algemeen is men van gevoelen dat de Nemesis voor de beide mogendheden binnen kortoren of langeren tijd zal optre den. Straffeloos toch worden de allereerste beginselen van recht en billijkheid niet op zulke verregaande wijze geschonden. Hoe men overigens over deze tweede voor stelling van Polen's verdeeling in de hertogdommen denkt is licht te bevroeden. De Oostenrijksche eu Prui sische autoriteiten zullen echter wel maatregelen nemen om aan deze gedachten niet te veel openbaarheid te geven. L'indépendance Beige beweert dat de quaestie, op welke wijze Lauenburg zal worden ingelijfd bij Pruisen en der door de regeering te Berlijn uit te keeren schade loosstelling aan Oostenrijk, door het Pruisisch huis van afgevaardigden zal moeten worden bcslisd cn goedge keurd. Deze illusie van het Belgisch blad zal echter waarschijnlijk niet verwezenlijkt worden. Lauenburg zou door een gouverneur kunnen bestuurd worden namens koning Wilhelm, en vóór 20 September moeten de twee millioen vijfhonderd duizend Deensche rijks daalders worden betaald aan Oostenrijk, zoodat men vóór die betaling het huis van afgevaardigden niet meer zal kunnen bijeenroepen. Heeft die betaling eenmaal plaats gehad, dan kan immers de regeering handelen gelijk zij in de budget-quaestie heeft gedaan. Niet alleen aan dolksteken en geweerschoten is Napoleon III tot dusverre steeds ontsnapt. Dezer dagen ontkwam hij ook aan een rijtuig-ongeluk cn wel onder de volgende omstandigheden. Bij de aankomst van den keizer en de keizerin van Frankrijk te Nenf'chatel be gaven zich deze met hun gevolg naar hun hotel. In het eerste rijtuig bevonden zich de keizer, de keizerin en de generaal Flenry. In het tweede rijtuig waren prinses Anna Murat, mevrouw de Montebello en mejufvrouw Bouvet gezeten. Het gefluit der locomotief deed de paarden van dit tweede rijtuig schrikken, zoodat de koetsier hen niet langer meester kon blijven en zij, na even de wielen van het keizerlijk rijtuig te hebben geraakt, zonder daaraan echter meer dan een vrij hevi- gen schok te geven, het rijtuig omverwierpen. De drie dames ontvingen daarbij vrij belangrijke kwetsuren, zoodat de heer Nelaton, per telegraaf naar Neuchatel ontboden, zich onmiddellijk uit Parijs per extra-trein derwaarts heeft begeven. Keizerin Èugenie heeft de aankomst van den chirurgijn Nelaton willen af wachten alvorens Neufchatel te verlaten, zoodat keizer Napoleon alleen van het uitstapje naar Zwitser land te Fontainebleau is wedergekeerd. Na de ongeregeldheden, welke gedurende de laatste maanden in verschillende Italiaanscbe steden het gevolg waren van processiën in de straten, heeft de regeering te Florence voor het vervolg verboden dat er processiën zullen worden gehouden, alvorens daartoe door het wereld lijk gezag verlof zal zijn gegeven. Bij circulaire heeft de minister dit ter kennisse gebracht van de verschillende autoriteiten. Onder de geruchten uit, Florence in de laatste dagen aangebracht behoorde ook dat, volgens hetwelk weder vijftig duizend man troepen naar huis zouden worden gezonden. Het dagblad Italia spreekt dit gerucht tegen en verzekert dat in den tegenwoordigen onrustbarenden toestand van Europa daarvan niet in het allerminste sprake is. Het parlement van Canada is op 8 Augustus te Quebec geopend met eene toespraak van den gouverneur-gene raal. Deze redevoering was natuurlijk eene zeer zuivere afspiegeling van de wenschen derEngelsche regeering om de kolonie tot een onafhankelijken staat te vormen, onder protectoraat van Engelaud. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. Parijs 26 Augustus. Onder de vreemdelingen, die thans in onze hoofdstad vertoeven behoort ook iemand, die, ik wil niet zeggen beroemd is, want beroemdheid is niet erfelijk, maar die de zoon is vau een onvergetelijk vader, ik bedoel den negentieujarigen zoon van Abraham Lincoln. Onder de auecdotes, welke omtrent den president der Vereenigde Staten in omloop zijn, trof ik er dezer dagen in de dag bladen een aan, welke ik u wil vertellen, omdat die, naar mijn inzien, allertreffendst de toestand van hetoogenblik atteekeut. Een van de Unie-generaals beklaagde zich bij Lincoln over de onbepaalde instructies, welke hij ont ving ten opzichte der houding, welke hij moest aannemen tegenover den voortvhichtigen Jefferson Davis. Vrij catbegorisch vro:-g deze generaal aan dei president of hij Davis moest gevangen netnen of hem in de gelegen heid stellen om te ontkomen. Luister eenszeide Lincoln, ik zal u eens eene anecdote verhalen. In een der grensdistricten leefde een zeer ijverig lid van een alschaffingsgeuootschap, die zeer streng was in het ver vullen zijner verplichtingen.Eens was hij, na een lange wan- delrid op een gloeiend heeten dag bij, een zijner vrienden aangekomen, die hem eene verfrisschende limonade aan bood. Terwijl men den drank gereed maakte, vroeg zijn vriend, wijzende op een flesck rum, welke op tafel stond, of hij niet liever iets krachtigs verkoos. Neeu, antwoordde de afschaffer, een teederen blik op de rum werpende, dat strijdt met mijne beginselen. Indien gij echter de rum, zonder dat ik het zie, in de limonade wilt schenken, zal ik ze met genoegen drinken. „Zie generaal, zeide Lincoln, die anecdote zal u doen zien wat mijn gevoelen is omtrent uw vraag." Kon dus Davis zich redden op de eene of andere wijze, zonder (lat het te veel in 'toog liep dut men hein daartoe opzettelijk de gelegenheid had aangeboden, dan zou dit Lincoln even aangenaam zijn geweest als den afschaffer, die den rum

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2